Vitamín E
V článku nájdete:
Tokoferol
Vitamín E je vitamín, ktorý sa rozpúšťa v tukoch. Nájdeme ho v mnohých potravinách vrátane rastlinných olejov, obilnín, mäse, hydine, vajciach, ovocí, zelenine a oleji z pšeničných klíčkov. Je taktiež k dispozícii ako vitamínový doplnok.
Vitamín E sa používa na liečbu pri nedostatku vitamínu E v tele, čo je zriedkavý jav, ale môže nastať u ľudí s určitými genetickými poruchami a veľmi nízkou hmotnosťou nedonosených detí.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Niektorí ľudia používajú vitamín E pre liečbu a prevenciu ochorení srdca a ciev, vrátane kôrnatenia tepien, infarktu, bolesti na hrudníku, bolesti nôh kvôli zablokovaným tepnám a vysokom krvnom tlaku.
Vitamín E sa tiež používa na liečbu diabetu a jeho komplikácií. Používa sa ako prevencia rakoviny, najmä pľúc a rakoviny ústnej dutiny u fajčiarov, rakoviny čreva a žalúdka, prostaty a rakoviny pankreasu.
Používa sa tiež pri ochoreniach mozgu a nervového systému, vrátane Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie, Parkinsonovej choroby, nočných kŕčov, syndrómu nepokojných nôh a na liečbu epilepsie spolu s ďalšími liekmi.
Ženy používajú vitamín E ako prevenciu pred komplikáciami v neskorom tehotenstve v dôsledku vysokého krvného tlaku (preeklampsia), predmenštruačného syndrómu (PMS), bolestivou menštruáciou, menopauzálnym syndrómom, návalmi tepla spojených s rakovinou prsníka a cysty na prsníkoch.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Niekedy sa vitamín E používa pre zmiernenie škodlivých účinkov po dialýze a radiácii. Tiež sa používa na zníženie nežiaducich vedľajších účinkov liekov, ako je vypadávanie vlasov u ľudí užívajúcich doxorubicín a pľúcne poškodenie u ľudí užívajúcich amiodarón.
Využíva sa občas aj pre zlepšenie fyzickej vytrvalosti, zvýšenie energie, zníženie poškodenia svalov po cvičení a zlepšuje svalovú silu.
Tiež sa používa ako doplnok výživy pri šedom zákale, astme, infekciách dýchacích ciest, poruchách kože, starnutí kože, spáleninách od slnka, cystickou fibrózou, neplodnosťou, impotenciou, chronickom únavovom syndróme, peptických vredoch, pri niektorých dedičných ochoreniach a ako prevencia proti alergiám.
Niektorí ľudia si dávajú vitamín E na pleť , aby predišli starnutiu pokožky a chránili svoju kožu pred škodlivými chemickými látkami používanými na liečbu rakoviny (chemoterapia).
Americká srdcová asociácia odporúča získavanie antioxidantov , vrátane vitamínu E predovšetkým z dobre vyváženej stravy s vysokým obsahom ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov, skôr než z užívania vitamínových doplnkov.
Ako to funguje?
Vitamín E je dôležitý vitamín potrebný pre správnu funkciu radu orgánov v tele. Je to tiež antioxidant, čo znamená, že prispieva k spomaleniu procesov, ktoré poškodzujú bunky.
Vitamín E je efektívny pri:
- poruchách pohybu (ataxia) spojených s nedostatkom vitamínu E. Genetická pohybová porucha s názvom ataxia spôsobuje ťažký nedostatok vitamínu E. Preto sa vitamín E používa ako súčasť liečby ataxie.
- Pri liečbe a prevencii pri nedostatku vitamínu E v tele
- Alzheimerovej chorobe: vitamín E môže spomaľovať zhoršujúcu sa stratu pamäti u ľudí so stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou. Vitamín E tiež predlžuje dobu kedy dochádza k strate nezávislosti a potrebe opatrovateľa u ľudí s miernou až stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou. Avšak vitamín E nepomáha k tomu, aby zastavil prechod choroby z miernej do ťažkej fázy.
- Chudokrvnosť: niektoré výskumy ukazujú, že príjem vitamínu E zlepšuje reakciu na liek erytropoetín, ktorý ovplyvňuje tvorbu červených krviniek u dospelých a detí na hemodialíze.
