Vitamín B9
V článku nájdete:
Kyselina Listová
Prehľadné informácie
Kyselina listová je forma vitamínu B9 rozpustného vo vode. Prirodzene sa táto kyselina vyskytuje v potravinách a je to syntetická forma tohto vitamínu. Od roku 1998, kyselina listová bola pridávaná do studených obilnín, múky, chleba, cestovín, pečiva a sušienok, ako to vyžaduje federálny zákon (USA). Medzi potraviny, ktoré majú prirodzene vysoký obsah kyseliny listovej patrí listová zelenina (napr. špenát, brokolica a šalát), okra (ibištek jedlý), špargľa, zelenina a ovocie (ako sú napr. banány, melóny, a citróny), fazuľa, kvasnice, huby, mäso (napr. hovädzia pečeň, obličky), pomarančový džús a paradajková šťava.
Kyselina listová sa používa na prevenciu a liečbu nízkej hladiny folátu (deficitu folátu), ako aj jej komplikácií, vrátane anémie a neschopnosti čreva správne absorbovať živiny. Taktiež sa používa aj pri iných problémoch bežne spojených s nedostatkom folátu, vrátane ulceróznej kolitídy, ochorenia pečene, alkoholizmu a dialýzy.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Ženy, ktoré sú tehotné alebo by mohli v blízkej dobe otehotnieť, užívajú kyselinu listovú, aby zabránili potratu a „defektom neurálnej trubice“, ako sú vrodené vady, ako je napr. rázštep chrbtice, ku ktorému dochádza keď sa stavce chrbtice neuzavrú do oblúka.
Niektorí ľudia užívajú kyselinu listovú, aby zabránili rakovine hrubého čreva alebo rakovine krčka maternice. Tiež sa používa na prevenciu ochorenia srdca a porážky, rovnako ako na zníženie zrážanlivosti hladiny s chemickým názvom homocysteín. Vysoké hladiny homocysteínu môžu spôsobiť väčšie riziko srdcových ochorení.
Kyselina listová je používaná aj pri strate pamäti, Alzheimerovej chorobe, strate sluchu súvisiacej s vekom, prevencii ochorení oka vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD), čím sa znižujú príznaky starnutia, slabé kosti (osteoporóza), syndróm nepokojných nôh (RLS), problémy so spánkom, depresie, nervové bolesti, bolesti svalov, AIDS, kožné ochorenia nazývané vitiligo a dedičné ochorenie s názvom Fragile-X syndróm. Používa sa tiež pre zníženie škodlivých vedľajších účinkov liečby liekmi lometrexol a metotrexát.
Niektorí ľudia použijú kyselinu listovú priamo na ďasná pre liečenie infekcií ďasien.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Kyselina listová je často používaná v kombinácii s ďalšími vitamínmi B.
Ako to funguje?
Kyselina listová je potrebná pre správny vývoj ľudského tela. Podieľa sa na tvorbe genetického materiálu s názvom DNA a pri mnohých ďalších telesných funkciách.
Vitamín B9 použitie a účinnosť
Kyselina listová je efektívna pri nedostatku kyseliny listovej v ľudskom tele.
Pravdepodobná účinnosť Vitamínu B9 pri:
- Ochorení obličiek. Asi 85% ľudí s vážnym ochorením obličiek má vysoké hladiny homocysteínu. Vysoké hladiny homocysteínu sú spojené s ochorením srdca a porážky. Užívanie kyseliny listovej znižuje hladinu homocysteínu u ľudí so závažným ochorením obličiek. Avšak, suplementácia kyselinou listovou neznižuje riziká srdcových príhod súvisiacich s chorobou.
- Vysokom množstve homocysteínu v krvi (hyperhomocysteinémia). Vysoké hladiny homocysteínu sú spojené s ochorením srdca a porážky. Užívanie kyseliny listovej znižuje hladinu homocysteínu o 20% až 30% u ľudí s normálnou a mierne zvýšenou hladinou homocysteínu.
