Čerešne

Popis

Čerešne majú veľmi špecifickú a príťažlivú arómu, sú plné hodnotných výživových látok a veľmi zdravé. Čerešne dozrievajú v období od mája do augusta. Najobľúbenejšie a najsladšie sú hlavne tmavé plody. Čerešňa je malý mäkký plod, ktorý v sebe ukrýva kôstku okolo ktorej sa nachádza sladká dužina bielej alebo ružovkastej farby s vysokým obsahom vody. Povrch tvorí šupka ktorej farba závisí od fázy zrelosti od červenkastej až po tmavočervenú farbu.

Pôvod čerešní

Čerešne pôvodne pochádzajú síce z Prednej Ázie a juhovýchodnej Európy, ale v súčastnosti sú rozšírené po celom svete. Rovnako ako aj višne sa rozšírili po Európe vďaka starým Rimanom. Voľne rastúce čerešne mávajú mohutnú korunu a bohato rodia. Z pôvodných divo rastúcich čerešní vzniklo množstvo odrôd okrasných čerešní. Najrozšírenejšie odrody u nás sú Mednianska polochrupka, Čelovská chrupka, Ňaršanská chrupka, Krupinská dudečka a Dúbravská májová. Pri skladovaní dávajte pozor aby ste čerešne neumiestňovali v blízkosti aromatických potravín pretože ľahko prijímajú cudzie pachy.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Význam pri zdravie

250 gramov čerešní na týždennej báze vám stačí na zníženie kyseliny močovej v krvi, čím predídeme vzniku dny. Čerešne obsahujú tiež antokyanáty, respektíve antokyanidíny a taktiež vitamín C a zinok. Neutralizujú škodlivé vplyvy voľných radikálov a tiež ničia škodlivé enzýmy, ktoré spôsobujú starnutie a vädnutie pleti. Antokyanáty majú za následok zmiernenie tvorby histamínu a prostaglandínu, čo spôsobuje zmierňovanie zápalov. Čerešne sú preto skvelým prírodným liečivom pri paradentóze, zápaloch a artritíde. obsahujú veľké množstvo vitamínu C a kyseliny listovej, ktorá podporuje činnosť mozgu a nervov. Majú taktiež vysoký obsah vápnika, draslíka a železa. Medzi najvýznamnejšie liečivé účinky čerešní patria: pomoc pri redukcii hmotnosti, zmierňujú reumatické ochorenia kĺbov a dnu, chránia väzivové tkanivo pred enzymatickým rozkladom, skrášľujú pleť, omladzujúce účinky, protizápalové účinky, pomoc pri paradentóze. Veľmi dobré pre úpravu trávenia, odstránenie zápchy a k celkovej detoxikácii organizmu je absolvovanie čerešňovej kúri. Stačí ak počas týždňa zjete každý deň 250 gramov čerstvých alebo upravených čerešní. Látky ktoré sa nachádzajú v čerešniach na seba viažu škodliviny spôsobom, že ich organizmus môže následne vylúčiť. Čerešne obsahujú okrem iného aj horčík, jód, fosfor, kremík a širokú škálu vitamínov ako A,B,C,E a P. Čerešne si nezabudnite dať aj v prípade ak Vás trápi svalová horúčka, niektorí odborníci odporúčajú športovcom, aby toto ovocie jedli pravidelne.

Nutričné hodnoty

Čerešne sa zaradujú na zoznam ovocia, ktoré patria medzi najzdravšie na svete. Jedným z ich najväčších výhod je, že majú málo kalórií, sú výborným zdrojom draslíka a sú plné nielen protizápalových ale aj protirakovinových zložiek. Viac ako 80% ich obsahu tvorí voda a preto sú výbornými na boj s kilogramami navyše. Okrem iného obsahujú látky, ktoré nedovolia tukom preniknúť cez črevnú stenu do tela.

Hodnoty na 100 gramov :

Kalórie (kcal): 50

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Tuky 0,3 g

nasýtené tuky 0,1 g

polonasýtené tuky 0,1 g

mononasýtené tuky 0,1 g

*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch  sa často sa uvádza jednotka IU:

 • Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
 • Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
 • Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
 • Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.

