Zinok

Zinok ako stopový prvok

Prehľadné informácie

Zinok je kov. Nazýva sa aj ako „esenciálny stopový prvok“, pretože veľmi malé množstvo zinku je nevyhnutné pre zdravie človeka.

Zinok sa používa na liečbu a prevenciu nedostatku zinku a jej dôsledkov, vrátane nedostatočného rastu, akútnej hnačky u detí a pomalé hojenie rán.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Používa sa tiež pre posilnenie imunitného systému, liečbe prechladnutia, opakujúce sa infekcie ucha a prevenciu nižších respiračných infekcií. Používa sa tiež pri malárii a ďalších ochorení spôsobených parazitmi.

Niektorí ľudia používajú zinok pre očné choroby zvané makulárna degenerácia, pre šeroslepotu a šedý zákal. Používa sa aj na liečbu astmy, diabetesu, vysokého krvného tlaku, AIDS a ochorenia kože, ako je lupienka, ekzém, akné.

Ďalšie použitia zahŕňajú liečbu deficitu pozornosti, hyperaktivitu (ADHD), otupené vnímanie chuti (hypogeusia), zvonenie v ušiach (tinnitus), ťažké poranenia hlavy, Crohnova choroba, Alzheimerova choroba, Downov syndróm, lepra, ulcerózne kolitídy, peptické vredy a podporu zvýšenia telesnej hmotnosti u ľudí s poruchami príjmu potravy, ako je mentálna anorexia.

Niektorí ľudia používajú zinok pre liečbu benígnej hyperplázie prostaty (BPH), mužskej neplodnosti, erektilnej dysfunkcie (ED), slabých kostí (osteoporózy), reumatoidnej artritídy a svalových kŕčoch spojených s ochorením pečene. Používa sa tiež pre dedičné poruchy, ako je acrodermatitis enteropathica, thalassemia a Wilsonova choroba.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Niektorí športovci používajú zinok pre zlepšenie športových výkonov a sily.

Zinok je tiež aplikovaný na kožu pri liečbe akné, starnutí kože, herpesu a pre urýchlenie hojenia rán.

Taktiež poznáme aj preparát s obsahom zinku (kvapky), ktorý môže byť vstreknutý do nosných dierok pre liečenie prechladnutia.

Síran zinočnatý sa používa vo výrobkoch pre podráždenie očí.

Citrát zinočnatý sa používa v zubnej paste a ústnych vodách, aby sa zabránilo zubnému povlaku a tvorbe zápalu ďasien.

Všimnite si, že veľa produktov zinku tiež obsahuje iný kov – kadmium. Je to preto, že zinok a kadmium sú si chemicky podobné a často sa vyskytujú spoločne v prírode. Vystavenie vysokým úrovniam kadmia po dlhú dobu môže viesť k zlyhaniu obličiek.  Pozrite sa na glukónanovo zinočnaté produkty. Glukónan zinočnatý obsahuje najnižšiu úroveň kadmia.

Ako to funguje?

Zinok je potrebný pre správny rast a udržanie ľudského tela. Nachádza sa v niekoľkých systémoch a biologických reakcií, a je potrebný pre funkciu imunitného systému, hojenie rán, zrážanie krvi, funkcii štítnej žľazy a mnoho ďalšieho. Mäso, morské plody, mliečne výrobky, orechy, strukoviny a celozrnné produkty ponúkajú pomerne vysoké hladiny zinku.

Nedostatok zinku nie je nezvyčajný na celom svete, ale je zriedkavý v USA. Medzi príznaky nedostatku zinku patrí spomalenie rastu, nízka hladina inzulínu, strata chuti do jedla, podráždenosť, celkové vypadávanie vlasov, hrubá a suchá koža, pomalé hojenie rán, zlá chuť a zápach, hnačka a nevoľnosť. Mierny nedostatok zinku je spojený s ochorením čriev, ktoré narušujú vstrebávanie potravy (malabsorpčný syndróm), alkoholizmom, chronickým zlyhaním obličiek a chronickým ochoreniami.

Zinok zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní videnia a je prítomný vo vysokých koncentráciách v oku. Nedostatok zinku môže zmeniť víziu a závažný nedostatok môže spôsobiť zmeny v sietnici (v zadnej časti oka, kde je obraz zameraný).