- Znížení škodlivých účinkov lieku zvaného metotrexát. Zdá sa, že užívanie kyseliny listovej znižuje nevoľnosti a zvracanie, čo sú možné nežiaduce účinky liečby metotrexátom.
- Vrodených chybách (defekty neurálnej trubice). Náročné veľké množstvo kyseliny listovej v potrave a pri doplnkov s kyselinou listovou počas tehotenstva znižuje riziko vrodených vád neurálnej trubice.
Možná účinnosť pri:
- S vekom súvisiacej strate zraku (vekom podmienenej makulárnej degenerácie). Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie kyseliny listovej s ďalšími vitamínmi, vrátane vitamínu B6 a vitamínu B12 znižuje riziko vzniku straty zraku súvisiacej s vekom.
- Obmedzený výskum naznačuje, že užívanie kyseliny listovej spolu s antidepresívami zlepšuje symptómy u ľudí s depresiou.
- Vysokom krvnom tlaku. Výskum naznačuje, že pri užívaní kyseline listovej denne po dobu aspoň 6 týždňov, kyselina znižuje krvný tlak u ľudí s vysokým krvným tlakom. Ak si však vezmeme kyselinu listovú spolu s liekmi na krvný tlak, nezdá sa, že krvný tlak sa zníži o niečo viac než pri užívaní liekov bez kyseliny.
- Problémoch ďasien kvôli lieku s názvom fenytoín. Použitie kyseliny listovej na ďasná zabráni problémom spôsobeným fenytoínom. Avšak, ak kyselinu listovú len prijímame cez ústa, nemôžeme badať žiadne zlepšenie symptómov tohto stavu.
- Ochoreniach ďasien počas tehotenstva. Použitie kyseliny listovej na ďasná zlepšuje ochorenia ďasien počas tehotenstva.
- Poruche sfarbenia kože zvanej vitiligo. Užívanie kyseliny listovej ústami zlepšuje symptómy vitiligo.
Vitamín B9 a možná neúčinnosť pri:
- Rakovine bielych krviniek (akútna lymfoblastická leukémia). Braním kyseliny listovej počas tehotenstva neznižujeme riziko rakoviny bielych krviniek.
- Rakovine prsníka. Konzumácia kyseliny listovej v potrave môže znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka u žien, ktoré tiež jedia vysoké množstvo metionínu, vitamínu B12 (kyanokobalamín), alebo vitamínu B6 (pyridoxín), ale výskum nie je istý. Iný výskum naznačuje, že užívanie doplnkov s kyselinou listovou samo o sebe neznamená znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka.
- Ochorení srdca. Výskum naznačuje, že užívanie kyseliny listovej samostatne alebo spolu s vitamínom B6 (pyridoxín) a vitamínu B12 neznižuje riziko smrti alebo srdcových ochorení u ľudí s ochorením srdca.
- Syndróme chronickej únavy. Zdá sa, že denné injekcie kyseliny listovej nemajú žiadny účinok na príznaky syndrómu chronickej únavy.
- Toxicite z lieku lometrexol. Denné injekcie kyseliny listovej pravdepodobne nemajú žiadny účinok na príznaky syndrómu chronickej únavy.
- Rakovine prostaty. Hladina kyseliny listovej v krvi sa nezdá byť spojená s rizikom vzniku rakoviny prostaty.
- Mŕtvici. Výskumy naznačujú, že ľudia s vysokým príjmom folátu zo stravy, majú nižšie riziko vzniku cievnej mozgovej príhody v dôsledku krvných ciev ruptúry (hemoragickej mŕtvice). Avšak, kyselina listová pravdepodobne nemá žiadny vplyv na zníženie rizika mŕtvice v dôsledku krvných zrazenín (mozgová mŕtvica).
Pravdepodobná neúčinnosť pri:
- Dedičných ochoreniach s názvom Fragile-X syndróm. Užívanie kyseliny listovej ústami nezlepší príznaky fragilného X-syndrómu.
