Chróm

Chróm je minerál. Nazýva sa tiež ,,esenciálny stopový prvok“ pretože je nevyhnutný pre zdravie človeka. Existujú dve formy chrómu: trojmocný a šesťmocný chróm. Prvý z nich je obsiahnutý v potravinách a doplnkoch a je bezpečný pre ľudí. Druhý je známy ako toxín, ktorý môže spôsobiť kožné problémy a rakovinu pľúc.

Chróm sa používa pre zlepšenie glykemickej kontroly u ľudí s prediabetesom typu 1 a typu 2 a vysokého krvného cukru v dôsledku užívania steroidov a liečbu HIV.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Používa sa tiež na liečbu depresie, na zníženie ,,zlého“ cholesterolu, zvýšnie dobrého cholesterolu u ľudí užívajúcich lieky na srdce nazývajúcich sa beta blokátory, metabolického syndrómu, srdcového infarktu, schizofrénie, bipolárnej poruche a pri stravovacej poruche.

Niektorí ľudia chróm používajú ako regulátor teploty tela na úbytok hmotnosti, zvýšenie svalovej hmoty a znižovanie telesného tuku. Chróm sa tiež používa na zlepšenie športového výkonu, k zvýšeniu energie a aby sa zabránilo úbytku mentálnych funkcií súvisiacich s vekom.

Chróm sa užíva intravenózne ako doplnok výživy.

Ako chróm funguje?

Chróm je nápomocný pri udržiavaní hladiny cukru v krvi, tým že zlepšuje spôsob akým naše telo využíva inzulín.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Použitie

Chróm je účinný pri:

 • pri liečbe nedostatku chrómu v tele
 • cukrovke: niektoré dôkazy ukazujú, že užívanie pikolinátu (chemická zlúčenina, ktorá obsahuje chróm) a to bud samostatne, alebo spoločne s biotínom, môže znížiť hladinu krvného cukru, znižuje hladinu inzulínu, a napomáha práci inzulínu u ľudí s diabetom druhého typu. Chróm tiež môže napomôcť k zníženiu nárastu hmotnosti a hromadeniu tuku u ľudí s diabetom 2 typu, ktorí užívajú antidiabetiká zvané sulfonylmoč
 • Vyššie dávky chrómu môžu mať účinnejší a rýchlejší úč Vyššie dávky by mohli znížiť hladinu určitých tukov v krvi (cholesterol a triglyceridy) pri niektorých ľudoch.
 • Nedávne výskumy naznačujú, že chromium pikolinát môže mať rovnaké výhody u ľudí s diabetom 1 typu, ľudí ktorí majú diabetes v dôsledku liečby steroidmi a ľudia s diabetom ktorý sa vyvynie počas tehotenstva.
 • Avšak výskumníci starostlivo hľadajú výsledky, ktoré by ukázali, že chróm je účinný na liečenie cukrovky. To však nemusí pomôcť každému. Niektorí vedci si myslia, že chrómové doplnky výživy by mali využívať ľudia so zlou výživou alebo nízkou hladinou chrómu. Hladina chrómu môže byť u ľudí s diabetom nižšia ako u bežných ľudí.
 • Vysoká hladina cholesterolu alebo iných krvných tukov. Niektoré výskumy ukazujú, že pri 15-200 mikrogramov chrómu denne po dobu 6-12 týždňov znižuje lipoproteín s nízkou hustotou (LDL, alebo zlého) cholesterolu a celkového cholesterolu u ľudí s mierne vysokou alebo vysokou hladinou cholesterolu. Iný výskum naznačuje, že užívanie chromu počas 7-16 mesiacov znižuje hladinu trigliceridov a LDL a zvyšuje lipoproteín s vysokou hustotou (HDL alebo dobréhio) cholesterolu v krvi. Tiež sa zdá, že v kombinácii s dalšími doplnkami znižuje hladinu tukov v krvi u ľudí s vysokou hladinou krvi. Avšak existujú určité dôkazy, že pri chróme užívanom na dennej báze po dobu 10 týždňov sa nezlepšila hladina cholesterolu u žien po menopauze.

