Draslík
V článku nájdete:
Prehľadné informácie:
Draslík je minerál, ktorý plní veľa dôležitých rolí v ľudskom tele. Medzi potravinové zdroje draslíka patrí ovocie (najmä sušené ovocie), cereálie, fazuľa, mlieko a zelenina.
Draslík sa používa na liečenie a prevenciu nízkej hladiny draslíka. Je tiež používaný na liečbu vysokého krvného tlaku a pri zabránení mŕtvice.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Niektorí ľudia používajú draslík na liečbu vysokej hladiny vápnika, druh závratov (Ménièrovho choroba), otravu táliom, inzulínové rezistencie, symptómy menopauzy a dojčenská kolika. Používa sa tiež na alergie, bolesti hlavy, akné, alkoholizmus, Alzheimerovu choroba, zmätenosť, artritídu, rozmazané videnie, rakovinu, chronický únavový syndróm, črevné poruchy (kolitída), zápcha, dermatitída, nadúvanie, horúčka, nespavosť, podráždenosť, mononukleóza, svalová slabosť, svalová dystrofia, stres a s liekmi ako liečba choroby myasthenia gravis.
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti podávajú draslík intravenózne pre liečbu a prevenciu nízkej hladiny draslíka, nepravidelného srdcového rytmu a srdcového záchvatu.
Ako to funguje?
Draslík hrá úlohu v mnohých telesných funkciách, vrátane prenosu nervových signálov, svalových kontrakcií, rovnováhy tekutín a pri rôznych chemických reakciách.
Použitie a efektivita
Efektívny pre:
- Nízka hladina draslíka v krvi (hypokalémia). Užívanie draslíka ústami alebo vnútrožilovo bráni a lieči nízku hladinu draslíka v krvi.
Pravdepodobne efektívny pre:
- Vysoká hladina vápnika v moči (hyperkalciúria). Zdá sa, že užívanie draslíka ústami znižuje hladinu vápnika v moči.
- Vysoký krvný tlak. Zdá sa, že užívanie draslíka znižuje systolický krvný tlak (najvyššie číslo krvného tlaku) približne o 2-4 mm Hg a diastolický krvný tlak (spodné číslo) o cca 0,5 – 3,5 mm Hg. Draslík sa zdá byť najúčinnejší pri znižovaní krvného tlaku u afroameričanov a ľudí s nízkou hladinu draslíka alebo vysokým denným príjmom sodíka. Okrem toho, draslík z potravinových zdrojov, ale nie z doplnkov, môže pomôcť zabrániť vysokému krvnému tlaku.
- Mŕtvica. Draslík z potravinových zdrojov znižuje riziko mozgovej mŕtvice. Existujú určité dôkazy, že potraviny, ktoré poskytujú aspoň 350 mg draslíka v jednej porcii a ktoré sú s nízkym obsahom sodíka, nasýtených tukov a cholesterolu môžu znížiť riziká mŕtvice. Avšak, neexistuje žiadny dôkaz, že užívanie doplnkov draslíka môže znížiť riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.
Nedostatočná evidencia pre:
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
- Bolesti zubov. Niektoré výskumy naznačujú, že použitie zubnej pasty, ktorá obsahuje dusitan draselný znižuje citlivosť zubov. Avšak, tieto zubné pasty môžu byť stále menej účinné ako ostatné štandardné zubné pasty.
- Inzulínová rezistencia.
- Príznaky menopauzy.
- Únava a zmeny nálad na začiatku menopauzy.
- Dojčenská kolika.
- Bolesti hlavy.
- Akné.
- Alzheimerova choroba.
- Artritída.
- Rozmazané videnie.
- Syndróm chronickej únavy.
- Kolitída.
- Zmätok.
- Zápcha.
- Kožné problémy.
- Nadúvanie.
- Horúčka.
- Lámka.
- Poruchy spánku (nespavosť).
- Podráždenosť.
- Ménierová choroba.
- Svalová slabosť.
- Svalová dystrofia.
- Myasthenia gravis.
Vedľajšie efekty
Draslík je pravdepodobne bezpečný pre väčšinu ľudí, ak sa podáva intravenózne a vhodne alebo ak je užívaný ústami v množstve až 90 mEq (miliekvivalentov) celkového draslíka z potravy a doplnkov dohromady. Draslík môže spôsobiť podráždenie žalúdka, nevoľnosť, hnačka, zvracanie, črevné plyny a iné vedľajšie účinky.
