Limetka

Limetka ako alternatíva k citrónu

Popis

Limetka je zelená rastlina, ktorá patrí medzi citrusy. Existuje mnoho druhov limetiek či už Perská, Západo Indická, sladká alebo púštna limetka, ktoré sa rozlišujú veľkosťou, farbou a chuťou. Limetku môžeme použiť ako náhradu citrónu, pretože oba druhy ovocia majú kyslú chuť a podobný obsah vitamínov. Limetky rastú na malých stromoch, podobným kru s nepravidelnými vetvami a veľkými vajcovitými, lesklými listami vo svetlo zelenej alebo tmavozelenej farbe. V období kvitnutia sa na nich vytvoria krásne biele alebo žlté kvety pripomínajúce hviezdu s opojnou vôňou. Má jasné zelené plody menšie ako citrón, ktoré majú guľatý tvar, viac kyseliny a tenšiu kôru.

Detoxikačné produkty
Najlepšie detoxikačné produkty si môžete pozrieť v našom kompletnom zhodnotení – všetky informácie na správny výber detoxikačného nápoja. Pozrieť produkty na detoxikáciu [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]

Limetka a pôvod

Pôvod tohto ovocia smeruje do  juhovýchodnej Ázie a v súčastnosti sa pestuje najmä v tropických a subtropických oblastiach po celom svete.  Do Egypta a severnej Afriky boli privezené niekedy v 10 storočí Arabskými obchodníkmi, ktorí ju tiež asi o tri storočia neskôr priviezli do Španielska a zvyšnej časti Južnej Európy. Rozlišujeme dva základné a najrozšírenejšie druhy limetiek a to je Tahitská a Mexická. Malé okrúhle ovocie bežne nájdeme v obchodoch s potravinami a je tiež rozšírené medzi barmanmi ako súčasť mnohých kokteilov a miešaných nápojov. Mexická limetka sa zberá zelená a má ostrejšiu a kyslejšiu chuť ako Tahitská limetka. Tá sa rozlišuje aj farbou, pretože je veľká ako citrón a má žltkastú farbu. Málokedy ju vidno v obchodoch, pretože je ľahko zameniteľná s citrónom, alebo používa sa ako zložka obľúbeného ,,Key Lime“ koláča, niečo ako limetkový cheesecake.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Ako pestovať

limetka pestovanie

Ak si chceme doma vypestovať svoju vlastnú limetku je potrebné, aby sme postupovali rovnako ako v prípade iných druhov citrusov. Keďže sú to tropické rastliny, ktoré potrebujú dostatok svetla, je dôležité o ne dbať so zvýšenou pozornosťou najmä na jeseň a v zime. Optimálna teplota pre ich rast je 22-30 stupňov. Nezabudnite na vhodný substrát na citrusy so slabo kyslou pôdou, kde sa PH pohybuje niekde v rozmedzí 6-7. Pri citrusoch je kľúčové zalievanie, to znamená nie na pravidelnej báze, ale vtedy keď to rastlina potrebuje. Nezabúdajte na pravidelné hnojenie hnojivom s obsahom stopových prvkov ako železo, mangán, zinok a iné. Ideálnym však je pestovať rastlinu v skleníku.

Účinky limetky na zdravie

Je to prvé ovocie, ktoré by nám malo prísť na myseľ pokiaľ sa jedná o jeho lekárske využitie. Tento kyslý citrusový plod dokáže veci, ktoré ani mnohými pokročilými liekmi nedokážete. Už po stáročia sa limetka používala pri liečbe mnohých chorôb.

Limetka je veľmi známa ako liek pri chorobe skorbut, ktorá je spôsobená nedostatkom vitamínu C v tele. Je to najmä tým, že limetka je bohatá práve na vitamín C, ktorého dávku je pri tomto ochorení potrebné zvýšiť. V minulosti sa najmä vojaci dopovali limetkami, aby predchádzali tomuto v tej dobe smrteľnému ochoreniu. Dokonca aj teraz sa odporúča ich konzumácia robotníkom, ktorí pracujú v znečistenom prostredí ako lakovne, cementrárne a iné. Šťava z limetky je veľmi prospešná pre našu kožu, či už je užívaná vnútorne alebo aplikovaná z vonku. Má regeneračné schopnosti, udržuje ju jasnú a chráni pred infekciami. Vďaka veľkému množstvu antioxidantov má antibakteriálne a dezinfekčné schopnosti a pomáha pri problémoch ako je akné, lupiny a modriny. Flavonoidy obsiahnuté v limetke stimulujú tráviaci systém a zvyšujú sekréciu žalúdočných šťiav, kyselín a žlče vďaka čomu sa zlepšuje trávenie. Preto v Indii po každom obede a večeri pijú limetkovú šťavu. Vláknina obsiahnutá v limetke je skvelá aj na zmiernenie zápchy a v prípade ak zmiešame limetkovú šťavu so soľou, pôsobí ako prírodné preháňadlo bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Pre tento obsah vlákniny a nízkemu glykemickému indexu sú výborné hodí ako podporná liečba pri cukrovke. Vláknina má za následok tiež znižovanie krvného tlaku a vylučuje prítomnosť zlého cholesterolu, čo je výborná prevencia proti ochoreniam srdca, infarktu a mŕtvice. Kyselina citrónová, ktorú obsahujú dokáže pôsobiť ako rozpúšťadlo a rozpustiť kyselinu močovú v krvi, ktorá je základom ochorení ako artritída a dna.