Chróm je pravdepodobne neúčinný pri:

 • atletickom výkone. Niektoré staršie dôkazy hovoria, že kombinácia chrómu a tréningov môže podporiť chudnutie, spaľovanie tukov a nárast svalovej hmoty. Avšak najnovšie výskumy ukazujú, že chróm tieto účinky nemá.
 • Záchvatové prejedanie. Z výskumu vyplýva, že užívanie pikolinátu chrómu denne po dobu 6 mesiacov nemá vplyv na hmotnosť, symptomy depresie, alebo frekvenciu prejedania sa u ľudí so záchvatovým prejedaním sa.
 • Užívanie chrómu zdá sa nemá vplyv na úroveň riadenia cukru v tele u ľudí s diabetom.
 • Existujú určité protichodné dôkazy o účinkoch chrómu a obezite. Určité výskumy ukazujú, že chróm môže zvýšiť úbytok na váhe u niektorých ľudí, ktorí trpia nadváhou alebo obezitou. Ale množstvo úbytku hmotnosti pravdepodobne nie je klinicky významné. Okrem toho z väčšiny iných výskumov vplýva, že chróm chudnutie nezlepšuje.
 • Schizofrénia. Výskumy ukazujú, že užívanie 400 mcg chrómu denne po dobu 3 mesiacov neovplyvňuje hmotnosť alebo duševné zdravie u ľudí trpiacich schizofréniou.

Nedostatečné dôkazy o účinnosti chrómu

 • vekom spôsobená slabomyselnosť. Výskum naznačuje, že užívanie 1000 mcg chrómu denne po dobu 12 týždňov nezlepšuje pamäť alebo depresie u starších ľudí s ľahkým mentálnym úpadkom. Avšak obrazy mozgu ukazujú, že užívanie chrómu môže zvýšiť mozgovú aktivitu počas hier na pamäť.
 • Vysoká hladina cukru v krvi spojená s liečbou HIV. Nedávne výskumy naznačujú, že užívanie chromium nikotinátu alebo chrómu pikolinátu denne po dobu 8-16 týždňov by mohli prispieť k zníženiu inzulínovej rezistencie u HIV pacientov užívajúcich antiretrovírusovú terapiu,
 • Typ depresie nazývanej atypická depresia. Nedávne výskumy naznačujú, že chromium pikolinát môže zvýšiť mieru remisie u ľudí s atypickou depresiou. Avšak iné dôkazy naznačujú, že pri pikolináte chrómu sa nezlepší väčšina príznakov tohto typu depresie.
 • Abnormálne hladiny cholesterolu spôsobené liekmi. Predčasné výskumy naznačujú, že užívanie 600 mcg chrómu denne po dobu 12 mesiacov zvyšuje lipoproteín s vysokou hustotou (HDL alebo dobrého) cholesterolu u mužov, ktorí berú skupinu liekov, nazývaných betablokátori.
 • Bipolárna porucha. Nedávne výskumy naznačujú, že pri 600-800 mcg chloridu chromitého denne po dobu až 2 rokov môžeme znížiť frekvenciu závažných porúch nálady u ľudí s bipolárnou poruchou, ktorá je rezistentná na lieč
 • Dlhodobá depresia (dystýmia). Tu existujú určité dôkazy, že skoré podanie chrómu môže zlepšiť, ako ľudia s dlhodobou depresiou reagujú na antidepresíva.
 • Nízka hladina cukru v krvi. Nedávne výskumy naznačujú, že pri chloride chrómu podávanom denne po dobu 3 mesiacov sa zlepšujú príznaky a zvyšuje sa hladinu cukru v krvi u ľudí s nízkou hladinou cukru v krvi. Iné nedávne výskumy naznačujú, že užívanie chrómu (Biochrom, Pharma-nod, Dánsko) denne po dobu 3 mesiacov zmierňuje príznaky, vrátane zimnice, triašky a dezorientácie u ľudí s nízkou hladinou cukru.
 • Metabolický syndróm. Nedávne výskumy naznačujú, že na základe konkrétneho produktu chrómu ( Chromax, Nutrition 21,) dva krát denne po dobu 12 týždňov nemá vplyv na hmotnosť, hladinu cukru v krvi alebo hladinu cholesterolu v krvi u ľudí s metabolickým syndrómom.
 • Výskumy naznačujú, že nízka hladina chrómu v tele je spojená so zvýšeným rizikom srdcového infarktu.
 • Ochorenie vaječníkov známe ako syndróm polycystyckých ovárií (PCOS). Nedávne výskumy naznačujú, že pri užívaní pikolinátu chrómu jeden alebo dva krát denne môže zvýšiť odstránenie cukru u žien s týmto ochorením. Avšak iný výskum naznačuje, že chróm neprospieva ženám s týmto ochorením.
 • Turnerov syndróm (dedičné ochorenie, ktoré často vedie k cukrovke). Nedávne výskumy naznačujú, že výživové doplnky s chrómom by mohli zlepšiť spracovanie cukru a tuku u ľudí s Turnerovým syndrómom.