Nedostatočné dôkazy pri:
- Alzheimerovej chorobe. Obmedzené dôkazy naznačujú, že starší ľudia, ktorí konzumujú viac kyseliny listovej, ako odporúčané diétne dávky (RDA), majú nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby než ľudia, ktorí konzumujú menej kyseliny listovej.
- Prevencii opätovného upchatia ciev po angioplastike. Tam je rozporuplný dôkaz o výhodách užívaní kyseliny listovej po postupe k rozšíreniu ciev. Užívanie kyseliny listovej, vitamínu B6 a vitamínu B12 by v skutočnosti mohlo narušovať hojenia v prípadoch, keď je zariadenie v krvnej cieve, aby ju udržalo otvorenú.
- Bipolárnej poruche. Nezdá sa, že kyselina listová zlepšuje antidepresívne účinky lítia u ľudí s bipolárnou poruchou. Avšak, braním kyseliny s liekom valproátom zlepšujeme účinky valproátu.
- Rakovine krčka maternice. Existujú určité dôkazy, že zvyšujúci príjem kyseliny listovej z potravy a doplnkov zdrojov, spolu s tiamínom, riboflavínom, a vitamínom B12, môže pomôcť pri prevencii rakoviny krčka maternice.
- Pamäti a myslení u starších ľudí. Tam je rozporuplný dôkaz o úlohe kyseliny listovej v poklese súvisiacich so starnutím obyvateľstva v pamäti a myslenia. Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie kyseliny listovej by mohlo zlepšiť mentálne funkcie u starších ľudí. Iné výskumy však naznačujú, že kyselina neprinesie žiadny úžitok.
- Kolorektálnom karcinóme. Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie kyseliny listovej ústami, ako doplnok v potrave, znižuje riziko vzniku kolorektálneho karcinómu. Existujú však aj protichodné dôkazy.
- Nezdá sa, že užívanie doplnkov s kyselinou listovou má prospech ľudí s cukrovkou.
- Užívanie kyseliny listovej nezmenšuje záchvaty u ľudí s epilepsiou.
- Karcinóme pažeráka. Výskum naznačuje, že vyššiu spotrebu kyseliny listovej v potrave znižuje riziko vzniku rakoviny pažeráka.
- Vysokom množstve homocysteínu v krvi spôsobené liekom fenofibrátu. Braním kyseliny listovej každý druhý deň by sa mohla znižovať hladina homocysteínu v krvi spôsobená liekom fenofibrátu.
- Rakovine žalúdka. Výskum naznačuje, že užívanie kyseliny listovej znižuje riziko vzniku niektorých typov rakoviny žalúdka.
- Dna (lámka). Výskum naznačuje, že kyselina listová by mohla znížiť riziko lámky.
- Strate sluchu. Nízke hladiny kyseliny listovej v krvi sa zdajú byť vo vzťahu k riziku náhlej straty sluchu u dospelých. Niektoré dôkazy naznačujú, že užívanie kyseliny listovej denne po dobu 3 rokov, spomaľuje pokles sluchu u starších ľudí, ktorí majú nízke hladiny kyseliny. Nie je jasné, či suplementácia kyselinou listovou znižuje straty sluchu u ľudí s normálnou hladinou kyseliny listovej.
- Mužskej neplodnosti. Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie kyseliny a síranu zinočnatého denne môže zvýšiť počet spermií u mužov s nízkym počtom spermií.
- Rakovine pľúc. Nezdá sa, že je vzťah medzi nízkou úrovňou kyseliny listovej a rakoviny pľúc u väčšiny ľudí.
- Pomáhajúcich liekoch používaných proti bolesti na hrudníku. Niektoré dôkazy naznačujú, že užívanie kyseliny listovej nepomôže pri bolesti na hrudníku.
- Rázštepe pery. Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie kyseliny listovej počas tehotenstva znižuje riziko rázštepu pery. Avšak, ďalší výskum ukazuje, že kyselina nemá žiadny účinok.
