Vitamín A

Retinol

Vitamín A je vitamín, ktorý môžeme nájsť v mnohých druhoch ovocia, zeleniny, vajíčkach, plnotučnom mlieku, masle, margaríne, mäse a v mastných morských rybách.  Vitamín A môže byť rovnako vyrobený aj v laboratóriách.

Používa sa na liečbu deficitu vitamínu A, na zníženie komplikácií chorôb ako malária, HIV, osýpky a hnačka.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Ženy používajú vitamín A pri ťažkých menštruačných cykloch, pri predmenštručnom syndróme (PMS), vaginálnych infekciách, kvasinkových infekciách, fybrocystických chorobách prsníka a aby sa zabránilo rakovine prsníka. Niektoré ženy používajú vitamín A, aby znížili riziko prenosu HIV na dieťa počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčenia. Muži zase používajú vitamín A s cieľom zvýšiť množstvo spermií.

Niektorí ľudia používajú vitamín A pre zlepšenie videnia a na liečbu porúch zraku, vrátane vekom podmienenej makulárnej degenerácie, glaukómu a šedého zákalu.

Vitamín A je tiež používaný pri ochoreniach kože, vrátane akné, ekzému, lupienky, oparu, rán, popálenín, spálenín slnkom, keratosis follicularis, ichtyóza a plochého lišaju.

Používa sa aj pri gastroinetestinálnych vredoch, Crohnovej chorobe, ochoreniach Ďasien, diabete, syndróme hurler, infekciách dutín, sennej nádche a močových ciest. Taktiež je nápomocný pri liečbe ochorení nervového systému, nosových infekciách, strate čuchu, astme, pretrvávajúcich bolestiach hlavy, obličkových kameňoch, zníženej funkcii štítnej žľazy, chudokrvnosti, hluchote, zvonení v ušiach a vredoch v ústnej dutine.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Iné použitie zahŕňa prevenciu a liečenie rakoviny, chráni srdce a kardiovaskulárny systém, spomaľuje proces starnutia a posilňuje imunitný systém.

Vitamín A sa aplikuje na kožu pre urýchlenie hojenia rán, redukuje vrásky a chráni pokožku pred UV žiarením.

Ako Vitamín A funguje?

Vitamín A je potrebný pre správny vývoj a fungovanie našich očí, kože, imunitného systému a mnohých dalších častí nášho tela.

Použitie Vitamínu A

 • Nedostatok vitamínu A: užívanie vitamínu A je účinné ako prevencia a na liečbu príznakov nedostatku vitamínu A. Nedostatok vitamínu A môže nastať u ľudí s nedostatkom bielkovín, pri cukrovke, spomalenej činnosti štítnej žľazy, horúčke, ochorení pečene a cystickej fibróze.
 • Rakovina prsníka: ženy s rodinnou anamnézou rakoviny prsníka, ktoré konzumujú vysoké hladiny vitamínu A v potrave, majú znížené riziko vzniku tejto rakoviny. Nebolo dokázané, či rovnaké výhody prináša vitamín A aj v podobe vitamínového doplnku.
 • Šedý zákal: výskumy naznačujú, že vysoký príjem vitamínu A v potrave je spojený so zníženým rizikom vzniku šedého zákalu.
 • Hnačky súvisiace s HIV: Užívanie vitamínu A spoločne s bežnými liekami znižuje riziko z úmrtia z hnačky pri HIV pozitívnych detí s nedostatkom vitamínu A.
 • Malária: Užívanie vitamínu A znižuje príznaky malárie u detí mladších ako 3 roky v oblastiach kde malária je bežná.
 • Osýpky: zníženie rizika komplikácií pri osýpkach, alebo úmrtia u detí s osýpkami.
 • Lézie v ústach: výskum naznačuje, že užívanie vitamínu A, môže pomôcť liečiť lézie v ústach.
 • Zotavenie z laserovej očnej operácie: užívanie vitamínu A spolu s vitamínom E prispieva k lepšiemu hojeniu a rekonvalescencii po operácii očí.
 • Komplikácie po tehotenstve: vitamín A znižuje riziko vzniku hnačky a horúčky po pôrode u podvyživených ž Užívanie vitamínu tiež znižuje riziko smrti a výskytu šeroslepoty počas tehotenstva.

Očné ochorenie postihujúce sietnicu: výskum naznačuje, že užívanie vitamínu A môže spomaliť progresiu očnej choroby, ktorá spôsobuje poškodenie sietnice.