- Krvné ochorenie (beta-thalassemia): užívanie vitamínu E prospieva deťom z touto krvnou poruchou a nedostatkom vitamínu E.
- Rakovina močového mechúra: užívanie určitej dávky vitamínu E po dobu viac ako 10 rokov zabraňuje úmrtiu na rakovinu močového mechúra. Rovnako vitamín E znižuje riziko poškodenia nervov pri chemoterapii.
- Demencia: z výskumov vyplýva, že muži, ktorí konzumujú vitamín E a vitamín C majú znížené riziko vzniku niektorých foriem Avšak nezdá sa , že znižujú riziko Alzheimerovej demencie.
- Bolestivá menštruácia: užívanie vitamínu E 2 dni pred a 3 dni počas menštruácie, znižuje bolestivosť a trvanie menštruácie.
- Ochorenie pohybu a koordinácie nazývané dyspraxia: užívanie vitamínu E spolu s pupalkovým olejom, tymiánovým olejom a rybím olejom, zlepšuje pohybové poruchy u detí s dyspraxiou.
- Problémy s obličkami u detí (glomeruloskleróza): existujú určité dôkazy, že užívanie vitamínu E zlepšuje funkciu obličiek u detí s touto chorobou.
- Dedičná porucha nazývaná deficit G6PD: niektoré výskumy ukazujú, že užívanie vitamínu E samostatne alebo spolu so selénom, môže prospieť ľudom s vrodenou poruchou s názvom deficitu G6PD.
- Huntingtonova choroba: prírodný vitamín E môže zlepšiť príznaky u ľudí so začínajúcou Huntingtonovou chorobou. Avšak na ľudí v pokročilom štádiu tejto choroby nemá takýto vplyv.
- Mužská neplodnosť: užívanie vitamínu E zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia, pri mužoch, ktorí majú problémy s plodnosť Vysoké dávky vitamínu E spolu v kombinácii s vitamínom C, však neposkytujú rovnaké výhody.
- Lebečné krvácanie: vitamín E je účinný pri liečbe lebečného krvácania u predčasne narodených detí
- Krvácanie do mozgu: vitamín E je účinný pri liečbe krvácania do komorového systému mozgu u predčasne narodených detí
- Parkinsonova choroba: nedávne výskumy naznačujú, že príjem vitamínu E v potrave môže byť spojený so znížením rizika Parkinsonovej choroby.
- Laserová operácia očí: užívanie vysokých dávok vitamínu A spolu s vitamínom E na dennej báze, zlepšuje hojenie a vodivosť u ľudí podstupujúcich laserovú operáciu očí.
- Predmenštruačný syndróm (PMS): užívanie vitamínu E znižuje úzkosť, chuť a depresie u niektorých žien s PMS
- Fyzická výkonnosť: výskum naznačuje, že zvýšené dávky vitamínu E v strave sú spojené s lepším fyzickým výkonom a silou u starších ľudí.
- Očné ochorenie u novorodencov s názvom retinopatia nedonosených:
- vitamín E sa ukazuje ako účinný pri liečbe očného ochorenia, ktoré spôsobujú retinopatiu nedonosených novorodencov
- Reumatoidná artritida (RA): vitamín E spolu so štandardnou liečbou je lepšia ako len samotná liečba pre zníženie bolesti u ľudí s RA. Avšak táto kombinácia neznižuje opuch.
- Úpal: vysoké dávky vitamínu E spolu s vitamínom C chránia kožu pred zápalom po vystavení UV ž Avšak vitamín E podávaný samostatne rovnakú výhodu neposkytuje.
- Poruchy pohybu (tarditívna dyskinéza): vitamín E zlepšuje symptómy spojené s poruchou pohybu.
Vitamín E pravdepodobne nie je účinný pri:
- s vekom súvisiaca strata zraku (vekom podmienená makulárna degenerácia): z väčšiny výskumov vyplýva, že užívanie vitamínu E samostatne, alebo spolu s ďalšími antioxidantmi, nie je účinné pri prevencii alebo liečbe straty zraku súvisiacej s vekom.
- Neurodegeneratívne ochorenie nazývané Lou Gherig choroba (ALS): výskum naznačuje, že užívanie vitamínu E spolu s konvenčnými liekmi neovplyvňuje funkciu alebo predĺženie života v porovnaní s bežnými liekmi užívanými samostatne
- Bolesť na hrudi (angína pectoris): vitamín E môže mať určitý vplyv na fungovanie ciev, avšak nezdá sa, že by znižoval bolesť na hrudi.