- Karcinóme pankreasu. Jedenie viac ako 280 mikrogramov kyseliny listovej v potrave denne je spojené s nižším rizikom vzniku rakoviny pankreasu. Iné výskumy však naznačujú, že príjem kyseliny listovej nie je spojený s rizikom rakoviny pankreasu.
- Kosáčikovitej anémii. Užívanie kyseliny listovej by mohol znížiť hladinu homocysteínu. Avšak, nie je známe, či to bude prínosom pre ľudí s kosáčikovitou anémiou.
- Rakovine v dôsledku choroby zvanej ulcerózna kolitída. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie kyseliny listovej by mohlo účinkovať ako prevencia rakoviny u ľudí s ulceróznou kolitídou.
- Ochorení pečene.
- Slabých kostiach (osteoporóza).
Kyselina listová a vedľajšie účinky
Kyselina listová je pravdepodobne bezpečná pre väčšinu ľudí, keď je prijímaná ústami alebo injekciou do tela. Väčšina dospelých nepociťuje žiadne vedľajšie účinky pri užívaní v dávkach menej ako 1000 mikrogramov denne.
Kyselina listová môže byť nebezpečná, ak je prijímaná ústami vo veľkých dávkach a dlhodobo. Vysoké dávky kyseliny listovej môžu spôsobiť brušné kŕče, hnačku, vyrážky, poruchy spánku, podráždenosť, zmätenosť, nevoľnosť, žalúdočné nevoľnosti, zmeny správania, kožné reakcie, kŕče, plyny, popudlivosť a iné vedľajšie účinky.
Existujú určité obavy, že užívanie príliš veľa kyseliny listovej po dlhú dobu, môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie kyseliny listovej v dávke 800-1200 mikrogramov môže zvýšiť riziko srdcového infarktu u ľudí, ktorí majú problémy so srdcom. Iný výskum naznačuje, že vzhľadom na tieto vysoké dávky môže tiež zvýšiť riziko vzniku rakoviny, ako napr. pľúc alebo prostaty.
Osobitné opatrenia a upozornenia:
Tehotenstvo a dojčenie: Kyselina listová by mala byť bezpečná ak je vhodne prijímaná ústami počas tehotenstva a dojčenia. Užívanie 300-400 mikrogramov kyseliny listovej denne je bežné počas tehotenstva, aby sa zabránilo vrodeným vadám.
Postupy, ktoré majú rozšíriť zúžené tepny (angioplastika): Užívanie kyseliny listovej, vitamínu B6 a vitamínu B12 intravenózne alebo ústami by mohlo zhoršiť stav zúžených tepnách. Kyselina listová by preto nemala byť používaná ľuďmi, ktorí sa zotavujú z tejto choroby.
Rakovina: Skoré výskumy naznačujú, že pri užívaní 800-1000 mikrogramov kyseliny listovej denne, sa môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Kým sa nezistí viac, ľudia s anamnézou rakoviny by sa mali vyhnúť vysokým dávkam kyseliny listovej.
Srdcové choroby: Ďalší výskum naznačuje, že užívanie kyseliny listovej a vitamínu B6 môže zvýšiť riziko srdcového infarktu u ľudí s anamnézou srdcových ochorení.
Anémia spôsobená nedostatkom vitamínu B12: Užívanie kyseliny listovej by mohlo maskovať anémiu spôsobenú nedostatkom vitamínu B12 a oneskoriť vhodnú liečbu.
Kŕčové stavy: Užívanie doplnkov s kyselinou listovou (najmä vo vysokých dávkach) by mohlo zhoršovať záchvaty.
Kyselina listová a Interakcie
Buďte opatrní s týmito kombináciami!
