Vápnik
V článku nájdete:
Vápnik alebo Calcium
Prehľad informácii
Vápnik je minerál, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou kostí a zubov. Srdce, nervy a systémy zrážanlivosti krvi tiež potrebujú vápnik pre vykonávanie svojej práce.
Vápnik sa používa na liečbu a prevenciu nízkej hladiny vápnika a chorôb kostí vrátane osteoporózy (slabé kosti v dôsledku nízkej hustoty kostí), krivice (choroba u detí zahŕňajúca mäknutie kostí) a osteomalácia (zmäkčenie kostí sprevádzaných bolesťou). Vápnik sa používa aj pri predmenštruačným syndrómom (PMS), pri kŕčoch nôh v tehotenstve, pri vysokom krvnom tlaku v tehotenstve (preeklampsia) a pri znížení rizika rakoviny hrubého čreva a konečníka.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Niektorí ľudia používajú vápnik po komplikácií črevného bypassu, pri vysokom krvnom tlaku, vysokej hladine cholesterolu, Lýmskej borelióze, k zníženiu vysokej hladiny fluoridov u detí a na zníženie vysokej hladiny olova.
Uhličitan vápenatý sa používa ako antacidum na „pálenie záhy“. Uhličitan vápenatý a octan vápenatý sa používajú aj pre zníženie hladiny fosfátov u ľudí s ochorením obličiek.
Vápnik je bohatý v potravinách ako napr. mlieko a mliečne výrobky, kaleráb, brokolica, rovnako ako citrusové šťavy, minerálna voda, rybie konzervy s kosťami a sójové výrobky spracované s vápnikom.
Vápnik môže spolupracovať s mnohými liekmi na predpis a znížiť ich účinnosť, ale niekedy účinky môžu byť minimalizované tým, že vápnik budeme brávať v inú dobu.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Ako to funguje?
Kosti a zuby obsahujú viac ako 99% vápnika v ľudskom tele. Vápnik sa tiež nachádza v krvi, svaloch a iných tkanivách. Vápnik v kostiach môže byť použitý ako rezerva, ktorá môže byť uvoľnená do tela podľa potreby. Koncentrácia vápnika v tele sa znižuje s pribúdajúcim vekom, pretože vápnik sa uvoľní z tela potom, kožnými bunkami a odpadom. Okrem toho, pribúdaním veku u žien, vstrebávanie vápnika má tendenciu klesať v dôsledku zníženej hladiny estrogénov. Vstrebávanie vápnika sa môže líšiť v závislosti na rase, pohlaví a veku.
Kosti sú vždy poškodzované a obnovované, a preto je pre tento proces potrebný vápnik. Navyše, užívanie vápnika pomáha správne obnoviť kosti a zotrvať ich silné.
Vápnik – Použitie a účinnosť
Efektívny pre:
- Zažívacie ťažkosti. Uhličitan vápenatý užívaný ústami ako antacidum, je účinný pri liečbe s poruchami trávenia.
- Vysoká hladina draslíka v krvi (hyperkaliémia). Užívanie glukonátu vápenatého intravenózne môže zvrátiť hyperkaliémiu, stav, v ktorom je príliš veľa draslíka v krvi.
- Nízke hladiny vápnika v krvi (hypokalciémia). Užívanie vápnika ústami je účinné pri liečbe a prevencii hypokalcémie.
- Zlyhanie obličiek. Užívanie uhličitanu vápenatého alebo octanu vápenatého ústami je účinné pre potlačovanie vysokých hladín fosfátov v krvi u ľudí trpiacich zlyhaním obličiek. Vápenaté soli kyseliny citrónovej nie sú účinné pri liečení tohto stavu.
Pravdepodobne efektívny pre:
- Osteoporóza spôsobená kortikosteroidnými liekmi. Užívanie vápnika spolu s vitamínom D môže znížiť straty kostného minerálu u ľudí používajúcich kortikosteroidové lieky dlhodobo.
