Vitamín B12
V článku nájdete:
Kobalamín
Vitamín B12 je vitamín, ktorý môžeme nájsť v potravinách ako je mäso, ryby a mliečne výrobky. Rovnako sa vyrába vo forme vitamínových doplnkov.
Vitamín B12 sa používa na liečbu a ako prevencia nedostatku vitamínu B12, teda v stave keď je hladina vitamínu B12 v krvi príliš nízka. Používa sa tiež na liečbu zhubnej anémie, čo je vážny typ anémie, ktorý sa prejavuje v dôsledku nedostatku vitamínu B12 najmä u starších ľudí.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Vitamín B12 sa tiež používa ako doplnok pri strate pamäti, Alzheimerovej chorobe, na zvýšenie energie, koncentrácie, imunitného systému a pre spomalenie starnutia. Používa sa tiež pri srdcových chorobách, na zníženie vysokej hladiny homocysteínu (ktorý môže prispieť k vzniku srdcových ochorení), mužskej neplodnosti, diabete, poruchách spánku, depresii, duševných poruchách, slabých kostiach (osteoporóza), zdurených šľachách, AIDS, zápalových ochoreniach čriev, astme, alergiách, kožných ochoreniach s názvom vitiligo, tiež ako prevencia rakoviny krčka maternice a iných druhov rakoviny a pri infekciách kože.
Niektorí ľudia používajú vitamín B12 pri amyotrofickej laterálnej skleróze, roztrúsenej skleróze, prevencii ochorení oka vekom podmienenej makulárnej degenerácie a ochorení ďasien. Používa sa tiež v prípade zvonenia v ušiach, krvácaní, chorobe pečene a obličiek a ako ochrana pred jedmi a alergénmi v tabakovom dyme.
V prípade lupienky a ekzému sa vitamín B12 aplikuje na kožu a to buď samostatne alebo v kombinácii s avokádovým olejom.
Taktiež sa používa v kombinácii s ďalšími vitamínmi B v rôznych B-komplexoch.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Ako vitamín B12 funguje?
Vitamín B12 je potrebný pre správnu funkciu a vývoj mozgu, nervov, krvných buniek a mnohých ďalších častí tela.
Vitamín B12 je efektívny pri:
- Dedičnom ochorení nedostatku vitamínu B12. V tomto prípade sa podáva injekčnou striekačkou po dobu 10 dní a potom nasledujú injekcie na mesačnej báze po zvyšok života. Táto liečba je veľmi účinná pre liečbu ľudí s dedičným ochorením, ktoré má za následok zlé vstrebávanie vitamínu B12.
- Zhubnej anémii. Vpichovanie viamínu B12, rovnako ako aj jeho podávanie nosom alebo ústami, je účinné pre liečbu nízkeho počtu červených krviniek spôsobeného zlou absorbciou vitamínu B12.
- Nedostatku vitamínu B12, pričom sa môže podávať ústami, nosom alebo vo forme injekcií
- Otrave kyanidom. Podávanie hydroxokobalamínu, čo je prírodná forma vitamínu B12, prostredníctvom injekcií v celkovej dávke do 10 gramov sa ukázalo ako účinné pri liečbe otravy kyanidom.
- Vysokej hladine homocysteínu v krvi: vitamín B12 v kombinácii s kyselinou listovou, môže znížiť hladinu homocysteínu.
- Očnom ochorení nazývanom vekom podmienená makulárna degenerácia. Niektoré výskumy ukazujú, že vitamín B12 v kombinácii s inými vitamínmi, vrátane kyseliny listovej a vitamínu B6, môžu pomôcť zabrániť vzniku očného ochorenia tohto typu.
Vitamín B12 nie je účinný pri:
- Poruchách spánku: nepreukázalo sa, že vitamín B12 podávaný orálne pomáha ľuďom pri poruchách spánku
- Mentálnych funkciách: užívanie vitamínu B12 samostatne alebo v kombinácii s kyselinou listovou a vitamínu B6, nezlepšuje pamäť alebo schopnosť organizácie a plánovania pri starších ľuďoch.
- Mŕtvici: výskumy naznačujú, že ľudia, ktorí konzumujú viac vitamínu B12 v strave, alebo ho užívajú ako vitamínový doplnok nemajú znížené riziko cievnej mozgovej príhody.
Nedostatočné dôkazy o účinnosti vitamínu B12 pri:
- Alzheimerovej chorobe. Nedávne výskumy naznačujú, že vyšší príjem vitamínu B12 nemá spojitosť s prevenciou pred Alzheimerovou chorobou.
- Prevencii opätovného upchatia ciev po dilatácii srdcovej tepny (balóniková angioplastika). Výskum je v tomto prípade plný rozporov aj v prípade ak je užívaný v kombinácii s kyselinou listovou a vitamínu B6. Niektoré výskumy naznačujú, že by to mohlo znížiť riziko opätovného upchatia ciev, avšak to neplatí pre ľudí, ktorým bola umiestnená v tepnách trubica.
- Ekzéme (atopická dermatitída). Nedávne výskumy ukazujú, že aplikovanie vitamínu B12 vo forme krému na postihnutú oblasť dvakrát denne pomáha liečiť ekzém.
- Rakovine prsníka. Neexistuje žiadny dôkaz, že samotné užívanie vitamínu B12 znižuje riziko rakoviny prsníka, avšak existujú dohady, že ho môže znižovať ak je užívaný v kombinácii s kyselinou listovou, vitamínom B6 a metionínom.
