Magnézium

Horčík

Prehľadné informácie

Horčík je minerál, ktorý je dôležitý pre normálnu kostnú štruktúru tela. Ľudia dostávajú magnézium/horčík zo svojho jedálnička, ale niekedy je potrebné užívať doplnky horčíka (ak  je koncentrácia horčíka príliš nízka). Diétny príjem horčíka môže byť nízky, a to najmä u žien. Nedostatok horčíka nie je nezvyčajné medzi africkými Američanmi a seniormi. Nízke hladiny horčíka v tele sú spojené s chorobou, ako je osteoporóza, vysoký krvný tlak, upchatie tepien, dedičné ochorenie srdca, diabetes a mŕtvica.

Jednoduchý spôsob, ako si zapamätať potraviny, ktoré sú dobrým zdrojom horčíka je myslieť na vlákninu. Potraviny, ktoré majú vysoký obsah vlákniny sú všeobecne označované za potraviny s vysokým obsahom horčíka. Medzi potravinové zdroje horčíka patria strukoviny, celozrnné obilniny, zelenina (najmä brokolica a listová zelenina), semená a orechy (najmä mandle). Iné zdroje zahŕňajú mliečne výrobky, mäso, čokoládu a kávu. Voda s vysokým obsahom minerálov alebo „tvrdá“ voda je tiež zdrojom magnézia.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Ľudia užívajú magnézium ústami, aby zabránili nedostatku horčíka. Avšak, horčík sa tiež používa ako preháňadlo pri zápche a pre prípravu čreva pre chirurgické alebo diagnostické postupy. Používa sa tiež ako antacíd pri poruchách trávenia.

Niektorí ľudia používajú magnézium pri chorobách srdca a ciev, vrátane bolestiach na hrudi, nepravidelný srdcový tep, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, nízka hladina cholesterolu, ochorenia srdcovej chlopne, metabolický syndróm, upchaté tepny (ischemická choroba srdca), mŕtvica a infarkt.

Horčík sa používa aj na liečbu ADHD, úzkosť, chronický únavový syndróm (CFS), Lymská choroba, fibromyalgia, cystická fibróza, alkoholizmus, mánia, zotavenie po chirurgickom zákroku, kŕče dolných končatín v noci a počas tehotenstva, diabetes, obličkové kamene, migréna, slabé kosti (osteoporóza), predmenštruačný syndróm (PMS), výšková choroba, inkontinencia moču (čo je stav, ktorý spôsobuje pálenie, bolesť a začervenanie), syndróm nepokojných nôh, astma, senná nádcha, roztrúsená skleróza a tiež pre prevenciu straty sluchu a rakoviny.

Športovci niekedy používajú horčík na zvýšenie energie a vytrvalosti.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

  • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
  • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
  • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Niektorí ľudia používajú horčík na svojej koži na liečbu infikované kožné vredy a na urýchlenie hojenia rán. Horčík je tiež používaný ako studený obklad v liečbe závažnej infekcie kože spôsobenej baktériami (erysipel) a ako horúci obklad pri hlbokých kožných infekciách.

Magnézium sa vstrekuje do tela pre potravinárske účely a pre liečbu nedostatku horčíka, ktorá sa vyskytuje u ľudí s infekciami pankreasu, poruchami vstrebávania horčíka a cirhózy. Tiež na liečbu vysokého krvného tlaku v priebehu tehotenstva a ďalších komplikácií v tehotenstve.

Magnézium je tiež používaný ako injekcia pri kontrole záchvatov, na liečbu nepravidelného srdcového rytmu, kontrole nepravidelného tepu po srdcovom infarkte a pri zástave srdca. Horčík sa tiež vstrekuje do tela pri liečbe astmy a ďalších komplikáciách pľúcnych ochorení, pri migréne a bolesti hlavy, otrave, bolesti, opuchu mozgu, chemoterapických vedľajších účinkoch, poraneniach hlavy a krvácaniu, aby sa zabránilo mozgovej obrne a tetanu.

Ako to funguje?

Magnézium je potrebný pre správny rast a udržiavanie kostí. Ďalej je potrebný magnézium pre správnu funkciu nervov, svalov a mnoho iných častí tela. V žalúdku, horčík pomáha neutralizovať žalúdočnú kyselinu a pohybuje stolicou v čreve.

