Vitamín B6
V článku nájdete:
Pyridoxín
Ostatné mená:
Adermín hydrochlorid, adermínu hydrochlorid, vitamín B komplex, B6, hydrochlorid de pyridoxín, Complex Vitamínov B, fosfát de Pyridoxal, Pyridoxín, pyridoxal, pyridoxalfosfát, Pyridoxal 5 fosfát, pyridoxal-5-fosfát, pyridoxamín, pyridoxín hydrochlorid, pyridoxín hydrochlorid, pyridoxín-5-fosfát, P5P, P-5-P, vitamín B-6, vitamín B6, vitamín B6.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Pyridoxín Vitamín B6 prehľad informácií
Pyridoxín je vitamín. Môže sa nachádzať v niektorých potravinách ako sú obilniny, fazuľa, zelenina, pečeň, mäso a vajcia. Môže byť tiež vytvorený v laboratóriu.
Pyridoxín sa používa na prevenciu a liečbu nízkej hladiny pyridoxínu (nedostatok pyridoxínu) a u ľudí trpiacich zníženým hemoglobínom (anémia). Používa sa tiež pre liečbu srdcových chorôb; vysoká hladina cholesterolu; znížená hladina homocysteínu, chemické látky, ktoré by mohli byť spojené s ochorením srdca; pomáha pri upchatých tepnách, aby zostali otvorené.
Ženy používajú pyridoxín pri liečbe predmenštruačného syndrómu (PMS) a ďalšími menštruačnými problémami, „rannými nevoľnosťami“ (nevoľnosť a zvracanie) na začiatku tehotenstva, zastavenie prietoku mlieka po pôrode, depresie spojené s tehotenstvom alebo s použitím antikoncepčných pilulky a symptómy menopauzy.
Pyridoxín sa tiež používa pri liečbe Alzheimerovej choroby, deficite pozornosti spojeného s hyperaktivitou (ADHD), Downovho syndrómu, autizmu, diabetesu a súvisiacich bolestiach nervov, kosáčikovitej anémie, migrény, astmy, syndrómu karpálneho tunela, nočných kŕčov v dolných končatinách, svalových kŕčov, artritíde, alergie, akné a rôznych iných kožných ochoreniach a neplodnosti. Používa sa tiež pre potlačenie závratov, chorôb z pohybu, ako prevencia ochorení oka spôsobenej vekom a podmienenou makulárnou degeneráciou (AMD), pri liečbe záchvatov, kŕčov v dôsledku horúčky a pohybové poruchy (tardívna dyskinéza, hyperkinéza, chorea), ako aj pre zvýšenie chuti do jedla a pomáha ľudom pamätať si ich sny.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Niektorí ľudia používajú pyridoxín pre posilnenie imunitného systému, pri liečbe infekcií, infekcie močového mechúra a prevenciu rakoviny a obličkových kameňov.
Pyridoxín sa tiež používa na prekonanie určitých škodlivých vedľajších účinkoch spojených s radiačnou liečbou a liečbou liekmi, ako je mitomycín, prokarbazín, cykloserínu, fluorouracil, hydrazín, izoniazid, penicilamín a vinkristín.
Pyridoxín je často používaný v kombinácii s ďalšími vitamínmi B v produktoch zložených z vitamínu B komplex.
Možno si spomeniete na lieky na predpis s názvom Bendectin ktorý bol použitý pre odstránenie rannej nevoľnosti v tehotenstve. Bendectin obsahoval pyridoxín a spánok vyvolávajúce antihistaminikum s názvom doxylamine. Tvorcovia Bendectin ho stiahli z trhu v roku 1983, pretože museli platiť vysoké právne účty na obranu svojich výrobkov. Odporcovia ich obvinili, že by výrobok mohol byť zodpovedný za vrodené vady. Medzitým sa produkt nazval Diclectin je podobný Bendectinu a zostal k dispozícii v Kanade. Tam výskum ukázal, že ani pyridoxín a ani Bendectin nespôsobujú vrodené vady u zvierat. Potom ako bol Benedecit odstránený z trhu, nedošlo k žiadnemu zníženiu vrodených chýb, ale hospitalizačné sadzby pre nevoľnosť a vracanie spojené s tehotenstvom sa zdvojnásobili.
