Železo

Železo ako minerál

Prehľad informácií

Železo je minerál. Väčšina železa v tele sa nachádza v hemoglobíne červených krviniek a v myoglobíne svalových buniek. Železo je potrebné pre prepravu kyslíka a oxidu uhličitého. Má tiež ďalšie významné úlohy v tele.

Ľudia užívajú doplnky železa pre prevenciu a liečbu nízkej hladiny železa (z nedostatku železa) a výslednej anémie z nedostatku železa. U ľudí s anémiou z nedostatku železa, môžu červené krvinky nosiť nedostatok kyslíka v tele, pretože nemajú dostatok železa. Ľudia s touto chorobou sú často veľmi citliví a unavení.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Železo je tiež používané pre zlepšenie športových výkonov, liečbu deficitu pozornosti, hyperaktivity (ADHD) a afty. Niektorí ľudia tiež používajú železo u Crohnovej choroby, depresii, únave a neschopnosti otehotnieť.

Ženy niekedy užívajú doplnky železa, aby dohnali stratené železo v ťažkých menštruáciách.

Potraviny bohaté na železo sú napr. bravčové, šunka, kuracie mäso, ryby, fazuľa a najmä hovädzie mäso, pečeň a jahňacie mäso.

Ako to funguje?

Železo pomáha červeným krvinkám dodávať kyslík z pľúc do buniek po celom tele.  Ako náhle je kyslík dodávaný, železo potom pomáha červeným krvinkám niesť odpad oxidu uhličitého späť do pľúc. Železo tiež hrá úlohu v mnohých dôležitých chemických reakciách v tele.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

  • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
  • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
  • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Efektívne pre:

  • Anémia spôsobená chronickým ochorením. Veľa chorôb, ako je rakovina, ochorenie obličiek alebo srdcové problémy, môžu spôsobiť anémiu. Užívanie železa spolu s ďalšími liekmi, ako epoetínu alfa (erytropoietín, EPO, Epogen, Procrit) môže prispieť k vytvoreniu červených krviniek a liečenie anémie u ľudí s ochorením obličiek alebo liečených na rakovinu s chemoterapiou. Príjem železa intravenózne (IV o) je účinnejší ako užívanie doplnkov železa ústami.
  • Nedostatok železa. Doplnky železa sú účinné pre liečbu a prevenciu nedostatku železa a anémie spôsobenej príliš malým množstvom železa v tele.
  • Kašľa spôsobeného ACE inhibítormi. Lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku (nazývaných ACE inhibítory) môžu niekedy spôsobiť kašeľ ako vedľajší efekt. Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie železa môže znížiť alebo zabrániť tomuto nežiaducemu účinku. Lieky (ACE inhibítory) zahŕňajú kaptopril (Capoten), enalapril (vasotec), lizinopril (PRINIVIL, Zestril) a mnoho ďalších.
  • Problémy s učením. Užívaním železa by sme mohli prispieť k zlepšeniu myslenia, učenia a pamäti u detí s nízkou úrovňou železa.
  • Nedostatok železa v priebehu tehotenstva. Ak je železo užívané ženami, ktoré sú tehotné, môže znížiť riziko anémie spôsobenej príliš malým množstvom železa v tele.

Pravdepodobne efektívne pre:

  • Kašľa spôsobeného ACE inhibítormi. Lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku (nazývaných ACE inhibítory) môžu niekedy spôsobiť kašeľ ako vedľajší efekt. Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie železa môže znížiť alebo zabrániť tomuto nežiaducemu účinku. Lieky (ACE inhibítory) zahŕňajú kaptopril (Capoten), enalapril (vasotec), lizinopril (PRINIVIL, Zestril) a mnoho ďalších.
  • Problémy s učením. Užívaním železa by sme mohli prispieť k zlepšeniu myslenia, učenia a pamäti u detí s nízkou úrovňou železa.
  • Zástava srdca. Až 20% ľudí, ktorí trpia zlyhaním srdca majú nízke hladiny železa v tele. Niektoré výskumy ukazujú, že železo môže zlepšiť niektoré príznaky srdcového zlyhania. Zatiaľ nie je známe, či užívanie železa ústami by mohlo pomôcť.
  • Nedostatok železa v priebehu tehotenstva. Ak je železo užívané ženami, ktoré sú tehotné, môže znížiť riziko anémie spôsobenej príliš malým množstvom železa v tele.