Zinok môže mať tiež isté účinky proti vírusom. Zdá sa, že zmierňuje príznaky nachladnutia, ale vedci ešte nedokážu vysvetliť, ako to funguje. Okrem toho sa zistilo, že zinok má určitú antivírusovú aktivitu proti herpesu.

Nízka hladina zinku môžu byť spojená s mužskou neplodnosťou, kosáčikovitou anémiou, HIV, depresiou a diabetesom typu 2.

Zinok a jeho použitie

Efektívny pre:

 • Nedostatok zinku. Nedostatok zinku by sa mohol vyskytovať po veľkých chirurgických zákrokoch. Užívaním zinku ústami alebo intravenózne, zinok prispieva k obnove hladiny zinku u ľudí, ktorí trpia nedostatkom zinku. Avšak, pravidelné užívanie doplnkov stravy obsahujúcich zinok sa neodporúča.

Pravdepodobne efektívny pre:

 • Hnačka. Užívanie zinku ústami skracuje dobu trvania a závažnosť hnačky u detí, ktoré trpia podvýživou alebo majú nedostačujúci obsah zinku v tele. Závažný nedostatok zinku u detí je bežný v rozvojových krajinách.
 • Dedičná porucha nazývaná Wilsonova choroba. Užívanie zinku ústami zlepšuje príznaky dedičného ochorenia nazývaného Wilsonova choroba. Ľudia s Wilsonovou chorobou majú príliš veľa medi v tele. Zinok blokuje koľko medi sa vstrebáva a zvyšuje koľko medi telo uvoľňuje.

Môže byť efektívny pre:

 • Akné. Výskumy naznačujú, že ľudia s akné majú nižšiu hladinu zinku v krvi a kožného zinku. Užívanie zinku ústami môže pomáhať pri liečbe akné. Avšak, použitie zinku na kožu vo forme masti sa nezdá účinné na liečbu akné, pokiaľ nie je použitý v kombinácii s antibiotikami s názvom erytromycín.
 • Dedičná porucha, ktorá postihuje príjem zinku (acrodermatitis enteropathica). Užívanie zinku ústami pomôže zlepšiť príznaky acrodermatitis enteropathica.
 • S vekom súvisiaca strata zraku (vekom podmienenej makulárnej degenerácie). Užívanie zinku ústami môže znížiť riziko vzniku straty zraku súvisiacej s vekom.
 • Chudokrvnosť. Konzumovať kašu, ktorá obsahuje zinok a ďalšie vitamíny a minerálne látky pre dojčatá môže znížiť riziko anémie.
 • Užívanie doplnkov stravy obsahujúcich zinok ústami by mohlo pomôcť zvýšiť prírastok hmotnosti a zlepšiť príznaky depresie u ľudí s anorexiou.
 • Deficit pozornosti, hyperaktivita (ADHD). Užívanie zinku ústami v kombinácii s konvenčnou liečbou môže mierne zlepšiť príznaky hyperaktivity, impulzívnosti a problémy socializácie u niektorých detí s ADHD. Avšak, zinok nemusí zlepšiť pozornosť. Niektoré výskumy naznačujú, že deti s ADHD majú nižšiu hladinu zinku v krvi, než deti bez ADHD. Iný výskum naznačuje, že ľudia s ADHD s nižšími úrovňami zinku nemusia reagovať dostatočne na lieky na predpis na ADHD (stimulanty).
 • Bežné nachladnutie. Užívanie pastiliek, ktoré obsahujú glukonát zinočnatý alebo octan zinočnatý ústami pomôže znížiť dĺžku nachladnutia u dospelých, hoci existujú aj niektoré konfliktné dôkazy. Avšak, zdá sa, že zinkové doplnky nezabránia bežnému prechladnutiu u dospelých. Avšak, zinkovoglukonátové pastilky môžu pomôcť zabrániť prechladnutiu u detí a dospievajúcich.
 • Zdá sa, že za použitia pyritionového zinočnatého šampónu sa zníži množstvo lupín.
 • Výskum naznačuje, že užívanie zinku spolu s antidepresívami zlepšuje depresie u ľudí s ťažkou depresiou a tých, ktorí nereagujú na liečbu samotných antidepresív.
 • Vredy spôsobené cukrovkou. Výskum naznačuje, že zinok môže pomôcť pri hojení vredov rýchlejšie ako konvenčné liečby.
 • Vyrážky od plienky. Konzumácia glukonátu zinku ústami zlepšuje hojenie vyrážky.
 • Karcinóm pažeráka. Skorý výskum spojil nízky príjem zinku so zvýšeným rizikom rakoviny pažeráka.
 • Zápal ďasien. Za použitia zubnej pasty, ktorá obsahuje zinok, s alebo bez antibakteriálneho činidla, môže zabrániť plaku a zápalu ďasien. Niektoré dôkazy tiež ukazujú, že zubná pasta s obsahom zinku môže znížiť existujúce plaky. Avšak, iné konvenčné liečby môžu byť účinnejšie.
 • Zápach z úst. Výskum naznačuje, že žuvačky obsahujúce zinok znižujú zápach z úst.
 • Herpes simplex vírus. Použitie síranu zinočnatého alebo oxidu zinočnatého na koži, samotného alebo s inými zložkami, môže skrátiť dobu trvania a závažnosť ústneho a genitálneho herpesu. Avšak, zinok nemusí byť prospešný pri recidivujúcich herpetických infekciách.
 • Poruchy chuti (hypogeusia). Užívanie zinku ústami môže byť účinné pre osoby so zníženou schopnosťou chuti potravín v dôsledku nedostatku zinku alebo iných podmienok.
 • Kožné lézie. Z výskumu vyplýva, že pri užívaní síranu zinočnatého ústami alebo vstrekovanie vo forme roztoku do lézií pomáha liečiť poškodenia u ľudí s kožnou léziou. Avšak, zinok nemusí byť účinnejší ako konvenčné liečby.
 • Užívanie zinku ústami v kombinácii s liekmi môže pomôcť liečiť malomocenstvo.
 • Svalové kŕče. Užívanie zinku ústami u ľudí s cirhózou a nedostatkom zinku pomáha liečiť svalové kŕče.
 • Opuch a vredy v ústach spôsobené rádioterapiou. Užívanie síranu zinočnatého ústami sa zdá byť účinné pre liečbu vredov a opuchy v ústach spôsobené rádioterapiou.
 • Slabé kosti (osteoporóza). Zdá sa, že nízky príjem zinku môže byť spojený s nižšou kostnou hmotou. Pri doplnení zinku v kombinácii s meďou, mangánom a vápnikom môže dôjsť k zníženiu úbytku kostnej hmoty u žien, ktoré prešli menopauzou.
 • Peptické vredy. Konzumácia zinku ústami môže pomáhať pri liečbe a prevencii peptických vredov.
 • Zápal pľúc. Niektoré výskumy ukazujú, že užívať zinkové doplnky znižuje riziko vzniku zápalu pľúc. Avšak, účinky zinku pre liečbu pneumónie sú nekonzistentné.
 • Komplikácie počas tehotenstva. Užívanie zinku ústami počas tehotenstva, znižuje riziko predčasného pôrodu. Avšak, suplementácia zinku neznižuje riziko mŕtvo narodených detí a úmrtia dojčiat. Užívanie zinku s vitamínom A môže pomôcť obnoviť nočné videnie u tehotných žien postihnutých šeroslepotou. Ak však užívame zinok samotný, nemá tento účinok.
 • Výskum ukazuje, že podávanie konkrétneho produktu obsahujúceho zinok (Intestamin) môže znížiť riziko zlyhania orgánov u ľudí so sepsou.
 • Otrava jedlom (shigellosis). Výskumy ukazujú, že užívanie multivitamínového sirupu obsahujúceho zinok spolu s konvenčnou liečbou môže znížiť hnačku u podvyživených detí s otravou jedla.
 • Kosáčikovitá anémia. Užívanie zinku ústami pomôže znížiť príznaky kosáčikovitej anémie u ľudí s nedostatkom zinku. Užívanie zinkových doplnkov tiež zníži riziko komplikácií a infekcií spojených s kosáčikovitou anémiou.
 • Vredy predkolenia. Užívanie síranu zinočnatého ústami pomôže, aby sa vredy hojili rýchlejšie. Účinky sa zdajú byť väčšie u ľudí s nízkou úrovňou zinku pred začatím liečby. Tiež sa nanáša zinková pasta na vredy predkolenia pre zlepšenie hojenia.
 • Nedostatok vitamínu A. Užívanie zinku ústami spolu s vitamínom A zlepšuje hladiny vitamínu A u podvyživených detí lepšie ako vitamín A alebo zinok samotný.
 • Predčasné výskumy naznačujú, že uplatnenie roztoku síranu zinočnatého zlepšuje istý typ bradavice, ale nie bežné bradavice. Uplatnenie masti z oxidu zinku sa zdá byť rovnako účinné ako konvenčné spôsoby liečby bradavíc. Zdá sa, že síran zinočnatý užívaný ústami je tiež účinný.

