Vitamín B3
V článku nájdete:
Niacín
Niacín – Vitamín B3 prehľad informácií
Niacín a niacinamid sú formy vitamínu B3. Vitamín B3 sa vyskytuje v mnohých potravinách, vrátane kvasníc, mäsa, rýb, mlieka, vajec, zeleniny, fazule a obilných zŕn. Niacín a niacinamid sa tiež nachádzajú v mnohých B komplex vitamínových doplnkov s ostatnými B vitamínmi.
Niacín sa používa na zníženie hladiny cholesterolu. Používa sa tiež spolu s inými prípravkami na liečbu obehových problémov, problémov s migrénami a bolesťou hlavy, závratov a pre zníženie príznakov hnačky spojenou s cholerou. Niacín je tiež používaný pre prevenciu pozitívneho drogového obrazu moču u ľudí, ktorí berú nelegálne drogy.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Niacínamid sa používa na liečenie cukrovky a na liečbu ochorenia kože, ktoré je nazývané bulózny pemphigoid a granulóm annulare.
Niacín alebo niacinamid sa používajú na prevenciu nedostatku vitamínu B3 a súvisiacich stavov, ako je pelagra. Každá z týchto foriem vitamínu B3 sa používa pri liečbe schizofrénie, halucinácii spôsobených liekmi, Alzheimerovej choroby a straty myslenia spôsobené pribúdajúcim vekom, chronického mozgového syndrómu, depresie, choroby z pohybu, závislosti na alkohole a hromadenie tekutín (opuch).
Niektorí ľudia používajú niacín alebo niacinamid na akné, malomocenstvo, deficit pozornosti, hyperaktivitu (ADHD), stratu pamäti, artritídu, predchádza bolesti hlavy spôsobené predmenštruačným syndrómom, zlepšuje trávenie, chráni proti toxínom a znečisťujúcich látok, znižuje príznaky starnutia, znižuje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh , podporuje relaxácie, zlepšuje orgazmus a pôsobí pri prevencii šedého zákalu.
Pri liečbe ochorenia kože s názvom zápalové akné sa aplikuje niacínamid na kožu.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Ako to funguje?
Niacínamid môže byť vyrobený z niacínu v tele. Niacín je prevedený na niacinamid, keď je prijatý vo väčších množstvách, ako je potrebné pre tele. Niacín a niacinamid sú ľahko rozpustné vo vode a dobre sa absorbujú, keď sa užívajú ústami.
Niacín a niacinamid sú nutné pre správnu funkciu tukov a cukrov v tele a pre udržanie zdravých buniek. Pri vysokých dávkach niacín a niacinamid môžu mať rôzne účinky. Niacín môže pomôcť ľuďom s ochorením srdca, pretože sú zistené jeho blahodarné účinky na zrážanlivosť krvi. Môže tiež zlepšiť úroveň určitého typu tukov v krvi nazývaných triglyceridov. Niacínamid nemá žiadne prospešné účinky na tuky, a nemali by byť použité pre liečenie vysokej hladiny cholesterolu alebo vysokej hladiny tukov v krvi.
Nedostatok niacínu môže spôsobiť stav nazývaný pellagra, čo spôsobuje podráždenie kože, hnačku a demenciu. Pellagra sa často vyskytovala na začiatku dvadsiateho storočia, ale teraz je jej výskyt menej častý, pretože potraviny sú obohatené o niacín. Pellagra bola ako choroba prakticky vyradená v západnej kultúry.
Ľudia so zlou stravou, ľudia trpiaci alkoholizmom a ľudia trpiaci niektorým z druhov pomaly rastúcich nádorov zvaných karcinoid, môžu byť ohrození nedostatkom niacínu.
Vitamín B3 použitie a účinky:
Pravdepodobné vhodný pre liečbu:
- Vysoká hladina cholesterolu. Zdá sa, že len niacín účinkuje na zníženie cholesterolu, nie niacinamid. Niektoré výrobky z niacínu sú schválené farmaceutickými firmami a predpisované lekármi pre liečbu vysokej hladiny cholesterolu. Tieto predpisy niacínu zvyčajne prichádzajú vo veľkých dávkach 500 mg alebo viac. Doplnok stravy vo forme niacínu zvyčajne prichádzajú v dávkovaní 250 mg alebo menej. Vzhľadom k tomu sú potrebné veľmi vysoké dávky niacínu pre vysoký cholesterol, potravinový doplnok niacín zvyčajne nie je vhodný.
