Durian
V článku nájdete:
Durian – kráľ z Ázie
Popis
Durian je ovocie, ktoré v našich zemepisných šírkach nie je veľmi známe, zato v juhovýchodnej Ázii je uctievané ako kráľ ovocia. Ak by sme mali durian popísať, mohli by sme jeho vnútro opísať ako puding ochutený mandľami. Je to veľké ovocie, ktoré je charakteristické tým, že jeho šupku tvoria tŕne a veľkou nevýhodou je štiplavý zápach, ktorý by sa dal prirovnať k ,,vôni,, smradľavých ponožiek, výkalov alebo k zhnitej cibuly. Viem, že to neznie veľmi lákavo a presvedčivo k tomu, aby ste durian ochutnali, ale ak vydržíte ten zápach tá chuť Vám bude stáť zato. Ako sme už spomenuli má jemnú maslovito, pudingovú konzistenciu a chuť po mandliach a vanilke kombinovanej s cibuľou a cesnakom. Durian je obrovské ovocie dlhé 30 cm, ktoré môže vážiť v rozmedzí od 2 až do 10 kilogramov. Je možné ho konzumovať v rôznej forme, či už čerstvý, varený, mrazený,v rôznych štádiách zrelosti. Durian sa dokonca považuje za afrodiziakum. Má podlhovastý, až okrúhly tvar, zeleno hnedú šupku so žltým až červeným vnútrom. Ovocie konzumujeme tak, že na jeho šupke nájdeme slabé miesto do ktorého zapichneme nožík a roztvoríme ho. Keď ho otvoríme uvidíme veľké semená obalené dužinou , ktorú skonzumujeme.
Pôvod
Durian pochádza z juhovýchodnej Ázie a má viac ako 600 rokov. Durian sa považuje za drahé ovocie, preto ľudia ktorý ho pestujú vo väčších množstvách sa považujú za bohatých. Z tohto dôvodu sa duriany kradnú, ba dokonca sa kvôli nim aj vraždí. V našich končinách si durian môžeme zaobstarať vo Viedni, kam sa dováža z Thajska. Thajsko patrí medzi popredných pestovateľov durianu a nachádzajú sa tam, najväčšie durianové plantáže na svete. Okrem Thajska je ovocie veľmi rozšírené na Bali, v južnej Indii, na Filipínach, v Singapure a na Srí Lanke. Slovo durian vzniklo z Malajsko-indonézskeho jazyka, čo znamená špic. Je to práve pre ostne, ktoré pokrývajú celú jeho šupku a ľudia ho musia krájať v rukaviciach, aby sa nepopichali. Drevo zo stromov sa považuje za veľmi kvalitné a pre svoju tvrdosť sa využíva ako materiál na výrobu najmä záhradného nábytku.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Význam pre zdravie
O duriane sa hovorí ako o ovocí, ktoré znižuje horúčku. Ovocie obsahuje najmä vitamín C, aminokyseliny, riboflavín, niacín a tryptofan. Je známy vďaka svojím pozitívnym účinkom na črevá a tráviaci systém. Pomáha tiež pri zápche, čistí dýchacie cesty a posilňuje náš imunitný systém.
Medzi ďalšie účinky durianu na zdravie patria:
- podporuje obranyschopnosť nášho tela
- detoxikuje dýchacie cesty vďaka čomu je vhodný pre fajčiarov a pre ľudí, ktorí pracujú v prašnom prostredí
- pomáha viazať a eliminovať rakovinotvorné toxíny z hrubého čreva
- má pozitívny vplyv na nervový systém
- pôsobí ako prírodné afrodiziakum
- navodzuje spánok
Nutričné hodnoty
Ovocie obsahuje veľké množstvo vitamínov ako B, C a E, aminokyseliny, tuky a bielkoviny. Nevýhodou tohto ovocia je, že obsahuje veľa cukrov a preto z hľadiska hodnôt je až dva krát tak kalorický ako banán. 100 gramov durianu obsahuje až 147 kalórií, 27,2 gramu sacharidov a 5,37 gramov tuku. Má celkom vysoký podiel bielkovín až 1,48 gramu a 3,85 gramov vlákniny. Obsahuje jednoduché cukri fruktózu a sacharózu, ktoré nám okamžite dodávajú energiu a revitalizujú naše telo. Aj keď obsahuje väčšie množstvo tukov, nemá žiadny cholesterol ani nasýtené tuky. Vďaka vysokému obsahu vlákniny má laxatívne účinky a pomáha chrániť sliznicu hrubého čreva.
