Šošovica
V článku nájdete:
Šošovica – prekvapenie z Indie
Popis
Na úvod máme pre vás hádanku. Môže to byť žlté, oranžové, hnedočervené, zelené aj čierne, čo je to? Šošovica, správne! Toto všetko sú farby, do ktorých sa šošovica vie navliecť. Často využívaná potravina, mnohokrát len ako posledná nádej, keď v domácnosti už nič iné nie je a potrebné pripraviť obed… Ale čo tak zahrnúť ju do jedálnička častejšie?
Šošovica je jednoročná rastlina, ktorá patrí do čeľade bôbovitých (patrí sem aj Hrach , či Fazuľa). Jej stonka dorastá približne do výšky 45 centimetrov. Samotný plod vyrastá na stonke a nachádza sa v strukoch. Šošovica však nie je len jedného druhu… Je ich mnoho. Napríklad v Indii ich pestujú viac než 50 druhov. To je, čo? Jednotlivé druhy šošovíc sa od seba samozrejme líšia. Majú buď odlišnú farbu, ktorá môže variovať medzi žltou, oranžovou, hnedočervenou, zelenou, alebo čiernou, ale majú taktiež aj odlišnú veľkosť. Je známe, že čím menšie sú zrnká šošovice, tak tým intenzívnejšie chutia. Rozdiel je tiež aj v dĺžke varenia. Napríklad hnedá šošovica sa musí variť približne hodinku, pričom červená sa varí len cca 20 minút.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Pôvod
Je známe, že šošovicu poznali už v starom Egypte, poznali ju Rimania i Gréci. Oficiálne je však známe, že pochádza z Indie, kde sa pestuje dodnes, a kde je veľmi obľúbenou potravinou, keďže obyvateľstvo tvoria prevažne vegetariáni. V Indii sa dokonca dodnes pestuje vyše päťdesiat rôznych odrôd tejto strukoviny. Na Slovenku ju často využívame v kuchyni vtedy, ak chceme trochu ušetriť peniaze… A to si možno ani neuvedomujeme, o aké prekvapujúce zrnká ide.
Účinky na zdravie
Ako sme už načrtli v odseku vyššie, ide o veľmi prekvapivé zrnká. Obsahujú totiž obrovské množstvo zinku, ktorý slúži na tvorbu enzýmov a tým aj produkciu hormónov.
- šošovica podporuje sexuálnu túžbu
- obsahuje vysoké množstvo bielkovín, ktoré veľmi dobre zasýtia
- obsahuje tiež vysoké množstvo železa, preto pomáha pri tvorbe červených krviniek (rada: je dobre do šošovice pridať pár kvapiek citrónu, čo napomôže lepšiemu vstrebávaniu železa do tela)
- odporúča sa tiež ľuďom, ktorí majú problémy s cholesterolom
- znižuje obsah cukru v krvi, preto sa hodí do jedálnička diabetikov
- patrí tiež do jedálnička ľudí, ktorí si udržujú štíhlu líniu – nízkotučná
- šošovica tiež pomôže zlepšiť imunitu
- a dopomáha tiež kostiam a ich pevnosti
- napomáha správnej činnosti čriev, pomáha pri zápche
- preventívne zabraňuje vzniku rakovine tráviacej sústavy
- odstraňuje únavu, zvyšuje teda výkon, posilňuje činnosť nervov
- odvodňuje
- vhodná aj pre celiatikov
- vlasy, nechty a pokožka sa po dlhodobejšej konzumácii šošovice zvyknú upraviť a zlepšiť
Nutričné hodnoty
Šošovica obsahuje:
- KJ– 1 474,2
- Kcal– 351
- Bielkoviny– 24 g
- Sacharidy– 58 g
- Tuk – 0,9 g
- Vláknina – 18 g
- Voda – 0,1 g
Minerály – 100 gramov šošovice:
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
- železo 11,3 mg
- vápnik 67 mg
- horčík 108 mg
- fosfor 431 mg
- draslík 1 010 mg
- selén 60 ug
- zinok 6 mg
- biotín 26 ug
Vitamíny – 100 gramov šošovice:
Vitamín A | 3 IU |
Vitamín B | 32,9 mg |
Vitamín C | 2 mg |
Vitamín E | 0,7 mg |
Kyselina listová | 68 ug |
Kyselina pantoténová | 1,9 mg |
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Pestovanie šošovice
Pestovanie šošovice nie je na Slovensku príliš rozšírené. Ide o veľmi pracnú robotu. Vypestovať ju však nie je veľká veda. Tak ako všetky strukoviny, aj šošovica má svoje plody uložené v strukoch.
