Bór

Bór je minerál, ktorý sa nachádza v potravinách a v životnom prostredí. Ľudia tiež berú bróm ako doplnok výživy. Bór je potrebný na stavbu silných kostí, liečenie osteoartritídy, ako doplnok pre budovanie svalov a na zvýšenie hladiny testosterónu a pre zlepšenie myslenia a koordináciu svalov. Ženy niekedy užívajú kapsule s obsahom kyseliny bóritej, čo je najbežnejšia forma bóru na liečbu kvasinkových infekcií. Ľudia tiež aplikujú kyselinu boritú na kožu, aby stiahli alebo zabránili infekcii, alebo ju používajú na umývanie oka.

Bór sa používal ako konzervačná látka v rokoch 1870 a 1920, a počas prvej a druhej svetovej vojny.

Ako bór funguje?

Bór má vplyv na spôsob, akým telo spracováva iné minerály, ako je horčík a fosfor. Taktiež má vplyv na zvýšenie hladiny estrogénu u starších žien (po menopauze) a zdravých mužov. Predpokladá sa, že estrogén je užitočný pri udržiavaní zdravých kostí a mentálnych funkciách. Kyselina boritá, obyčajná forma bóru, zabíja kvasinky, ktoré spôsobujú vaginálne infekcie.

Bór je účinný pri:

Vaginálnych infekciách: niektoré výskumy ukazujú, že kyselina boritá, podávaná do vnútra pošvy, môže úspešne liečiť kvasinkové infekcie (kandidózu), vrátane infekcií, ktoré sa zdajú neliečiteľné inou formou liečby. Avšak kvalita tohto výskumu je stále otázna.

Bór nie je účinný pri:

Atletických výkonoch: nezdá sa, že by bór mal vplyv na zvýšenie telesnej hmotnosti, svalovej hmoty, alebo hladiny testosterónu u kulturistov.

Nedostatočné dôkazy účinnosti bóru pri:

  • Zlepšenie myslenia a koordinácie u starších ľudí: existujú určité dôkazy, že včasné užívanie bóru by malo zlepšiť kognitívne funkcie a schopnosť koordinovať malé pohyby svalov (jemná motorika) u starších ľudí.
  • Artróza: posledné výskumy naznačujú, že bór by mohol byť užitočný pre zníženie príznakov osteoartrózy.
  • Osteoporóza: nedávne výskumy naznačujú, že denný príjem bóru nezlepšuje hustotu kostí u žien po menopauze.

Vedľajšie účinky

Bór je bezpečný pokiaľ sa užíva v odporúčaných dávkach. Existujú určité obavy, že dávky nad 20 mg denne v prípade dospelých by mohla poškodiť schopnosť človeka počať dieťa.

Kyselina boritá, obyčajná forma bóru, je bezpečná pri liečení vaginálnych infekcií, pokiaľ nie je podávaná dlhšie ako 6 mesiacov. To môže spôsobovať pálenie pošvy.

Bór sa stáva nebezpečným pokiaľ je užívaný vo vyšších ako odporúčaných dávkach. Veľké množstvo bóru môže spôsobiť otravu. Medzi príznaky otravy patrí zápal kože a jej olupovanie, podráždenosť, trasenie, kŕče, slabosť, bolesti hlavy, depresia, hnačky, vracanie a ďalšie symptómy.

Rovnako aj kyselina boritá v práškovej forme používaná na liečbu zaparenín, môže byť nebezpečná ak je užívaná vo väčšom množstve.

Osobitné opatrenia a upozornenia

Tehotenstvo a dojčenie: bór je bezpečný pre tehotné a dojčiace ženy vo veku 19 až 50 rokov pri užívaní v dávkach menších ako 20 mg za deň.

Tehotné a dojčiace ženy vo veku 14 až 18 rokov by nemali užívať viac ako 17 mg denne. Vyššie množstvo bóru by mohlo byť škodlivé a spôsobiť vrodené vady. Intravaginálne podávanie kyseliny boritej bola spojené s 2,7 – 2,8 násobným zvýšením rizika vrodených chýb pri užívaní počas prvých 4 mesiacov tehotenstva.

Hormonálne senzitívne stavy ako je rakovina prsníka, rakovina maternice, rakovina vaječníkov, endometrióza alebo maternicové myomy: bór môže pôsobiť ako estrogén. Ak máte akýkoľvek stav ktorý by sa mohlo zhoršiť pôsobením estrogénu, vyhnite sa užívaniu bóru vo forme doplnku alebo vysokému príjmu bóru s potravy.

Ochorenie obličiek alebo problémy s funkciou obličiek: neužívajte bór ak máte problém s obličkami. Obličky musia totiž tvrdo pracovať, aby vyplavili bór z tela.

Bór reaguje s estrogénom

Bór môže zvýšiť hladinu estrogénu v tele.

Užívanie bóru

Neexistuje žiadna odporúčaná denná dávka (RDA) bóru. Ľudia spotrebovávajú rôzne množstvo bóru v závislosti od stravy. Stravovanie považované za vysoký obsah bóru je približne 3,25 mg bóru na 2000 kcal za deň. Naopak za nízke sa považuje 0,25 mg bóru na 2000 kcal denne.

Najvyšší prípustný príjem (UL), maximálna dávka, pri ktorej sa neočakávajú žiadne škodlivé účinky, je 20 mg denne pre dospelých a tehotné alebo dojčiace ženy nad 19 rokov. U adolescentov vo veku od 14 do 18 rokov a tehotných alebo dojčiacich ženách vo veku 14 až 18 rokov je uL 17 mg za deň.  Pre deti vo veku od 9 do 13 rokov je UL 11 mg za deň, deti vo veku 4 až 8 rokov 6 mg za deň a deti od 1 do 3 rokov 3 mg denne. UL nebola stanovená pre dojčatá.

Pri vaginálnych infekciách by sa kyselina boritá mala podávať jeden alebo dva krát denne vo výške 600 mg. Pri prevencii opakujúcich sa (kvasinkových infekcií Candida): 600 mg dvakrát týždenne.

 

Vyjadri svoj názor