Jód
Jód je chemický prvok, ktorý telo potrebuje ale nedokáže ho vytvoriť. Preto náš zdroj jódu musí pochádzať zo stravy alebo v podobe výživových doplnkov. Spravidla je veľmi málo jódu v potravinách, pokiaľ tam nebol pridaný počas spracovania v podobe soli. Väčšina zo svetového jódu sa nachádza v oceáne, kde sa koncentruje morský život, najmä morské riasy.
Štítna žľaza potrebuje jód, aby sa tvorili hormóny. V prípade, že štítna žľaza nemá dostatok jódu, sťažuje to jej prácu a môže to spôsobiť zväčšenú štítnu žľazu, ktorá sa prejavuje opuchnutým krkom.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Iné následky z nedostatku jódu v tele sú tiež vážne. Nedostatok jódu a výsledné nízke hladiny hormónov štítnej žľazy môžu spôsobiť, že sa ženám zastaví ovulácia, čo vedie k neplodnosti. Nedostatok jódu, tiež vedie k autoimunitnému ochoreniu štítnej žľazy a môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny štítnej žľazy. Niektorí vedci si myslia,že nedostatok jódu tiež môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny ako je prostata, prsníka, endometire a rakoviny vaječníkov.
Nedostatok jódu v tehotenstve je veľmi závažné nielen pre matku ale aj dieťa. To môže viesť k vysokému krvnému tlaku počas tehotenstva pre matku a mentálnej retardácii pre dieťa. Jód zohráva dôležitú úlohu vo vývoji centrálnej nervovej sústavy. V extrémnych prípadoch, nedostatok jódu môže viesť ku kretenismu, poruche, ktorá zahŕňa silné zakrpatenie fyzického a duševného rastu.
Nedostatok jódu je spoločný svetový zdravotný problém. Na začiatku 20 storočia bol nedostatok jódu bežný v Spojených štátoch a Kanade, ale pridávanie jódu do soli zlepšilo verejné zdravie.
Jód sa používa na prevenciu nedostatku jódu a jeho následkov, vrátane strumy. Používa sa aj na liečbu ochorenia kože spôsobeného hubou (kožná sporotrichóza), liečba fibrocystickej chorobe prsníka, prevencii rakoviny prsníka, očného ochorenia, cukrovky a srdcových ochorení a mŕtvice.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Jód je používaný pri riziku ožiarenia, k ochrane štítnej žľazy pred rádioaktívnym jodidom. Tabletky jodidu draselného sa používajú v prípade radiačnej havárie ako doplnky stravy. Jodid draselný by sa mal používať iba v prípade radiačnej havárie, v dostatočnom predstihu aby sa zabránilo chorobe.
Jód sa tiež aplikuje na kožu, aby zabil baktérie, na prevenciu bolesti vo vnútri úst spôsobenej chemoterapiou a na liečbu diabetických vredov. Jód sa používa aj na čistenie vody.
V článku nájdete:
Ako to funguje?
Jód znižuje hormón štítnej žľazy a môže zabiť plesne a baktérie a ďalšie mikroorganizmy ako sú améby. Špecifický druh jódu s názvom jodid draselný sa tiež používa na liečbu (nezabraňuje) účinkov rádioaktívnej nehody.
Jodid je účinný pri:
- Nedostatok jódu. Výživové doplnky jódu, vrátane jodizovanej soli sú účinné pri prevencii a liečbe nedostatku jódu v tele.
- Jód je účinný pre ochranu proti rádioaktívnym jodidom v čase radiačnej havárie
- Štítna žľaza. Užívanie jódu môže zlepšiť ochorenie štítnej žľazy a hypertyreózu. Taktiež užívanie jodizovanej soli okrem tyroxínu po operácii, zdá sa znižuje veľkosť štítnej žlazy.