- Kôrnatenie tepien (asteroskleróza): vitamín nezabraňuje progresii asterosklerózy. Avšak existujú určité dôkazy, že užívanie vitamínu E spolu s vitamínom C v počiatočnom štádiu choroby zabraňuje asteroskleróze u mužov
- Ekzém: užívanie vitamínu E spolu so selénom nezlepšuje príznaky ekzému
- Návaly tepla súvisiace s rakovinou prsníka: užívanie vitamínu E neznižuje návaly tepla u žien, ktoré mali rakovinu prsníka.
- Rakovina: kombinácia vitamínu E spolu s vitamínom C, beta-karoténom, selénom, zinkom neznižuje celkové riziko rakoviny . Avšak to môže znižiť riziko rakoviny u mužov, aj ked dôkazy sú konfliktné.
- Rakovina hrubého čreva: väčšina dôkazov naznačuje, že užívanie vitamínu E nebráni vzniku rakoviny hrubého č
- Zástava srdca: užívanie vitamínu E po dobu 12 týždňov, nezlepšuje funkcie srdca u ľudí so srdcovým zlyhaním
- Nádory hlavy a krku: užívanie vitamínu E denne v priebehu rádioterapie a 3 roky po ukončení liečby neznižuje riziko recidívy rakoviny hlavy a krku. Existujú určité obavy, že užívanie vitamínu E by v skutočnosti mohlo zvýšiť riziko recidívy. Ľudia s rakovinou hlavy a krku by sa mali vyhnúť dennému príjmu vitamínových doplnkov s obsahom vitamínu E.
- Vysoký krvný tlak: zdá sa, že vitamín E neznižuje krvný tlak u ľudí, ktorí už berú lieky na zníženie krvného tlaku.
- Ochorenie peč Užívanie vitamínu E neznižuje riziko úmrtia ľudí s ochorením pečene.
- Dedičné svalové ochorenie zvané myotonická dystrofia: užívanie vitamínu E spolu so selénom nespomaľuje progresiu dedičného ochorenia svalov myotonickej dystrofie.
- Bolestivé defekty v ústach: výskumy ukazujú, že pri užívaní vitamínu E po dobu 7 rokov nedochádza k zníženiu rizika vriedkov v ústach u mužov, ktorí fajč
- Artróza: vitamín E neznižuje bolesti alebo stuhnutosť u ľudí s osteoartritidou. Taktiež nezabraňuje zhoršovaniu choroby.
- Rakovina pankreasu: vitamín E užívaný samostatne alebo spoločne s ďalšími antioxidantmi, ako je beta-karotén a vitamín C, neznižuje riziko vzniku rakoviny pankreasu
- Rakovina hltanu: výskum ukazuje, že ľudia s cukrovkou, ktorí berú vitamín E nemajú menšie riziko vzniku rakoviny hltanu
- Vysoký krvný tlak v priebehu tehotenstva: dôkazy naznačujú, že pri kombinácii vitamínov E a C, nedochádza k zníženiu rizika vysokého krvného tlaku v priebehu tehotenstva. Avšak niektoré výskumy naznačujú, že pri kombinácii vitamínu E a C na dennej báze znižujú riziko vzniku vysokého krvného tlaku u vysoko rizikových žien, ked ho začali užívať v priebehu 16 až 22 týždňa tehotenstva.
- Rakovina prostaty: výskum zameraný na účinky vitamínu E na riziko rakoviny prostaty bol nekonzistentný. Celkovo možno povedať, že výskum naznačuje, že pri užívaní vitamínu E sa neznižuje riziko vzniku rakoviny prostaty, práve naopak riziko môže zvýšiť.
- Infekcie dýchacích ciest: užívanie vitamínu E samostatne alebo ako súčasť multivitamínov neznižuje riziko infekcie dýchacích ciest.
Vitamín E je pravdepodobne neúčinný pri:
- benígnom ochorení prsníka
- rakovine prsníka aj ked vyššia hladina vitamínu E by mohla byť spojená so znížením rizika rakoviny prsníka, zvýšenie príjmu vitamínu E z potravy alebo doplnkov výživy toto riziko nezníži.
