Vitamín B2

Riboflavín

Iné používané mená a označenia:
Vitamín B komplex, Complexe de Vitamíny B, Flavin, Flavin, Lactoflavin, Lactoflavin, riboflavín, riboflavín, vitamín B2, vitamín G, vitamín B2, vitamín B2, vitamín G.

Prehľadné informácie o Riboflavíne

Riboflavín je vitamín B2. Môže sa nachádzať v niektorých potravinách, ako je mlieko, mäso, vajcia, orechy, obohatené múky a zelenina. Riboflavín je často používaný v kombinácii s ďalšími vitamínmi B a s vitamínmi B zloženými výrobkami. Vitamín B komplex zvyčajne obsahuje vitamín B1 (tiamín), vitamín B2 (riboflavín), vitamín B3 (niacín / niacínamid), vitamín B5 (kyselina pantoténová), vitamín B6 (pyridoxín), vitamín B12 (kyanokobalamín) a kyselinu listovú. Avšak, niektoré produkty neobsahujú všetky tieto prísady, a niektoré z nich môžu obsahovať ďalšie, napríklad biotín, kyselina para-aminobenzoová (PABA), cholín bitartrátu a inositol.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Riboflavín sa používa na zamedzenie nízkej hladiny riboflavínu (nazývanej tiež ako deficit riboflavínu), pri prevencii rakoviny krčka maternice a svoje využite nachádza tiež v boji proti migrénam. Tiež sa používa na liečbu nedostatku riboflavínu, akné, svalových kŕčov, syndrómu pálenia nohy, syndrómu karpálneho tunela, pri liečbe krvných porúch, ako je vrodená metamoglobinanémia a aplázia červených krviniek. Niektorí ľudia používajú riboflavín pri očných ochoreniach, vrátane únave očí, šedého zákalu a glaukómu.

Ďalšie jeho použitie zahŕňa zvýšenie energetickej hladiny; posilnenie imunitného systému; udržiavanie zdravých vlasov, kože, sliznice a nechtov; spomaľuje starnutie; napomáha pri zvýšení športových výkonov; podporuje zdravú reprodukčnú funkciu; rakovina žalúdka; strata pamäti, vrátane Alzheimerovej choroby; vredy; popáleniny; alkoholizmus; ochorenie pečene; kosáčiková anémia; a spracovanie laktátovej acidózy podávanej s triedou liekov proti AIDS nazývanými tiež NRTI lieky.

Ako funguje?

Riboflavin.svg (Kopírovat)

Riboflavín je dôležitý pre správny vývoj a funkciu kože, sliznice tráviaceho traktu, krvných buniek a je potrebný pre mnohé ďalšie častí tela.

Efektívny pre:

  • Prevenciu a liečbu nedostatku riboflavínu a príznakoch iných ochorení vzťahujúcich sa k nedostatku riboflavínu.

Vhodný pre:

  • Šedý zákal, očné ochorenia. Zdá sa, že ľudia, ktorí prijímajú v strave viac riboflavínu, trpia nižším rizikom vzniku šedého zákalu. Zdá sa, že doplnky obsahujúce riboflavín a niacín, sa tiež významne podieľajú pri liečbe šedého zákalu.
  • Vysoké množstvo homocysteínu v krvi (hyperhomocysteinémia). Niektorí ľudia sú schopní premeniť chemickú homocysteínu na aminokyselinu metionínu. Ľudia, ktorí trpia týmto ochorením, najmä tí  s nízkou hladinou  riboflavínu, majú vysoké množstvo homocysteínu v krvi. Pričom riboflavín môže znížiť hladinu homovystínu až o 40% počas doby 12 týždňov. Aj niektoré antiseizurné lieky môžu zvýšiť hladinu  homocysteínu v krvi. Zdá sa, že užívanie riboflavínu spolu s kyselinou listovou a pyridoxínom znižuje hladinu homocysteínu o 26% v dôsledku antiseizurných liekov.
  • Migrény. Vysoké dávky riboflavínu (400 mg / deň) môžu výrazne znížiť počet migrén.  Nezdá sa však, že riboflavín znižuje množstvo bolesti, ktoré pociťuje pacient počas trvania migrény.
  • Nepredpokladá sa, že nižšie dávky riboflavínu (200 mg / deň), môžu znížiť počet migrén.