 Nedostatočná evidencia pre:

  • Deficit pozornosti, hyperaktivita (ADHD). Z výskumu vyplýva, že železo zlepšuje niektoré opatrenia z deficitu pozornosti, hyperaktivity (ADHD) u detí s nedostatkom železa po 1-3 mesiacoch liečby.
  • Zadržanie dychu. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie železa ústami znižuje frekvenciu zadržiavania dychu u detí.
  • Vývoj dieťaťa. Predčasné výskumy ukazujú, že železo nezlepší mentálnu výkonnosť u dojčiat a detí, ktoré nemajú anémiu. Avšak, mohlo by tam byť zlepšenie vo vývoji motorických zručností, ako je koordinácia. Iné skoré dôkazy naznačujú, že užívanie doplnky železa ústami nezvýšia rast u detí.
  • Únava. Doplnky železa môžu znížiť únavu neanemických žien.
  • Fyzická výkonnosť. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie doplnkov železa alebo konzumácia potravín obohatených železom denne po dobu 1-2 mesiacov znižuje srdcovú frekvencie bežiacich detí.
  • Ochorenia zažívacieho traktu s názvom Crohnova choroba.
  • Ženská neplodnosť.
  • Ťažké menštruačné krvácanie.
  • Syndróm nepokojných nôh.

Vedľajšie účinky

Železo je pravdepodobne bezpečné pre väčšinu ľudí, keď sa užíva ústami v primeranej výške. Avšak, železo môže spôsobiť vedľajšie účinky, vrátane žalúdočnej nevoľnosti a bolesti, zápche alebo hnačke, nevoľnosti a vracania. Užívanie doplnkov železa s jedlom môže znížiť niektoré z týchto vedľajších účinkov. Avšak, jedlo s obsahom železa môže tiež znížiť vedľajšie účinky. Železo je potrebné brať na prázdny žalúdok, pokiaľ je to možné. Ak to spôsobuje príliš veľa vedľajších účinkov, môže sa užívať spolu s jedlom. Snažte sa vyhnúť užívať železo s potravinami obsahujúcimi mliečne výrobky, kávu, čaj, alebo obilniny.

Existuje mnoho foriem železných produktov ako je síran železnatý, glukonát železnatý, fumarát železnatý a ďalšie. Niektoré produkty, ako tie, ktoré obsahujú polysacharid-komplex železa (Niferex-150, atď), tvrdia, že spôsobujú menej vedľajších účinkov než ostatné. Avšak, neexistuje žiadny spoľahlivý dôkaz na podporu tohto tvrdenia.

Niektoré výrobky zo železa uvoľňovaním môžu viesť k zníženiu nevoľnosti u niektorých ľudí. Tieto produkty majú tiež malú absorpciu v tele.

Užívaním doplnku tekutého železa vám môžu začať černieť zuby.

Je pravdepodobné, že vysoké dávky železa sú nebezpečné, zvlášť pre deti. Železo je najčastejšou príčinou otravy úmrtia u detí. Dávky tak nízke, ako 60 mg/kg môžu byť fatálne. Otrava železom môže spôsobiť rad vážnych problémov, vrátane problémov žalúdka a čriev, zlyhania pečene, nebezpečne nízky krvný tlak a smrť. Ak máte podozrenie užitia u dospelého alebo dieťa viac, ako je odporúčané množstvo železa, volajte svojho lekára.

Existujú určité obavy, že vysoký príjem železa môže zvýšiť riziko vzniku srdcových chorôb. Niektoré štúdia ukazujú, že ľudia s vysokým príjmom železa, najmä z potravinových zdrojov (ako napr. mäso) majú väčšiu pravdepodobnosť na srdcové choroby. To môže byť pravda najmä u ľudí s diabetom 2. typu, ale aj to je sporné. Ďalšie štúdie ukazujú, že železo nezvyšuje pravdepodobnosť ochorenia srdca. Je príliš skoro na to povedať s istotou, či železo zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia srdca.

Osobitné opatrenia a upozornenia:

Tehotenstvo a dojčenie: Železo je pravdepodobne bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré majú dostatok železa uloženého v tele /ak je použitý v dávkach pod tolerovateľnú úroveň 45 mg za deň). Avšak, železo je pravdepodobne nebezpečné, ak je užívané ústami vo vysokých dávkach. Ak máte nedostatok železa, neužívajte viac ako 45 mg železa denne. Vyššie dávky často spôsobia žalúdočné a črevné vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť a zvracanie. Vysoké hladiny hemoglobínu sú spojené so zlými výsledkami tehotenstva.

Diabetes: Existuje obava, že strava s vysokým obsahom železa môže zvýšiť riziko srdcových ochorení u žien s diabetom 2. typu, aj keď to nie je 100% preukázané. Ak máte cukrovku, prediskutujte svoj príjem železa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Žalúdočné alebo črevné vredy: Železo môže spôsobiť podráždenie a zhoršenie týchto ochorení. Používajte železo opatrne.