Ide o rastlinu, ktorá obľubuje teplé miesta. Je však nenáročná, darí sa jej aj na pôde s nižším obsahom živín. Preferuje ľahšie pôdy, suchšie, hlinité. Samozrejme, pôda musí byť zbavená buriny a musí byť prekryprená. Šošovica neznesie kyslé, zamokrené pôdy.
Čo sa týka sadenia šošovice, najvhodnejšie je zasadiť ju v priebehu marca. Motykou treba urobiť do vopred pripravenej pôdy riadok o hĺbke 4 centimetre. Medzi riadkami by mal byť odstup aspoň 25 centimetrov. Potom treba roztrúsiť šošovicu pozdĺž celého riadka a zahrnúť ju zeminou. Následne ju treba jemne utlačiť. Z 0,5 kg šošovice môže byť úroda približne 6 – 10 kg.
Starostlivosť o rastlinu by mala byť veľmi silná v pletí. Ide totiž o to, že rastlina je náchylná na burinu, preto ju treba vytrhávať, avšak pri tom je nutné dať si pozor na to, aby sme nevytrhli aj rastlinku, keďže má krehkú stonku. Zálievku robíme pravidelnú, aj keď v období dozrievania šošovica nevyžaduje veľa vlahy.
Zber sa uskutočňuje podľa toho, ako šošovica dozrieva. Najprv vždy dozrejú spodné struky, preto ich môžete postupne aj zbierať. Ak už dozreli aj horné struky, rastliny môžete skosiť a ručne zo strukov povyberať šošovicu. Občas potom šošovicu treba dosušiť.
! Netreba zabudnúť na to, že šošovica by sa nemala sadiť vždy na to isté miesto. Mali by sme ju striedať s niečim iným (veľmi vhodné sú zemiaky) a na pôvodné miesto by sme ju mali sadiť až o 4 roky.
Rada
Šošovicu je dobré namočiť na noc do studenej vody, aby sa pevné celulózové vlákna zmäkčili a uvoľnili nutričné látky. Odporúča sa šošovicu vložiť do studenej vody a potom uviesť do varu. Vopred namočenú šošovicu totiž uvaríme ľahšie. Ak dáme suchú šošovicu do vriacej vody, nezmäkne a nebude sa dať jesť.
Zaujímavosť
Pri príprave jedla je potrebné rátať s porciou 60 g šošovice v surovom stave na osobu, po uvarení sa tento objem strojnásobí na 180 g.
Recepty
Dip z červenej šošovice
Potrebujeme:
- 150 g červená šošovica
- 3 strúčiky cesnaku
- olivový olej, soľ, chilli
Postup:
Červenú šošovicu zalejeme v hrnci s 350 ml vody a varíme do mäkka. Necháme ju vychladnúť, pridáme cesnak, soľ, olej, chilli a rozmixujeme na hladký krém.
Šošovicový šalát
Potrebujeme:
- 150 g červená šošovica
- 4 vajcia
- 8 cherry paradajky
- červená cibuľa
- olivový olej
- citrónová šťava
- soľ, čierne korenie mleté
Postup:
Šošovicu samozrejme najprv premyjeme studenou vodou a potom ju dáme variť do 1,5 x väčšieho množstva vody, ktorú osolíme. Varíme približne 7 minút. Potom vodu scedíme. Vajcia si medzitým uvaríme natvrdo, olúpeme ich a nakrájame na štvrtiny. Paradajky tiež nakrájame na menšie kúsky. Cibuľu nakrájame na pozdĺžne rezance. Všetky ingrediencie okrem vajec si premiešame v mise, pokvapkáme ich olejom a šťavou z citróna. Dochutíme korením a soľou. Vajcia pridáme pri servírovaní na vrch šalátu.
Strukovinová zmes tak trochu inak
Potrebujeme:
- 50 g sója
- 50 g hrach sušený
- 50 g šošovica
- 50 g fazuľa biela suchá
- 100 g krúpy veľké
- 50 g ovsené vločky
- 3 ks cibuľa
- 1 ks cesnak (celá hlavička)
- 2 ks mrkva
- 5 PL olej olivový
- podľa chuti ligurček, soľ morská, majorán
- 50 ks cícer
Postup:
Všetky strukoviny uvaríme domäkka. Krúpy tiež v osolenej vode. Mrkvu nastrúhame na hrubšom strúhadle. Strukoviny použijeme podľa toho, aké máme, ale aspoň 4 druhy. Uvarené strukoviny a uvarené krúpy zmiešame s olejom , soľou , majoránom, pridáme ligurček a na jemno nastrúhanú mrkvu, cibuľu a cesnak. Necháme zapiecť. Jedlo podávame s neupravovanou kyslou kapustou, alebo so zemiakmi a nejakým zdravým zeleninovým šalátom.