Broskyňa

Broskyňa ako zdomácnené čínske ovocie

Popis

Ak by niekedy bola vyhlásená súťaž krásy medzi všetkými druhmi ovocia, celkom isto by ju vyhrala broskyňa. Je nielen krásna na pohľad, ale aj mäkučká a zamatová na dotyk. Stačí sa do nej už len zahryznúť. Broskyňa je pokrytá hebkou šupkou pod ktorou sa skrýva veľké množstvo vitamínov a účinných biologických látok. Vzhľadom k tomu, že broskyne majú kôstku zaraďujeme ich medzi kôstkovice spolu s ovocím ako slivky, nektarinky a verte alebo nie aj mandle. Broskyňa je malý, listnatý strom, ktorý sa hojne vyskytuje v Číne, v Spojených štátoch a Európe kvôli svojmu šťavnatému ovociu. Existuje niekoľko odrôd broskýň, ktoré sa pestujú po celom svete a rozlišujú sa farbou a veľkosťou. Chuť broskýň nie je vždy rovnaká, ich špecifická sladká, aromatická chuť a šťava sa vytvára až v posledných dňoch ich dozrievania. Preto je najlepšie kupovať plody z domácej produkcie, ktoré prirodzene dozreli na strome a boli čerstvo natrhané.

Pôvod

Broskyne sa pestujú už celé stáročia. Pôvodom pochádzajú z Číny, kde sú považované za symbol nesmrteľnosti a priateľstva. V USA sa dokonca od roku 1982 považuje August za národný mesiac broskyne. Strom broskyne sa často označuje za strom života. Medzi najväčších pestovateľov broskýň patrí Čína a na druhé miesto sa radí Taliansko. Na Slovensku sa broskyne pestujú približne od 16 storočia, pričom najvhodnejšie pre jej pestovanie sú nížinné južné oblasti. Rôzne odrody sa líšia farbou, ktorá môže byť od žltozelenej cez žltú až po ohnivočervenú. Všetky druhy okrem nektariniek sú zamatovo chlpaté. Najľahšie sa od kôstok oddeľujú druhy, ktoré dozrievajú neskôr, niekedy v polovici augusta. Prvé odrody broskýň pochádzajú už z antického obdobia a jediný rozdiel medzi broskyňami z tej doby a dnešnými je, či sa dajú ľahšie alebo ťažšie odkôstkovať. Broskyne s hladkou šupkou sa nazývajú nektarinky.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Broskyňa a jej význam pre zdravie

Farba broskýň nám naznačuje, že obsahujú veľké množstvo karoténov. Medzi hlavné výhody karoténov patrí ich ochranná funkcia pred hmyzom, baktériami a plesňami. Žlté farbivo Xantofyl chráni ovocie pred silným slnečným žiarením. Karotény a xantofyl majú rovnakú funkciu aj v ľudskom organizme, ktorý chránia pred škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Broskyne sú bohaté na fytochemikálie, ktoré sa nazývajú fenoly, pôsobiace ako antioxidanty. Sú tiež výborným bojovníkom pri diabete spojeným s obezitou a sú tiež nápomocné pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Broskyne majú blahodárne účinky na našu pokožku. Vďaka vitamínu A,C a prirodzenej hydratačnej schopnosti, pomáhajú udržiavať zdravý vzhľad pleti a využívajú sa v kozmetike. Vitamíny obsiahnuté v broskyni pomáhajú regenerovať kožné tkanivá. Vďaka pozitívnym účinkom na pleť, a pokožku hlavy zabraňujú vypadávaniu vlasov. Broskyne sú v Maďarsku často označované aj za ovocie pokoja, pretože pomáhajú znižovať pocit úzkosti a pôsobia proti stresu. Obsahujú selén, ktorý ma výrazné antioxidačné schopnosti, ktoré chránia bunky pred poškodením a slúžia ako prevencia proti rakovine. Majú močopudné účinky čím čistia naše obličky a močový mechúr a tiež odstraňujú červy z čriev. Vysoký obsah niacínu v kombinácii s vyššie spomínaným selénom horčíkom a zinkom, zlepšuje našu náladu a odstraňuje pocity nervozity a strachu. Dávajte si pozor pri broskyniach z dovozu, pretože tie sú často zberané nedozreté a proces dozrievania sa u nich navodzuje pomocou chemikálií. V takýchto plodoch je aj menej vitamínov. Nezabúdajte vždy pred konzumáciou ovocie umyť pod prúdom horúcej vody a následne opláchnuť studenou vodou.