Môže byť neefektívny pre:

 • Strata vlasov. Aj keď je jasné, že užívať zinok spolu s biotínom by mohlo byť užitočné pri vypadávaní vlasov, väčšina štúdií ukazujú, že zinok nie je účinný pre tento stav.
 • Šupinatá koža a svrbenie kože (ekzém). Užívanie zinku ústami nezlepšuje začervenanie kože alebo svrbenie u detí s ekzémom.
 • Šedý zákal. Konzumácia zinku ústami spolu s antioxidačnými vitamínmi nemá vplyv na liečbu alebo prevenciu šedého zákalu.
 • Cystická fibróza. Užívanie síranu zinočnatého nezlepšuje funkcie pľúc u detí a mladistvých s cystickou fibrózou, hoci to môže znížiť potrebu antibiotík.
 • Užívanie zinku ústami spolu s antiretrovirálnou terapiou nezlepšuje funkcie imunitného systému alebo riziko úmrtia u dospelých a detí nakazených vírusom HIV.
 • Komplikácie v tehotenstve u žien s HIV. Užívanie zinku ústami počas tehotenstva, neznižuje riziko prenosu HIV na dojča. Tiež sa nezdá, že zinok zabráni úmrtiu dojčiat u tehotných žien s HIV.
 • Dojčenský rozvoj. Konzumácia zinku pre dojčatá nezlepší mentálny alebo motorický vývoj.
 • Zápalové ochorenie čriev (IBD). Užívanie zinku ústami nemá vplyv na liečbu IBD.
 • Chrípka. Užívanie doplnkov stravy obsahujúce zinok ústami nepomáha pri zlepšení funkcie imunitného systému u ľudí, ktorí nie sú v riziku nedostatku zinku.
 • Ušná infekcia. Užívanie zinku nezabráni ušným infekciám u detí.
 • Nedostatok železa počas tehotenstva. Užívanie zinku ústami nepomôže zlepšiť hladinu železa u žien užívajúcich železo a doplnky kyseliny listovej.
 • Rakovina prostaty. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie zinku spolu s ďalšími vitamínmi a minerálmi môže pomôcť pri prevencii rakoviny prostaty u niektorých mužov. Avšak, ďalší výskum naznačuje, že užívanie zinku môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny prostaty a zvyšuje riziko úmrtia na rakovinu prostaty.
 • Červená a podráždená koža (lupienka). Užívanie zinku ústami nemá vplyv na liečbu lupienky.
 • Psoriatická artritída. Konzumácia zinku ústami, samostatne alebo spolu s liekmi proti bolesti, nemá žiadny vplyv na progresiu psoriatickej artritídy.
 • Zápal kĺbov (reumatoidná artritída). Užívanie zinku ústami nezdá sa mať žiadny vplyv na liečbu reumatoidnej artritídy.
 • Sexuálna dysfunkcia. Výskum naznačuje, že suplementácia zinku nezlepší sexuálne funkcie u mužov s sexuálnou dysfunkciou súvisiacou s ochorením obličiek.
 • Zvonenie v ušiach (tinnitus). Konzumácia zinku ústami nepomôže pri liečbe zvonenia v ušiach.
 • Infekcie horných dýchacích ciest. Užívanie zinku ústami neznižuje riziko infekcií horných dýchacích ciest.

