Migréna: Ako s ňou zatočiť?

Veľké trápenie – migréna

Tí, ktorých trápi migréna si prežívajú obrovské muky, ktoré veru nie sú závideniahodné. Pri migréne totiž ide o záchvatovité bolesti hlavy, ktoré sú veľmi často len na jeden strane, avšak môžu vyústiť až do celej hlavy. Bolesť je však vysokej intenzity a je skôr pulzujúca. Migréna sa radí ku chronickému civilizačného ochoreniu.

Vedeli ste, že dokonca aj dieťa môže trpieť migrénou? Veru tak. Táto choroba postihuje ľudí rôzneho veku. A zaujíma vás rozdiel v pohlaví? No, zdá sa, že ženy ňou trpia častejšie ako muži.

Ako si ju môžem diagnostikovať?

Samozrejme, každá bolesť hlavy nemusí znamenať migrénu. Bolesť hlavy môže byť spôsobená aj inými príčinami ako sú napríklad dehydratácia, únava, zlá strava, nadmerný stres, či rôzne ochorenia, prechladnutia, alebo vážnejšie ochorenia, napríklad nádory. Ak však bolesť trvá viac dní a je v neznesiteľnej intenzite, určite treba vyhľadať lekára.

Migrenózne stavy začínajú zväčša v ranných hodinách. Počas dňa sa intenzita stupňuje, pričom ju môžu sprevádzať príznaky ako nechutenstvo, zvracanie, opuchy mihalníc, slzenie očí. Často krát je tiež prítomná citlivosť na svetlo, kedy má človek na svetle pocit, akoby mu do hlavy bodali ihly. Preto sa mnoho ľudí trpiacich migrénou v tomto období ťahá najmä do tmy. Okrem tohto je človek citlivejší aj voči hluku.

Sú ľudia, ktorí trpia migrénovými stavmi zopárkrát ročne, a sú ľudia, ktorí nimi trpia niekoľkokrát mesačne.

Prečo?

Migréna má príčiny, prečo vzniká, viaceré. Za jednou z príčin je považovaná genetika a zdedená genetická predispozícia od rodiča. Taktiež sa spomína aj zlé stravovanie, nedostatok spánku, nevhodné prostredie v ktorom sa človek vyskytuje. Ďalšími príčinami sú napríklad častá únava, nadmerné množstvo stresu, alergické faktory, či hormonálne zmeny. Práve pre hormonálne zmeny nie je zriedkavá migréna u žien pred alebo počas menštruácie, či u žien užívajúcich antikoncepciu. Ďalšie vysvetlenie je také, že mozgové cievy sú u migrenikov hyperaktívne, lenže pri migréne vznikajú kŕče, ktoré zužujú tepny zásobujúce mozog, a oblasť krku. Keďže je zhoršené prekrvovanie ciev, do mozgu sa dostáva menej kyslíka a súhra týchto činiteľov spôsobuje zápal a bolesti.

Predzvesť migrény

Tí, ktorí ňou trpia, niekedy vedia odhadnúť, že prichádza. Máme na mysli tzv. auru. Niekoľko percent migrenikov tvrdí, že vie presne odhadnúť, kedy ich toto ochorenie postihne. Vidia totiž pred očami iskierky, prípadne svetielka. Niekedy im vypadne zorné pole a zopár milisekúnd nevidia nič, inokedy majú dokonca zdvojené videnie. Občas sa vyskytuje aj citlivosť na vôňu, prípadne na hluk, či svetlo. Z emočného prežívania ide o zmeny ako sú napríklad apatia, skľúčenosť, smútok, podráždenosť, či naopak, až príliš dobrá nálada. Častým príznakom je aj únava. Vďaka týmto predzvestiam ľudia vedia odhadnúť, kedy migréna prichádza.

Ako si pomôcť?

