Vitamín B1
V článku nájdete:
Tiamín
Prehľad informácii o vitamíne B1
Tiamín je vitamín, ktorý je tiež označovaný ako vitamín B1. Vitamín B1 sa vyskytuje v mnohých potravinách, vrátane kvasiniek, obilných zŕn, vo fazuli, v orechoch a v mäse. Často sa používa v kombinácii s ďalšími vitamínmi B a nachádza sa v mnohých vitamínových B komplexných produktoch. Komplexy vitamínu B všeobecne obsahujú vitamín B1 (tiamín), vitamín B2 (riboflavín), vitamín B3 (niacín / niacínamid), vitamín B5 (kyselina pantoténová), vitamín B6 (pyridoxín), vitamín B12 (kyanokobalamín), a kyselinu listovú. Avšak, niektoré produkty neobsahujú všetky tieto prísady a niektoré z nich môžu obsahovať ďalšie, napríklad biotín, kyselina para-aminobenzoová (PABA), cholín bitartrátu a inositol.
Ľudia berú tiamín kvôli ochoreniam a príznakom spojených s nízkou úrovňou tiamínu (syndróm spôsobený nedostatkom tiamínu), vrátane beri-beri a zápalu nervov (neuritída) alebo tehotenstvom.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Tiamín sa tiež používa pre zažívacie problémy, vrátane zlej chuti do jedla, ulceróznej kolitídy a pri hnačkách.
Tiamín sa tiež používa pri liečbe AIDS na posilnenie imunitného systému, pri diabetickej bolesti, pri liečbe srdcových chorôb, pri alkoholizme, pri starnutí, na prevenciu proti rakovine, liečba problémov so zrakom (ako je šedý zákal a glaukóm), liečba kinetózy a pre zlepšenie športového výkonu. Iné použitia zahŕňajú prevenciu rakoviny krčka maternice a progresiu ochorenia obličiek u pacientov s diabetom typu 2.
Niektorí ľudia používajú tiamín pre udržanie pozitívneho mentálneho postoja; napomáha zvýšiť schopnosti učenia sa; zvyšuje energetickú účinnosti; bojuje proti stresu; slúži ako prevencia straty pamäte, vrátane Alzheimerovej choroby.
Lekári a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti predpisujú tiamín pri liečbe poruchy pamäte s názvom Wernickov encefalopatický syndróm. Podáva aj pri liečbe alkoholizmu.
Ako funguje Vitamín B1?
Tiamín si naše telo vyžaduje pre správne spracovanie sacharidov.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Vitamín B1 je efektívny pri:
- Metabolické poruchy. Tiamín podávaný ústami napravuje metabolické poruchy spojené s genetickými chorobami (napríklad choroba javorového sirupu v moči) a mnohé ďalšie.
- Nedostatok tiamínu. Orálne užívanie tiamínu pomáha predchádzať a liečiť choroby a príznaky spôsobené nedostatkom tiamínu.
- Porucha mozgu kvôli nedostatku tiamínu (Wernicke-Korsakoff syndróm). Tiamín pomáha znižovať riziko a symptómy určitého ochorenia mozgu zvanej Wernicke-Korsakov syndróm (WKS).
- Táto porucha mozgu je spojená s nízkymi hladinami tiamínu (nedostatok tiamínu) a je často videná u alkoholikov. Medzi 30% a 80% alkoholikov sa zistilo, že trpia nedostatkom tiamínu.
- Zdá sa, že užívanie tiamínu pomôže znížiť riziko vzniku WKS a zníži príznaky WKS pri vysadení alkoholu.
Možné priaznivé účinky pre:
- Šedý zákal. S vysokým príjmom timiánu ako súčasť stravy je spojené znížené riziko vývoja šedého zákalu.
- Ochorenie obličiek u ľudí s diabetom. Nedávny výskum ukazuje, že pri vysokej dávke tiamín (100 mg trikrát denne) po dobu 3 mesiacov sa znižuje množstvo albumínu v moči u ľudí s diabetom 2. typu. Albumín v moči je ukazovateľom poškodenia obličiek.