Obsahuje tiež flavonoidy, ktoré majú antioxidačné, antikarcinogénne, detoxikačné a antibiotické účinky stimulujúce hojenie žalúdočných a vredov v ústach.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

 • podporuje chudnutie
 • zlepšuje trávenie
 • zlepšuje stav našej pokožky
 • účinná pri problémoch s močením a vyprázdňovaním
 • účinná pri respiračných chorobách, vredoch, DNE
 • Skorbut
 • znižuje horúčku

Nutričné hodnoty

Výhodou limety oproti citrónu je, že môže obsahovať až dva krát viac šťavy. Má síce menej vitamínu C ako citrón, avšak jej nutričné hodnoty si úžasné a sú výborným bojovníkom proti vírusom. Jedna limeta obsahuje 0.47 gramu bielkovín, 1.9 gramu vlákniny a iba 20 kalórií.

Čo sa týka celkových hodnôt a obsahu na 100 gramov obsahuje:

*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch  sa často sa uvádza jednotka IU:

 • Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
 • Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
 • Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
 • Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.

Recepty

Limetky sa konzumujú po celom svete v podobe sorbetov, osviežujúcich nápojov, kokteilov, džemov, želé, cukroviniek. Olej extrahovaný z jeho kôry sa používa najmä ako koncentrát v nealkoholických nápojoch, tiež ako olej na vlasy, vlasový olej, prísada do kozmetických prípravkov, zubných pást, toaletných mydiel, dezinfekčných prostriedkov, dezodorantov a nespočetného množstva ďalších produktov. Veľmi obľúbeným receptom z limetiek, ktorý by ste zaručene mali vyskúšať je KEY LIME PIE, alebo limetkový koláč, ktorý keď ochutnáte, budete ľutovať, že ste ho nejedli skôr. Tento koláč máte hotový za 40 minút a kombinácia limetiek s kondenzovaným mliekom je priam nebeská. Kombinácia kyslej a sladkej chute je niečo, čo vás osvieži aj počas letných mesiacov, ale zaručujem vám, že ho budete chcieť stále. Čo sa týka cesta je na vás, či si spravíte pracnejšie maslové cesto, alebo použijete verziu s keksíkmi rovnako ako pri cheesecaku.

Ingrediencie

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)
 • 200 gramov sušienok, ja kupujem kokosové, alebo môžete použiť kombináciu 100 gramov kokosových a 100 gramov kakaových
 • 100 gramov roztopeného masla, alebo kokosového oleja
 • 5 žĺtkov
 • 450 ml sladeného kondenzovaného mlieka
 • šťava zo 6 limetiek
 • 1 kelímov smotany na šľahanie
 • kokos na ozdobu

 Postup

 1. Rúru si predohrejete na 180 stupňov.
 2. formu na tortu si vyložíte papierom na pečenie. Keksíky rozdrvíte, polejete roztopeným maslom alebo kokosovým olejom a pritlačíte na dno formy s priemerom cca 23 centimetrov. Takto utlačený sušienkový základ dáme piecť do rúry na 10 minút. Po upečení vyberieme a necháme vychladnúť.
 3. Zatiaľ si vo väčšej miske rozmixujeme žĺtky a postupne pridávame kondenzované mlieko. Na záver primiešame opatrne limetkovú šťavu a poriadne premiešame. Masu vylejeme na keksíkový základ a dáme piecť na 20 minút.
 4. Koláč po upečení necháme voľne vychladnúť a potom ho vložíme minimálne na 4 hodiny do chladničky.
 5. servírujeme so šľahačkou a posypané strúhaným kokosom.
4.3/5 - (3 votes)

Reply