Vitamín B2 je pravdepodobne neúčinný pre:

  • liečbu rakoviny žalúdka. Nepredpokladá sa, že užívanie riboflavínu spolu s niacínom môže pomôcť predísť rakovine žalúdka.
  • Podvýživa, ktorá je  spôsobená príliš nízky príjmom bielkovín v strave. Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie riboflavínu, vitamínu E, selénu a N-acetylcysteín neredukuje hromadenie tekutiny v tkanivách, nezvyšuje hmotnosť alebo zníženie infekcie u detí s rizikom tohto druhu podvýživy.
  • Rakovina pľúc. Skoré výskumy ukazujú, že užívanie riboflavínu spolu s niacínom nepomáha predísť rakovine pľúc.
  • Malária. Skoré výskumy ukazujú, že užívanie riboflavínu spolu s železom, tiamínom a vitamínom C neznižuje počet alebo závažnosť infekcií spôsobených maláriou u detí, ktoré sú vystavené nebezpečenstvu nákaze maláriou.

Vysoký krvný tlak v priebehu tehotenstva (preeklampsia). Nezdá sa, že užívanie riboflavínu v prvých štyroch mesiacoch gravidity môže znížiť riziko preeklampsie.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

  • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
  • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
  • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Nedostatočné dôkazy, že Vitamín B2 je účinný pri

  • Laktátovej acidóze (závažná nerovnováha krvnej kyseliny) u ľudí so syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS). K dispozícii sú predbežné klinické dôkazy, že riboflavín môže byť užitočný pre liečbu mliečnej acidózy u pacientov so syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS), spôsobené liekmi nazývané analógové nukleozidné inhibítory reverznej transkriptázy (NRTI)
  • Prevencii rakoviny krčka maternice. Existujú dôkazy o tom, že zvýšenie príjmu riboflavínu z potravy a doplnkových zdrojov spolu s tiamínom, kyselinou listovou a vitamínom B12 môžu znížiť riziko vzniku prekanceróznej škvrny na krčku maternice.
  • Rakovina pažeráka (karcinóm pažeráka). Výskum účinkov riboflavínu pre prevenciu rakoviny pažeráka je rozporuplný. Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie riboflavínu ako doplnku alebo ako súčasti stravy je spojený so zníženým rizikom rakoviny pažeráka. Iné výskumy však ukazujú, že užívanie riboflavínu samostatne alebo spoločne s vápnikom alebo niacínom nepomáhajú zabrániť rakovine vzniku pažeráka.
  • Rakovina pečene. Nedávny výskum naznačuje, že užívanie riboflavínu spolu s niacínom môže znížiť riziko rakoviny pečene u ľudí, ktorí majú menej ako 55 rokov. Nezdá sa však, že má vplyv na zníženie rizika rakoviny pečene u starších ľudí.
  • Biele škvrny vo vnútri úst (orálna leukoplakia). Nedávny výskum naznačuje, že nízka hladina riboflavínu v krvi je spojená so zvýšeným rizikom orálnej leukoplakie. Nezdá sa však, že pridanie robiflavínu do stravy po dobu 20 mesiacov má vplyv na liečbu orálnej leukoplakie.
  • Nedostatok železa v priebehu tehotenstva. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie riboflavínu spolu so železom a kyselinou listovou nezlepšuje hladinu železa v krvi u tehotných žien lepšie ako užívanie železa a kyseliny listovej.
  • Kosáčikovitá anémia. Predčasný výskum naznačuje, že užívanie riboflavínu po dobu 8 týždňov zlepšuje hladinu železa u ľudí trpiacich nedostatkom železa v dôsledku kosáčikovitej anémie. Nezdá sa však, že riboflavín zlepšuje úroveň hemoglobín, proteínu s obsahom železa v krvi.
  • Mŕtvica. Výskum naznačuje, že pri užívaní riboflavínu spolu s niacínom nie je znížené riziko smrti spôsobenej mŕtvicou u pacientov, ktorí majú nábeh na mŕtvicu alebo už jedu mŕtvicu prekonali.

Stále viac sa ukazuje potreba zvažovať účinnosť riboflavínu pre tieto účely.

  • Akné.
  • Svalové kŕče.
  • Posilnenie imunitného systému.
  • Starnutie.
  • Udržiavanie zdravej pokožky a vlasov.
  • Rakovina bolákov.
  • strata pamäti, vrátane Alzheimerovej choroby.
  • Ostatné choroby.

Riboflavín vedľajšie účinky a bezpečnosť

Riboflavín je pravdepodobné bezpečný pre väčšinu ľudí, ktorí ho užívajú ústami. U niektorých ľudí môže riboflavín spôsobiť, že moč sa sfarbí do žlto-oranžovej farby. Keď sa užíva vo vysokých dávkach, môže riboflavín spôsobiť hnačku, čo predstavuje častejšie močenie a iné vedľajšie účinky.