- Zvyšovanie pevnosti kostí u plodov. U tehotných žien, ktoré jedia malé množstvo vápnika ako súčasť ich stravy, suplementácia vápnika zvyšuje kostnú minerálnu hustotu plodu. To sa však nezdá byť prínosom pre ženy s normálnou hladinou vápnika.
- Porucha prištítnych teliesok (hyperparatyroidizmus). Užívanie vápnika ústami znižuje hladiny hormónov prištítnych teliesok u ľudí so zlyhaním obličiek a prištítnych teliesok hladiny hormónov, ktoré sú príliš vysoké.
- Osteoporóza. Užívanie vápnika ústami, je účinné pri prevencii a liečenie úbytku kostnej hmoty a osteoporózy. Najväčší rast kosti sa vyskytuje v dospievaní, potom pevnosť kostí u žien zostáva približne rovnaká až do veku 30-40 rokov. Po veku 40 rokov, úbytok kostnej hmoty zvyčajne dochádza pri rýchlostiach 0,5% do 1% ročne. U mužov dochádza k úbytku kostí o niekoľko desiatok rokov neskôr. Úbytok kostnej hmoty u žien nad 40 môže byť znížená užívaním doplnkového vápnika. Niektorí výskumníci odhadujú, že užívanie vápnika po dobu 30 rokov po menopauze by mohlo mať za následok 10% zlepšenie pevnosti kostí a 50% celkového zníženia lámania kostí.
- Zmierňovanie príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS). Zdá sa, že existuje súvislosť medzi nízkym príjmom potravy vápnika a príznaky PMS. Konzumácia vápnika denne by mala výrazne znížiť výkyvy nálady, nadúvanie, chute a bolesť. Tiež sa zdá, že zvýšenie množstva vápnika v strave zabráni PMS. Ženy konzumujúce v priemere 1283 mg/deň vápnika z potravín, majú asi 30% nižšie riziko vzniku PMS než ženy, ktoré konzumujú v priemere 529 mg/deň vápnika. Nezdá sa, že by užívanie doplnkov vápnika zabránilo PMS.
Môže byť efektívny pre:
- Kolorektálny karcinóm. Výskumy naznačujú, že vysoký príjem diétneho alebo doplnkového kalcia znižuje riziko rakoviny hrubého čreva. Výskum tiež ukazuje, že užívanie doplnkov vápnika by mohlo pomôcť udržať kolorektálny karcinóm bez zhoršenia. Avšak, ľudia s nízkou úrovňou vitamínu D nemajú prospech z doplnkov vápnika.
- Fluoridová otrava. Užívanie vápnika ústami, spolu s vitamínom C a vitamínom D znižuje hladiny fluoridov u detí a zlepšuje príznaky otravy fluoridom.
- Vysoká hladina cholesterolu. Braním vápnikových doplnkov spolu s nízkotučnou alebo nízkokalorickou diétou sa mierne znižuje hladina cholesterolu. Avšak, vápnik sám, bez prísnej diéty, nezníženie hladiny cholesterolu.
- Vysoký krvný tlak. Vápnikové doplnky mierne znižujú krvný tlak (obvykle okolo 1-2 mmHg) u ľudí s alebo bez vysokého krvného tlaku. Branie vápnika sa tiež zdá byť užitočné pri znížení krvného tlaku u ľudí s vážnym ochorením obličiek.
- Mŕtvica. Existujú určité dôkazy, že zvýšenie príjmu vápnika v potrave by mohlo znížiť riziko mŕtvice.
- Vysoký krvný tlak v priebehu tehotenstva (preeklampsia). Užívanie 1-2 gramov vápnika ústami každý deň znižuje riziká spojené s tehotenským vysokým krvným tlakom. Vápnik zníži riziko vysokého krvného tlaku v tehotenstve približne o 50%. Vápnik mí najväčší vplyv u žien s nízkou hladinou vápnika.