Magnézium a jeho použitie

 Efektívny pre:

  • Zápcha. Užitie aagnézia ústami je užitočné ako preháňadlo pri zápche a pripraví tiež črevá pre lekárske postupy.
  • Zažívacie ťažkosti. Užívanie horčíka ústami znižuje príznaky pálenia záhy. Môžu byť použité rôzne zlúčeniny horčíka, ale zdá sa, že hydroxid horečnatý pracuje najrýchlejšie.
  • Nedostatok horčíka. Horčík je užitočný pri liečení a pri prevencii nedostatku horčíka. Nedostatok horčíka zvyčajne nastane, keď ľudia majú poruchy funkcie pečene, srdcové zlyhanie, vracanie alebo hnačka, dysfunkcia obličiek a ďalšie choroby.
  • Vysoký krvný tlak v priebehu tehotenstva (preeklampsia a eklampsia). Magnézium je považovaný za liečbu pre zníženie vysokého krvného tlaku počas tehotenstva (preeklampsia) a pre liečbu eklampsie, ktorá zahŕňa vývoj záchvatov. Výskum naznačuje, že podávanie horčíka znižuje riziko záchvatov.

Pravdepodobne efektívny pre:

  • Nepravidelný srdcový rytmus (torsades de pointes). Užívať horčík intravenózne je užitočné pri liečbe určitého typu nepravidelného tepu srdca zvaného torsades de pointes.

Môže byť efektívny pre:

  • Nepravidelný srdcový rytmus (arytmia). Užívanie horčíka intravenózne alebo ústami sa zdá byť užitočné pri liečbe určitého typu nepravidelného tepu srdca s názvom arytmia.
  • Užívať horčík intravenózne pomáha pri liečbe náhlych astmatických záchvatoch. Avšak, to by mohlo byť výhodnejšie u detí ako u dospelých. Užívanie horčíka pomocou inhalátora by mohlo zlepšiť dýchanie u ľudí s astmou, a to najmä pri použití s liekmi salbutamolu. Avšak, rozporuplné výsledky existujú.
  • Bolesť spôsobená poškodením nervov súvisiacich s rakovinou. Užívanie magnézia intravenózne pomáha pri úľave od bolesti spôsobenej poškodením nervov z dôvodu rakoviny po dobu niekoľkých hodín.
  • Mozgová obrna. Niektoré dáta naznačujú, že konzumácia horčíka tehotnými ženami pred veľmi predčasným pôrodom môže znížiť riziko mozgovej obrny u dojčaťa.
  • Chronický únavový syndróm (CFS). Zdá sa, že horčík zlepšuje príznaky únavy.
  • Pľúcna choroba zvaná chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Zdá sa, že znižuje náhle symptómy lepšie ako samotný salbutamol.
  • Bolesti hlavy. Horčík pomáha úľave od bolesti hlavy podobnej migréne.
  • Rakovina hrubého čreva a konečníka. Výskumy ukazujú, že konzumácia viac potravín s magnéziom, je spojená so zníženým rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Avšak, ďalšie výskumy naznačujú, že horčík môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva, ale nie riziko rakoviny.
  • Bolesť na hrudi (angina pectoris) kvôli upchatým tepnám. Užívanie horčík ústami môže znížiť množstvo infarktov, bolesť na hrudníku a krvné zrazeniny u ľudí s ischemickou chorobou srdca.
  • Cystická fibróza. Výskum ukazuje, že pri užívaní horčíka ústami denne po dobu 8 týždňov, horčík zlepšuje pevnosť pľúc u detí s cystickou fibrózou.
  • Jesť stravu s obsahom horčíka je spojená so zníženým rizikom vzniku diabetu u dospelých a detí s nadváhou. Výskum účinkov horčíka pre osoby s diabetom 2. typu ukazuje rozporuplné výsledky. U pacientov s diabetom typu 1, magnézium môže spomaliť vývoj problémových nervov spôsobených diabetom.
  • Užívanie horčíka s kyselinou jablčnou ústami môže znížiť bolesti spojené s fibromyalgiou. Užívanie citrátu horečnatého denne po dobu 8 týždňov môže tiež zlepšiť niektoré príznaky fibromyalgie.
  • Strata sluchu. Užívanie horčíka ústami môže zabrániť strate sluchu u ľudí vystavených hluku. Magnézium tiež zlepšuje sluch u ľudí s náhlou stratou sluchu, ktorá nesúvisia s hlukom. Vstrekovanie horčíka by mohlo tiež prispieť k zlepšeniu náhlej strate sluchu.
  • Vysoká hladina cholesterolu. Užívaním chloridu horečnatého a oxidu horečnatého môže mierne klesať lipoproteín s nízkou hustotou a celkový cholesterol.
  • Metabolický syndróm (zvýšené riziko pre diabetes a ochorenia srdca). U osoby s nízkym horčíkom je 6-7 krát väčšia pravdepodobnosť, že majú/budú mať metabolický syndróm, než osoby s normálnou hladinou horčíka. Vyšší príjem magnézia v potrave a doplnkoch je spojený s nižším rizikom vzniku metabolického syndrómu u zdravých žien a zdravých mužov.
  • Ochorenia srdcových chlopní. Užívanie horčíka ústami môže znížiť príznaky u ľudí s nízkou úrovňou horčíka v krvi.
  • Slabé kosti (osteoporóza). Užívanie horčíka ústami môže zabrániť úbytku kostnej hmoty u starších žien s osteoporózou. Zdá sa, že zvyšuje pevnosť kostí u starších žien lepšie ako samotný estrogén.
  • Bolesť po hysterektómii. Zdá sa, že horčík pomáha znižovať bolesť po chirurgickom zákroku na odstránenie maternice (hysterektómia). Existujú určité dôkazy, že vysoká dávka horčíka môže znížiť nepohodlie. Avšak, nezdá sa, že nižšie dávky sú efektívne a v skutočnosti môžu zvýšiť bolesť.
  • Bolesti po operácii.
  • Predmenštruačný syndróm (PMS). Užívanie horčíka ústami môže zmierniť príznaky PMS, vrátane zmien nálad a nadúvania. Užívanie horčíka ústami tiež môže zabrániť predmenštruačným migrénam.
  • Bolesť na hrudníku v dôsledku cievnych kŕčov (vazospastická angina pectoris). Magnézium zabráni kŕčom krvných ciev u ľudí s bolesťou na hrudi, spôsobenej kŕčmi v tepne, ktorá zásobuje krv do srdca.