Ako funguje Vitamín B6?
Pyridoxín je dôležitý pre správnu funkciu cukrov, tukov a bielkovín v tele podľa potreby. Tiež je vyžadovaný pre správny rast a vývoj mozgu, nervov, kože a mnohých ďalších častí tela.
Efektívne pri liečbe:
- Anémie (chudokrvnosť sideroblastická). Užívanie pyridoxínu ústami je účinnéé pri liečbe dedičného typu anémie s názvom sideroblastická anémia.
- Určitých kŕčov u dojčiat (pyridoxín závislý od záchvatov). Užívanie pyrodixínu intravenózne kontroluje záchvaty u detí, ktoré sú spôsobené závislosťou od pyrodixínu.
- Nedostatok pyridoxín. Užívanie pyridoxalu ústami je účinné pre prevenciu a liečbu nedostatku pyridoxínu.
Pravdepodobné sa hodí pre:
- Vysoká hladina homocysteínu. Užívanie pyrodixínz ústami samostatne alebo spoločne s kyselinou listovou je účinné pre liečenie vysokej hladiny homocysteínu v krvi.
Vitamín B6 sa možno hodí pre:
- Makulárna degenerácia. Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie pyridoxínu s ďalšími vitamínmi, vrátane kyseliny listovej a vitamínu B12, môže pomôcť zabrániť strate zraku spôsobenej očnou choroby zvanej vekom a podmienenej makulárnou degeneráciou.
- Poruchy správania u detí spôsobené nízkou hladinou serotonínu (syndróm hyperkinetickej mozgovej dysfunkcie). Predčasný výskum ukazuje, že užívanie pyridoxínu ústami môže mať priaznivý vplyv na deti s poruchou správania v dôsledku nízkej hladiny serotonínu.
- Vysoký krvný tlak. Predčasný výskum naznačuje, že i užívanie pyridoxínu môže znižovať krvný tlak u ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom.
- Obličkové kamene. Existujú určité dôkazy, že užívanie pyridoxínu samostatne alebo v kombinácii s horčíkom môže znížiť riziko vzniku obličkových kameňov u ľudí s dedičnou poruchou, ktorá zvyšuje riziko tvorby obličkových kameňov (typ I primárna hyperoxalúria). Avšak, nevyzerá to, že pomáha ľuďom s inými druhmi obličkových kameňov.
- Rakovina pľúc. Zdá sa, že užívanie pyrodixínu ústami môže znížiť riziko vzniky rakoviny pľúc u jedincov, ktorí fajčia.
- Žalúdočná nevoľnosti a zvracanie v tehotenstve. Niektoré výskumy naznačujú, že pyridoxín nezlepší príznaky mierne až stredne ťažkej nevoľnosti, rovnako ako silnú nevoľnosť. Americká fakulta gynekológie a pôrodníctva sa domnieva, že pyridoxín môže pomôcť v liečbe prvej línie pre nevoľnosť a vracanie spôsobené tehotenstvom. Pyridoxín plus lieky doxylamine sa odporúča pre ženy, ktorých stav sa nezlepšil, keď boli liečené iba pyridoxínom.
- Predmenštruačný syndróm (PMS). Existuje určitý dôkaz, že užívanie pyridoxínu ústami môže zlepšiť príznaky PMS, vrátane bolesti pŕs. Mala by byť použitá najnižšia účinná dávka. Vyššími dávkami sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nežiaducich účinkov a nie je pravdepodobné, že sa dostavia blahodarné účinky.