- Strata zubov. Užívanie vápnika a vitamínu D ústami pomôže zabrániť strate zubov u starších ľudí.
- Strata váhy. Dospelí a deti s nízkym príjmom vápnika s väčšou pravdepodobnosťou na priberajú na váhe, majú vyšší index telesnej hmotnosti (BMI) a sú obézni v porovnaní s ľuďmi s vysokým príjmom vápnika. Vedci študovali, že zvýšený príjem vápnika môže pomôcť pri chudnutí. Jeden klinický výskum ukazuje, že zvýšenie spotreby vápnika z mliečnych výrobkov, ako sú jogurty, zvýši úbytok hmotnosti, svalovej hmoty a spaľovanie tukov.
Môže byť neefektívny pre:
- Rakovina prsníka. Niektoré výskumy naznačujú, že ženy, ktoré jedia viac vápnika majú znížené riziko vzniku rakoviny prsníka. Avšak, ďalší výskum naznačuje, že krvné hladiny vápnika nie sú spojené s rizikom rakoviny prsníka. Celkovo možno povedať, že z väčšiny výskumov vyplýva, že vápnik neznižuje riziko rakoviny prsníka.
- Ochorenie srdca. Dôkazy naznačujú, že pri vápnikových doplnky neznižujeme riziko srdcových ochorení u zdravých ľudí.
- Rakovina vaječníkov. Niektoré dôkazy naznačujú, že vysoké hladiny vápnika sú spojené so zníženým rizikom rakoviny vaječníkov. Iné výskumy však naznačujú, že diétny príjem vápnika nie je spojené s rizikom rakoviny vaječníkov.
Neúčinný pre:
- Zástava srdca. Dôkazy nasvedčujú tomu, že podávanie vápnika pri srdcovej zástave nezvyšuje prežitie a v skutočnosti môže zhoršiť šancu na resuscitáciu.
Nedostatočné dôkazy pre:
- Pavúčie uhryznutie. Niektoré dôkazy naznačujú, že vstrekovaním vápnika znižujeme svalové kŕče spojené s pavúčim uhryznutím čiernej vdovy.
- Výskumy ukazujú, že zdravé staršie ženy, ktoré užijú 1400-1500 mg vápnika denne v kombinácii s 1100 IU vitamínu D3 (cholekalciferol) denne majú o 60% nižšie riziko vzniku rakoviny akéhokoľvek typu. Avšak, nezdá sa, že vápnik samotný znižuje riziko rakoviny.
- Niektoré staršie výskumy naznačujú, že konzumáciou viac vápnika zo stravy alebo doplnkov, a to buď samostatne, alebo v kombinácii s vitamínom D, znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.
- Vysoký obsah olova v krvi. Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie vápnikových doplnkov neznižuje hladinu olova v krvi. Iné výskumy však naznačujú, že užívanie vápnika znižuje hladinu olova o 11%.
- Karcinóm endometria. Užívanie doplnkov vápnika môže znížiť riziko vzniku rakoviny endometria.
- Prevencia pádov. Dôkazy nasvedčujú tomu, že vápnik a vitamín D môže pomôcť zabráneniu pádom a pomáha udržiavať krvný tlak normálny. Vápnik sám však nemá mať žiadny následok na prevenciu pádov. Zaujímavé je, že sa zdá, že vápnik a vitamín D zabráni pádu u žien, ale nie u mužov.
- Metabolický syndróm. Niektoré dôkazy naznačujú, že konzumácia viac vápnika z potravy a doplnkov, a to buď samostatne alebo v kombinácii s vitamínom D, znižuje riziko vzniku metabolického syndrómu.
- Nedostatok vitamínu B12 spôsobený liekom metformín. Užívanie doplnkov vápnika môže viesť k zníženiu nedostatku vitamínu B12.
- Zápal v tráviacom trakte (mukozitída). Dôkazy nasvedčujú tomu, že použitie ústnej vody s obsahom fosforečnanu vápenatého (Caphosol) v kombinácii s fluoridom skracuje dobu trvania bolesti u ľudí so zápalom v zažívacom trakte.