- Liečba a prevencia deficitu niacínu a niektorých stavov vzťahujúcich sa k deficitu niacínu, ako je pelagra. Obaja, niacín a niacinamid, sú schválené US Food and Drug Administration (FDA) na tieto účely. Niacínamid je niekedy výhodný, pretože nespôsobuje „návaly“ (začervenanie, svrbenie a brnenie) a vedľajšie účinky liečby niacínom.
Možno sa hodí pre:
- Artróza. Zdá sa, že niacínamid zlepšuje pohyblivosť kĺbov a znižuje bolesť a opuch. Niektorí ľudia, ktorí berú niacinamid by mohli byť schopní znížiť príjem ich štandardných liekov proti bolesti.
- Alzheimerova choroba. Ľudia, ktorí konzumujú väčšie množstvo niacínu v potravinách a multivitamínových zdrojov, majú nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby než ľudia, ktorí konzumujú menej niacínu. Ale nie je tu žiadny dôkaz, že užívanie niacínových doplnok samostatne pomáha predchádzať Alzheimerovej chorobe.
- Kôrnatenie tepien (ateroskleróza).
- Znižuje riziko druhého infarktu u mužov, ktorí majú problémy so srdcom a trpia obehovými poruchami.
Stále viac sa ukazuje potreba hodnotiť Vitamín B3 pre tieto účely:
- Hnačka z infekcie zvanej cholera.
- Diabetes typu 1 a 2.
- Prevencia a liečba katarakty, čo je očná vada.
- Nedostatočný dôkaz pre:
- Deficit pozornosti spôsobený hyperaktivitou (ADHD). Vyskytujú sa konfliktné dôkazy o užitočnosti niacinamidu v kombinácii s ďalšími vitamínmi pre liečbu ADHD.
- Migréna.
- Závrat.
- Depresie.
- Kinetóza.
- Závislosť na alkohole.
- Zlepšenie orgazmu.
- Akné.
- Ostatné podmienky
Niacín a niacinamid je pravdepodobné bezpečný pre väčšinu ľudí, ak je užívaný ústami. Bežným vedľajším nežiaducim účinkom niacínu sú návaly horúčavy. To môže spôsobiť pálenie, brnenie, svrbenie a začervenanie tváre, ramien a hrudníka, rovnako ako aj bolesti hlavy. Začínajte užívať niacín v malých dávkach a pri 325 mg kyseliny acetylsalicylovej pred každou dávkou niacínu pomôže znížiť návaly horúčavy. Zvyčajne táto reakcia zmizne ako si telo zvykne na liečbu. Alkohol môže urobiť návaly horúčav ešte horšie. Vyhnite sa pitiu veľkého množstva alkoholu, keď užívate niacín.
Ďalšie vedľajšie účinky niacínu a niacinamidu, ktoré sa vyskytujú nie tak často, sú žalúdočná nevoľnosť, črevné plyny, závraty, bolesť v ústach a ďalšie problémy.
Keď sa berie dávka, ktorá obsahuje viac ako 3 gramy niacínu na deň, môžu sa dostaviť závažnejšie nežiaduce účinky. Patrí medzi ne problémy s pečeňou, dna, vredy tráviaceho traktu, strata zraku, vysoký krvný cukor, nepravidelný srdcový tep a ďalšie vážne problémy. Podobné vedľajšie účinky sa môže stať pri užívaní vysokých dávok niacinamidu.
Vznikli obavy vzniku rizika cievnej mozgovej príhody u pacientov, ktorí užívajú niacín. V jednej veľkej štúdii ľudia, ktorí užívali vysoké dávky niacínu mali dvojité väčšie riziko mŕtvice v porovnaní s tými, ktorí niacín neužívali. Ale nie je jasné, či tento výsledok bol ovplyvnený len užívaním niacínu alebo bol spôsobený nejakým iným neznámym faktorom. Predchádzajúce výskumy nezaznamenali riziko vzniku mŕtvice spojeného s dávkovaním niacín. Väčšina expertov verí, že je príliš skoro hovoriť o akýchkoľvek záveroch o vzniku mŕtvice na základe užívania niacínu.
Niacínamid je pravdepodobne bezpečný pri vhodnom dávkovaní aj u detí.
Osobitné opatrenia a upozornenia:
Tehotenstvo a dojčenie: niacín a niacinamid je pravdepodobne bezpečný pre tehotné a dojčiace ženy, ak je užívaný v odporúčaných množstvách. Odporúčané množstvo niacínu u tehotných alebo dojčiacich žien je 30 mg denne u žien mladších ako 18 rokov a 35 mg pre ženy nad 18 rokov.
Alergia: Niacín a niacinamid môže spôsobiť vážnejšie alergie, pretože spôsobuje histamín, chemicky zodpovedný za alergické symptómy, ktoré môžč byť uvoľnený.