- Poruchy hybnosti (dyskinézy) .Zdá sa, že užívanie pyridoxínu zlepšuje pohybové poruchy u ľudí užívajúcich lieky na duševné poruchy.
Možno neúčinný pre:
- Alzheimerova choroba. Niektoré dôkazy naznačujú, že pri užívaní pyridoxínových doplnkov sa neznižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby u starších ľudí.
- Autizmus. Nezdá sa, že užívanie pyridoxínu s dennou dávkou horčíka; zlepšuje správanie u autistických detí.
- Syndróm karpálneho tunela. Hoci niektorí čoskoro výskumy naznačujú, že pyridoxín by mohol zmierniť niektoré príznaky syndrómu karpálneho tunela, najnovšie výskumy naznačujú, že tento dodatok neprospieva ľuďom s touto ,,chorobou,,.
- Mentálne funkcie. Nezdá sa, že užívanie pyridoxínu denne spolu s kyselinou listovou a vitamínom B12 zlepšuje mentálne funkcie u starších ľudí.
- Mŕtvica. Nezdá sa, že užívanie pyrodixínu by mohlo zabrániť vzniku ďalšej mŕtvice u ľudí s anamnézou cievnej mozgovej príhody.
Vitamín B6 a nedostatočný dôkaz pre:
- Prevencia opätovného upchatia ciev po angioplastike. Dôkazy o výhodách pyridoxínu a jeho účinkoch pre zamedzení opätovného upchatia ciev po angioplastike je nekonzistentné. Niektoré dôkazy naznačujú, že užívanie kyseliny listovej, vitamínu B12 a pyridoxínu môže byť prospešné. Iné výskumy však nenašli žiadne výhody.
- Astma. Účinnosť užívania pyridoxínu u detí s astmou nie je jasná.
- Svrbenie a zápal kože (atopická dermatitída (ekzém)). Predčasný výskum naznačuje, že užívanie pyridoxíne denne po dobu 4 týždňov neznižuje príznaky ekzému u detí.
- Deficit pozornosti, hyperaktivita (ADHD). Predčasný výskum naznačuje, že pri užívaní pyridoxínu ústami s alebo bez vysokých dávok vitamínov skupiny B, by mohlo pomôcť pri liečbe ADHD. Zdá sa však, že použitie vysokých dávok pyridoxínu a vitamínu nemá žiadny vplyv na symptómy ADHD.
- Depresie. Predčasné výskum naznačuje, že pri pyridoxín môže znižovať symptómy depresie u žien po menopauze, ale nie vo všeobecnej populácii.
- Bolestivej menštruácie (dysmenorea). Predčasné výskum naznačuje, že pri užívaní pyridoxín denne sa môžu znížiť bolesti pri perióde.
- Nervové poruchy spôsobené cukrovkou. Dôkazy o vplyve pyridoxínu u ľudí s poruchami nervov spôsobené cukrovkou sú nekonzistentné. Niektoré výskumy ukazujú, že pri užívaní pyridoxínu s tiamínom denne sa znižuje závažnosť príznakov, zatiaľ čo iné výskumy ukazujú, že užívanie neprináša žiadny úžitok.
- Vysoká hladina cukru v krvi počas tehotenstva (gestačný diabetes). Niektoré staršie výskumy naznačujú, že užívanie pyridoxínu denne po dobu 2 týždňov môže znižovať hladinu cukru v krvi u žien s vysokou hladinou cukru v krvi počas tehotenstva. Avšak iný predčasný výskum ukázal, že pyridoxín neprináša žiadne zdravotné výhody pri tomto ochorení.
- Poškodenie nervov spôsobené lieky užívanými pri tuberkulóze. Predčasný výskum naznačuje, že pri užívaní pyridoxínu v denných dávkach by sa mohlo znížiť poškodenie nervov, ktoré je spôsobené užívaním liekov na tuberkulózu.
- Zastavenie produkcie materského mlieka. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie pyridoxínu denne po dobu 6-7 dní nezastavuje produkciu materského mlieka.