- Depresie po tehotenstve (popôrodná depresia). Predčasný výskum naznačuje, že užívanie vápnika denne, počínajúc 11-21 týždňov na tehotenstvo, znižuje depresie 12 týždňov po pôrode.
- Kŕče v dolných končatinách spojené s tehotenstvom. Predčasný výskum ukazuje, že vápnik môže pomôcť zabrániť kŕčom v dolných končatinách v druhej polovici tehotenstva.
- Rakovina prostaty. Výskum o tom, ako vápnik ovplyvňuje riziko rakoviny prostaty ukázal rozporuplné výsledky. Niektoré výskumy naznačujú, že pri užívaní vápnikových doplnkoch denne znižujeme riziko rakoviny prostaty. Iné výskumy však naznačujú, že neexistuje súvislosť medzi príjmom vápnika a rizikom vzniku rakoviny prostaty.
- Záchvaty. Predčasné výskumy naznačujú, že vápnik môže pomôcť kontrolovať záchvaty spôsobené náhlymi poklesmi hladín vápnika.
- Lymská borelióza.
Vedľajšie účinky
Vápnik je bezpečný pre väčšinu ľudí, keď je užívaný ústami alebo ak sa podáva intravenózne a zodpovedá kritériám. Vápnik môže spôsobiť niektoré menšie vedľajšie účinky, ako sú grganie alebo plynatosť.
Vápnik môže byť nebezpečný pre deti i dospelých, ak je užívaný ústami vo vysokých dávkach. Je doporučené vyhnúť sa príliš veľkej dávky vápnika. Inštitúcia medicíny nastavila denne tolerovateľnú dávku (UL) pre vápnik na základe veku takto: Vek 0-6 mesiacov – 1000 mg; 6-12 mesiacov – 1500 mg; 1-8 rokov – 2500 mg; 9-18 rokov – 3000 mg; 19-50 rokov – 2500 mg; 51+ rokov – 2000 mg. Vyššie dávky zvyšujú šance mať vážne vedľajšie účinky. Jeden nedávny výskum tiež naznačuje, že dávky nad odporúčanú dennú potrebu (1000-1300 mg denne) pre väčšinu dospelých by mohli zvýšiť riziko srdcového infarktu. Tento výskum je znepokojujúci, ale je ešte príliš skoro povedať s istotou, že vápnik je skutočne príčinou srdcového infarktu. Kým nebude viac známe, aj naďalej sa môže konzumovať dostatočné množstvo vápnika pre splnenie dennej potreby, ale nie nadmerné množstvo vápnika. Uistite sa, že berete do úvahy celkový príjem vápnika z oboch diétnych a doplnkových zdrojov a pokúste sa neprekročiť 1000-1300 mg vápnika denne. Ak chcete zaistiť vápnik v potrave, treba počítať s dávkami cca 300 mg/deň od nemliečnych výrobkov zvýšených o 300 mg/šálky mlieka alebo pomarančového džúsu obohateného vápnikom.
Osobitné opatrenia a upozornenia:
- Tehotenstvo a dojčenie: Vápnik môžete pravdepodobne užívať v bezpečí, keď ho užívate ústami v odporúčaných množstvách počas tehotenstva a dojčenia. Nie je k dispozícii dostatok údajov o bezpečnosti s použitím vápnika intravenózne počas tehotenstva a dojčenia.
- Hladiny kyseliny s nízkym obsahom žalúdka (achlórhydrie). Ľudia s nízkou úrovňou žalúdočnej kyseliny absorbujú menej vápnika, ak vápnik berú na prázdny žalúdok.
- Vysoké hladiny fosfátov v krvi (hyperfosfatémia) alebo nízke hladiny fosfátov v krvi (hypofosfatémia): Vápnik a fosfát musí byť v tele v rovnováhe. Užívanie príliš veľa vápnika môže pokaziť rovnováhu a spôsobiť škodu. Neberte si viac vápnika bez dozoru a odporučenia svojho lekára.