Vedľajšie účinky chrómu

Chróm je bezpečným pre väčšinu ľudí, ak sa užíva v krátkodobom horizonte. Až 1000 mcg/denne po dobu šest mesiacov je bezpečné na užívanie.

Chróm bol bezpečne užívaný v malom množstve štúdií s použitím dávok 200-1000 mcg denne po dobu až 2 roky. Niektorí ľudia pozorovali vedľajšie účinky ako je podráždenie kože, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, zmeny nálady a poruchy myslenia, úsudku a koordinácie. Vysoké dávky boli spojené s viacerými závažnými nežiaducimi účinkami vrátane krvných porúch, poškodenia pečene alebo obličiek, a daľšie problémy. Nie je však známe, či práve chróm je skutočnou príčinou týchto nežiaducich účinkov.

Osobitné opatrenia a upozornenia

 • Chróm je pravdepodobne bezpečný na užívanie počas tehotenstva v množstvách, ktoré sa rovnajú alebo sú nižšie ako hladina adekvátního príjmu (AI). AI pre tehotné ženy vo veku 14 až 18 rokov je 29 mcg/denne. U tehotných žien vo veku 19 až 50 rokov je to 30 mcg denee.
 • Dojč Chróm je bezpečný ak sa užíva v dávkách rovnajúcich sa alebo nižších ako AI. AI pre dojčiace ženy vo veku 14 až 18 rokov je 44 mcg/denne, pre ženy vo veku 19 až 50 rokov to je 45 mcg/denne. Kedže neexistuje dostatok dôkazov o bezpečnosti užívania vo vyšších množstvach chrómu pri dojčení, bude lepšie ak sa jeho užívaniu vyhnete.
 • Pre deti vo veku 0 až 6 mesiacov bola AI určená na 0,2 mcg dene, 7 až 12 mesiacov 5,5 mcg/denne. Pre deti od 1 do 3 rokov je to 25 mcg/denne. Pre dievčatá vo veku 9 až 13 rokov je AI 21 mcg/denne, 14 až 18 rokov 24 mcg/denne.
 • Behaviorálne alebo psychiatrické ochorenia, ako je depresia, úzkosť, alebo schyzofrénia. Chróm môže mať vplyv na chemické procesy v mozgu a mohla by vytvoriť behaviorálne alebo psychiatrické ochorenie horším. Ak máte jednu z týchto diagnóz, budte opatrný pri užívaní chrómových doplnkov.
 • Chróm môže znižovať hladinu cukru v tele až příliš ak sa berie v kombinácii s inými likemi na diabetes. Ak máte cukrovku, užívajte chróm opatrne a sledujte svoju hladinu glukózy v krvi.
 • Ochorenie oblič Existujú určité správy o poškodení obličiek u pacientov, ktorí užívali pikolinát chrómu.
 • Pečeňové ochorenia. Existujú určité správy o poškodení pečene u pacientov, ktorí užívali pikolinát chrómu.