Môže byť neefektívny pre:

  • Všeobecne možno povedať, že užívanie horčíka intravenózne alebo ústami nemá vplyv na zníženie celkového rizika úmrtia po infarkte.
  • Výšková choroba. Z výskumu vyplýva, že pri užívaní citrátu horečnatého ústami každý deň v troch čiastkových dávkach (3 dni pred výstupom na horu až po zlezení kopca dole) neznižuje horčík riziko náhlej výškovej choroby.
  • Atletický výkon. Niektoré staršie výskumy naznačujú, že pri užívaní horčíka môže dôjsť k zníženiu potreby spánku popri športovom výkone. Iný výskum naznačuje, že pri užívaní horčíka denne po dobu 12 týždňov, horčík mierne zvyšuje rýchlosť chôdze u starších žien. Nezdá sa však, že horčík zvyšuje energiu alebo vytrvalosť v priebehu športovej aktivity.
  • Chronická bolesť po zranení. Výskum naznačuje, že za užívania magnézia intravenózne po dobu 4 hodín každý deň po dobu 5 dní nezlepší bolesti u ľudí s chronickou bolesťou po zranení.
  • Zranenie spôsobené medúzou. Výskum naznačuje, že užívanie lieku fentanyl pri príjme magnézia intravenózne neznižuje bolesti po napadnutí viac, než samotný fentanyl.
  • Svalové kŕče. Nezdá sa, že horčíkové doplnky znižujú frekvenciu alebo intenzitu svalových kŕčov.
  • Svalová sila. Niektoré výskumy naznačujú, že použitie špecifických krémov horčíka (MagPro) na svaly (počas jedného týždňa) nezlepšujú flexibilitu svalov alebo vytrvalosť.
  • Poranenia hlavy. Výskum naznačuje, že horčík nezlepší výsledok ani nezníži riziko úmrtia pri ľuďoch s traumatickým zranením hlavy.
  • Kosáčikovitá anémia. Výskum ukazuje, že podávať síran horečnatý intravenózne každú hodinu (8 dávok) nemá prospech u detí s kosáčikovitou anémiou.
  • Mŕtvo narodené detí. Užívanie horčíkových doplnkov počas tehotenstva neznižuje riziko mŕtvych narodených detí.
  • Magnézium neznižuje riziko úmrtia u ľudí s tetanom v porovnaní so štandardnou liečbou. Ak však budeme užívať horčík, môže znížiť množstvo času stráveného v nemocnici, aj keď výsledky sú rozporuplné.

Nedostatočná evidencia pre:

  • Užívanie horčíka ústami môže mať vplyv na zlepšenie kvality spánku u ľudí, ktorí sú závislí na alkohole. Avšak, vstrekovanie horčíka nezníži abstinenčné príznaky alkoholu.
  • Otrava fosfidom hlinitým. Niektoré výskumy naznačujú, že pri horčíku sa znižuje riziko úmrtia u ľudí s otravou fosfidom hlinitým. Iný výskum naznačuje, že horčík nemá tento efekt.
  • Úzkosť. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie horčíka by mohlo pomôcť liečiť mierne až stredne závažné úzkostné poruchy.
  • Deficit pozornosti, hyperaktivita (ADHD). Deti s ADHD majú nižšiu hladinu horčíka. Predčasné výskumy naznačujú, že magnézium môže pomôcť liečiť ADHD u detí s nízkou hladinou horčíka.
  • Bipolárna porucha. Výskum naznačuje, že užívanie určitého produktu horečnatého (Magnesiocard) môže mať podobné účinky ako lítia u niektorých ľudí s bipolárnou poruchou.
  • Ochorenie srdca. Výskum účinkov magnézia v strave na srdcové ochorenia je rozporuplný. Niektoré výskumy naznačujú, že zvýšený príjem horčíka v potrave je spojený so znížením rizika úmrtia v súvislosti s ochorením srdca. Avšak, nie všetky výskumy ukazujú pozitívne účinky. Niektoré výskumy naznačujú, že zvýšenie príjmu horčíka v potrave nemá vplyv na riziko srdcových ochorení. Iný výskum naznačuje, že neexistuje žiadna súvislosť medzi príjmom horčíka a srdcovými chorobami.
  • Vysoký krvný tlak. Niektoré výskumy naznačujú, že pri užívaní horčíka ústami mierne znižujeme diastolický krvný tlak (spodné číslo krvného tlaku) u osôb s miernym až stredne vysokým krvným tlakom. Horčík nemusí znižovať systolický krvný tlak (najvyššie číslo).
  • Poškodenie mozgu u dojčiat spôsobených nedostatkom kyslíka. Výskum naznačuje, že podávanie horčíka intravenózne by mohlo zlepšiť výsledky u detí s poškodením mozgu spôsobené nedostatkom kyslíka v krátkodobom horizonte, ale nie dlhodobo.
  • Obličkové kamene. Užívanie horčíka by mohlo zabrániť opakovaniu obličkových kameňov. Avšak, iné lieky, ako chlórtalidónom (Hygroton) môžu byť účinnejšie.
  • Bolesť krížov. Skorý výskum naznačuje, že príjem magnézia intravenózne každé 4 hodiny po dobu 2 týždňov znižuje bolesť u osôb s chronickou bolesťou chrbta.
  • Migrény. Užívanie vysokých dávok horčíka môže znížiť ako často sa migrény vyskytujú, rovnako ako ich závažnosti. Avšak, ďalšie výskumy naznačujú, že horčík nemá žiadny vplyv na migrény. Obmedzený výskum naznačuje, že za použitia horčíka intravenózne môže viesť k zníženiu migrény. Iný výskum naznačuje, že užitím horčíka neposkytujeme telu žiadnu úľavu.
  • Skleróza multiplex (MS). Užívanie magnézia môže znížiť stuhnuté alebo svalové stuhnutosti.
  • Poškodenie nervov. Niektoré výskumy ukazujú, že dávka infúzie vápnika a horčíka znižuje nervové bolesti spôsobené oxaliplatinom. Avšak, ďalší výskum ukazuje, že to nemá žiadny vplyv na prevenciu poškodenia nervov alebo zlepšenie symptómov.
  • Zotavenie po operácii. Niektoré výskumy naznačujú, že pri užívaní horčíka ústami 30 minút pred chirurgickým zákrokom znižujeme bolesť v krku z dýchacej trubice.
  • Kŕče v dolných končatinách spojené s tehotenstvom. Výskum na využitie horčíka pre liečbu kŕčov v dolných končatinách počas tehotenstva je v rozpore. Niektoré štúdie ukazujú, že užívanie magnézium ústami môže znížiť kŕče v nohách počas tehotenstva. Avšak, ďalšie štúdie poukazujú na žiadny úžitok.
  • Predčasný pôrod. Užívať magnézium intravenózne by mohlo zabrániť kontrakciám, keď sa vyskytne predčasný pôrod. Niektoré výskumy naznačujú, že horčík je účinnejší v oddialenom pôrode od 48 hodín v porovnaní s niektorými bežnými liekmi. Avšak, nie všetci odborníci sa domnievajú, že je prospešný, a niektoré výskumy naznačujú, že by mohlo dôjsť k ďalším nežiaducim účinkom.
  • Syndróm nepokojných nôh. Užívaním horčíka ústami môžeme znížiť množstvo pohybu a zvýšiť množstvo spánku u pacientov so syndrómom nepokojných nôh. Avšak rola magnézia v syndróme nepokojných nôh je neistá. Niektorí ľudia s touto chorobou majú vysoké hladiny horčíka v krvi, zatiaľ čo iné majú nízke hladiny horčíka.
  • Mŕtvica. Existuje rozporuplný dôkaz o účinkoch doplnkov horčíka alebo príjmom horčíka v potrave na mŕtvicu. Niektoré dôkazy naznačujú, že zvýšený príjem horčíka v potrave môže znížiť riziko mŕtvice u mužov. Avšak, nie je tam žiadny dôkaz, že užívanie magnéziových doplnkov bude mať rovnaký účinok u všetkých. Niektoré staršie výskumy naznačujú, že podávanie horčíka intravenózne by mohlo mať prospech u ľudí, ktorí prekonali mŕtvicu. Avšak, ďalší výskum naznačuje, že to neznižuje riziko úmrtia alebo invalidity u väčšiny ľudí.
  • Krvácanie do mozgu. Zmiešaný dôkaz o vplyve horčíka v konaní krvácania do mozgu. Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie horčíka intravenózne znižuje riziko smrti. Iné výskumy však nepodporuje tieto nálezy.
  • Náhla srdcová smrť. Niektoré predbežné výskumy naznačujú, že vyššie hladiny horčíka sú spojené s nižšou pravdepodobnosťou k náhlej srdcovej smrti. Avšak, nie je známe, či pri doplnení horčíka znižujeme riziko náhlej srdcovej smrti.
  • Otrava z tricyklických antidepresív. Predčasný výskum ukazuje, že pridanie horčíka k vnútrožilovej infúzii nepomáha ľuďom s otravou z tricyklickými antidepresívami.
  • Senná nádcha.
  • Lymská borelióza.
  • Kožné infekcie.
  • Inkontinencia moču.