- Vredy predkolenia. Výskum naznačuje, že použitie cadexomeru jódu do vredov predkolenia spolu s kompresiou počas 4-6 týždňov zvyšuje rýchlosť
- Zápal spojiviek
- Vredy diabetu. Použitie jódu do vredov na nohách môže byť prospešné pre ľudí s vredom na nohe súvisiacim s diabetom.
- Zápal maternice. Použitie povidónu – jódu vo vaginálnej oblasti pred cisárskym rezom znižuje riziko zápalu maternice.
- Bolesť prsného tkaniva (fibrocystické choroby prsníka). Výskum ukazuje, že jód znižuje bolesti prsného tkaniva. Užívanie tabliet jódu denne po dobu 5 mesiacov, znižujú bolesť a citlivosť u žien s bolesťou prsníka súvisiacou s menštruačným cyklom.
- Bolesti a opuchy v ústach. Použitie jódu na kožu zabraňuje bolesti a opuchom vo vnútri úst spôsobenou chemoterapiou.
- Infekcia ďasien. Výskum naznačuje, že oplachovanie dasien pri infekcii môže pomôcť znížiť hĺbku infikovaných ďasien.
- Operácie. Niektoré výskumy naznačujú, že použitie jódu počas chirurgického zákroku znižuje riziko infekcie.
Nedostatočné dôkazy účinnosti jódu pri:
- krvácanie. Nedávne výskumy ukázali, že umývanie zubov povidónom-jódu zastaví krvácanie po vytrhnutí zubu.
- Očné infekcie (vredy rohovky). Nedávne dôkazy naznačujú, že podávanie jódovaného povidónu okrem štandardnej antibiotickej liečby nezlepší videnie u ľudí, ktorí majú vredy na rohovke.
- Plesňové kožné ochorenia. Jodid draselný sa bežne používa pri kožných ochoreniach ako sporotrichóza. Existujú určité správy, že jodid draselný podávaný orálne samostatne alebo s inou antifungálnou liečbou je účinný pre väčšinu ľudí s týmto kožným ochorením.
- Zápal pľúc. Nedávne výskumy naznačujú, že oplachovanie hrdla s povidónom jódu znižuje riziko zápalu pľúc
- Hojenie rán. Jód sa tiež využíva ako podpora hojenia rán. Aj keď existujú určité dôkazy, že použitie jódu na rany je účinnejšie ako antiseptické obväzy
Vedľajšie účinky jódu
Jód je bezpečný pre väčšinu ľudí ak je užívaný v odporúčaných množstvách alebo pri aplikácii na kožu spôsobom ako je to uvedené na výrobkoch.
Jód môže mať vedľajšie účinky v prípade niektorých ľudí. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí nevoľnosť a bolesti žalúdka, nádcha, bolesť hlavy, kovová chuť a hnačka. V prípade ľudí citlivých na jód sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky ako opuch pier a tváre, závažné krvácanie a podliatiny, horúčka, bolesť kĺbov, zväčšenie lymfatických uzlín, alergické reakcie vrátane žihľavky a smrti.
Veľké množstvo alebo dlhodobé užívanie jódu môžu byť tiež nebezpečnými. Dospelí by sa mali vyvarovať dlhodobému užívaniu dávok vyšších ako 1100 mcg/denne, čo je horná hranica únosnej miery. U detí by dávka nemala prekročiť 200 mcg/denne, pre deti vo veku od 1 do 3 rokov 300 mcg denne, deti vo veku 4 až 8 rokov 600 mcg/denne a deti vo veku 9 až 13 rokov 900 mcg/denne.
U detí aj dospelých existujú obavy, že vyšší príjem môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov, ako sú problémy so štítnou žľazou. Jód vo väčšom množstve môže spôsobiť kovovú chuť v ústach, bolesť zubov a ďasien, pálenie v ústach a krku, zápal hrdla, žalúdočnú nevoľnosť, hnačku, depresie, kožné problémy a mnoho ďalších vedľajších účinkov.
Ak sa jód aplikuje priamo na kožu, môže spôsobiť podráždenie kože, škvrny, alergické reakcie a ďalšie vedľajšie účinky.
