Nektárinka

Nektárinka – sladké ovocie podobné broskyni

Nektárinky sú vynikajúce  ovocie s úrodou na konci leta, podobne ako broskyne. Sú zvyčajne o niečo menšie, než je priemer broskyne a majú hladkú kožu. Využitie nektárinky je rovnaké ako využitie broskýň. Môžu byť jedené čerstvé, pridané do koláčov a sú sladkým, chutným prírastkom do ovocného šalátu.

Popis

Nektarinka (Prunus persica) sa pestuje v teplejších oblastiach mierneho pásma na severnej a  na južnej pologuli. Genetická varianta bežných broskýň na nektárinky bola s najväčšou pravdepodobnosťou domestikovaná v Číne pred viac ako 4000 rokmi. Nektárinky a broskyne sú prakticky na nerozoznanie. Nektárinka má hladký povrch, ktorý nemá jemné chĺpky , ktoré sú charakteristické pre broskyňu. Jadrá oboch plodov sú podobné vo vzhľade. Jadierko sa vo väčšine prípadov ľahko oddeľuje od plodu. Nektárinky majú vo vnútri červenú, žltú alebo bielu farbu a sú zdrojom vitamínu A a C. Bežne sa konzumujú čerstvé alebo sa zavárajú, robia sa z nich džemy a koláče.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Nektárinky sú v priemere o niečo menšie a sladšie ako broskyne. Kvôli nedostatku chĺpkov na pokožke môže sa zdať nektárinka viac červenkastá ako broskyňa, čo prispieva k vzhľadu podobnému slivke.

Pôvod nektárinky

História nektárinky je nejasná; Prvá písomná zmienka v angličtine je od roku 1616, ale zrejme boli pestované oveľa skôr v natívnom rozsahu broskýň v strednej a východnej Ázii. 28.marca 1768 vydanie New York Gazette napríklad spomína farmu v Jamajke, Long Islande, New Yorku, kde boli pestované nektárinky.

Nutričné hodnoty

Ovocie 100 g          kcal           kj                 tuky               cukry                bielkoviny

Nektárinka              36              153              0,1                 9                          1,2

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Obsah vitamínov v nektárinke/ 100g

Vitamín A                                 475IU                                   9%

Vitamín B6                                60.0 mg                               2%

Vitamín B12                            120.0 mcg                             0%

Vitamín C                                 7.7 mg                                   13%

Viitamín D                                   ~                                            ~

Vitamín D3                              0.0 mg

Vitamín E                                 3.1 mcg                                   4%

Vitamín K                                 0.0 mg                                     2%

Thiamin                                     0.0 mg                                    2%

Riboflavin                                  1.6 mg                                     8%

Niacin                                         1.6 mg                                     8%

Pantothenic                               0.3 mg

Choline                                     8.9 mg

Betaine                                     0.3 mg

Folate                                        7.2 mcg

Obsah minerálov v nektárinke/100g

Vápnik                                           8.6 mg             1%

Železo                                           0,4 mg            1%

Magnézium                                  12,9 gm         3%

Fosfor                                            37.2 mg         4%

Draslík                                           287 mg           8%

Sodík                                              0.0 mg            0%

Zinok                                              0.2 mg            2%

*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch  sa často sa uvádza jednotka IU:

 • Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
 • Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
 • Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
 • Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.

Nektárinky a význam pre zdravie

 • Šťavnaté a chutné nektárinky majú nízky obsah kalórií (100 g obsahuje len 44 kalórií) a neobsahujú žiadne nasýtené tuky. Sú skutočne obohatené s mnohými zdraviu podporujúcimi antioxidantmi, rastlinnými živinami, minerálnymi látkami a vitamínmi.
 • Čerstvé nektárinky obsahujú malé množstvo vitamínu C. 100 g poskytuje 5,4 mg alebo asi 9% z dennej odporúčanej dávky. Vitamín C má antioxidačné účinky a je nutný pre tvorbu spojivového tkaniva v ľudskom tele. Konzumácia ovocia bohatého na vitamín C pomáha telu vyvinúť odolnosť voči infekciám a pomáha zachytávať škodlivé voľné radikály.
 • Nektárinky majú malú, ale zdravú koncentráciu iných antioxidačných vitamínov, ako je vitamín A, vitamín E ,flavonoidy ,luteín, Zea-xantín a SS-kryptoxantíny. Tieto zlúčeniny pôsobia ako ochrana proti kyslíkovým voľným radikálom a odvodených reaktívnych foriem kyslíka (ROS), ktoré hrajú úlohu pri starnutí a rôznych chorobných procesov. Vitamín A je tiež dôležitý pre udržanie zdravej a žiarivej pokožky.  Je známe, že konzumáciou prírodného ovocia bohatého  na vitamín A, je telu  poskytnutá  ochrana pred rakovinou pľúc a  ústnej dutiny.
 • Ovocie je zdrojom niektorých B-komplex vitamínov a minerálov. Obsahuje niacín, kyselinu pantoténovú, tiamín a pyridoxín. Okrem toho obsahuje vhodný pomer minerálov a elektrolytov, ako je draslík, železo, zinok, meď a fosfor. Železo je potrebné pre tvorbu červených krviniek. Draslík je dôležitou zložkou bunkových a telesných tekutín, ktoré pomáhajú regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak.
 • Ovocie je dobrým zdrojom vitamínu C, karotenoidov provitamínu A, B-komplex vitamínov a rôznych druhov minerálov. Existujú nepatrné rozdiely v koncentrácii týchto živín v závislosti na odrode nektárinky.
 • Ďalšie štúdie poukázali na to, že fenolické látky nachádzajúce sa v nektárinkách (rovnako ako v ďalšom kôstkovom ovocí, ako sú slivky a čerešne) majú silný potenciál na zmiernenie metabolického syndrómu. Ide o súbor podmienok a faktorov spojených s obezitou, ktoré veľmi pravdepodobne vedú k diabetu a kardiovaskulárnym ochoreniam.

