Vitamín B5
V článku nájdete:
Kyselina panteónová
Ostatné mená:
Kyselina D-Pantothénique, kyselina Pantothénique, ACID Pantoténico, ALCOOL Pantothénylique, vitamín B komplex, Calcii pantothenas, vápenatý D-pantothenát vápenatý pantothenate, Complexe de Vitamíny B, D-Calcium pantothenate, D-panthenol, D-panthenol, D-pantothenát de vápenatý, D-pantoténová kyselina, D-pantothenylalkoholu alkohol, dexpanthenol, dexpanthenol, dexpanthenolum, Pantethine, Panthenol, panthenol, pantothenát, pantothenát, pantothenát de vápnika, Pantothenol, Pantothenylol, vitamín B5, vitamín B-5, vitamín B5, vitamín B5 ,
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Vitamín B5 informácie:
Kyselina pantoténová je vitamín, tiež známy ako vitamín B5. Je široko dostupný v rastlinách aj živočíchoch, vrátane mäsa, zeleniny, obilnín, strukovín, vajec a mlieka.
Vitamín B5 je komerčne dostupný ako kyselina D-pantoténová, rovnako ako dexpanthenol a vápnik pantotenát, čo sú chemické látky vyrobené v laboratóriu z kyseliny D-pantoténovej.
Kyselina pantoténová je často používaná v kombinácii s ďalšími vitamínmi B vo vitamínmi B komplexnými formuláciami. Vitamín B komplex zvyčajne obsahuje vitamín B1 (tiamín), vitamín B2 (riboflavín), vitamín B3 (niacín / niacínamid), vitamín B5 (kyselina pantoténová), vitamín B6 (pyridoxín), vitamín B12 (kyanokobalamín), a kyselinu listovú. Avšak, niektoré produkty neobsahujú všetky tieto prísady, a niektoré z nich môžu obsahovať ďalšie, napríklad biotín, kyselinu para-aminobenzoová (PABA), cholín bitartrátu a inositol.
Kyselina pantoténová má dlhý zoznam možností jej využitia, aj keď nie sú k dispozícii dostatočné vedecké dôkazov, aby sa zistilo, či je účinná pre väčšinu z týchto použití. Ľudia ju užívajú pri liečbe porúch spôsobené nesprávnou výživou, akné, alkoholizmu, alergie, plešatosti, astme, deficitu pozornosti, pri liečbe poruche pozornosti alebo hyperaktivity (ADHD), autizmu, syndrómu pálenia nohy, kvasinkových infekcii, srdcového zlyhania, syndrómu karpálneho tunela, respiračných poruchách, celiakii, kolitíde, zápalu spojiviek, kŕčov a zápalu močového mechúra. Tiež sa pomáha pri odstraňovaní lupín, depresií, diabetickej nervovej bolesti, zlepšuje funkcie imunitného systému, zlepšuje športový výkon, používa sa pri liečbe infekcie jazyka, šedivých vlasov, bolesti hlavy, hyperaktivity, nízkej hladiny cukru v krvi, poruchy spánku (nespavosť), podráždenosť, nízky krvný tlak, skleróza, svalová dystrofia, svalové kŕče v nohách spojené s tehotenstvom alebo alkoholizmon, neuralgie a obezity.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Kyselina pantoténová je tiež používaná orálne pre liečbu osteoartrózy, reumatoidnej artritídy, Parkinsonovej choroby, bolesti nervov, predmenštruačného syndrómu (PMS), zväčšenej prostaty, používa sa ako ochrana proti psychickému a fyzickému stresu a úzkosti, čo znižuje nežiaduce účinky terapie štítnej žľazy v kongenitálnej hypotyreóze, znižuje príznaky starnutia , čo znižuje náchylnosť k prechladnutiu a náchylnosť k iným infekciám, spomaľuje rastu pásového oparu, kožnej poruchy, stimulujúcej nadobličky, chronický únavového syndrómu, salicylát toxicity, streptomycín neurotoxicita, závratov a hojenie rán.