- Ochorenie srdca: väčšina výskumov ukazuje, že príjem vitamínu E neznižuje riziko ochorenia srdca. Avšak, niektoré dôkazy naznačujú, že zvýšený príjem vitamínu E v strave by mohol byť v tomto smere prospešný.
- Rakovina pľúc: užívanie syntetického vitamínu E po dobu viac ako 8 rokov neznižuje riziko vzniku rakoviny pľúc u mužov, ktorí fajč Taktiež užívanie vitamínu E po dobu 10 rokov nebráni vzniku rakoviny pľúc, ani neznižuje riziko úmrtia na rakovinu pľúc.
- Smrť z akejkoľvek príčiny: výskum naznačuje, že užívanie vitamínu E denne alebo každý druhý deň po dobu 10 rokov neznižuje riziko úmrtia z akejkoľvek príč Okrem toho, niektoré výskumy naznačujú, že pravidelné užívanie vysokých dávok vitamínu E môžu zvýšiť riziko úmrtia.
Nedostatočné dôkazy ohľadom nasledovných tvrdení pri užívaní vitamínu E:
- astma: v prípade astmy tu je rozporuplný dôkaz o úlohe vitamínu E. Niektoré výskumy naznačujú, že konzumácia vitamínu E v strave zabraňuje vzniku astmy. Ak však užívame vitamín E v podobe vitamínových doplnkov, nemá to rovnaký efekt.
- Šedý zákal: niektoré dôkazy naznačujú, že pri užívaní vitamínu E samostatne alebo spoločne s ďalšími vitamínmi alebo antioxidantmi, nebránia vývoju alebo progresu šedého zákalu. Avšak iné dôkazy naznačujú, že vitamín E môže znížiť riziko vzniku šedého zákalu.
- Infekcie súvisiace s chemoterapiou: výskum naznačuje, že vyšší príjem vitamínu E v strave môže znížiť riziko infekcie u detí podstupujúcich chemoterapiu.
- Diabetes: vitamín E môže byť prospešný u ľudí s cukrovkou. Výskumy naznačujú, že vitamín E zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi. Iný výskum naznačuje, že vyšší príjem vitamínu E v strave je spojený s nižším rizikom vzniku cukrovky.
- Rakovina žalúdka: vitamín E s beta-karoténom alebo vitamín C s beta-karoténom nezabraňuje rakovine žalúdka. Avšak existuje niekoľko dôkazov, že vyššia konzumácia vitamínu E v strave spomaľuje progresiu rakoviny žalúdka.
- Vysoká hladina cholesterolu: niektoré staršie výskumy naznačujú, že užívanie vitamínu E s vitamínom C môže prospieť deťom s vysokou hladinou cholesterolu.
- Ochorenie obličiek: nedávne výskumy naznačujú, že užívanie vitamínu E môže zlepšiť funkciu obličiek u detí s ochorením obličiek
- Ťažkosti pri chôdzi kvôli zlému prietoku krvi v nohách (občasné krívanie): užívanie syntetického vitamínu E samostatne alebo spolu s beta-karoténom nezlepšuje zlý prietok krvi v nohách. Iné výskumy však naznačujú, že užívanie vitamínu E denne po dobu 18 mesiacov znižujú príznaky krívania.
- Poškodenie tkaniva po krvnej zrazenine: vitamín E s vitamínom C a konvenčnými liekmi 2 dni pred bypassom a jeden deň po operácii znižuje komplikácie. Avšak vitamín E sa nezdá byť prospešným v tomto prípade ak je užívaný samostatne.
- Mŕtvica: existujú dôkazy, že užívanie syntetického vitamínu E môže pomôcť predísť mŕtvici u mužov fajčiarov, ktorí majú vysoký krvný tlak a cukrovku.
- Nočné kŕče v dolných končatinách: nedávne dôkazy naznačujú, že vitamín E môže znižovať nočné kŕče v dolných končatinách. Avšak iné dôkazy naznačujú presný opak.
- Kožných poruchách
- Alergiách
- Chronickom únavovom syndróme
- Epilepsii
- Bežnom nachladnutí
Vedľajšie účinky vitamínu E
Vitamín E je bezpečným pre väčšinu zdravých ľudí, ak je užívaný v odporúčanej dennej dávke, čo je 15mg.