Črevné zápaly, ako je napríklad ulcerózna kolitída a Crohnova choroba: Železo môže spôsobiť podráždenie a spôsobiť zhoršenie týchto ochorení. Používajte železo s opatrnosťou.

Ochorenia hemoglobínu, ako je talasémia: Užívanie železa môže spôsobiť preťaženie železom u ľudí s týmito podmienkami. Ak máte ochorenie hemoglobínu, neužívajte železo, pokiaľ to neprediskutujete so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Predčasne narodené deti: Užívanie železa u nedonosených detí s nízkou hladinou krvného vitamínu E môže spôsobiť vážne problémy. Porozprávajte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pred vydaním železa.

Interakcie

Mierne interakcie, buďte opatrní s touto kombináciou:

  • Antibiotiká (chinolónové antibiotiká) spolupracujú so železom. Železo by mohlo znížiť množstvo, koľko antibiotík telo absorbuje. Železo spolu s niektorými antibiotikami môže tiež znížiť účinnosť niektorých antibiotík. Aby sa zabránilo tejto interakcii, mali by ste brať železo dve hodiny pred alebo dve hodiny po užívaní antibiotík.
  • Medzi niektoré z týchto antibiotík, ktoré by mohli interagovať s železom patrí ciprofloxacín (Cipro), enoxacín (Penetrex), norfloxacín (Chibroxin, Noroxin), sparfloxacín (Žaga), trovafloxacín (Trovan) a grepafloxacín (Raxar).
  • Antibiotiká (tetracyklínové antibiotiká) spolupracujú so železom. Železo sa môže pridať k tetracyklínovým antibiotikám v žalúdku a znížiť množstvo, koľko tetracyklínových antibiotík telo môže absorbovať. Železo spolu s tetracyklínovými antibiotikami môže znížiť účinnosť tetracyklínových antibiotík. Aby sa zabránilo tejto interakcii, je potrebné brať železo dve hodiny pred alebo štyri hodiny po užití tetracyklínu.
  • Niektoré tetracyklínových antibiotík zahŕňajú demeclocyklín (Declomycin), minocyklín (Minocin) a tetracyklín (Achromycin).
  • Bisfosfonáty interagujú so železom. Železo môže znížiť množstvo, koľko bisfosfát telo absorbuje. Železo spolu s bifosfonátmi môže znížiť účinnosť bisfosfonátov. Aby sa predišlo tejto interakcii, užívajte bisfosfonáty najmenej dve hodiny pred užitím železa alebo neskôr počas dňa.
  • Niektoré bisfosfonáty zahŕňajú alendronát (FOSAMAX), etidronat (Didronel), risedronát (Actonel), tiludronát (Skelid) a ďalšie.
  • Levodopa interaguje so železom. Železo by mohlo znížiť množstvo, koľko levodopy telo absorbuje. Užívanie železa spolu s levodopou by mohlo znížiť účinnosť levodopy. Neberte železo a levodopu v rovnakom čase.
  • Levotyroxín interaguje so železom. Levotyroxín sa používa pre nízku funkciu štítnej žľazy. Železo môže znížiť, koľko levotyroxínu telo absorbuje. Užívanie železa spolu s levotyroxínom by mohlo znížiť účinnosť levotyroxínu.
  • Medzi niektoré značky, ktoré obsahujú levotyroxín patrí Armour štítnej žľazy, Eltroxin, ESTRO, Euthyrox, ľavo-T, Levothroid, Levoxyl, Synthroid, Unithroid a ďalšie.
  • Metyldopa (Aldomet) spolupracuje so železom. Železo môže znížiť množstvo, koľko metyldopa (Aldometu) telo absorbuje. Užívanie železa spolu s metyldopom by mohlo znížiť účinnosť metyldopa. Aby sa tomu zabránilo, užívajte železo najmenej dve hodiny pred alebo po užití metyldopu.
  • Mykofenolátmofetil (CellCept) spolupracuje so železom. Užívaním železa môže dôjsť k zníženiu množstva mykofenolátmofetilu, ktoré telo absorbuje. Užívanie železa spolu s mykofenolátmofetilom by mohlo znížiť účinnosť mofetilmykofenolátu. Aby sa tomu zabránilo, užívajte železo aspoň dve hodiny po mykofenolátmofetile.
  • Penicilamín (Cuprimine, Depen) vzájomne pôsobí so železom. Penicilamín sa používa pri Wilsonovej chorobe a reumatoidnej artritíde. Železo by mohlo znížiť, koľko penicilamínu vaše telo absorbuje a znížiť účinnosť penicilamínu. Aby sa zabránilo tejto interakcii, je nutné brať železo dve hodiny pred alebo dve hodiny po užití penicilamínu.