Vedľajšie účinky

Magnézium je pravdepodobne bezpečný pre väčšinu ľudí, ak je užívaný ústami zodpovedajúcim spôsobom alebo keď je predpísaný pre injekčný prípravok a používa sa správne. U niektorých ľudí, horčík môže spôsobiť podráždenie žalúdka, nevoľnosť, vracanie, hnačku a iné vedľajšie účinky.

Dávky nižšie ako 350 mg denne sú bezpečné pre väčšinu dospelých. Keď sa horčík užíva vo veľkých množstvách, môže byť nebezpečný. Veľké dávky môžu spôsobiť príliš veľa vybudovaného horčíka v tele, čo môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky, vrátane nepravidelného srdcového tepu, nízky krvný tlak, zmätenosť, spomaľovať dýchanie, kómu a dokonca aj smrť.

Osobitné opatrenia a upozornenia:

  • Tehotenstvo a dojčenie: Horčík je pravdepodobne bezpečný u tehotných alebo dojčiacich žien, ak je užívaný v dávkach menej ako 350 mg denne. Horčík by mal byť bezpečný pri injekčnom podaní pred pôrodom. Horčík môže byť nebezpečný, ak je užívaný ústami alebo vo vysokých dávkach.
  • Deti: Horčík je pravdepodobne bezpečný pre väčšinu ľudí, ak je užívaný ústami zodpovedajúcim spôsobom alebo keď je predpísaný pre injekčný prípravok a používa sa správne. Horčík je bezpečný ak je užívaný v dávkach menej ako 65 mg pre deti 1-3 roky, 110 mg pre deti 4-8 rokov a 350 mg pre deti staršie ako 8 rokov. Magnézium je pravdepodobne nebezpečný ak je užívaný vo vyšších dávkach.
  • Alkoholizmus: Užívanie alkoholu zvyšuje riziko nedostatku horčíka.
  • Poruchy krvácania: Horčík spomaľuje zrážanlivosť krvi. V teórii, užívanie horčíka môže zvýšiť riziko krvácania alebo podliatiny u ľudí s poruchami zrážanlivosti krvi.
  • Diabetes: Horčík zvyšuje riziko nedostatku horčíka. Zle kompenzovaný diabetes znižuje koľko horčíka telo absorbuje.
  • Starší pacienti: Starší ľudia sú ohrození nedostatkom horčíka v dôsledku zníženému vstrebávaniu horčíka v ľudskom tele a často aj za prítomnosti chorôb, ktoré tiež ovplyvňujú vstrebávanie horčíka.
  • Srdcový blok: Vysoké dávky magnézia sa nemajú podávať ľuďom so srdcovým blokom.
  • Problémy s obličkami, ako je napríklad zlyhanie obličiek: Užívanie horčíka navyše môže spôsobiť, že horčík sa vybuduje na nebezpečnú úroveň. Neužívajte horčík, ak máte problémy s obličkami.
  • Syndróm nepokojných nôh: Ľudia so syndrómom nepokojných nôh môžu mať vysoký obsah horčíka. Avšak, nie je jasné, či horčík je príčinou tohto stavu, pretože ľudia so syndrómom nepokojných nôh tiež mávajú nedostatok magnézia.