Pravdepodobne neefektívny pre:

 • Malária. Nezdá sa, že užívanie zinku ústami pomáha pri prevencii alebo liečbe malárie u podvyživených detí v rozvojových krajinách.

Nedostatočná evidencia pre:

 • AIDS súvisiaci s infekciou spôsobenou oslabenou imunitou. Existuje dôkaz, že konzumácia zinkových doplnkov ústami v kombinácii s liekom zidovudínu môže viesť k zníženiu infekcie, ktorá sa vyskytuje v dôsledku oslabeným imunitným systémom.
 • Choroby pečene súvisiace s alkoholom. Užívať síran zinočnatý ústami by mohlo zlepšiť funkciu pečene u ľudí s ochorením pečene súvisiace s alkoholom.
 • Alzheimerova choroba. Starší výskum ukazuje, že zinkové doplnky by mohli spomaliť zhoršenie príznakov u ľudí s Alzheimerovou chorobou.
 • Otrava arzénom. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie zinku spolu s liekmi môže znížiť príznaky a množstvo úrovne arzénu v moči a vo vlasoch u ľudí s dlhodobou otravou arzénom.
 • Príjem zinku sa nezdá byť spojený s rizikom vzniku astmy u detí.
 • Porucha krvi zvaná beta-thalassemia. Predčasný výskum naznačuje, že pri užívaní síranu zinočnatého a použitia krvnej transfúzie sa môže zvýšiť rast u detí s beta talasémiou v porovnaní so samotnými krvnými transfúziami.
 • Mozgový nádor. Predčasné výskumy naznačujú, že príjem zinku nie je spojený so zníženým rizikom vzniku rakoviny mozgu.
 • Smrť počas detstva. Výskum naznačuje, že ak tehotné ženy užívajú zinok, kyselinu listovú, vitamín A a železo neznižujú tým riziká detskej smrti vo veku 7 rokov v porovnaní s podaním samotného vitamínu A.
 • Pľúcne ochorenie nazývané chronická obštrukčná pľúcna choroba (COPD). Skorý výskum naznačuje, že pri užívaní zinku denne po zotavení z infekcie súvisiacej s COPD znižuje riziko ďalších infekcií u starších ľudí.
 • Upchaté tepny (ischemická choroba srdca). Predčasný výskum naznačuje, že užívanie zinku znižuje množstvo cholesterolu, ale nie triglyceridov u ľudí s upchatými tepnami.
 • Strata pamäti (demencia). Z výskumu vyplýva, že pri užívaní síranu zinočnatého zlepšujeme správanie a sociálne schopnosti u ľudí so stratou pamäte.
 • Zubný povlak. Predčasné dôkazy naznačujú, že čistenie zubov so zubnou pastou s obsahom zinku znižuje nahromadenie zubného povlaku.
 • Nervové poškodenie spôsobené cukrovkou (diabetická neuropatia). Z výskumu vyplýva, že pri konzumácii síranu zinočnatého zlepšujeme funkciu nervov a znižujeme hladinu cukru v krvi u ľudí s poškodením nervov spôsobeného cukrovkou.
 • Downov syndróm. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie zinku môže zlepšiť imunitné funkcie a zníženie počtu infekcií u ľudí s Downovým syndrómom a oslabeným imunitným systémom. Iné výskumy však ukazujú rozporuplné výsledky.
 • Nádory hlavy a krku. Výskum naznačuje, že suplementácia zinku nezlepšuje prežitie po 3 rokoch u ľudí s rakovinou hlavy a krku. Avšak, zinok môže zvýšiť mieru prežitia po 5 rokoch.
 • Strata funkcie mozgu v dôsledku poruchy funkcie pečene (pečeňová encefalopatia). Z výskumu vyplýva, že pri užívaní octanu zinočnatého môže dôjsť k zlepšeniu niektorých opatrení z mentálnych funkcií u ľudí s pečeňovou encefalopatiou. Iné výskumy však naznačujú, že užívanie síranu zinočnatého nezlepší funkcie mozgu u ľudí s touto chorobou.
 • HIV – hnačka. Výskum naznačuje, že užívanie zinku môže znížiť riziko vzniku hnačky u dospelých a detí nakazených vírusom HIV. Iné výskumy však naznačujú, že zinok nemusí byť účinný u dospelých, ktorí majú hnačku počas 7 a viac dní.
 • Problémy s plodnosťou u mužov (impotencia). Niektoré staršie výskumy naznačujú, že užívanie zinku ústami nezlepší počet spermií alebo pohyb spermií u mužov s problémami s plodnosťou. Avšak, iné skoré výskumy naznačujú, že suplementácia zinku zvyšuje počet spermií, hladiny testosterónu a tehotenstvo sadzby u neplodných mužov s nízkou hladinou testosterónu.
 • Žalúdočné infekcie a parazitárne ochorenia. Suplementácia zinku, samostatne alebo spolu s vitamínom A, môže byť účinná pri liečbe niektorých parazitických infekcií u detí v rozvojových krajinách. Avšak, dôkazy nie sú konzistentné. Niektoré výskumy naznačujú, že pri užívaní zinku s vitamínom A sa znižuje riziko niektorých infekcií, zatiaľ čo iný výskum naznačuje, že nemá vplyv na riziko infekcie.
 • Poranenia hlavy. Užiť zinok bezprostredne po úraze hlavy môže zlepšiť miery zotavenia.
 • Zotavenie po operácii. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie zinku ústami môže znížiť dobu hojenia po operácii.
 • Kvasinková infekcia kože s názvom Tinea versicolor. Výskum naznačuje, že za použitia šampónu zinku raz denne po dobu 14 dní sa môžu znížiť hubové infekcie kože, ktoré spôsobuje tinea versicolor.
 • Vráskavá koža. Krém obsahujúci 10% vitamínu C (ako kyselina L-askorbová a acetyl tyrozínu, síran zinočnatý, sodné soli kyseliny hyalurónovej, a bioflavonoidy) aplikovaný po dobu 3 mesiacov môže zlepšiť pleť.
 • Crohnova choroba.
 • Ulcerózna kolitída.