- Komplikácie v tehotenstve. Nezdá sa, že užívanie pyridoxínu v priebehu tehotenstva znižuje riziko vzniku eklampsie, preeklampsie alebo predčasného pôrodu, ale môže znížiť riziko vzniku zubného kazu.
- Záchvaty spôsobené vysokou horúčkou (záchvaty). Predčasný výskum naznačuje, že pri užívaní pyridoxínu denne po dobu 12 mesiacov, neznižuje opakovanie záchvatov vyvolaných vysokou horúčkou.
- Poškodenie nervov spôsobené chemoterapiou. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie pyridoxínu môže pomôcť napraviť poškodené nervy spôsobené chemoterapiou a liekmi vinkristín.
- Posilnenie imunitného systému.
Stále viac sa ukazuje potreba hodnotiť pyridoxín pre tieto účely.
- Svalové kŕče.
- Očné problémy.
- Problémy s obličkami.
- Nočné kŕče v dolných končatinách.
- Artritída.
- Alergie.
- Lymská borelióza.
- Ostatné ochorenia.
- Stále viac sa ukazuje potreba hodnotiť pyridoxín pre tieto účely.
Vedľajšie účinky
Pri správnom použití je pyridoxín je pravdepodobné bezpečný pre väčšinu ľudí.
Pyridoxín je pravdepodobne bezpečný, keď sa užíva ústami aj vo vyšších množstvách ako je odporúčané v denných dávkach. U niektorých ľuďoch môže pyridoxín spôsobiť nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, stratu chuti do jedla, bolesť hlavy, mravčenie, ospalosť a ďalšie vedľajšie účinky.
Dlhodobé užívanie vysokých dávok je pravdepodobne nebezpečné. Mohlo by dôjsť k určitým mozgovým a nervovým problémom.
Osobitné opatrenia a upozornenia:
Tehotenstvo a dojčenie: pyridoxín je pravdepodobne bezpečný pre tehotné ženy, ak je užívaný pod dohľadom svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Niekedy sa používa v tehotenstve na potlačenie rannej nevoľnosti. Vysoké dávky sú nebezpečné. Vysoké dávky môžu spôsobiť záchvaty u novorodenca.
Pyridoxín je pravdepodobne bezpečný pre dojčiace ženy, ak je použitý v množstvách nie väčších ako 2 mg denne (Odporúčaný denný príjem). Vyhnite sa používaniu vyšších dávok. Nie je dostatok poznatkov o bezpečnosti pyridoxínu vo vyšších dávkach u dojčiacich žien.
Interakcia
- Amiodaron (Cordarone) interaguje s pyridoxínom (vitamín B6)
- Amiodaron (Cordarone) môže zvýšiť svoju citlivosť voči slnečnému žiareniu. Ak užívame vitamín B6 (pyridoxín) spolu s amiodarónom (Cordarone),môžu sa zvýšiť šance na spálenie, pľuzgiere alebo vyrážky na oblastiach kože vystavených slnečnému žiareniu. Uistite sa, že máte na sebe vždy opaľovací krém a ochranný odev, keď trávite čas na slnku.
- Fenobarbital (Luminální) interaguje s pyridoxínom (vitamín B6)
- Telo odbúrava fenobarbital (Luminální), aby sa ho mohlo zbaviť. Pyridoxín môže zvýšiť rýchlosť, ktorou telo odbúrava fenobarbital (lumen). To by mohlo znížiť účinnosť fenobarbitalu (lumen).
- Fenytoín (Dilantin) interaguje s pyridoxínom (vitamín B6)
- Telo odbúrava fenytoín (Dilantin), aby sa ho mohlo zbaviť. Pyridoxín (vitamín B6) sa môže zvýšiť rýchlosť, ktorou telo odbúrava fenytoín. Spoločné užívanie pyridoxínu (vitamín B6) a aj fenytoínu (Dilantin) by mohlo znížiť účinnosť Fenytoínu (Dilantin) a zvýšiť možnosť výskytu záchvatov. Neberte veľké dávky pyridoxínu (vitamín B6), ak užívate fenytoín (Dilantin).