- Rakovine krčka maternice. Nedávne výskumy ukazujú, že rôzne formy vitamínu B12 spolu s tiamínom a vitamínom B6 môžu zvýšiť niektoré z príznakov, bolestí nervov spojených s cukrovkou.
- Poškodení nervov spôsobených diabetom. Nedávne výskumy naznačujú, že rôzne formy vitamínu B12 spolu a tiamínom a vitamínom B6 môžu zhoršiť bolesti nervov spojené s cukrovkou.
- Únave. Existujú určité dôkazy, že ľudia, ktorý užívajú 5mg vitamínu B12 dva krát týždenne pociťujú celkovú pohodu a pocit šťastia.
- Vysokej hladine triglyceridov. Niektoré dôkazy naznačujú, že pri 7mcg vitamínu B12 spoločne s 5g rybieho oleja môže byť účinnejšia k zníženiu celkového cholesterolu a triglyceridov ako len samotný rybí olej.
- Rakovine pľúc. Nedávne dôkazy naznačujú, že neexistuje žiadny vzťah medzi hladinou vitamínu B12 v krvi a rakovinou pľúc.
- Psoriáze. Nedávne výskumy ukazujú, že krémy s obsahom vitamínu B12 a avokádovým olejom znižujú príznaky psoriázy.
- Alergiách, starnutí, chronickom únavovom syndróme, cukrovke, problémoch s imunitným systémom, pamäťou, roztrúsenej skleróze
Vedľajšie účinky vitamínu B12
Vitamín B12 je pomerne bezpečným, iba v jednom prípade sa vyskytli vedľajšie účinky v podobe mierneho svrbenia pri jeho kombinácii s avokádovým olejom na liečbu lupienky.
Osobitné opatrenia a upozornenia pri užívaní vitamínu B12
Tehotenstvo a dojčenie: vitamín B12 je bezpečným pokiaľ je užívaný v odporúčaných dávkach. Denná odporúčaná dávka pre tehotné ženy je 2,6 mcg. Dojčacie ženy by nemali brať dávku vyššiu ako 2,8 mikrogramov denne.
Vysoká hladina červených krviniek: liečba nedostatku vitamínu B12 môže odhaliť príznaky vysokej hladiny červených krviniek .
Abnormálne červené krvinky (megaloblastická anémia): táto anémia je niekedy korigovaná pôsobením vitamínu B12. Môže mať však vážne vedľajšie účinky, preto by sme terapiu vitamínom B12 nemali začínať bez predošlej konzultácie s lekárom.
Leberova choroba, dedičná choroba očí: neužívajte vitamín B12, ak máte túto chorobu. Môže to vážne poškodiť zrakový nerv a viesť až k slepote.
Alergia, alebo citlivosť na kobalt alebo kobalamín: neužívajte vitamín B12 ak máte túto alergiiu.
Hlavné interakcie vitamínu B12
Chloramfenikol reaguje s vitamínom B12
Vitamín B12 je dôležitý pri tvorbe nových krviniek. Chloramfenikol môže znižovať tvorbu nových krviniek. Dlhodobé užívanie chloramfenikolu môže znížiť účinky vitamínu B12 pri tvorbe nových krviniek. Väčšina ľudí však užíva chloramfenikol počas krátkej doby, preto by táto kombinácia nemala byť veľkým problémom.
Dávkovanie
Ústami: typická dávka vitamínu B12 je 1 až 25 mcg za deň.
Doporučená denná dávka (RDA) vitamínu B12 je:
- Dojčatá 0 – 6 mesiacov: 0,4 mcg
- Dojčatá 7 – 12 mesiacov: 0,5 mcg
- Deti 1 – 3 rokov: 0,9 mcg
- Deti 4 – 8 rokov: 1,2 mcg
- Deti 9 – 13 rokov: 1,8 mcg
- Staršie deti a dospelí: 2,4 mcg
- Tehotné ženy: 2,6 mcg a dojčiace ženy 2,8 mcg
Vzhľadom k tomu, že u 10% až 30% starších ľudí sa vitamín B12 ťažšie viaže, ľudia vo veku nad 50 rokov by mali jesť potraviny obohatené o vitamín B12, alebo vitamínové doplnky, aby naplnili dennú odporučenú dávku. 25 – 100 mcg vitamínu B12 denne u týchto ľudí udržiava hladinu vitamínu v odporúčanej výške.
Pri nedostatku vitamínu B12 alebo zhubnej anémii boli použité dávky vo výške 300 – 10 000 mcg denne. Niektoré dôkazy naznačujú, že najúčinnejšia dávka sa pohybuje v rozmedzí 647 – 1032 mcg denne.
Pri prevencii vekom podmienenej makulárnej degenerácii sa odporúča 1mg vitamínu B12, kyselina listová 2,5 mg a pyridoxín 50 mg denne.
Aplikácia na kožu:
Pri atopickej dermatitíde (ekzém) sa aplikuje špecifický krém s vitamínom B12 0,07% (Regividem) dva krát denne.
Pri psoriáze sa používajú konkrétne druhy krémov ( Regividem, Regeneratio Pharma AG, Wuppertal), ktoré obsahujú avokádový olej a vitamín B12 v dávke 0,7 mg po dobu 12 týždňov dva krát denne.
Dobrý deň,
Chcem sa opýtať, aké vážne vedľajšie účinky má terapia vitamínom B12 pri megaloblastickej anémii. Ďakujem.
to je super vitamin!