Vitamín A nie je pravdepodobne účinný pri:

vitamin a

 • dýchacích problémoch, ktoré majú vplyv na novorodenca : výskum ukazuje, že vpichovanie vitamínu A , neznižuje riziko problémov s dýchaním pri novorodencoch s nízkou hmotnosťou
 • gastrointestinálne vedľajšie účinky chemoterapie: vitamín neznižuje vedľajšie účinky chemoterapie u detí
 • predčasné úmrtie dieťaťa: ukázalo sa , že užívanie vitamínu A pred, v priebehu alebo po tehotenstve, neznižuje riziko ohrozenia plodu alebo predčasného úmrtia dieťaťa pri podávaní podvýživeným ženám.
 • Potrat: ženy, ktoré berú vitamín A, či už samostatne alebo v kombinácii s inými vitamínmi pred alebo počas tehotenstva, nemajú nižšie riziko výskytu potratu alebo narodenia mŕtveho dieťaťa.
 • Artróza: užívanie produktu obsahujúceho selén, vitamín A, vitamín C a vitamín E nezlepšuje stav osteoartrózy. Vitamín A u týchto ľudí ani neznižuje bolesť v prípade ak majú dostatočnú hladinu vitamínu A v tele.
 • Tuberkulóza: nízka hladina vitamínu A je bežný jav u ľudí s tuberkulózou. Ak však začneme brať vitamín A, nezdá sa že by to zlepšovalo príznaky alebo znižovalo riziko úmrtia ľudí s tuberkulózou.
 • Nádory na hlave a krku: užívanie vitamínu A neznižuje riziko vzniku nových nádorov, ani nezlepšuje stav ľudí s rakovinou.
 • Prenos HIV: užívanie vitamínu A neznižuje riziko prenosu HIV na plod počas tehotenstva. V skutočnosti výskum naznačuje, že ženy, ktoré počas tehotenstva berú vitamín A, majú vyššie riziko prenosu HIV na svoje dieťa prostredníctvom materského mlieka.
 • Infekcie dolných dýchacích ciest: užívanie vitamínu A nebráni ani neredukuje príznaky infekcie dolných dýchacích ciest pri deťoch. V skutočnosti je viazaný k miernemu zvýšeniu rizika vzniku infekcií pri deťoch.
 • Zápal pľúc: užívanie vitamínu A nepomáha pri liečbe ani ako prevencia zápalu pľúc u detí žijúcich v rozvojových krajinách.

Nedostatočné dôkazy účinnosti vitamínu A pri:

 • ochorenie pečene súvisiace s alkoholom: nedávne výskumy ukazujú, že užívanie vitamínu A spoločne s koenzímom Q10 a Ďalších vitamínov a minerálov nezlepšuje stav ľudí s ochorením peč
 • Chudokrvnosť: užívanie vitamínu A, môže zvýšiť hladinu bielkovín, ktoré majú za následok ukladanie železa, čo môže znížiť riziko vzniku anémie u detí a tehotných ž Avšak v rozvojových krajinách, kde je zvýšený výskyt anémie, sa neukázalo užívanie vitamínu A ako efektívne.
 • Rakovina krčka maternice: výskum ukazuje, že zvýšená hladina vitamínu A v krvi, alebo vyšší príjem vitamínu A je spojený s nižším rizikom výskytu rakoviny krčka maternice. Avšak toto funguje len v prípade, kedy berieme obe formy vitamínu A teda retinoly a karotény. Samotný príjem retinolu sa nespája so znížením rizika vzniku rakoviny krčka maternice.
 • Vývoj dieťaťa: vitamín A síce nezlepšuje rast u detí s normálnou výživou, avšak pri deťoch s nízkou hladinou vitamínu A, má príjem vitamínu A efekt aj na rast a vývoj.
 • rakovina kostnej drene: nedávne výskumy ukazujú, že užívanie vitamínu A v kombinácii s busulfátovou terapiou nezlepšuje stav týchto ľudí. Dokonca vitamín A v kombinácii s touto terapiou zvyšuje riziko toxicity.
 • Rakovina pažeráka: niektoré výskumy naznačujú, že ľudia s vyšším príjmom betakaroténu a vitamínu A majú nižšiu pravdepodobnosť výskytu rakoviny pažeráka. Avšak iné výskumy hovoria, že vitamín A v kombinácii s betakaroténom nebráni vzniku tejto rakoviny.
 • HIV: užívanie vitamínu A v priebehu tehotenstva, neznižuje riziko úmrtnosti pre matku alebo dieťa, taktiež ani nebráni šíreniu HIV. Avšak užívanie vitamínu A HIV pozitívnymi deťmi znižuje riziko smrti súvisiacej s HIV.
 • Rakovina pľúc: nedávne výskumy ukazujú, že užívanie vitamínu A zlepšuje priebeh rakoviny a znižuje vývoj nových nádorov u ľudí s rakovinou pľúc. Iné výskumy však ukazujú, že vitamín A nemá vplyv na prežitie pri ľuďoch s rakovinou pľúc. Tiež vitamín A pravdepodobne zvyšuje riziko rakoviny pľúc u fajčiarov a ľudí ktorí sú vystavený pôsobeniu azbestu.
 • Celková úmrtnosť: podávanie vitamínu A deťom vo veku od 6 mesiacov do 5 roku života, zdá sa znižuje riziko úmrtia, najmä v prípade detí s nedostatkom vitamínu A. Avšak pri dospelých jedincoch vitamín A v tomto prípade nepomáha.

