Budhova ruka
V článku nájdete:
Podivný názov ?
Možno na prvýkrát sa vám názov budhova ruka bude zdať naozaj divný, hlavne pre ovocie. Avšak, tento čínsky citrus je veľmi známy po celom svete. Neváhajte a pokračujte v čítaní ak sa chcete dozvedieť viac!
Popis
Budhova ruka, z lat. citrus medica var. digitata (tiež známa ako bushukan /z japončiny/), je jeden z najvzácnejších a najatraktívnejších citrusov. Tento citrus je vlastne malý strom v tŕnií. Jeho veľké, oválne listy sú svetlozelené a narastajú asi štyri až šesť centimetrov. Jeho biele kvety sú sfarbené do fialova z vonkajšej strany. Plody budhovej ruky majú žltú nehorkú šupku a neobsahujú kôstky. Vnútro tvorí horká, biela dužina. Sú zároveň veľmi voňavé.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Budhova ruka a pôvod
Pôvod budhovej ruky je z teplej a suchej oblasti v severovýchodnej Indii a Číne.
Niektorí učenci veria, že budhistickí mnísi priniesli toto ovocie z Indie do Číny niekedy v 4. storočí nášho letopočtu, zatiaľ čo iní veria, že prirodzene vyrástlo a vyšľachtilo sa z iného typu citrusu.
Avšak, budhova ruka je rozšírená prevažne v Južnej a Juhovýchodnej Ázii.
Charakteristika
- Riedi a zároveň čistí našu krv
- Chráni nás pred trombózou
- Bojuje proti chudokrvnosti
- Zvyšuje vstrebávanie železa do tela
- Rozpúšťa obličkové kamene
- Ideálna pri chudnutí
- Posilňuje náš imunitný systém
- Pomáha proti žalúdočným problémom
- Bohatý na obsah vitamínu C
- Zmierňuje bolesti
- Znižuje vysoký krvný tlak
- Zrýchľuje tvorbu chrást
- Účinný proti astme
- Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a vápnika
- Zlepšuje bolesti pri menštruačnom cykle
Nutričné hodnoty
1 čajová lyžička budhovej ruky obsahuje:
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
- 3 Kcal
- 0 g – tuky
- 0 g – cholesterol
- 0 g – sodík
- 1 g – sacharidy
- 1 g – vláknina
- 0 g – cukry
- 0 g – bielkoviny
- 13 % RDI vitamínu C
- 1 % RDI vápnika
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Ako pestovať budhovu ruku?
Rastlinu umiestnime na čo najviac svetlé miesto pri juhovýchodnom či juhozápadnom okne. Vyhýbajte sa prievanu a premočeniu rastliny, pretože môžu negatívne ovplyvniť životnosť a kvalitu rastliny.
V priebehu zimy je nutné obmedziť zálievku. Doporučuje sa na cca 1x za 10 až 14 dní. Počas tohto obdobia by mala byť rastlina v miestnosti s teplotou okolo 4 až 6 °C.
Na jar je vhodná doba pre presádzanie rastliny do mierne kyslého substrátu a súčasne v tejto dobe urobíme aj rez.
Počas kvitnutia by mala mať rastlina teplotu okolo 15 až 20 °C. Vyššia teplota už môže negatívne ovplyvniť vývoj plodov, preto sa jej skúste vyhýbať.
Nepolievajte rastlinu vodou s obsahom chlóru! Nemá na budhovu ruku dobrý vplyv. Ideálna je vlažná a mäkká voda.
Vedeli ste, že…?
- Budhova ruka sa používa aj ako osviežovač vzduchu, a to hlavne v Japonsku a v Číne. Takisto je toto ovocie zastúpené v citrusových vôňach a parfémoch.
- V budhistických chrámoch sa budhova ruka môže podávať aj počas náboženských ritálov.
- Podľa tradície sa hovorí, že Buddha plodom, ktoré môže zovrieť dáva prednosť. Uzavreté ruky totiž symbolizujú práve Buddhove zákony modlitby.
- Budhova ruka sa často označuje aj ako „citrón s prstami“.
- V Číne budhova ruka symbolizuje šťastie a dlhý život.
Chuť alebo vôňa a použitie budhovej ruky
Budhova ruka sú citrónovo žlté plody, ktoré sa líšia tvarom aj veľkosťou. Toto ovocie je popisované ako unikátna zmes horkého a sladkého, podobne ako kumkvat a mandarínka, s levanduľovým nádychom a zvýrazňuje svetlú citrónovú vôňu.