Nektárinka – ako pestovať?

nektárinka pestovanie

Nektárinka je stredne veľký opadavý strom s vyklenutými vetvami. Vyžaduje si veľmi chladnú zimnú sezónu nasledovanú teplým počasím pre správny vývoj púčikov. Biele alebo ružovo-biele kvety sa objavia na začiatku jari, neskôr, od júna, sa vyvíjajú do atraktívnych plodov. Ovocie sa objavuje v  rovnaký čas ako aj broskyne. Avšak, nektárinky majú tendenciu byť menšie a majú hladký povrch na rozdiel od broskýň, ktoré sú posiate jemnými chĺpkami.

Nektárinky a iné kôstkované ovocie majú sezónu v letných mesiacoch a vrchol dozrievania dosahujú v júli a v auguste. Starostlivosť o nektárinky vo viacerých južných oblastiach zahŕňa starostlivé zalievanie v horúcich obdobiach. Pestovanie nektárinky je v podstate rovnaké ako u broskýň, pričom najlepšie výsledky zvyčajne získať na dobre odvodnené piesčitej či štrkovito hlinitej pôde  obohatenej dusíkom.

Nektárinka a jej využitie v kuchyni

Pri kúpe nektáriniek sa zamerajte na tie voňavé s napnutou kožou. Vyhýbajte sa tým s vráskami a tým, ktoré sú obité a majú modriny.

Najlepšie chutia čerstvé bez zbytočného odkladania, ale zrelé nektárinky môžu byť v chlade po dobu troch až piatich dní.
Šťavnaté nektárinky majú lahodnú chuť . Konzumujte len čerstvé a zrelé ovocie. Tie menej zrelé sú vhodné do koláčov.

Tipy na servírovanie

 • Nektárinky všeobecne chutia dobre aj bez akýchkoľvek ochucovadiel / prímesí
 • Plátky nektárinky môžu byť pridané do ovocných šalátov a dezertov.
 • Z ovocia môžete pripraviť lahodné džemy, želé a zmiešané ovocné dezerty.
 • Môžu sa tiež použiť do koláčov a rôznych dezertov.

Nektárinkový džem

Prípravka: 20 minút

Celkový čas: 45 min

Počet porcií: približne 5 šálok

Ingrediencie

500 gramov nektáriniek

trochu malín

680 gramov cukru

2 lyžice čerstvej citrónovej šťavy

 Postup prípravy:

Zmiešajte dohromady ovocie, cukor a 1/4 lyžička soli vo veľkom hrnci. Za stáleho miešania priveďte do varu, miešajte, kým sa cukor nerozpustí a rozdrvte ovocie zemiakovým mixérom. Pridajte citrónovú šťavu; pokračujte vo varení za častého miešania, keď sa var spomalí, kúsky ovocia sa ukážu v hornej časti. Na povrchu bude vidno penu. Naberajte džem do čistých nádob, nenapĺňajte úplne doplna. Nechajte úplne vychladnúť. Udržiavajte v chlade.

Nektárinkové Cupcake

Predhrejte rúru na 350 stupňov. Zmiešajte dohromady múku, prášok do pečiva, 1/4 lyžičky soli. Následne zmiešame mlieko a vanilku.

Vyšľaháme maslo a cukor v mixéri na strednej rýchlosti, kým nebude zmes bledá a nadýchaná. Miešame asi 3 minúty. Počas miešania pridajte do zmesi  vajce.

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)

Budeme potrebovať muffinové košíky alebo nádobky. Naplňte každý s 1 lyžicou cesta, 1 kopcovitou  lyžicou nasekanej nektárinky a pridajte 2 lyžice cesta. Pečieme, kým okraje začnú naberať zlatistú farbu. Približne to bude trvať asi 25 minút. Necháme vychladnúť . Potom si spravíme polevu. Vyšľaháme smotanu a dáme ju na vrch košíčkov.  Najlepšie košíčky sú so  smotanou a plátkami nektárinky.

3/5 - (2 votes)

Reply