Medzi ďalšie liečivé účinky broskýň patrí:

 • posilňujú imunitu
 • zvyšujú odolnosť organizmu pred stresom
 • chránia pred voľnými radikálmi
 • pomáhajú pri pocitoch úzkosti, podráždenosti a tiež proti neuróze zo strachu
 • odstraňujú zápchu a urýchľujú prechod potravy črevami
 • pomáhajú pri redukcii hmotnosti

Nutričné hodnoty

Broskyne sú ideálnym ovocím na chudnutie. Broskyňa Vás skvelo zasýti a nemáte chute na prejedanie sa. Jedným z najväčších výhod je, že jedna broskyňa obsahuje asi len 35 – 50 kalórií a žiaden tuk. Broskyňa je ideálnym letným občerstvením s nízkym obsahom nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka a preto ju môžeme zaradiť do nášho jedálníčka aj ako nízko kalorický dezert po večeri. Čerstvé broskyne obsahujú omladzujúce látky ako karotény, nukleínové kyseliny a vitamín C. Tieto účinné látky sa však niekoľko dní po zbere rozkladajú a preto staré broskyne strácajú tieto účinky. Čerstvé broskyne môžeme použiť aj na skrášľovaciu a omladzovaciu kúru. Jedna broskyňa obsahuje približne 1.36 gramov bielkovín a 2.2 gramu vlákniny.

Obsah minerálov v jednom plode:

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Obsah vitamínov v jednom plode:

*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch  sa často sa uvádza jednotka IU:

 • Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
 • Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
 • Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
 • Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.

Broskyňa – ako pestovať

Ideálnou dobou na výsadbu broskýň je marec až máj a október až po kým nezačnú prvé mrazy. Pre dosiahnutie kvalitnej úrody je potrebné, aby boli stromy dobre hnojené, avšak aj v tomto prípade je potrebné nájsť zlatú strednú cestu, aby sme nadmerným hnojením neznížili odolnosť voči chorobám. Okrem chorôb to tiež ovplyvňuje chuť a obmedzuje skladovateľnosť. Balkónové broskyne si jednoducho môžeme dopestovať aj na balkóne. Dôležitým pravidlom je dostatočne veľký črepník. Stromy broskyne prinášajú plody približne 3-5 rokov po výsadbe. Broskyne vyžadujú kyprú, prevzdušnenú pôdu, ktorá sa rýchlo vyhreje. Stromy vyžadujú po výsadbe dostatok vlahy. Rezy vykonávame v jarnom období.

Recepty

Broskyne neznášajú dlhé skladovanie a preto by sme ich mali čo najskôr skonzumovať. Vždy je potrebné, aby sme ich dôkladne umyli pretože na malých chĺpkoch sa nachádzajú škodlivé chemikálie. V prípade ak kupujeme broskyne z dovozu bude lepšie ak ich pred konzumáciou ošúpeme. Tipom ako čo najľahšie ošúpať broskyne je preliať ich vriacou vodou. Broskyne sa výborne hodia do rôznych variácií ovocných šalátov, musli, kompótov i do mliečnej ryže, alebo ovsenej kaše. Výborným spôsobom spracovania sú rôzne broskyňové dezerty. Na ich prípravu stačí ak broskyne uvaríme krátko s medom a potom ich zamrazíme na neskoršie použitie podľa receptu konkrétneho koláča. Z broskýň si môžeme pripraviť aj skvelé čatní, alebo výbornou kombináciou je broskyňová šťava s proseccom.

Výborným štartom do nového dňa, alebo skvelým zdrojom energie po tréningu je tvaroh s broskyňami. Na jeho prípravu na 4 porcie budeme potrebovať:

 • 4 čerstvé broskyne
 • 250 gramov nízkotučného tvarohu
 • 1 PL medu alebo iného sladidla podľa výberu
 • 1 PL citrónovej šťavy
 • štipku vanilky

 Postup:

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)

Broskyne si opláchneme vriacou vodou, aby sa nám ľahšie šúpali a nakrájame na malé kúsky. V miske si zmiešame tvaroh, med, citrónovú šťavu a vanilku. Primiešame kúsky broskýň a dáme do chladničky vychladnúť. Potom už len podávame a vychutnávame si vychladený osviežujúci dezert.

5/5 - (5 votes)

Reply