Srdcové choroby / nestabilná angina: Veľké množstvo niacínu a niacinamidu môže zvýšiť riziko nepravidelného tepu. Podávajte s opatrnosťou.
Diabetes: niacín a niacinamid môže zvýšiť hladinu cukru v krvi. Ľudia s diabetom, ktorí berú niacín alebo niacinamid by mali starostlivo kontrolovať ich hladinu cukru v krvi.
Ochorenie žlčníka: niacín a niacinamid by mohol zhoršiť ochorenie žlčníka.
Dna: Veľká množstvo niacínu alebo niacinamid môže spôsobiť problémy s dnou.
Nízky krvný tlak: Neberte niacín alebo niacinamid, ak máte nízky krvný tlak. Váš krvný tlak by mohol ešte viac klesnúť a spôsobiť nevoľnosti a pocit únavy.
Ochorenie pečene: niacín alebo niacinamid môže zvýšiť stupeň poškodenia pečene. Nepoužívajte ich, ak trpíte ochorením pečene.
Ochorenie obličiek: Niacín nie je vhodný pre ľudí, ktorí trpia ochorením obličiek, pretože by mohol váš stav zhoršiť. Nepoužívajte ho, ak trpíte ochorením obličiek.
Žalúdočné alebo črevné vredy: niacín alebo niacinamid by mohol zhoršiť vredy. Nepoužívajte ich, ak máte vredy.
Chirurgia: niacín a niacinamid môže interferovať s reguláciou krvného cukru v priebehu a po operácii. Prestaňte užívať niacín alebo niacinamid najmenej 2 týždne pred plánovanou operáciou.
Vitamín B3 a interakcia
- Alkohol (etanol) interaguje s niacínom a niacinamidom (vitamín B3)
- Niacín môže spôsobiť návaly horúčavy a svrbenie. Konzumácia alkoholu spolu s niacínom by mohlo spôsobiť a svrbenie horšie. K dispozícii je tiež určité obavy, že konzumácia alkoholu s niacínu môže zvýšiť šance mať poškodenie pečene.
- Alopurinol (Zyloprim) interaguje s niacínom a Niacínamidom (vitamín B3)
- Alopurinol (Zyloprim) sa používa na liečbu dny. Pričom veľké dávky niacínu môžu zhoršiť dnu a znížiť účinnosť alopurinolu (Zyloprim).
- Karbamazepín (Tegretol) interaguje s niacínom a niacínamidom (vitamín B3)
- Karbamazepín (Tegretol) sa rozpadá v tele. Existujú určité obavy, že užívaním niacinamidu môže dôjsť k zníženiu rýchlosti, ktorou telo odbúrava karbamazepín (Tegretol). Nepoznáme však dostatok informácii, aby sme vedeli, či je to pre telo dôležité alebo nebezpečné.
- Klonidín (Catapres) interaguje s niacínom a niacínamidom (vitamín B3)
- Klonidín a niacín spôsobujú zníženie krvného tlaku. Užívanie niacín spolu s klonidínom môže spôsobiť, že sa krvný tlak stane príliš nízkym.
- Dlhodobé užívanie niacínu a niacinamidu môže zvýšiť hladinu cukru v krvi. Zvýšením hladiny cukru v krvi niacín a niacinamid môže znížiť účinnosť diabetických liekov. Sledujte hladinu cukru v krvi starostlivo. Možno je potrebné zmeniť dávku vašich liekov.
- Niektoré lieky používané na liečbu cukrovky, kde patrí patrí glimepirid (Amaryl), glyburid (diabetu, Glynase PRESTAB, Micronas), inzulín, pioglitazón (Actos), rosiglitazón (Avandia) metformín (Glucophage), nateglinid (Starlixu), repaglinidu (Prandin), chlórpropamid ( Diabinese), glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) a ďalšie.
- Lieky používané na zníženie cholesterolu (sekvestranty žlčových kyselín) interaguje s niacínom a niacínamidom (vitamín B3).
- Lieky proti cukrovke (antidiabetikami) interaguje s niacínom a niacínamidom (vitamín B3)
- Niektoré lieky na znižovanie cholesterolu s názvom sekvestranty žlčových kyselín môžu znížiť množstvo, koľko niacínu alebo niacinamidu telo absorbuje. To by mohlo mať za následok zníženie účinnosti niacínu alebo niacinamidu. Dávkujte niacín alebo niacinamid a lieky najmenej 4 hodiny od seba.
- Niektoré z týchto liekov používaných na zníženie hladiny cholesterolu zahŕňajú cholestyramín (QUESTRAN) a kolestipolu (Colestid).