Osobitné opatrenia a upozornenia
- tehotenstvo a dojčenie: jód je pravdepodobne, bezpečný ak sa užíva v odporúčaných množstvách alebo pri aplikácii na kožu vhodným spôsobom uvedeným na príbalovom letáku (2% roztok). Neužívajte viac ako 1100 mcg jódu denne ak ste starší ako 18 rokov, neužívajte viac ako 900 mcg jódu denne ak ste vo veku 14 až 18 rokov. Vyšší príjem môže spôsobiť problémy so štítnou ž
- Autoimunitné ochorenie štítnej žľazy: ľudia s autoimunitným ochorením štítnej žľazy, môžu byť obzvlášť citliví na škodlivé vedľajšie účinky jódu.
- Druh vyrážky nazývanej dermatitída herpetiformis: jód môže spôsobiť zhoršenie tejto vyrážky
- Poruchy štítnej žľazy, ako je znížená fukcia štítnej žľazy, zväčšenie štítnej žľazy, alebo nádor štítnej žľazy: pri dlhodobom užívaní alebo vysokým dávkam jódu.
Reakcie jódu s inými látkami
- Lieky používané na zvýšenú funkciu štítnej žľazy interagujú s jódom. Jód môže mať vplyv na štítnu ž Užívanie jódu spolu s liekmi pre funkciu štítnej žľazy môžu príliš zaťažiť štítnu žľazu. Preto by sa jód nemal užívať s liekmi na zvýšenie funkcie štítnej žľazy. Medzi takéto lieky patrí urotropín kyseliny mandľovej, jodid draselný a ďalšie.
- Amiodaron interaguje s jódom. Tento liek už obsahuje jód a mohlo by to spôsobiť príliš veľa jódu v krvi.
- Lítium interaguje s jódom. Lítium môže inhibovať funkciu štítnej ž Súčasné užívanie s jódom môže mať aditívne alebo synergické efekty. Preto je potrebné v tomto prípade monitorovať funkciu štítnej žlazy.
- Lieky na vysoký krvný tlak (ACE inhobítori) interagujú s jódom. Niektoré lieky na vysoký krvný tlak by mohli znížiť funkciu tela, ako rýchlo sa zbaví draslíka. V prípade užívania jodidu draselného spolu s niektorými liekmi na vysoký krvný tlak môže spôsobiť príliš veľa draslíka v tele.
- Lieky na odvodnenie interagujú s jódom. Väčšina doplnkov výživy s jódom obsahuje aj draslík. Niektoré lieky na odvodnenie, môžu zvýšiť množstvo draslíka v tele. Neužívajte jodid draselný ak užívate lieky na odvodnenie.
Dávkovanie
- v prípade ožiarenia: jodid draselný treba užívať tesne pred, alebo čo najskôr po ožiarení. Žiarenie je najviac škodlivé pre tehotné alebo dojčiace ženy a deti, takže jodid draselný sa dávkuje podľa výšky ožiarenia a veku.
- Dávkovanie pre deti a dospelých: doporučená denná dávka (RDA) pri deťoch od 1 do 8 rokov je 90 mcg/denne, 9 až 13 rokov 120 mcg/denne, ľudia vo veku 14 rokov a viac 150 mcg denne, tehotné ženy 209 mcg/denne a dojčiace ženy 290 mcg/denne.
- Najvyšší prípustný príjem (UL), čo je najvvyššia úroveň príjmu, ktorá by nemala spôsobiť nežiaduce účinky: deto od 1 do 3 rokov 200 mcg denne, 4 až 8 rokov 300 mcg denne, 9 až 13 rokov 600 mcg/denne, 14 až 18 rokov (vrátane tehotenstva a dojčenia) 900 mcg/denne. Pre dospelých starších ako 19 rokov vrátane tehotných a dojčiacich žien, nejvyšší prípusrtný príjem je 1100 mcg/denne.