Vitamín A je taktiež výborný doplnok stravy pre podporu dobrého zraku, ako prevencia a urýchlenie zotavenia s infekcie, zlepšuje funkcie imunitného systému, hojenie rán, zmierňuje príznaky sennej nádchy a iné.

Vedľajšie účinky

Vitamín A je bezpečným vitamínom pokiaľ ho beriete v odporúčanej dennej dávke nie viac ako 10 000 jednotiek denne.

Vitamín A sa môže stať nebezpečným v prípade ak prekročíte odporúčané dávkovanie. Niektoré výskumy ukazujú, že zvýšené dávky môžu zvýšiť riziko vzniku osteoropózy a vzniku bedrovej zlomeniny v prípade starších ľudí. Ľudia, ktorí konzumujú nízkotučné mliečne produkty, ktoré sú obohatené o vitamín A a veľa ovocia a zeleniny nepotrebujú brať doplnky výživy s vitamínom A.

Dlhodobé užívanie vysokých dávok vitamínu A môže mať za následok vznik vedľajších účinkov ako  únava, podráždenosť, duševné zmeny, nechutenstvo, žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť, zvracanie, mierna horúčka, nadmerné potenie a mnoho Ďalších. U žien, ktoré sú v menopauze môže príliš veľa vitamínu A spôsobiť zvýšené riziko vzniku osteoporózy a zlomeniny bedra.

Existujú obavy, že pri vysokých dávkach antioxidačných doplnkoch výživy, ako je vitamín A môžu vzniknúť väčšie škody ako úžitok. Niektoré výskumy ukazujú, že pri vysokej dávke vitamínu A môže existovať zvýšené riziko úmrtia zo všetkých príčin , prípadne veľa Ďalších vedľajších účinkov.

Vitamín A je bezpečný pre deti pokiaľ je užívaný v odporúčaných dávkach, ktoré sú bezpečné pre deti v závislosti od ich veku.

Menej ako 2000 jednotiek /denne u detí do 3 rokov.

Menej ako 3000 jednotiek/denne u detí vo veku od 4 do 8 rokov.

Menej ako 5700 jednotiek/denne u detí vo veku 9 až 13 rokov.

Menej ako 9300 jednotiek/ denne u detí vo veku 14 až 18 rokov.

Vitamín A je nebezpečný pre deti iba ak je užívaný vo vyšších dávkach ako sú odporúčané. V prípade predávkovania hrozí výskyt vedľajších účinkov ako: podráždenosť, ospalosť, zvracanie, hnačka, strata vedomia, bolesti hlavy, problémy so zrakom, lúpanie kože, zvýšené riziko zápalu pľúc a dalšie problémy.

Osobitné opatrenia a upozornenia

Tehotenstvo a dojčenie:  vitamín A je bezpečný pre tehotné a dojčiace ženy, ak je podávaný v odporúčaných dávkach menších ako 10 000 jednotiek denne. Väčšie množstvo sa môže stať nebezpečným a spôsobiť vrodené vady. Preto najmä tehotné ženy by mali sledovať svoj príjem vitamínu A zo všetkých zdrojov počas celej doby tehotenstva. Formy vitamínu A sa nachádzajú v niekoľkých potravinách, vrátane produktov živočíšneho pôvodu ako pečeň, niektoré cereálie a potravinové doplnky.

Nadmerné užívanie alkoholu môže spôsobiť zvýšenie potenciálnych vedľajších účinkov vitamínu A na pečeň.

Poruchy v ktorom telo nesprávne absorbuje tuky: ľudia, ktorí majú problémy so vstrebávaním tukov, ako je to v prípade celiakie, žltačky, cystickej fibrózy, ochorenia pankreasu a cirhózy pečene, nie sú schopní správne absorbovať vitamín A. Títo ľudia by mali užívať vitamín A rozpustný vo vode.

Typ ochorenia vysokého cholesterolu nazývajúceho sa „typ V hyperlipoproteínemia“. Tento typ vysokého cholesterolu môže spôsobiť, že vitamín A sa stane pre Vás jedom, preto by ste ho nemali užívať.

Črevné infekcie: črevné infekcie ako je machovec, môžu znížiť absorbciu vitamínu A.

Ochorenie pečene: príliš veľa vitamínu A môže zhoršiť toto ochorenie. Preto ho v prípade ak máte toto pečeňové ochorenie neužívajte.