Magnézium interakcie

Mierne interakcie, buďte opatrní s touto kombináciou:

  • Antibiotiká (aminoglykozidové antibiotiká) interagujú s horčíkom. Niektoré antibiotiká môžu mať vplyv na svaly. Tieto antibiotiká sú nazývané aminoglykozidy. Horčík môže tiež ovplyvniť svaly. Užívanie týchto antibiotík a zároveň aj horčík môže spôsobiť svalové problémy.
  • Niektoré aminoglykozidové antibiotiká zahŕňajú amikacín (AMIKIN), gentamicín (GARAMYCIN), kanamycín (Kantrex), streptomycín, tobramycín (Nebcin) a ďalšie.
  • Antibiotiká (chinolónové antibiotiká) interagujú s horčíkom. Magnézium by mohol znížiť množstvo, koľko antibiotík telo absorbuje. Užívanie horčíka spolu s niektorými antibiotikami môže znížiť účinnosť niektorých antibiotík. Aby sa zabránilo interakcii, mali by ste užívať tieto antibiotiká najmenej 2 hodiny pred alebo štyri až šesť hodín po užití doplnkov horčíka.
  • Niektoré z týchto antibiotík, ktoré by mohli interagovať s horčíkom zahŕňajú ciprofloxacín (Cipro), enoxacín (Penetrex), norfloxacín (Chibroxin, Noroxin), sparfloxacín (Žaga), trovafloxacín (Trovan) a grepafloxacín (Raxar).
  • Antibiotiká (tetracyklínové antibiotiká) interagujú s horčíkom. Horčík sa môže pripojiť k tetracyklínu v žalúdku. To znižuje množstvo tetracyklínu, ktoré telo môže absorbovať. Užívanie horčíka spolu s tetracyklínovými antibiotikami by mohlo znížiť účinnosť tetracyklínových antibiotík. Aby sa zabránilo interakcii, je nutné užívať kalcium 2 hodiny pred alebo 4 hodiny po podaní tetracyklínu.
  • Niektoré tetracyklíny zahŕňajú demeclocyklín (Declomycin), minocyklín (Minocin) a tetracyklín (Achromycin).
  • Bisfosfonáty interagujú s horčíkom. Magnézium môže znižovať množstvo, koľko bisfosfátov telo absorbuje. Užívanie horčík spolu s bisfosfonátmi môže znížiť účinnosť bisfosfátu. Aby sa predišlo tejto interakcii, užívajte bisfosfonát aspoň dve hodiny pred horčíkom alebo neskôr počas dňa.
  • Niektoré bisfosfonáty zahŕňajú alendronát (FOSAMAX), etidronat (Didronel), risedronát (Actonel), tiludronát (Skelid) a ďalšie.
  • Lieky na vysoký krvný tlak (blokátory kalciových kanálov) interagujú s magnéziom.
  • Užívaním horčíka môže dôjsť k zníženiu krvného tlaku a spolu s liekmi na vysoký krvný tlak môže spôsobiť príliš nízky krvný tlak.
  • Niektoré lieky na vysoký krvný tlak zahrňujú nifedipín (Adalat, Procardia), verapamil (Calan, Isoptin, Verelan), diltiazem (Cardizem), isradipín (Lomiru), felodipín (Nekompenzované), amlodipín (Norvasc) a ďalšie.
  • Svalové relaxanty (myorelaxanciá) interagujú s horčíkom. Horčík pomôže pri uvoľnení svalov. Avšak, užívanie horčíka spolu s myorelaxanciami môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov myorelaxancií.
  • Medzi niektoré myorelaxanciá patrí carisoprodol (Soma), pipecuronium (ARDUANU), orfenadrín (Banflex, Disipal), cyklobenzaprin, gallamine (Flaxedil), atrakurium (Tracrium), pankuróniom (Pavulon), sukcinylcholín (Anectine) a ďalšie.
  • Vodné tabletky interagujú s horčíkom. Niektoré „vodné tabletky“ môžu zvýšiť hladiny horčíka v organizme. Rovnako niektoré „močopudné lieky“ spolu s horčíkom môžu spôsobiť príliš veľké množstvo horčíka v tele.
  • Medzi niektoré „vodné pilulky“, ktoré zvyšujú magnéziumv tele patria amilorid (Midamor), spironolaktón (Aldactone) a triamteren (Dyrenium).