Ako pestovať čerešne

čerešne pestovanie

Čerešne rovnako ako aj vyšne patria k stromom, ktoré sa oplatí pestovať. Sú to stromy, ktoré majú nízke nároky a prinášajú ovocie skoro na Jar. Čerešniam vyhovujú takmer všetky pestovateľské oblasti. Najvhodnejšie sú pre ne mierne svahy obrátené k juhu, juhovýchodu a k západu. Čerešne sú náročné na humusovú pôdu a neznášajú pôdy zamokrené, ťažké a kyslé s vysokou spodnou vodou. Sadia sa buď na jeseň alebo na jar do jám, ktoré boli pripravené v jeseni. Rodivosť prichádza približne na 3 až 5 rok po výsadbe.

Recepty

Už len pri pohľade na zrelé čerešne sa nám zbiehajú slinky a predstavujeme si ich v podobe ktorú máme najradšej, či už sú to ovocné koláče, nákypy, ovocné jogurty, šťavy, rozmanité dezerty, alebo len čerstvé obraté rovno zo stromu. Čerešne sú výborne kombinovateľné s tvarohom, jogurtom alebo si z nich môžeme pripraviť domácu zmrzlinu. Pri ich zaradení do jedálneho lístka sa skrátka fantázii medze nekladú. Môžeme si z nich vyrobiť kompót, aby sme si ich dopriali aj počas zimy alebo ich podávať horúce flambované k pudingu alebo zmrzline. Čerešne nemusíte používať len v sladkých verziách rovnako sa hodia podusené s kuracím mäsom a cibuľou, k zemiakom alebo ich pridajte do rizota.

Výborným zdrojom na ráno a naštartovanie nášho trávenie je príprava napríklad čerešňového jogurtu na ktorý potrebujem 250 gramov odkôstkovaných čerešní, jeden biely jogurt, vanilkovú arómu a med podľa chuti. Postup je jednoduchý čerešne jednoducho umyjeme, odkôstkujeme, zmiešame s jogurtom, vanilkovou arómou a medom.

Ďalším výborným typom na spracovanie čerešní je aj zdravý džem a chia semienkami. Všetko, čo k tomu budeme potrebovať sú 2 litre rozmixovaných čerešní a červených ríbezlí, 200 gramov kokosového cukru, 1 vanilkový struk, 100 gramov chia semienok, štipku soli a 20 gramov kyseliny citrónovej. Do väčšieho hrnca dáme rozmixované ovocie, vanilku a cukor (môžeme okrem kokosového cukru použiť aj xylitol alebo trstinový cukor) a uvedieme do varu. Redukujeme kým sa väčšia časť vody neodparí a masa nezhustne. Následne pridáme soľ, kyselinu citrónovú a chia semienka. Masu premiešame a varíme ešte približne 10 minút. Hotový džem prelejeme do pripravených vyvarených pohárov. Čerešňový džem je výborný nielen za horúca, ale aj dobre vychladený

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)

Čerešňová zmrzlina

Hľadáte zmrzlinu, ktorá je bez lepku, laktózy raw a ešte aj vegánska? Doma si takúto zmrzlinu môžete pripraviť a dopriať kedykoľvek len chcete lebo okrem iného je aj bez pridaného cukru. Budete k nej potrebovať iba 2 zmrazené banány, 2 hrste čerešní, 2 hrsti jahôd, alebo iného bobuľovitého ovocia, pár lístkov medovky a 1 vanilkový struk. Všetky ingrediencie hodíte do mixéra tak, aby sa banán nachádzal na spodku mixéra a mixujete. kedže banány boli v mrazničke zmrzlinu môžete podávať ihneď, alebo ju môžete dať do mrazničky na neskôr. Zmrzlinu môžete podávať ozdobenú ovocím podľa chuti alebo s lístkami mäty.

4.4/5 - (5 votes)

Reply