Budhova ruka neobsahuje žiadnu vlákninu alebo šťavu, takže sa používa len vďaka svojej vôni a aróme. Budhova ruka sa používa napr. ak ju chceme vylúhovať do ľahkých destilátoch ako napr. vodka, alebo na rôzne príchute cukrov a solí pre použitie v iných receptoch. Použiť budhovu ruku môžeme aj pri šalátových zálievkách, cestovinách, v zložených maslách, marinádach alebo ju použiť s koreňovou zeleninou pred pražením.
Grilovaná panenka na šalvii s budhovou rukou a sušenou šunkou
Čas potrebný na prípravu: 50 minút
Počet porcií: 4 porcie
Doporučená príloha: čerstvý zeleninový šalát
Na prípravu tohto receptu budeme potrebovať:
- 40 g – sušená šunka
- 500 g – bravčová panenka
- budhova ruka
- Jeden a pól polievkovej lyžice – lístky šalvie
- 50 g – maslo
- olivový olej (na potieranie)
- korenie
- soľ
Postup receptu:
- Najskôr si sušenú šunku, budhovu ruku a nasekané lístky šalvie spracujeme na hustú pastu a dochutíme to celé korením a soľou.
- Na hrubšie plátky si narežeme panenky, do ich vnútra si urobíme dierky a té naplníme hustou pastou.
- Potom olejom potrieme panenky naplnené pastou a grilujeme ich asi 6 až 8 minút z oboch strán až pokiaľ panenky nebudú prepečené a mäkké.
- Panenky si premiestnime sa servírovací tanier a môžeme podávať.
- Na záver môžeme ešte pridať lístky šalvie na ozdobu. Prajem dobrú chuť.
Sviečková na smotane s arómou budhovej ruky
Čas prípravy – 60 minút
Náročnosť – ťažká
Na prípravu tohto receptu budeme potrebovať:
- Bobkový list
- Zelér – 1/2 ks
- Cibuľa – 2 ks
- Budhova ruka – 1 ks
- Kryštálový cukor
- Hovädzie mäso – cca 600 g
- Maslo – 50 g
- Hladká múka – 60 g
- Mrkva – 3 ks
- Nové korenie – 5 guličiek
- Ocot – 3 PL
- Olej – 4 PL
- Korenie
- Petržlen – 2 ks
- Slanina – 100 g
- Smotana – 200 ml
- Soľ
- Tymián
- Hovädzí vývar – 1 l
Pracovný postup receptu:
- Na začiatok si umyjeme a osušíme mäso. Do mäsa si spravíme menšie otvory, do ktorých potom budeme dávať slaninu. Slaninu si medzitým nakrájame na kúsky a prešpikujeme ju do mäsa. Nezabudnime okoreniť. Soli sa treba vyhnúť, pretože by porušila mäsovú štruktúru a mohla by nám vytiecť šťava.
- Umyjeme si zeleninu, ktorú potom očistíme a nakrájame na kocky. Zeleninu zmiešame s korením a asi s polovicou oleja. Do hlbšej misky si vložíme prešpikované mäso a zalejeme ho zeleninovou zmesou. Celé to v chladničke necháme marinovať približne jeden deň.
- Keď prejde jeden deň (alebo aj viac) mäso si vyberieme zo zeleninového vývaru a na rozpálenom olejo ho orestujeme zo všetkých strán.
- Mäso vyberieme a na rovnakom oleji teraz orestujeme zeleninu (aby bola orestovaná dozlatista) aj spolu s kôrou z polovice citróna.
- Keď sa nám zelenina opraží, pridáme k nej cukor, ktorý necháme skaramelizovať. Celé to podlejeme pripraveným hovädzím vývarom.
- Vývar privedieme do varu a medzitým si vložíme do hrnca opečené mäso. Po pokrievkou ho dusíme asi 2 hodiny, až do kým nezmäkne.
- Mäso si po zmäknutí vyberiem z hrnca a zabalíme ho buď do navlhčenej utierky alebo inej ľubovoľnej čistej látky.
- Medzitým si môžeme pripraviť sviečkovú omáčku. Najskôr si rozpustíme maslo, potom pridáme múku a takúto zmes postupne zašľaháme do hrnca, kde sa nachádza vývar aj so zeleninou. Omáčka by nám mala začať hustnúť. Nezabudnime ju dochutiť soľou, prevareným octom, cukrom a na záver ešte môžeme pridať kúsky budhovej ruky. Celé to varíme asi pól hodiny a potom pridáme smotanu.
- Zeleninu si scedíme cez hustý cedník. Treba dbať na to, aby sa nám pretlačilo čo najviac zeleniny. Opäť krátko povaríme zmes a môžeme ešte dochutiť.
- Sviečková je hotová. Ideálna príloha k nej je knedľa. Prajem dobrú chuť!