- Fosfenytoín (Cerebyx) vzájomne pôsobí s kyselinou listovou. Fosfenytoín sa používa pri záchvatoch. Telo odbúrava fosfenytoín, aby sa ho zbavilo. Kyselina listová môže zvýšiť rýchlosť, ako telo odbúrava fosfenytoín. Užívanie kyseliny listovej spolu s fosfenytoín by mohlo znížiť účinnosť fosfenytoínu pri zabránení záchvatov.
- Metotrexát (MTX, Rheumatrex) tiež vzájomné pôsobí s kyselinou listovou. Metotrexát pôsobí tak, že znižuje účinky kyseliny listovej v bunkách tela. Užívať prášky kyseliny listovej spolu s metotrexátom by mohlo znížiť účinnosť metotrexátu.
- Fenobarbital (Luminální) interaguje s kyselinou listovou. Fenobarbital sa používa pri záchvatoch. Užívanie kyseliny listovej môže znížiť pôsobenie fenobarbitalu pri prevencii záchvatov.
- Fenytoín (Dilantin) tiež interaguje s kyselinou listovou. Telo odbúrava fenytoín, aby sa ho zbavilo. Kyselina listová môže zvýšiť rýchlosť, ako telo odbúrava fenytoín. Užívaním kyseliny listovej by sa mohla zvýšiť možnosť výskytu záchvatov.
- Primidón (Mysoline) interaguje s kyselinou listovou. Primidón sa používa rovnako pri záchvatoch. Kyselina listová môže spôsobiť záchvaty u niektorých ľudí. Užívanie kyseliny listovej spolu s primidón môže znížiť účinok primidónu
- Pyrimetamín (Daraprim) vzájomne pôsobí s kyselinou listovou. Pyrimetamín sa používa na liečbu infekcií parazita. Kyselina listová by mohla znížiť účinnosť pyrimetamínu.
Dávkovanie
Tieto dávky boli študované vo vedeckom výskume:
Prijímanie ústami:
Typická dávka je 250-1000 mikrogramov za deň.
- Pri prevencii chýb neurálnej trubice: minimálne 400 mikrogramov kyseliny listovej denne.
- Pre zníženie rizika rakoviny hrubého čreva: 400 mikrogramov za deň.
- Pre liečenie vysokej hladiny homocysteínu v krvi: 0,5-5 mg za deň, aj keď 0,8-1 mg za deň sa zdá byť niekedy účinnejšie.
- U ľudí s ochorením obličiek v konečnom štádiu, vysoké hladiny homocysteínu môžu byť ťažšie liečiť, a preto boli použité dávky 0,8 až 15 mg za deň. Iné dávkové plány, ako je 2,5-5 mg 3krát týždenne boli tiež použité. Dávky vyššie ako 15 mg denne sa nezdajú byť účinnejšie.
- Pre zlepšenie reakcie na lieky na depresiu: bolo použité 200 až 500 mg denne.
- Pre vitiligo: 5 mg dvakrát denne.
- Pre zníženie toxicity spojenej s metotrexátom reumatoidnej artritídy (RA) alebo psoriázy: 1 mg za deň, ale môže byť použitá až do 5 mg za deň.
- Pri prevencii makulárnej degenerácie: Kyselina listová 2,5 mg, vitamín B12 1000 mg a vitamín B6 (pyridoxín) 50 mg denne.
Adekvátny príjem pre dojčatá (0-6 mesiacov) je 65 mg a 80 mg a pre deti (7-12 mesiacov).
Doporučená denná dávka kyseliny listovej: Deti 1-3 roky – 150 mg; Deti 4-8 rokov – 200 mg; Deti 9-13 rokov – 300 mg; Deti nad 13 rokov a dospelí – 400 mg; Tehotné ženy – 600 mg a dojčiace ženy – 500 mikrogramov.
Prípustný najvyšší príjem kyseliny listovej je 300 mg pre deti (1-3 rokov), 400 mg pre deti (4-8 rokov), 600 mg pre deti (9-13 rokov), 800 mg pre dospievajúce deti (14-18 rokov), a 1000 mg pre každého, kto má viac ako 18 rokov.