Vitamín E sa stáva nebezpečným v prípade ak sa vezme vo vysokých dávkach. Pokiaľ máte ochorenie srdca alebo cukrovku, neberte dávku vyššiu ako 400 IU/denne a viac. Niektoré výskumy naznačujú, že vysoké dávky vitamínu E, môžu zvýšiť pravdepodobnosť úmrtia, prípadne spôsobiť ďalšie vedľajšie účinky. Čím vyššia dávka, tým vyššie riziko vzniku závažných nežiaducich účinkov.
Existujú určité obavy, že vitamín E, môže zvýšiť šancu vzniku vážnej mozgovej mŕtvice zvanej hemoragická mŕtvica,, ktorá spôsobuje krvácanie do mozgu. Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie vitamínu E v dávkach 300-800 IU každý deň, môže zvýšiť pravdepodobnosť tohto druhu mŕtvice o 22%. Avšak vitamín E môže znížiť šance vzniku menej závažnej formy mŕtvice nazývanej ischemická mŕtvica.
Taktiež sú tu protichodné tvrdenia o vplyve vitamínu E na šance vzniku rakoviny prostaty. Niektoré výskumy naznačujú, že pri veľkom množstve multivitamínu a vitamínu E sa v skutočnosti môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny prostaty u niektorých mužov.
Vysoké dávky môžu spôsobiť nevoľnosť, hnačku, žalúdočné kŕče, únavu, slabosť, bolesti hlavy, rozmazané videnie, vyrážky , modriny a krvácanie.
Osobitné opatrenia a upozornenie
Tehotenstvo: pri použití dennej odporúčanej dávky vitamínu E je pre tehotné ženy bezpečným. Existujú určité obavy, že užívanie vitamínu E môže byť škodlivé pre plod, ak je užívaný v skorej fáze tehotenstva. Preto radšej neberte vitamín E na začiatku tehotenstva bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekérom.
Dojčenie: maximálne množstvo vitamínu E, ktoré je považované za bezpečné pre deti je založené na ich veku. Menej ako 200mg denne je bezpečné pre deti 1 až 3 rokov. Menej ako 300mg denne pre deti vo veku 4 do 8 rokov. Menej ako 600mg denne pre deti od 9 do 13 rokov. Menej ako 800mg denne pre deti vo veku 14 až 18 rokov. Vitamín E je nebezpečný ak sa podáva intravenózne predčasne narodeným deťom vo vysokých dávkách.
Angioplastika : neberte vitamínové doplnky obsahujúce vitamín E alebo iné antioxidačné vitamíny (beta-karotén, vitamín C) bezprostredne pred a po angioplastike bez dohľadu lekára. Tieto vitamíny pravdepodobne zabraňujú správnemu hojeniu.
Diabetes: vitamín E môže zvýšiť riziko zlyhania srdca a u ľudí s diabetom. Ľudia s diabetoom by sa mali vyhnúť užívaniu vysokých dávok vitamínu E.
Infarkt: vitamín E môže zvýšiť riziko úmrtia u ľudí a anamnézou infarktu.
Nízka hladina vitamínu K (nedostatok vitamínu K): vitamín E môže zhoršiť zrážanlivosť u ľudí, ktorých hladina vitamínu K je príliš nízka.
Porucha krvácania: vitamín E môže zhoršiť poruchu krvácania. Preto ak trpíte poruchou krvácania, mali by ste sa vyhýbať vitamínu E.
Rakovina hlavy a krku: neužívajte vitamín E v dávke 400 IU/denne alebo viac, pretože to môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa rakovina vráti.
Rakovina prostaty: existujú obavy, že užívanie vitamínu E môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny prostaty. Účinok vitamínu E u mužov, ktorí v súčastnosti trpia rakovinou prostaty, nie sú celkom jasné. Avšak teoreticky užívanie vitamínu E, môže zhoršiť rakovinu prostaty u mužov, ktorí ju už majú.
Mŕtvica: vitamín E môže zvýšiť riziko úmrtia u ľudí s anamnézou cievnej mozgovej príhody. Ľudia s anamnézou cievnej mozgovej príhody by sa mali vyhnúť vysokým dávkam vitamínu E.
Chirurgické zákroky: vitamín E môže zvýšiť riziko krvácania v priebehu a po operácii. Preto by ste mali vitamín E prestať užívať aspoň 2 týždne pred plánovanou operáciou.