Interakcie chrómu

Inzulín reaguje s chrómom. Chróm môže spôsobiť zníženie hladiny cukru v krvi. Inzulín sa taktiež používa na zníženie hladiny cukru v krvi. Užívanie chrómu spolu s inzulínom môže spôsobiť, že hladina cukru v krvi bude příliš nízka.

Levotyroxín (Synthroid) interaguje s chrómom. Ak užíváme chróm spolu s levotyroxínom môže dôjsť k zníženiu schopnosti tela absorbovať potrebné množstvo levotyroxínu. To môže spraviť tento liek menej efektívnym. Ak sa chcete vyhnúť tejto interakcii, mali by ste levotyroxín prijať 30 minút pred alebo 3-4 hodiny po užití chrómu.

NSAID (nesteroidové protizápalové lieky) interaguje s chrómom. NSAID sú protizápalové lieky používané na zníženie bolesti a opuchu. NSAID môžu zvýšiť hladinu chrómu v tele a zvyšujú hladinu nežiaducich účinkov. Preto by ste sa mali vyhnúť užívaniu týchto liekov a chrómu súčastne. Medzi NSAID patrí napríklad aj ibuprofen, indometacín, naproxén, piroxikam, aspirín a daľšie.

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)

Chróm – dávkovanie

Dospelí

 • všeobecne: bezpečný a prípustný najvyšší príjem chrómu nie je známy. Avšak boli stanovené denne dostatečné príjmy (AI) limity pre chróm. Muži vo veku 14 až 50 rokov 35 mcg/denne, muži vo veku 51 rokov a viac 30 mcg/denne, ženy vo veku 19 až 50 rokov 25 mcg/denne, ženy vo veku 51 rokov a viac 20 mcg denne, tehotné ženy vo veku 14 až 18 rokov 29 mcg/denne, 19 až 50 rokov 30 mcg denne. Dojčiace ženy vo veku 14 až 18 rokov 44 mcg, 19 až 50 rokov 45 mcg.
 • Ľudia s diabetom 2 typu, 200 až 1000 mcg chrómu každý deň v jednej alebo viacerých rozdelených dávkách. Tiež kombinácia produktu poskytujúca 600 mcg chrómu a 2 mcg biotínu denne po dobu 3 mesiacov. Okrem toho sa používa aj kombinácia 1000 mcg chrómu, spolu s 1000 mg vitamínu C a 800 IU vitamínu E denne po dobu 6 mesiacov. U osôb s vysokou hladinou krvného cukru v dôsledku užívania kortikosteroidov, bola použitá dávka 400 mcg chrómu raz denne alebo 200 mcg tri krát denne.
 • K zníženiu hladinu cholesterolu: 50-250 mcg chrómu alebo chloridu chromitého alebo pikolinátu chrómu alebo pivovarských kvasníc, ktoré obsahujú 15-48 mcg chrómu, bolo užívaných 5-7 dní týždenne po dobu až 16 mesiacov. 200 mcg chrómu spolu so 100 mg extraktu z hroznových jadierok, užívať dvakrát denne opo dobu 2 mesiacov. Jeden až dve kapsule konkrétního doplnku (Colenon) obsahujúcim 240 mg chitosanu, 55 mg extraktu s Garcinie cambogie a 19 mg chrómu každý deň po dobu 4 týždň
 • Deti: bezpečné a tolerotovateľné úrovne horného príjmu chrómu u deti nie sú známe. Avšak boli stanovené denné dostatečné príjmy (AI) limity pre chróm. Dojčatá 0 až 6 mesiacov 0,2 mcg, 7 až 12 mesiacov 5,5 mcg, deto vo veku 1 až 3 rokov 11 mcg denne, 4 až 8 rokov 15 mcg denne, chapci vo veku 9 až 13 rokov 25 mcg denne, dievčatá vo veku 9 až 13 rokov 21 mcg, 14 až 18 rokov 24 mcg.
 • K zníženiu hladiny cholesterolu: 400-600 mcg chrómu polynikotinátu a 1000-1500 mg glukomananu dva krát denne po dobu 8 týždňov.
Na vašom názore záleží, ďakujeme

Reply