Ľudia použijú dexpanthenol, ktorý je vyrobený z kyseliny pantoténovej na kožu pre svrbenie, propagáciu hojenia miernych ekzémov a ďalších kožných ochorení, bodnutie hmyzom, uhryznutím jedovatým brečtanom, pri liečbe zaparenín a akné. Je tiež aplikovaný lokálne pre prevenciu a liečbu kožných reakcií na rádioterapiu.
Ako to funguje?
Kyselina pantoténová je dôležitá pre naše telo pre správne užívanie sacharidov, bielkovín a lipidov a taktiež pre zdravú kožu.
Efektívne pre:
Nedostatok kyseliny pantoténovej. Ľudia, ktorí užívajú kyselinu pantoténovú ústami, netrpia vo väčšine prípadov deficitom kyseliny pantoténovej.
Možno neúčinné pre:
- Kožné reakcie z rádioterapie. Použitím dexpantenolu, chemickej látky podobnej kyseline pantoténovej, môže dôjsť k podráždeniu pokožky.Nezdá sa, že pomáha liečiť kožné reakcie spôsobené rádioterapiou.
Nedostatočný dôkaz pre:
- Atletický výkon. Niektoré výskumy naznačujú, že užívaní pri kyseliny pantoténovej v kombinácii s Pantethinom a tiamínom sa nezlepšuje svalová silu alebo vytrvalosť u dobre trénovaných športovcov.
- Deficit pozornosti, hyperaktivitou (ADHD). Tu sa vyskytujú konfliktné dôkazy o užitočnosti kyseliny pantoténovej v kombinácii s vysokými dávkami ostatných vitamínov pre liečbu ADHD.
- Zápcha. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie dexpantenolu, chemickej látky podobnej kyseline pantoténovej ústami každý deň alebo prijímaním dexpanthenolých injekcií môže pomôcť liečiť zápchu.
- Suché oči. Predčasné výskumy naznačujú, že použitie špecifických očných kvapiek (Siccaprotect) obsahujúce zložku dexpanthenol, chemickú látku podobnú kyseline pantoténovej, nezlepšuje väčšinu príznakov suchých očí.
- Poranenie oka. Niektoré dôkazy naznačujú, že použitie gélu alebo kvapiek obsahujúcich dexpantenol, chemickú látku podobnú kyseline pantoténovej, znižuje niektoré príznaky poranenia očí. Avšak, nie všetky výskumy sú konzistentné.
- Artróza. Predčasný výskum naznačuje, že kyselina pantoténová (vzhľadom k tomu, ako je pantothenát vápenatý), neznižuje príznaky osteoartrózy.
- Zotavenie po operácii. Tu sa vyskytujú rozporuplné dôkazy o možných výhodách o užívaní kyseliny pantoténovej po operácii. Pričom kyselina pantoténová alebo dexpanthenol, chemická látka podobná kyseline pantoténovej, sa nezdá, že zlepšuje funkciu čriev po operácii žalúdka. Ak však užívanie dexpanthenolu ústami môže viesť k zníženiu ďalších symptómov po chirurgickom zákroku, ako je bolesť v krku.
- Reumatoidná artritída. Rozvoj výskumu naznačuje, že kyselina pantoténová (vzhľadom k tomu, že je podávaná ako pantotenan vápenaty), neznižuje príznaky artritídy u ľudí s reumatoidnou artritídou.
- Sucho v nose. Predčasné výskumy naznačujú, že použitie špecifickej aerosóly (Nasicur), ktorá obsahuje dexpanthenol, chemickú látku podobnú kyseline pantoténovej, pomáha zmierniť sucho v nose.
- Zápal dutín. Predčasný výskum naznačuje, že za použitia nosového spreja obsahujúceho dexpanthenol, chemickú látku podobnú kyseline pantoténovej, po operácii dutín znižuje výtok z nosa, ale nezastavuje ďalšie príznaky.