Menšie interakcie, buďte opatrní s touto kombináciou:

  • Chloramfenikol interaguje so železom. Železo je dôležité pre výrobu nových krviniek. Užívaním chloramfenikolu dlhodobo môže dôjsť k zníženiu účinkov železa. Avšak, väčšina ľudí berie chloramfenikol iba na krátku dobu, takže táto interakcia nie je veľkým problémom.

Dávkovanie

Tieto dávky boli študované vo vedeckom výskume.

Užívanie ústami:

  • Pri nedostatku železa u dospelých: 50 – 100 mg elementárneho železa trikrát denne. Dávky v rozmedzí 30-120 mg týždenne boli použité u dospelých žien. Pre liečbu detí s anémiou z nedostatku železa: dávka je 4-6 mg/kg za deň rozdelených do troch dávok. Pre dospelých aj deti, po 2-3 mesiacoch liečby môže zvrátiť anémiu, ale nemusí obnoviť zásobovanie tela uloženého železa. Z tohto dôvodu sa liečba zvyčajne pokračuje ďalších 6 mesiacov, aby si telo dokázalo vybudovať zásoby železa.
  • Pre prevenciu nedostatku železa u detí Americká akadémia odporúča doplnky stravy obsahujúce železo. Elementárne železo 1 mg/kg/deň sa odporúča vo veku od 4-6 mesiacov. Dojčatá od 6-12 mesiacov by mali dostať 11 mg/deň z potravín alebo doplnkov. Pre predčasne narodené dojčatá, sa odporúča dávka 2 mg/kg/deň počas prvého roka. Tou by sa malo pokračovať, kým dieťa nemá dostatok železa z potravy. Batoľatá vo veku 1-3 roky zvyčajne majú dostatok železa z potravín, ktoré spĺňajú odporúčané denné množstvo 7 mg/deň; Avšak, doplnok môže byť pridaný v prípade potreby.
  • Pre zlepšenie učenia a myslenia: 650 mg síranu železnatého dvakrát denne.
  • Pri kašli spôsobeným ACE inhibítormi: 256 mg síranu železnatého denne.

Adekvátny príjem železa pre dojčatá 6 mesiacov veku a menej je 0,27 mg/deň. U starších dojčiat a detí, odporúčaná denná dávka železa je nasledovne: Deti od 7 do 12 mesiacov – 11 mg/deň; Deti 1 do 3 rokov – 7 mg/deň; 4 až 8 rokov – 10 mg/deň; 9 až 13 rokov – 8 mg/deň; chlapci 14 až 18 rokov – 11 mg/deň; dievčatá 14 až 18 rokov – 15 mg/deň. Pre mužov vo veku 19 a starší je odporúčaná denná dávka železa 8 mg/deň. Pre ženy 19 až 50 rokov – 18 mg/deň. U tehotných žien – 27 mg/deň. U dojčiacich žien – 10 mg/deň.

Prípustný najvyšší príjem železa, pri ktorom sa neočakávajú žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, je: dojčatá a deti do veku 13 rokov – 40 mg/deň; ľudia vo veku 14 rokov a viac (vrátane tehotenstva a dojčenia) – 45 mg/deň. Odporúčania neplatia pre osoby pod lekárskym dohľadom pre nedostatok železa.

stressfix

  • 48€.9/balenie
  • 60 tabletiek
    ☑️-Zníženie stresu
    ☑️-Silnejšia psychika
    ☑️-Kvalitný spánok
  • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
    (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

  • 65€/balenie
  • 120 tabliet
    ☑️-Lepšia erekcia
    ☑️-Dlhodobý prínos
    ☑️-Zlepšenie sexuality
  • 📢+Zľava 5 eur
    (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

  • 14€.49/balenie
  • 45 tabletiek
    ☑️-Lepšia erekcia
    ☑️-Predĺženie styku
    ☑️-Zvýšená chuť na sex
  • 📢+Ušetríte až 19 eur
    (Pri kúpe štyroch balení)

Existuje mnoho foriem doplnkov železa, ktoré obsahujú rôzne množstvá elementárneho železa: 1 g železného glukonátu = 120 mg elementárneho železa (12% železa); 1 g síranu železnatého = 200 mg elementárneho železa (20% železa); 1 g železného fumarátu = 330 mg elementárneho železa (33% železa). Účinnosť a vedľajšie účinky sú podobné pre tieto rôzne formy pri použití v rovnakých dávkach elementárneho železa.

1/5 - (1 vote)

Reply