Vitamín E a jeho interakcie
Cyklosporín (Neoral, Sandimmum) reaguje s vitamínom E. Užívanie veľkého množstva vitamínu E spolu s cyklosporínom, zvyšuje množstvo koľko lieku telo absorbuje. Tým môže vitamín E zvýšiť účinky a nežiaduce účinky cyklosporínu.
Lieky na pečeň (cytochrom) reagujú s vitamínom E. Vitamín E môže zvýšiť rýchlosť ako pečeň odbúrava niektoré lieky. Preto by ste sa mali poradiť s lekárom predtým ako začnete užívať lieky na pečeň.
Lieky proti rakovine (chemoterapia) reagujú s vitamínom E. Vitamín E je antioxidant a preto existujú určité obavy, že antioxidanty znižujú účinnosť niektorých liekov na rakovinu.
Lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi (antikoagulačné/protidoštičkové liečivá) reagujú s vitamínom E. Vitamín E môže spomaliť zrážanlivosť krvi a preto užívanie vitamínu spolu s liekmi na spomalenie zrážanlivosti, môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku podliatin a krvácania. Medzi takéto lieky patrí napríklad aspirín, klopidogrel, diklofenak (voltaren), ibuprofén, heparín, warfarín.
Lieky používane na zníženie cholesterolu (statíny) reagujú s vitamínom E. Pričom vitamín E, beta-karotén, vitamín C a selén ked sú užívané spoločne, môžu znížiť účinnost niektorých liekov na zníženie cholesterolu. Nie je však známe, či je to vitamín E samostatne ktorý toto spôsobuje alebo len v kombinácii s týmito ostatnými vitamínmi.
Niacín reaguje s vitamínom E. Pričom kombinácia vitamínu E spolu s beta-karoténom, vitamínom C a selénom môže znížiť niektoré priaznivé účinky niacínu. Niacín môže zvýšiť dobrý cholesterol, pričom vitamín E spolu v kombinácii s ostatnými spomenutými vitamínmi ho znižuje.
Warfarín: používa sa k spomaleniu zrážanlivosti krvi rovnako ako aj vitamín E.. Užívanie vitamínu E spolu s warfarínom môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku modrín a krvácania.
Dávkovanie
- typická dávka pre dospelých je 60-75 IU/denne
- v prípade pohybovej poruchy zvanej dyskinéza 1600 IU/denne
- pre zlepšenie mužskej plodnosti 200-600 IU/denne
- alzheimerová choroba do 2000/denne. Kombinácia donepezilu 5mg a vitamínu E 1000 IU/denne sa používa ako terapia pre spomalenie straty pamäte u ľudí s Alzheimerovou chorobou.
- Pri reumatoidnej artritíde 600 IU dva krát denne
- Pre zabránenie poškodenia nervov spôsobeného cisplatinou: 300mg denne pri každej chemoterapii a po dobu až 3 mesiacov po ukončení podávania cisplatinovej terapie.
- Pre zlepšenie účinnosti dusičnanov používaných pri srdcových chorobách: 200mg tri krát denne
- Pre zníženie bielkoviny v moči detí s ochorením obličiek: 200 IU
- V prípade deficitu G6PD 800 IU/denne
- Pri predmenštruačnom syndróme 400 IU/denne
- Pri bolestivej menštruácii 200 IU/denne dvakrát alebo 500 IU/denne, pričom začínáme 2 dni pred menštruáciou a pokračujeme počas dalších 3 dní počas krvácania.
- Pri rekonvalescencii očí po operácii nazývanej keratektómia 230mg vitamínu E denne a vitamínu A v množstve 25 000 jednotiek 3 krát denne po dobu 30 dní a následne dva krát denne po dobu 2 mesiacov.
- Pre zabránenie spáleniu sa slnkom 1000 IU v kombinácii s 2g kyseliny
- Pri prevencii vysokého tlaku v tehotenstve u vysoko rizikových žien400 IU a vitamínu C 1000mg/denne
Dávkovanie vitamínu E sa môže zdať byť mätúce. Súčasné pokyny ukazujú odporúčanú dennú dávku (RDA) a hornú únosnú hranicu (UTL) vitamínu E v miligramoch. Avšak väčšina výrobkov je stále označená v medzinárodných jednotkách (IUS).