- V rámci aktívnej štítnej žľazy (hypotyreóza): Vápnik môže porušiť štítnu hormonálnu substitučnú liečbu.
Je potrebné sa vyhnúť vápniku ak máte jednu z týchto chorôb alebo problémov:
- Príliš veľa vápnika v krvi.
- Funkcia chudobných obličiek: Doplnenie vápnika môže zvýšiť riziko, že bude v krvi príliš veľa vápnika u ľudí so zlou funkciou obličiek.
- Fajčenie: Ľudia, ktorí fajčia, absorbujú menej vápnika zo žalúdka.
Vápnik – Interakcie
Nevyužívajte túto kombináciu:
- Ceftriaxon (Rocephin) vzájomne pôsobí s vápnikom. Podávanie ceftriaxónu a vápnika môže viesť k životu ohrozujúcemu poškodeniu pľúc a obličiek. Vápnik sa nemá podávať v priebehu 48 hodín po užití ceftriaxonu.
Buďte opatrní s touto kombináciou:
- Antibiotiká (chinolónové antibiotiká) interagujú s vápnikom. Užívaním vápnika môže dôjsť k zníženiu množstva antibiotík, ktorých vaše telo absorbuje. Pričom vápnik tiež spolu s niektorými antibiotikami môže znížiť účinnosť niektorých antibiotík. Aby sa predišlo tejto interakcii, je nutné užívať doplnky vápnika aspoň 1 hodinu po antibiotikách.
- Niektoré z týchto antibiotík, ktoré by mohli interagovať s vápnikom zahŕňajú ciprofloxacín (Cipro), enoxacín (Penetrex), norfloxacín (Chibroxin, Noroxin), sparfloxacín (Žaga) a trovafloxacín (Trovan).
- Antibiotiká (tetracyklínu antibiotiká) tiež vzájomne pôsobia s vápnikom. Vápnik môže pripojiť k niektorým antibiotikám nazývané tetracyklíny v žalúdku. To znižuje množstvo tetracyklínu, ktorý môže byť absorbovaný. Užívanie vápnika s tetracyklínom by mohlo znížiť účinnosť tetracyklínu. Aby sa tomu zabránilo, vápnik by sme mali užívať 2 hodiny pred alebo 4 hodiny po podaní tetracyklínu.
- Niektoré tetracyklíny zahŕňajú demeclocyklín (Declomycin), minocyklín (Minocin) a tetracyklín (Achromycin, a ďalšie).
- Bisfosfonáty pôsobia s vápnikom. Vápnik môže znížiť absorpciu bisfosfátov vašim telom. Vápnik spolu s bisfosfonátmi môže znížiť účinnosť bisfosfátu. Aby sa predišlo tejto interakcii, mali by sme užívať bisfosfonáty najmenej 30 minút pred vápnikom alebo neskôr počas dňa.
- Niektoré bisfosfonáty zahŕňajú alendronát (FOSAMAX), etidronat (Didronel), risedronát (Actonel), tiludronát (Skelid) a ďalšie.
- Kalcipotrien (Dovonex) spolupracuje s vápnikom. Kalcipotrien (Dovonex) je droga, ktorá je podobná vitamínu D. Vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik. Užívanie vápnikových doplnkov spolu s kalcipotrienom (Dovonex) môžu spôsobiť, že telo obsahuje príliš veľa vápnika.
- Digoxín (Lanoxin) spolupracuje s vápnikom. Vápnik môže ovplyvniť vaše srdce. Digoxín (Lanoxin) sa používa ako pomoc, aby vaše srdce bilo silnejšie. Užívanie vápnika spolu s digoxínom (Lanoxin) môže zvýšiť účinky digoxínu (Lanoxin) a viesť k nepravidelným srdcovým rytmusom. Ak užívate digoxín (Lanoxin), poraďte sa so svojím lekárom predtým, ako začnete užívať vápnikové doplnky.