Pre využitie zinku pri týchto chorobách je potrebná vyššia evidencia.

Vedľajšie účinky a bezpečnosť

Zinok je pravdepodobne bezpečný pre väčšinu dospelých pri aplikácii na kožu alebo ak je užívaný perorálne v množstve nie väčšom ako 40 mg denne. Rutinná suplementácia zinku sa neodporúča bez konzultácie so zdravotným pracovníkom. U niektorých ľudí, zinok môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, hnačku, kovovú chuť, poškodenie obličiek a žalúdka a ďalšie vedľajšie účinky. Použitie zinku na porušenú kožu môže spôsobiť pálenie, štípanie a svrbenie.

Zinok je pravdepodobne bezpečný pri prijímaní ústami v dávke vyššej ako 40 mg denne. Existujú určité obavy, že užívanie dávok vyšších ako 40 mg denne by mohlo znížiť množstvo, koľko medi naše telo absorbuje. Znížená absorpcia medi môže spôsobiť anémiu.

Zinok je môže byť nebezpečný pri vdýchnutí nosom, pretože by to mohlo spôsobiť trvalú stratu čuchu. V júni 2009, americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) odporúčal spotrebiteľom, aby nepoužívali nosné spreje s určitým obsahom zinku. Tvorca týchto nosových sprejov tiež dostal niekoľko stoviek správ o strate čuchu od ľudí, ktorí používajú jeho produkty. Vyhnite sa preto použitiu nosových sprejov, ktoré obsahujú zinok.

Užívanie vysokého množstva zinku je pravdepodobne nebezpečné. Vysoké dávky nad odporúčané množstvo môžu spôsobiť horúčku, kašeľ, bolesti brucha, únavu a mnoho ďalších problémov.

Užívanie viac ako 100 mg denne doplnkové zinku po dobu 10 rokov a viac zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny prostaty. K dispozícii je tiež obava, že pri veľkom množstve multivitamínu a samostatných doplnkov zinku sa zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu prostaty.

Konzumácia 450 mg alebo viac zinku denne môže spôsobiť problémy s krvným obsahom železa. Jednotlivé dávky 10-30 gramov zinku môžu byť fatálne.