Jedným z riešení je zájsť k lekárovi a nechať si predpísať lieky proti bolesti, ktoré budú mať aspoň čiastočný tlmivý účinok. Smutnou skutočnosťou pre ľudí trpiacich týmto ochorením je ale to, že liek, ktorý by migrény zbavil navždy, zatiaľ neexistuje. Čo je však potešujúce je aspoň fakt, že existujú lieky, ktoré pomáhajú pri migrenóznych bolestiach. Na slabšie bolesti zaberajú klasické, voľne dostupné lieky proti bolesti. Na silnejšie bolesti sa predpisujú lieky z kategórie tzv. triptánov.

Čo mám robiť, ak mám záchvat?

Ak ste sa nevyhli záchvatu migrény, pravdepodobne ste nedokázali stráviť deň v škole, zamestnaní, či kdekoľvek, kde ste boli, a vaše kroky viedli priamo domov. Čo teda robiť?

 • Pripravte si studené obklady (prípadne horúce, záleží od toho, čo vám viac vyhovuje), ktoré si budete prikladať na čelo a temeno.
 • Vypite malé množstvo kofeínu v podobe kávy, alebo ak máte, vypite magnéziovú tabletu (to je zdravšie riešenie). To zlepší prekrvovanie ciev.
 • Ak je bolesť ako tak zvládnuteľná, dajte si liek proti bolesti.
 • Zatiahnite v izbe žalúzie.
 • Zapáľte si v izbe vonnú sviečku, prípadne aromalampu s vašou obľúbenou vôňou (v prípade, že vám je z toho nevoľno, radšej to nerobte).
 • Ľahnite si do postele tak, aby bola hlava úplne uvoľnená.
 • Ak máte mačku, vraví sa, že jej pradenie dokáže uľaviť od bolestí. Nuž, treba vyskúšať všetko.
 • Nezapínajte televízor, počítač, mobil, jednoducho nič, čo by vydávalo nejaký zvuk.
 • Snažte sa zaspať.
 • Ak vám nejde zaspať, skúste si masírovať vrch hlavy.

Čo robiť, aby som sa záchvatom vyhol/vyhla?

Keďže nie je presne známa príčina vzniku migrény, je ťažko povedať, čo proti nej zaberá. Z pozorovaní však ľudia zistili, že pomáha:

 • pravidelný rytmus spánku a bdenia. Príliš dlhý spánok totiž údajne môže viesť ku hypoglykémii a to môže vyvolať bolesti hlavy.
 • menej stresu a viac radosti a pohody. Na to je mnoho metód. Zopár z nich si môžete prečítať v článku Ako účinne zvládať stres? .
 • pravidelný pohyb a fyzická aktivita.
 • upravenie stravovacích návykov a vylúčenie, prípadne obmedzenie, jedál z jedálnička, ktoré provokujú záchvaty. Ide o príliš korenisté jedlá, pšenicu, droždie, mlieko, nadmerné množstvo cukru, či citrusov. U každého môže byť spúšťačom niečo iné, treba to len odhaliť a vyhýbať sa tomu.
 • ak viete, že ste na niečo alergický, vyhýbajte sa tomu.
 • treba dodržiavať pitný režim, najlepšie čistou, neperlivou vodou.
 • neprejedať sa ale ani nehladovať.
 • snažte sa byť v príjemnom prostredí, kde neprevládajú pachy, kde nie sú hlasné zvuky, či prudké svetlo.
 • vyhýbajte sa liekom, pokiaľ ich nemusíte užívať, naopak, vitamínové a minerálne doplnky stravy sú vítané
 • snažte sa dodať svojmu telu vitamín B vo všetkých formách
 • pred spaním nepite ani kávu, ani čaje, a nekonzumujte nič sladké
 • spite v úplnej tme, v izbe by sa mala pohybovať teplota okolo 16 – 20 °C
 • doplňte do tela omega mastné kyseliny, na varenie používajte kokosový, či olivový olej
 • no a samozrejme, čo by to bolo za ochorenie, ktoré by nedokázala potlačiť bylinka – na migrénu sa ako efektívne ukázali Králik ružový a Deväťsil hybridný.

Vyjadri svoj názor