- Lieky používané na zníženie cholesterolu (statíny) interaguje s niacínom a s niacínamidom (vitamín B3)
- Niacín môže nepriaznivo ovplyvniť svaly. Niektoré lieky použité na zníženie cholesterolu v krvi nazývané statíny môžu tiež ovplyvňovať svaly. Užívanie niacínu spolu s týmito liekmi na znižovanie cholesterolu môže zvýšiť riziko svalových problémov.
- Niektoré z týchto liekov používaných na zníženie hladiny cholesterolu zahŕňajú rosuvastatín (Crestor), atorvastatín (Lipitor), lovastatín (Mevacor), pravastatín (Pravachol) a simvastatín (ZOCOR).
- Primidón (Mysoline) interaguje s niacínom a niacínamidom (vitamín B3)
- Primidón (Mysoline) sa členia v tele. Existujú určité obavy, že užívaním niacinamidu môže dôjsť k zníženiu rýchlosti, ktorou telo odbúrava primidón (Mysoline). Nepoznáme však dostatok informácií,či je to pre zdravie dôležité.
- Probenecid interaguje s niacínom a niacínamidom (vitamín B3)
- Probenecid sa používa na liečbu dny. Pričom veľké dávky niacínu môže zhoršiť dnu a znížiť účinnosť probenecidu.
- Sulfinpyrazón (Anturane) interaguje s niacínom a niacínamidom (vitamín B3)
- Sulfinpyrazón (Anturane) sa používa na liečbu dny. Pričom veľké dávky niacínu môžu zhoršiť dnu a znížiť účinnosť sulfinpyrazónu (Anturane).
Vitamín B3 a dávkovanie
Tieto dávky boli študované vo vedeckom výskume:
Ústami:
K zníženiu hladiny cholesterolu: Účinky niacínu sú závislé od dávky. Najväčšie zvýšenie HDL a zníženie triglyceridov sa vyskytujú pri 1200-1500 mg / deň. Niacín má najväčší vplyv na LDL, ku ktorému dochádza pri dávke 2000-3000 mg / deň.
Aby sa zabránilo problémom u ľudí so srdcovými chorobami a u ľudí s vysokým cholesterolom: Niacín 4 gramy denne.
Pre prevenciu a liečbu nedostatku vitamínu B3: dávky kyseliny nikotínovej a niacinamidu sa považujú za rovnocenné. Pre mierny nedostatok vitamínu B3 niacín alebo niacinamid sa používa 50 až 100 mg za deň. Pri pelagre u dospelých niacín alebo niacinamid 300-500 mg denne sa podáva v rozdelených dávkach. Pre pelagre u detí niacín alebo niacinamid 100-300 mg denne sa podáva v rozdelených dávkach. Pre chorobe s názvom hartnup niacín alebo niacinamid sa užíva vdávkach 50-200 mg denne.
Pre zníženie straty kvapaliny spôsobenej toxínom cholery: niacín 2 gramy denne.
Aby sa zabránilo diabetesu 1. typu u vysoko rizikových detí: s postupným uvoľňovaním niacínamidu 1,2 g / m² (telesného povrchu) za deň.
K spomaleniu progresie ochorenia novodiagnostikovaných diabetikov 1. typu: Niacínamid 25 mg / kg denne.
Pre liečenie osteoartritídy: niacinamid 3 gramy za deň v rozdelených dávkach.
Pre zníženie rizika katarakty: A denného príjmu asi 44 mg niacínu.
Pre prevenciu Alzheimerovej choroby: 17-45 mg niacínu z potravín a multivitamíny. K potravinovým zdrojom s vysokým obsahom niacínu patrí mäso, ryby, fazuľa, orechy, káva, zrná a obilniny. Všimnite si, že neexistuje žiadny spoľahlivý dôkaz, že užívanie niacínových doplnkov samostatne prispeje k prevencii Alzheimerovej choroby.
Odporúčaná denná výživové dávky (RDA) niacínu je: Dojčatá 0-6 mesiacov, 2 mg; Dojčatá 7-12 mesiacov, 4 mg; Deti 1-3 roky, 6 mg; Deti 4-8 rokov, 8 mg; Deti 9-13 rokov, 12 mg; Muži 14 rokov a starší, 16 mg; Ženy 14 rokov a staršie, 14 mg; Tehotné ženy, 18 mg; a dojčiace ženy, 17 mg. Maximálna denná dávka niacínu je: Deti 1-3 rokov, 10 mg; Deti 4-8 rokov 15 mg; Deti 9-13 rokov, 20 mg; Dospelí, vrátane tehotných a dojčiacich žien, 14-18 rokov, 30 mg; a dospelí, vrátane tehotných a dojčiacich žien, starších ako 18 rokov, 35 mg.