Osobitné opatrenia a upozornenia:

Tehotenstvo a dojčenie: Riboflavín je pravdepodobné bezpečný  pre tehotné a dojčiace ženy, ak je užívaný v odporúčaných dávkach, ktoré sú uvedené na príbalovom letáčiku alebo vás s nimi oboznámi váš lekár alebo lekárnik. Odporúčané množstvo je 1,4 mg za deň pre tehotné ženy a 1,6 mg riboflavínu za deň u dojčiacich žien. Riboflavín je pravdepodobne bezpečný, ak je užívaný ústami vo väčších dávkach, ale len krátkodobo. Niektoré výskumy ukazujú, že riboflavín je bezpečný, ak je užívaný v dávkach 15 mg raz za 2 týždne po dobu 10 týždňov.

Hepatitída, cirhóza, biliárna obštrukcia: Absorpciou riboflavínu sa znižuje u ľudí s týmito podmienkami.

Riboflavín – interakcia

  • Sušiace lieky (anticholinergika) interaguje s Riboflavín
  • Niektoré sušené lieky môžu mať vplyv na žalúdok a črevá. Užívanie týchto sušených liekov spolu v kombinácii s riboflavínom (vitamín B2) môžu zvýšiť množstvo riboflavínu, ktorý je absorbovaný v tele. Ale nie je známe, či táto je táto interakcia  dôležitá a či je potrebné pripisovať jej väčší význam.
  • Lieky na liečbu depresie (tricyklické antidepresíva) vzájomne pôsobia s riboflavínom.
  • Niektoré lieky určené na liečbu depresie môžu znížiť množstvo riboflavínu v tele. Táto interakcia nemá veľký význam, pretože k nej dochádza len pri kombinácii s veľmi veľkým množstvom niektorých liekov určených práve na liečbu depresie.
  • Fenobarbital (Luminální) interaguje s riboflavínom.
  • Riboflavín je rozobraný v tele. Fenobarbital môže pôsobiť na to, ako rýchlo je riboflavín rozobraný v tele. Nie je jasné, či je táto interakcia významná.
  • Probenecid (Benemid) interaguje s riboflavínom
  • Probenecid (Benemid) môže pôsobiť na to, koľko je  riboflavínu v tele. To môže spôsobiť, že bude až príliš veľké množstvo riboflavínu v tele. Opäť však nie je známe, či je potrebné tejto interakcii pripisovať väčší význam.

Dávkovanie riboflavínu

Nasledujúce dávkovanie bolo študované vo vedeckom výskume:

Ústami:

Na liečbu nízkej hladiny riboflavínu (deficita riboflavínu) u dospelých: 5-30 mg riboflavínu (vitamín B2) denne v delených dávkach.
Pre prevenciu migrény: 400 mg riboflavínu (vitamín B2) denne. To môže trvať až tri mesiace, kým sa dostavia výsledky a zlepšenie stavu.

Pre prevenciu šedého zákalu: mal by byť použitý denný prísun v potrave asi 2,6 mg riboflavínu (vitamín B2) denne. Je vhodné tiež použiť kombináciu 3 mg riboflavínu (vitamín B2) plus 40 mg niacínu denne.

stressfix

  • 48€.9/balenie
  • 60 tabletiek
    ☑️-Zníženie stresu
    ☑️-Silnejšia psychika
    ☑️-Kvalitný spánok
  • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
    (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

  • 65€/balenie
  • 120 tabliet
    ☑️-Lepšia erekcia
    ☑️-Dlhodobý prínos
    ☑️-Zlepšenie sexuality
  • 📢+Zľava 5 eur
    (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

  • 14€.49/balenie
  • 45 tabletiek
    ☑️-Lepšia erekcia
    ☑️-Predĺženie styku
    ☑️-Zvýšená chuť na sex
  • 📢+Ušetríte až 19 eur
    (Pri kúpe štyroch balení)

Odporúčaná denná výživové dávky riboflavínu (vitamín B2) je: Dojčatá 0-6 mesiacov, 0,3 mg; Dojčatá 7-12 mesiacov, 0,4 mg; deti 1-3 rokov, 0,5 mg; deti 4-8 rokov, 0,6 mg; deti 9-13 rokov, 0,9 mg; muži 14 rokov alebo starší, 1,3 mg; ženy 14-18 rokov, 1 mg; ženy nad 18 rokov, 1,1 mg; tehotné ženy, 1,4 mg; a pri dojčiacich ženách a 1,6 mg.

4.6/5 - (5 votes)

Reply