Príliš veľké množstvo draslíka je nebezpečné a môže spôsobiť pocity pálenia alebo mravčenia, celkovú slabosť, ochrnutie, apatiu, závraty, zmätenosť, nízky krvný tlak, nepravidelný srdcový rytmus a smrť.
Osobitné opatrenia a upozornenia:
Tehotenstvo alebo dojčenie: Draslík je pravdepodobne bezpečný pokiaľ bol získaný zo stravy v množstve 40-80 mEq denne. Konzumácia príliš veľa draslíka je nebezpečná v tehotenstve a pri dojčení.
Ochorenia zažívacieho traktu, ktoré by mohli ovplyvniť rýchlosť jedla a doplnkov prechádzajúcich telom: Ak máte jednu z týchto porúch, neberte doplnky draslíka. Draslík mohol dosiahnuť nebezpečnú úroveň v tele.
Alergia na aspirín alebo tartrazínové produkty: Vyhnite sa doplnkom draslíka, ktoré obsahujú tartrazín.
Interakcie
Mierna interakcia, buďte opatrní s touto kombináciou:
- Lieky na vysoký krvný tlak (ACE inhibítory) interagujú s draslíkom. Niektoré lieky na vysoký krvný tlak môžu zvýšiť hladinu draslíka v krvi. Užívanie draslíka spolu s niektorými liekmi na vysoký krvný tlak môže spôsobiť príliš veľa draslíka v krvi.
Niektoré lieky na vysoký krvný tlak zahŕňajú kaptopril (Capoten), enalapril (vasotec), lizinopril (PRINIVIL, Zestril), ramipril (Altace) a ďalšie.
- Lieky na vysoký krvný tlak (blokátory angiotenzínového receptora (ARB)) interagujú s draslíkom. Niektoré lieky na vysoký krvný tlak môžu zvýšiť hladinu draslíka v krvi. Užívanie draslíka spolu s niektorými liekmi na vysoký krvný tlak môže zapríčiniť príliš veľké množstvo draslíka v krvi.
Niektoré lieky na vysoký krvný tlak zahŕňajú losartan (Cozaar), valsartan (Diovan), irbesartan (Avapro), kandesartan (Atacand), telmisartan (Micardis), eprosartan (Teveten) a ďalšie.
- Vodné tabletky (draslík šetriace diuretiká) interagujú s draslíkom. Niektoré „vodné tabletky“ môžu zvýšiť hladinu draslíka v tele. Niektoré „močopudné lieky“ spolu s draslíkom môžu zapríčiniť príliš veľa draslíka v tele.
Medzi niektoré „vodné pilulky“, ktoré zvyšujú draslík v tele patrí amilorid (Midamor), spironolaktón (Aldactone) a triamteren (Dyrenium).
Dávkovanie
Tieto dávky boli študované vo vedeckom výskume:
Ústami:
Suplementácia draslíka musí byť upravená pre každú osobu a na základe hladiny sérového draslíka osoby, ktorá by mala byť udržovaná v rozmedzí 3,5-5 mmol/l.
Denná potreba normálnych dospelých a obvyklý prísun v potrave je 40-80 mEq denne.
Pre zamedzenie nízkej hladiny draslíka: 20 mEq sa (zvyčajne) užíva každý deň.
Na liečbu nízkej hladiny draslíka: dávka draslíka je 40 až 100 mekv alebo viac denne, v dvoch až štyroch rozdelených množstvách.
Pri liečbe vysokej hladiny vápnika: 1 mEq/kg užívať každý deň alebo štyri tablety Urophos-K dvakrát denne.
Na vysoký krvný tlak: zvyčajná dávka je 48-90 mEq denne.
Pre prevenciu mŕtvice: prísun v potrave asi 75 mEq (približne 3,5 g elementárneho draslíka) denne môže znížiť riziko mŕtvice.
Potraviny, ktoré obsahujú aspoň 350 mg draslíka môžu byť označené ako „potraviny, ktoré sú dobrým zdrojom draslíka a majú nízky obsah sodíka, môžu znížiť riziko vzniku vysokého krvného tlaku a mŕtvice.“