- Diltiazem (Cardizem, Dilacor, Tiazac) interaguje s vápnikom. Vápnik môže ovplyvniť vaše srdce. Diltiazem (Cardizem, Dilacor, Tiazac) môže tiež ovplyvniť vaše srdce. Užívanie veľké množstvo vápnika spolu s diltiazemu (Cardizem, Dilacor, Tiazac) by mohlo znížiť účinnosť diltiazemu (Cardizem, Dilacor, Tiazac).
- Levotyroxín interaguje s vápnikom. Levotyroxín sa používa pre nízku funkciu štítnej žľazy. Vápnik môže znížiť množstvo levotyroxínu, ktoré vaše telo absorbuje. Užívanie vápnika spolu s levotyroxínom by mohlo znížiť účinnosť levotyroxínu. Levotyroxín a vápnik by sa mali užívať najmenej 4 hodiny od seba.
- Medzi niektoré značky, ktoré obsahujú levotyroxín, patrí Armour štítnej žľazy, Eltroxin, ESTRO, Euthyrox, ľavo-T, Levothroid, Levoxyl, Synthroid, Unithroid a ďalšie.
- Sotalol (Betapace) spolupracuje s vápnikom. Užívanie vápnika s sotalolom môže znížiť, koľko sotalolu vaše telo absorbuje. Užívanie vápnika spolu s sotalolom by mohlo znížiť účinnosť sotalolu (Betapace). Aby sa predišlo tejto interakcii, užívať vápnik by ste mali aspoň 2 hodiny pred alebo 4 hodiny po podaní sotalolu.
- Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) interaguje s vápnikom. Vápnik môže ovplyvniť vaše srdce. Verapamil môže tiež ovplyvniť vaše srdce. Neberte veľké množstvo vápnika, ak užívate verapamil.
- Vodné tabletky (tiazidové diuretiká), spolupracujú s vápnikom. Niektoré „vodné tabletky“ zvyšujú množstvo vápnika v tele. Pričom veľké množstvo vápnika s niektorými „vodnými“ pilulkami môže spôsobiť, že bude v tele príliš veľa vápnika. To by mohlo spôsobiť závažné nežiaduce účinky, vrátane problémov s obličkami.
- Niektoré z týchto „vodných piluliek“ zahŕňajú hydrochlorotiazid (Diuril), hydrochlorotiazid (HydroDIURIL, Esidrix), indapamid (Lozol), metolazon (Zaroxolyn) a chlórtalidónom (Hygroton).
Buďte ostražitý pri tejto kombinácii:
- Estrogény interagujú s vápnikom. Estrogén pomáha telu vstrebávať vápnik. Pričom estrogénové pilulky spolu s veľkým množstvom vápnika môžu zvýšiť množstvo vápnika v tele na príliš veľké.
- Estrogénové pilulky zahŕňajú konjugované konské estrogény (PREMARIN), etinylestradiol, estradiol a iné.
- Lieky na vysoký krvný tlak (blokátory kalciových kanálov) spolupracujú s vápnikom.
- Niektoré lieky na vysoký krvný tlak majú vplyv na vápnik v tele. Získanie injekcie vápnika by mohlo znížiť účinnosť týchto liekov na vysoký krvný tlak.
- Niektoré lieky na vysoký krvný tlak zahrňujú nifedipín (Adalat, Procardia), verapamil (Calan, Isoptin, Verelan), diltiazem (Cardizem), isradipín (Lomiru), felodipín (Nekompenzované), amlodipín (Norvasc) a ďalšie.
Dávkovanie
Tieto dávky boli študované vo vedeckom výskume:
Užívanie ústami:
- Pre prevenciu nízkej hladiny vápnika: obvykle sa používa 1 gram elementárneho vápnika denne.
- Pálenie záhy: uhličitan vápenatý – zvyčajne 0,5 až 1,5 gramov podľa potreby.