Osobitné opatrenia a upozornenia:

Dojčatá a deti: Zinok je pravdepodobne bezpečný ak je užívaný ústami zodpovedajúcim spôsobom v odporúčaných množstvách. Zinok môže byť nebezpečný pri použití vo vysokých dávkach.

Tehotenstvo a dojčenie: Zinok je pravdepodobne bezpečný pre väčšinu tehotných a dojčiacich žien pri použití v odporúčanom dennom množstve (RDA). Avšak, zinok je nebezpečný pri použití vo vysokých dávkach u dojčiacich žien a tehotných ženách. Tehotné ženy nad 18 rokov by nemali užívať viac ako 40 mg zinku denne; tehotné ženy vo veku 14 až 18 by nemali užívať viac ako 34 mg denne. Dojčiace ženy staršie ako 18 rokov by nemali užívať viac ako 40 mg zinku denne; dojčiace ženy veku 14 až 18 by nemali užívať viac ako 34 mg denne.

Alkoholizmus: Dlhodobé nadmerné pitie alkoholu je spojené so zlým vstrebávaním zinku v tele.

Diabetes: Veľké dávky zinku môžu znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s diabetom. Ľudia s diabetom by mali používať produkty zinku opatrne.

HIV/AIDS: Používajte zinok opatrne, ak máte HIV alebo AIDS. Zinok bol spojený s kratšou dobou prežitia u ľudí s HIV alebo AIDS.

Syndrómy, v ktorých je ťažké pre telo absorbovať živiny: Ľudia so syndrómami malabsorpcie môžu byť deficitné zinku.

Reumatoidná artritída (RA): Ľudia s RA absorbujú menej zinku.

Interakcie

Mierne interakcie – buďte opatrní s touto kombináciou:

 • Antibiotiká (chinolónové antibiotiká) interagujú so zinkom. Zinok môže spôsobiť zníženie množstva, koľko antibiotík telo absorbuje. Užívanie zinku spolu s niektorými antibiotikami môže znížiť účinnosť niektorých antibiotík. Aby sa predišlo tejto interakcii, užívajte doplnky stravy obsahujúce zinok aspoň 1 hodinu po antibiotikách.

Niektoré z týchto antibiotík, ktoré by mohli interagovať so zinkom zahŕňajú ciprofloxacín (Cipro), enoxacín (Penetrex), norfloxacín (Chibroxin, Noroxin), sparfloxacín (Žaga), trovafloxacín (Trovan) a grepafloxacín (Raxar).

 • Antibiotiká (tetracyklín antibiotiká) interagujú so zinkom. Zinok sa môže pripojiť k tetracyklínu v žalúdku. To znižuje množstvo tetracyklínu, ktoré môže byť absorbované. Užívanie zinku s tetracyklínovými antibiotikami by mohlo znížiť účinnosť tetracyklínu. Aby sa zabránilo tejto interakcii, užívajte zinok 2 hodiny pred alebo 4 hodiny po podaní tetracyklínu.

Niektoré tetracyklíny zahŕňajú demeclocyklín (Declomycin), minocyklín (Minocin) a tetracyklín (Achromycin).

 • Cisplatina interaguje so zinkom. Cisplatina sa používa na liečbu rakoviny. Užívanie zinku spolu s EDTA a cisplatinou môže zvýšiť účinok a vedľajšie účinky cisplatiny.
 • Penicilamín interaguje so zinkom. Penicilamín sa používa pri liečení Wilsonovej choroby a reumatoidnej artritídy. Zinok môže spôsobiť zníženie množstva, koľko penicilamínu vaše telo absorbuje a zníženie účinnosti penicilamínu.

Menšie interakcie – buďte ostražití pri tejto kombinácii:

 • Amilorid (Midamor) interaguje so zinkom. Amilorid sa používa ako „vodná pilulka“ za účelom odstránenia prebytočnej vody z tela. Ďalším účinkom amiloridu je, že môže zvýšiť množstvo zinku v tele. Užívanie doplnkov stravy obsahujúce zinok s amiloridom môže spôsobiť príliš veľké množstvo zinku v tele.

Zinok dávkovanie

Nasledujúce dávky boli študované vo vedeckých výskumoch.