- Bolestivá menštruácia (dysmenorea). Predčasný výskum naznačuje, že užívanie tiamínu počas 90 dní zastaví bolesti spojené s menštruáciou u dievčat vo veku 12-21 rokov.
Vitamín B1 je možno neúčinný pre:
odpudzovanie komárov. Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie vitamínov skupiny B, vrátane tiamínu, nepomôže odpudzovať komáre.
Nedostatočný dôkaz pre:
- Atletický výkon. Niektoré výskumy naznačujú, že pri užívaní tiamínu spolu s Pantethine a kyselinov pantoténovú (vitamín B5) sa nezlepšuje svalová sila alebo vytrvalosť u športovcov.
- Prevencia rakoviny krčka maternice. Niektoré výskumy naznačujú, že zvýšenie príjmu tiamínu z potravinových doplnkov a zdrojov spolu s kyselinou listovou, riboflavínom, vitamínom B12 sa môže znížiť riziko prekanceróznych škvŕn a rakoviny krčka maternice.
Stále viac sa ukazuje potreba hodnotiť tiamín pre tieto účely:
- Ulcerózna kolitída.
- Chronická hnačka.
- Žalúdočné ťažkosti.
- Ochorenia mozgu.
- AIDS.
- Ochorenie srdca.
- Alkoholizmus.
- Stres.
- Starnutie.
- Rakovina a vredy.
- Ostatné príznaky.
Vedľajšie účinky
Tiamín je pravdepodobné bezpečný, ak sa užíva ústami vo vhodných množstvách, aj keď sa objavili vzácne alergické reakcie a podráždenie pokožky. Je tiež pravdepodobné bezpečný, ak sa podáva intravenózne zodpovedajúcim spôsobom (podľa IV) poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Tiamín nemusí riadne vstúpiť do tela u niektorých ľudí, ktorí majú problémy s pečeňou, pijú veľa alkoholu alebo majú ďalšie zdravotné ťažkosti.
Osobitné opatrenia a upozornenia:
Tehotenstvo a dojčenie: Tiamín je pravdepodobné bezpečný pre tehotné alebo dojčiace ženy, ak sú užívané v odporúčanom množstve 1,4 mg denne. Nepoznáme dostatok poznatkov o bezpečnosti s použitím väčšieho množstva počas tehotenstva alebo dojčenia.
Vzájomné pôsobenie vitamínu B1
V súčasnej dobe nemáme žiadne informácie o interakcii tiamínu vitamínu B1.
Dávkovanie vitamínu B1
Tieto predpísané dávky boli študované vo vedeckom výskume:
Ústami:
Pre dospelých s mierne nízkou úrovňou tiamínu v ich tele (mierny nedostatok tiamínu): zvyčajná dávka tiamínu je 5 až 30 mg denne buď v jednej dávke alebo v rozdelených dávkach po dobu jedného mesiaca. Typická dávka pre ľudí trpiacich závažným nedostatkom môže byť až do 300 mg za deň.
Pre zníženie rizika získania šedého zákalu: denný príjem asi 10 mg tiamínu.
Ako doplnok stravy u dospelých sa bežne používa 1-2 mg tiamínu za deň. Odporúčaná denná výživová dávky (RDA) tiamínu je: Dojčatá 0-6 mesiacov, 0,2 mg; Dojčatá 7-12 mesiacov, 0,3 mg; deti 1-3 rokov, 0,5 mg; deti 4-8 rokov, 0,6 mg; chlapci 9-13 rokov, 0,9 mg; Muži 14 rokov a starší, 1,2 mg; dievčatá 9-13 rokov, 0,9 mg; ženy 14-18 rokov, 1 mg; ženy nad 18 rokov, 1,1 mg; tehotné ženy, 1,4 mg; a dojčiace ženy, 1,5 mg.
Injekčne:
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti podávajú tiamínové injekcie pre liečbu a prevenciu abstinenčných príznakov od alkoholu(Wernicke-Korsakova syndróm).