Horčík dávkovanie

Tieto dávky boli študované vo vedeckom výskume:

DOSPELÍ

Ústami:

  • Denné odporúčanej dávky pre elementárny horčík sú: 19-30 rokov – 400 mg (muži) a 310 mg (ženy); 31 rokov a starší – 420 mg (muži) a 320 mg (ženy). U tehotných žien veku 14-18 rokov – 400 mg; 19-30 rokov – 350 mg; 31-50 rokov – 360 mg. U dojčiacich žien vo veku 14-18 rokov – 360 mg; 19-30 rokov – 310 mg; 31-50 rokov – 320 mg. Denný horný príjem pre horčík je 350 mg pre každého, viac ako 8 rokov, vrátane tehotných a dojčiacich žien.
  • Na zápchu bolo použité množstvo 8.75-25 g citrátu horečnatého. Bol tiež použitý hydroxid horečnatý (2.4-4.8 g) a síran horečnatý (10-30 g). Horečnaté soli by mali byť použité iba pre občasné liečenie zápchy, a dávky by mali byť prijaté s plným pohárom vody.
  • Pre trávenie: 400 -1200 mg hydroxidu horečnatého štyrikrát denne. Denne aj v dávke 800 mg oxidu horečnatého.
  • V prípade nedostatku magnézia: 3 gramy síranu horečnatého každých 6 hodín počas štyroch dávok. Bol použitý 5% roztok chloridu horečnatého, ktorý sa používa denne po dobu 16 týždňov, horčík kyselky (Hepar) obsahujúci 110 mg/l. 10,4 mmol laktátu horečnatého, ktorý bol používaný denne po dobu 3 mesiacov. Vyhnite sa oxidu horečnatému a uhličitanu horečnatému.
  • Pre nepravidelný srdcový rytmus (arytmia): 2.163 mg magnézia a 2.162 mg draslík denne po dobu 21 dní.
  • Pre bolesti na hrudníku v dôsledku upchatia tepien: 800-1200 mg oxidu horečnatého užívať každý deň po dobu 3 mesiacov.
  • U diabetu: Pre diabetes typu 2, 2,5 g chloridu horečnatého v roztoku 50 ml denne po dobu 16 týždňov. 300 ml slanej jazernej vody, s prirodzene vysokým obsahom horčíka zriediť destilovanou vodou, aby obsahovala 100 mg horčíka na 100 ml vody, každý deň po dobu 30 dní. U cukrovky typu 1, 300 mg konkrétneho glukonátu horečnatého doplnku (Ultramagnesium) denne po dobu 5 rokov.
  • Fibromyalgia: Hydroxid horečnatý s kyselinou jablčnou. Bolo tiež použité množstvo 300 mg citrónanu horečnatého denne po dobu 8 týždňov.
  • Pre stratu sluchu: 167 mg aspartátu horečnatého v zmesi v 200 ml malinovky denne po dobu 8 týždňov.
  • K zníženiu hladiny cholesterolu: 1 gram oxidu horečnatého denne po dobu 6 týždňov.
  • Pre metabolický syndróm: 365 mg špecifického aspartátu horečnatého (Magnesiocard) užívať každý deň po dobu 6 mesiacov.
  • Pre ochorenie srdcových chlopní (mitrálnej prolaps): 1200-1800 mg uhličitanu horečnatého užívať každý deň po dobu 5 týždňov.
  • Osteoporóza: 300 -1800 mg hydroxidu horečnatého užívať každý deň po dobu 6 mesiacov, a následne 600 mg hydroxidu horečnatého užívať každý deň po dobu 18 mesiacov. 1830 mg citrátu horečnatého sa používa denne po dobu 30 dní.
  • Bolesť po operácii: Špecifické pastilky horčíka, ktoré obsahujú 610 mg magnézia citrátovej soli, prijaté 30 minút pred chirurgickým zákrokom.
  • Pre predmenštruačný syndróm (PMS): 333 mg oxidu horečnatého užívaného každý deň po dobu dvoch menštruačných cyklov. Vyššia dávka 360 mg elementárneho horčíka trikrát denne bola používaná od 15. dňa menštruačného cyklu, až začne menštruačné krvácanie. Bolo použité množstvo 360 mg elementárneho horčíka užívaného trikrát denne po dobu 2 mesiacov. Bola tiež použitá kombinácia 200 mg horčíka denne a 50 mg vitamínu B6 denne.

Intravenózne:

  • Pre nedostatok horčíka: Typická počiatočná dávka pre mierny nedostatok je 1 gram síranu horečnatého každých 6 hodín počas 4 dávkach. Pri závažnejšom nedostatku, 5 g síranu horečnatého môže byť poskytnutých vo forme intravenóznej infúzie počas 3 hodín. Aby sa zabránilo nedostatku magnézia, dospelí zvyčajne dostávajú 60-96 mg denne elementárneho horčíka.
  • Na liečbu vysokého krvného tlaku počas tehotenstva (preeklampsia a eclampsia): 4-5 g síranu horečnatého podľa infúzie, nasledovaného 4-5 gramov síranu horečnatého každé 4 hodiny alebo 1 až 3 gramy síranu horečnatého za hodinu. Dávky by nemali byť vyššie ako 30 až 40 g síranu horečnatého denne. Boli tiež použité vyššie dávky síranu horečnatého (9-14 g) a následne menšie dávky (2,5-5 g každé 4 hodiny po dobu 24 hodín).
  • Pre nepravidelný srdcový rytmus (torsades de pointes): 1 až 6 gramov síranu horečnatého po dobu niekoľkých minút, nasleduje infúzia.
  • Pre nepravidelný srdcový rytmus (arytmia): Pre zníženie nepravidelného srdcového rytmu po srdcovom infarkte, bolo použitých 8 g síranu horečnatého v 250 ml roztoku po dobu 12 hodín. Pre nepravidelný alebo rýchly tep srdca, bola použitá infúzia 5 gramov síranu horečnatého v 100 ml roztoku. Polovica dávky je uvedená v priebehu 20 minút, nasleduje zostávajúca po dobu 2 hodín. Pre urýchlenie srdcového tepu bola použitá jediná dávka 1-4 g chloridu horečnatého behom 5 minút. Abnormálny srdcový rytmus spôsobený kardiostimulátorom – 2 g síranu horečnatého v 10 ml roztoku, ktorý bol daný viac ako 1-10 minút, nasleduje 5-10 g síranu horečnatého vo 250-500 ml roztoku v priebehu 5 hodín.
  • Pre pľúcnu chorobu zvanú chronická pľúcna choroba (COPD): 1,2 g síranu horečnatého po použití inhalátora. 1.2-2 g síranu horečnatého v 100-150 ml roztoku počas 20 minút.
  • Na bolesti hlavy: 1 g síranu horečnatého v priebehu 5 minút.
  • Bolesti po hysterektómii: 3 g síranu horečnatého v roztoku, následne 0,5 g síranu horečnatého za hodinu počas 20 hodín.
  • Bolesti po operácii: 5-50 mg/kg horčíka, potom nasledoval kontinuálny roztok pri 6 mg/kg alebo 500 mg pre dobu trvania operácie až do 48 hodín. Tiež bolo použitých 3.7-5.5 g horčíka okrem liekov proti bolesti počas 24 hodín po operácii.
  • Pre bolesti na hrudníku v dôsledku kŕčov ciev (vazospastická angína): 65 mg/kg telesnej hmotnosti horčíka počas 20 minút.
  • K liečbe astmy: Dávky 1-2 g síranu horečnatého boli uvedené v priebehu 20 až 30 minút. Dávka 78 mg/kg/h síranu horečnatého po dobu 30 minút.

Injekčne:

  • Pre chronický únavový syndróm (CFS): roztok obsahujúci 1 g síranu horečnatého raz týždenne po dobu 6 týždňov.

Inhalovane:

  • Pre pľúcnu chorobu zvanú chronická pľúcna choroba (CHOCHP): 2,5 mg účinnej látky salbutamolu spolu s 2,5 ml síranu horečnatého (151 mg v jednej dávke), vdýchnutia trikrát v 30 minútových intervaloch.

DETI

Ústami:

stressfix

  • 48€.9/balenie
  • 60 tabletiek
    ☑️-Zníženie stresu
    ☑️-Silnejšia psychika
    ☑️-Kvalitný spánok
  • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
    (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

  • 65€/balenie
  • 120 tabliet
    ☑️-Lepšia erekcia
    ☑️-Dlhodobý prínos
    ☑️-Zlepšenie sexuality
  • 📢+Zľava 5 eur
    (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

  • 14€.49/balenie
  • 45 tabletiek
    ☑️-Lepšia erekcia
    ☑️-Predĺženie styku
    ☑️-Zvýšená chuť na sex
  • 📢+Ušetríte až 19 eur
    (Pri kúpe štyroch balení)
  • Denné odporúčanej dávky pre elementárny magnézium sú: Vek 1-3 roky – 80 mg; 4-8 rokov – 130 mg; 9-13 rokov – 240 mg; 14-18 rokov – 410 mg (chlapci) a 360 mg (dievčatá). U detí mladších ako jeden rok – adekvátny príjem (AI) je 30 mg od narodenia do 6 mesiacov a 75 mg od 7 do 12 mesiacov. Denný Horný príjem (UL) pre horčík je 65 mg pre deti vo veku 1-3 roky a 110 mg počas 4-8 rokov.
  • Cystická fibróza: 300 mg horčíka-glycínu užívať každý deň po dobu 8 týždňov.

Intravenózne:

  • K liečbe astmy: 40 mg/kg síranu horečnatého, maximálne do 2 g v 100 ml roztoku v priebehu 20 minút.

 

5/5 - (1 vote)

Reply