- Pre zníženie fosfátov u dospelých pacientov s chronickým zlyhaním obličiek: Počiatočná dávka octanu vápenatého je 1,334 gramov (338 mg elementárneho vápnika) s každým jedlom, zvyšuje sa 2-2.67 gramov (500-680 mg elementárneho vápnika) s každým jedlom v prípade potreby.
- Pre prevenciu slabých kostí (osteoporóza): Dávky 1-1.6 gramov elementárneho vápnika denne od potravín a doplnkov. Pokyny pre liečbu osteoporózy v Severnej Amerike v súčasnosti sú odporúčané na 1200 mg vápnika denne.
- Pre prevenciu straty kostnej hmoty u premenopauzálnych žien nad 40: Dávka 1 g.
- U tehotných žien s nízkym príjmom potravy vápnika: Dávka pre zvýšenie fetálnej rozmedzí hustoty kostnej hmoty 300-1300 mg/deň, začína v týždni tehotenstva 20-22.
- Pre predmenštruačný syndróm (PMS): 1 až 1,2 gramov vápnika za deň.
- Pre zníženie hladiny hormónov štítnej žľazy u ľudí s chronickým zlyhaním obličiek: 2-21 g uhličitanu vápenatého.
- Aby sa zabránilo úbytku kostnej hmoty u pacientov užívajúcich kortikosteroidy: v rozdelených denných dávkach – 1 g elementárneho vápnika denne.
- Na vysoký krvný tlak: 1-1,5 g vápnika denne.
- Na prevenciu vysokého krvného tlaku v priebehu tehotenstva (preeklampsia): 1-2 gramov elementárneho vápnika denne vo forme uhličitanu vápenatého.
- Pre prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka: Vápnik 1200-1600 mg/deň.
- K zníženiu hladiny cholesterolu: 1200 mg denne s alebo bez vitamínu D.
- Pre prevenciu otravy fluoridu u detí: Calcium – 125 mg dvakrát denne, v kombinácii s kyselinou askorbovou a vitamínom D.
Uhličitan vápenatý a citrát vápenatý sú dve najčastejšie používané formy vápnika.
Doplnky vápnika sú zvyčajne rozdelené do dvoch dávok denne, aby sa zvýšila absorpcia. Je najlepšie, aby sa vápnik zmiešal s jedlom v dávke 500 mg alebo menej.
Inštitúcia medicíny vydáva odporúčané denné dávky (RDA) vápnika. RDA sa líši v závislosti na veku takto: Vek 1-3 rokov – 700 mg; 4-8 rokov – 1000 mg; 9-18 rokov – 1300 mg; 19-50 rokov – 1000 mg; Muži 51-70 rokov – 1000 mg; Ženy 51-70 rokov -1200 mg; 70 + rokov – 1200 mg; U tehotných alebo dojčiacich (mladší ako 19 rokov) – 1300 mg; Tehotný alebo dojčiaci (19-50 rokov) – 1000 mg.
Inštitúcia medicíny tiež nastavila dennú toleranciu hornej dávky (UL) pre vápnik na základe veku takto: Vek 0-6 mesiacov – 1000 mg; 6-12 mesiacov – 1500 mg; 1-3 rokov – 2500 mg; 9-18 rokov – 3000 mg; 19-50 rokov – 2500 mg; 51+ rokov – 2000 mg. Je potrebné sa vyhnúť dávkam nad túto úroveň.
Dávky nad odporúčané denné úrovne, 1000-1300 mg/deň, boli pre väčšinu dospelých spojené so zvýšeným rizikom srdcového infarktu. Kým nebudeme vedieť viac, aj naďalej môžete konzumovať dostatočné množstvo vápnika pre splnenie dennej potreby, ale nie nadmerné množstvo vápnika. Uistite sa, že ste vzali do úvahy celkový príjem vápnika z oboch diétnych a doplnkových zdrojov a pokúste sa neprekročiť 1000-1300 mg vápnika denne.