- Pri podráždení pokožky. Výsledky výskumu, ktorý bol určený k skúmaniu účinkov kyseliny pantoténovej, aby sa zamedzilo podráždeniu kože, nie sú úplne jednoznačné. Niektoré staršie výskumy naznačujú, že určitý výrobok (BEPANTHOL Handbalsam) obsahujúci dexpanthenol, chemicky podobný kyseline pantoténovej, nebráni podráždeniu pokožky po nanesení na pokožku. Iné výskumy však naznačujú, že dexpanthenolová masť môže zabrániť podráždeniu pokožky.
- Podvrtnutie. Čoskoro výskumy naznačujú, že použitie špecifickej masti (Hepathrombin-50000-Salbe Adenylchemie) obsahujúcej dexpanthenol, chemickú látku, ktorá je podobná kyseline pantoténovej, rovnako ako heparín a alantoín znižuje opuch v súvislosti s podvrtnutím členka.
Stále viac sa ukazuje potreba hodnotiť účinnosť kyseliny pantoténovej pre tieto účely.
- Alkoholizmus.
- Alergie.
- Strata vlasov.
- Astma.
- Srdcové ťažkosti.
- Syndróm karpálneho tunela.
- Pľúcne poruchy.
- Kolitídy.
- Očné infekcie (zápal spojiviek).
- Kŕče.
- Obličkové poruchy.
- Boj proti lupinám.
- Depresie.
- Diabetické problémy.
- Posilnenie imunitnej funkcie.
- Bolesti hlavy.
- Hyperaktivita.
- Nízky krvný tlak.
- Neschopnosť spať (insomnia).
- Podráždenosť.
- Roztrúsená skleróza.
- Svalová dystrofia.
- Svalové kŕče.
- Ostatné príznaky ochorení.
Vedľajšie účinky Vitamínu B5
Kyselina pantoténová je pravdepodobné bezpečná pre väčšinu ľudí, ak ju užívajú ústami vo vhodných množstvách. Odporúčané množstvo pre dospelých je 5 mg denne. Aj väčšie množstvo sa zdá byť bezpečné pre niektorých ľudí, ale pri väčších množstvách sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu nežiaducich účinkov, ako je hnačka.
Dexpanthenol, derivát kyseliny pantoténovej, je pravdepodobne bezpečný pri aplikácii na kožu, ktorý sa používa ako nosový sprej alebo injekčne do svalu zodpovedajúcim spôsobom, krátkodobo.
Vitamín B5 a osobitné opatrenia a upozornenia:
Tehotenstvo a dojčenie: Kyselina pantoténová je pravdepodobné bezpečná, ak je užívaná v odporúčaných množstvách 6 mg denne počas tehotenstva a 7 mg za deň počas dojčenia. Avšak, nie je známe, či užívanie väčšieho množstva ako tohto uvedeného je bezpečné. Odporúča sa vyhnú používaniu väčšieho množstva kyseliny pantoténovej.
Deti: Kyselina pantoténová je možno bezpečný pre deti, ak je užívaná ústami zodpovedajúcim spôsobom.
Hemofília: Neberte dexpanthenol, derivát kyseliny pantoténovej, ak máte hemofíliu. Mohol by sa predĺžiť čas potrebný na zastavenie krvácania.
Gastrointestinálna blokáda: Neberte dexpanthenol, derivát kyseliny pantoténovej, ak máte gastrointestinálnu blokádu.
Kyselina pantoténová vitamín B5 Interakcie
V súčasnej dobe nemáme žiadne informácie o Kyseline pantoténovej vitamínu B5 a ich interakcii s inými liekmi
Dávkovanie
Tieto dávky boli študované vo vedeckom výskume:
Ústami:
Ako doplnok stravy: 5-10 mg kyseliny pantoténovej (vitamín B5).
Odporúčaný denný príjem pre kyselinu pantoténovú (vitamín B5) je nasledujúci: Dojčatá 0-6 mesiacov, 1,7 mg; Dojčatá 7-12 mesiacov, 1,8 mg; deti 1-3 roky, 2 mg; deti 4-8 rokov, 3 mg; deti 9-13 rokov, 4 mg; Muži a ženy 14 rokov a starší, 5 mg; tehotné ženy, 6 mg; a dojčiace ženy, 7 mg.