Podvýživa: u ľudí s ťažkou bielkovinovou podvýživou , môže spôsobiť že budeme mať v tele príliš veľa vitamínu A.

Nedostatok zinku: nedostatok zinku môže spôsobiť nedostatok vitamínu A v tele, preto je v tomto prípade ideálne užívať doplnky výživy ktoré obsahujú vitamín A  a zinok.

Možné interakcie

Neužívajte nasledovné kombinácie:

 • prípravky na kožné ochorenia (retinoidy), reagujú s vitamínom A. Niektoré lieky na ochorenie kože majú účinky ako vitamín A a preto ak budete užívať vitamín A, môže to spôsobiť jeho prebytok vo vašom tele.
 • Antibiotiká (tetracyklín) reagujú s vitamínom A. Užívanie veľkého množstva vitamínu A v kombinácii s niektorými antibiotikami môžu zvýšiť šancu závažných vedľajších účinkov ako vnútrolebečnej hypertenzie. Avšak normálna dávka vitamínu A v kombinácii s týmito antibiotikami tento účinok nemajú. Niektoré z týchto antibiotík obsahujú demeclocyne (declomycin), minocyklín (mi nocin) a tetracyklín (achromycin).
 • Lieky ktoré môžu poškodiť pečeň reagujú s vitamínom A. Užívanie veľkého množstva vitamínu A môže viesť k poškodeniu peč Pričom veľké množstvo tohto vitamínu spolu s liekmi, ktoré môžu poškodiť pečeň , zvyšujú riziko poškodenia pečene. Neberte veľké množstvo vitamínu A, ak užívate lieky, ktoré môžu poškodiť pečeň. Lieky pri ktorých existuje takéto riziko obsahujú paracetamol ( tylenol a ďalšie), smiodarón (cordarone), karbamazepín (tegretol), izoniazid (INH), metotrexátom (rheumatrex), metyldopa (aldomet), flukonazol (diflucan), itrakonazol (SPORANOX), erytromycin (Erythrocin, IIosone, ďalšie), fenytoín (dilantin), lovastatín (mevacor), pravastatín (pravachol), simvastatín (ZOCOR) a mnoho dalších.
 • Warfarín (Coumadin) reaguje s vitamínom A. Warfarín sa používa k spomaleniu krvnej zrážanlivosti. Veľké množstvo vitamínu A tiež  prispieva k spomaleniu zrážanlivosti krvi. Kombinácia týchto dvoch môže zvýšiť vznik modrín a krvácania.

Dávkovanie

Dostatočný príjem hladiny vitamínu A pri dojčatách bol stanovený nasledovne:

 • 0 až 6 mesiacov: 400mcg/denne (1300 jednotiek)
 • 7 až 12 mesiacov 500mcg/denne (1700 jednotiek)

Odporúčaná denná dávka (RDA) pre deti a dospelých bola stanovená nasledovne:

 • deti od 1 do 3 rokov: 300mcg/denne (1000 jednotiek)
 • 4 až 8 rokov: 400mcg/denne (1300 jednotiek)
 • 9 až 13 rokov: 600mcg/denne (2000 jednotiek)
 • muži 14 rokov a viac: 900mcg/denne (3000 jednotiek)
 • ženy 14 rokov a viac: 700mcg/denne (2300 jednotiek)
 • ženy počas tehotenstva 14 až 18 rokov: 750mcg/denne (2500 jednotiek)
 • 19 rokov a staršie: 770mcg/denne (2600 jednotiek)
 • dojčiace ženy vo veku 14 až 18 rokov: 1200mcg/denne (4000 jednotiek)
 • 19 rokov a viac: 1300mcg/denne (4300 jednotiek)

Bol tiež stanovený prípustný najvyšší možný príjem (UL) pri vitamíne A. Je to najvyššia úroveň príjmu, ktorá je prípustná a nepredstavuje žiadne riziko škodlivých účinkov.

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)
 • dojčatá a deti do 3 rokov: 600mcg/denne (2000 jednotiek)
 • deti od 4 do 8 rokov: 900mcg/denne (3000 jednotiek)
 • 9 až 13 rokov: 1700mcg/denne (6000 jednotiek)
 • 14 až 18 rokov (vrátane tehotenstva a dojčenia): 2800mcg/denne (9000 jednotiek)
 • dospelí vo veku 19 a viac (vrátane tehotenstva a dojčenia): 3000mcg/denne (10 000 jednotiek)

Dávka vitamínu A sa najčastejšie vyjadruje v jednotkách, ale tiež v mikrogramoch. V prípade ak jete aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne poskytujete tým svojmu telu 50% až 65% dennej odporúčanej dávky vitamínu A, ktorú by ste mali prijať.

3/5 - (2 votes)

Reply