Ústami:

 • Pre liečenie prechladnutia: jeden glukonát zinočnatý alebo octanový kosoštvorec, poskytujúci 9-24 mg elementárneho zinku, rozpusteného v ústach každé dve hodiny.
 • V prípade hnačky u podvyživených detí alebo nedostatku zinku: 10 až 40 mg denne elementárneho zinku.
 • Pre prevenciu a liečbu pneumónie u podvyživených detí v rozvojových krajinách: 10-70 mg/deň.
 • Pre hypogeusiu (vnímanie chuti): 25 – 100 mg zinku.
 • Pre poruchy príjmu potravy – mentálna anorexia: 100 mg glukonátu zinku denne.
 • Pri liečbe žalúdočných vredov: 200 mg síranu zinočnatého trikrát denne.
 • Pre svalové kŕče spôsobené nedostatkom zinku u ľudí s ochorením pečene: 220 mg síranu zinočnatého dvakrát denne.
 • Pre osteoporózu: 15 mg zinku v kombinácii s 5 mg mangánu, 1000 mg vápnika, 2,5 mg medi.
 • Pre zvýšenie rastu a zvýšenie telesnej hmotnosti u detí s kosáčikovitou anémiou, ktoré nedosiahli puberty: 10 mg elementárneho zinku denne.
 • Pre liečenie deficitu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u detí: 55 mg síranu zinočnatého (15 mg elementárneho zinku) až 150 mg (40 mg elementárneho zinku) denne.
 • Pri liečbe akné: 30 – 135 mg denne elementárneho zinku.
 • Na liečbu vekom podmienenú makulárnu degeneráciu (VPMD): elementárny zinok – 80 mg a vitamín C – 500 mg, vitamín E – 400 IU a beta-karotén 15 mg denne.

Inštitúcia medicíny zaviedla dostatočný príjem (AI) hladiny zinku pre dojčatá narodené do 6 mesiacov – 2 mg/deň. U starších dojčiat, detí a dospelých je odporúčaný denný príjem (RDA) zinku: Dojčatá a deti do 7 mesiacov až 3 rokov –  3 mg/deň; 4 až 8 rokov – 5 mg/deň; 9 až 13 rokov – 8 mg/deň; dievčatá 14 až 18 rokov – 9 mg/deň; chlapci a muži vo veku 14 a viac rokov – 11 mg/deň; ženy staršie ako 19 rokov – 8 mg/deň; tehotné ženy 14 až 18 rokov – 13 mg/deň; tehotné ženy staršie ako 19 rokov – 11 mg/deň; dojčiace ženy 14 až 18 – 14 mg/deň; dojčiace ženy staršie ako 19 rokov – 12 mg/deň.

Typický muž zo severnej Ameriky spotrebuje asi 13 mg/deň zinku v potrave; ženy konzumujú približne 9 mg/deň.

Prípustný najvyšší príjem (UL) zo zinku pre ľudí, ktorí nie sú liečení zinkom pod lekárskym dohľadom: Dojčatá narodené do 6 mesiacov – 4 mg/deň; 7 až 12 mesiacov – 5 mg/deň; Deti 1 do 3 rokov – 7 mg/deň; 4 až 8 rokov – 12 mg/deň; 9 až 13 rokov – 23 mg/deň; 14 až 18 rokov (vrátane tehotenstva a dojčenia) – 34 mg/deň; dospelí 19 rokov a starší (vrátane tehotenstva a dojčenia) – 40 mg/deň.

Rôzne formy soli poskytujú rôzne množstvo elementárneho zinku. Síran zinočnatý obsahuje 23% elementárneho zinku; 220 mg síranu zinočnatého obsahuje 50 mg zinku. Zinok glukonát obsahuje 14,3% elementárneho zinku; 10 mg glukonátu zinočnatého obsahuje 1,43 mg zinku.

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)

Aplikovaný na pokožku:

 • U akné: zinok acetát – 1,2% s erytromycínom (4%) ako krém aplikovaný dvakrát denne.
 • Pre infekcie (herpes simplex): síran zinočnatý – 0,25% aplikovaný 8 až 10krát denne, alebo oxid zinočnatý – 0,3% s glycínom aplikovať každé 2 hodiny v bdelom stave.

 

5/5 - (2 votes)

Reply