- Levodopa interaguje s Pyridoxínom (vitamín B6)
- Telo rozkladá levodopu, aby sa jej zbavilo. Vitamín B6 (pyridoxín) môže zvýšiť to, ako rýchlo telo odbúrava a zbavuje sa levodopy. Problém nastáva, keď užívate levodopu samú. Väčšina ľudí užíva levodopu spolu s karbidopou (Nakom). Karbidopa bráni výskytu tejto interakcie. Ak užívate levodopu bez karbidopy. neberte vitamín B6.
Vitamín B6 a užívanie
Tieto dávky boli študované vo vedeckom výskume:
Ústami:
V prípade nedostatku vitamínu B6 u dospelých: zvyčajná dávka je 2.5-25 mg denne po dobu troch týždňov, potom 5 / 1-05 / 2 mg denne ako udržiavacia liečba.
V prípade nedostatku vitamínu B6 u žien užívajúcich antikoncepčné tabletky: dávka je 25 až 30 mg za deň.
Na príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS): denná dávka je 50 až 100 mg.Boli použité vysoké dávky až 500 mg za deň, ale denná dávka sa pohybuje nad 100 mg. Nezdá sa, že tieto dávky by prinášali ďalšie výhody a môžu zvýšiť riziko škodlivých vedľajších účinkov.
Pre dedičnej sideroblastickej anémii: najprv sa používa 200 až 600 mg za deň, postupne dávky klesajú na 30-50 mg denne po viditeľnom zlepšení.
Pre liečbu obličkových kameňov: denne bolo použitých 25 až 500 mg.
Na liečbu tardívnej dyskinézy: dávka 100 mg za deň bola zvýšená každý týždeň až do 400 mg za deň. Liek bol podávaný v dvoch oddelených dávkach.
Pre prevenciu makulárnej degenerácie: 50 mg denne v kombinácii s vitamínom B12 (kyanokobalamín) 1000 mcg a 2500 mcg kyseliny listovej.
V prípade nevoľnosti v tehotenstve: bolo dávkovaných 10-25 mg pyridoxínu trikrát alebo štyrikrát denne; alternatívne, 75 mg predĺženým uvoľňovaním pyridoxínu v kombinácii s 12 mcg vitamínu B12 (kyanokobalamín), 1 mg kyseliny listovej, 200 mg vápnika (PremesisRx) sa používa denne ako FDA predpísaný produkt pre nevoľnosť počas tehotenstva.
Odporúčané denné výživové dávky (RDA) vitamínu B6 sú: Dojčatá 0-6 mesiacov, 0,1 mg; Dojčatá 7-12 mesiacov, 0,3 mg; Deti 1-3 roky, 0,5 mg; Deti 4-8 rokov, 0,6 mg; Deti 9-13 rokov, 1 mg; Muži 14-50 rokov, 1,3 mg; Muži nad 50 rokov, 1,7 mg; Samice 14-18 rokov, 1,2 mg; Samice 19-50 rokov, 1,3 mg; Samice nad 50 rokov, 1,5 mg; Tehotné ženy, 1,9 mg; a dojčiace ženy, 2 mg. Niektorí vedci si myslia, že denná dávka pre ženy 19-50 rokov by sa mala zvýšiť na 1,5-1,7 mg denne. Odporúčaná maximálna denná dávka je nasledujúca: deti 1-3 roky, 30 mg; Deti 4-8 rokov, 40 mg; Deti 9-13 rokov 60 mg; Dospelí, tehotné a dojčiace ženy, 14-18 rokov, 80 mg; a dospelí, tehotné a dojčiace ženy, osoby staršie ako 18 rokov, 100 mg.