Obsah minerálov v 100 gramoch ovocia:
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
- vláknina 6 mg
- železo 0.42 mg
- horčík 30 mg
- mangán 0.327 mg
- meď 0.203
- fosfor 39 mg
- draslík 436 mg
- sodík 2.02 mg
- Zinok 0.25 mg
Obsah vitamínov v 100 gramoch ovocia:
- vitamín A 44.3 IU
- vitamín C 19.72 mg
- vitamín B1 0.377 mg
- vitamín B2 0.23 mg
- vitamín B3 1.077 mg
- vitamín B5 0.24 mg
- vitamín B6 0.318 mg
- vitamín B9 36 ug
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Ako pestovať
Durian sa zbiera v období medzi novembrom a februárom a potom od júna do októbra. Výhodou je že zrelé plody, ktoré rastú na stromoch vysokých až 45 metrov opadávajú samé. Durian je veľmi náročný na klímu a potrebuje výhradne k svojmu rastu tropické oblasti. V prípade ak teplota klesne pod 22 stupňov, ovocie prestáva rásť. Aj keď existuje viac ako 30 druhov tohto ovocia, iba 9 z nich je jedlých. Durian začína rodiť prvé ovocie približne 4 až 5 rokov po výsadbe. Pre pestovanie v našich podmienkach, durian nie je vhodným ovocím, keďže ide o tropickú rastlinu, ktorá dorastá do obrovských rozmerov. Rozmnožuje sa semenami a je opeľovaný nočným hmyzom a netopiermi. Má zelené podlhovasté listy, a kvety s obrovskými kalichmi, ktoré kvitnú dva krát za rok. Jeho kvety sú veľké a obsahujú nektár, ktorý vydáva ťažký kyslý zápach.
Recept
Aziati si svoju kuchyňu bez durianu už ani nevedia predstaviť, používajú ho na prípravu sladkostí, ako sušienky, cukríky, zmrzlinu, dokonca sa z neho vyrábajú aj chipsy alebo kvasené plody pod názvom tempoyak. Durian by sa v žiadnom prípade nemal kombinovať s alkoholom ani s kávou. Zvláštnosťou je, že pokiaľ sa chceme zbaviť zápachu z rúk, bežné mydlo nám v tom nepomôže. Zápach odstránime tak, že si ruky umyjeme v durianovej šupke naplnenej vodou. Rovnako aj zápachu z úst sa zbavíme tak, že vypijeme osolenú vodu z jeho šupky. Surové ovocie sa často kombinuje a výborne chutí s vanilkovou zmrzlinou, ryžou alebo pudingom. Výborný je aj džem, ktorý sa z durianu vyrába. Veľmi obľúbenou pochúťkou, ktorú si s durianu môžete vyrobiť je verzia talianskeho dezertu panna cotta. Suroviny potrebné na výrobu Ázijskej panna cotty sú:
- 600 ml čerstvého mlieka
- 80 gramov smotany na šľahanie
- 60 gramov kokosového cukru
- 15 gramov práškovej želatíny
- 60 ml vody
- 200 g durianového pyré
Postup:
Práškovú želatínu si rozpustíme vo vode podľa návodu. V hrnci si zatiaľ uvaríme mlieko, so smotanou na šľahanie a cukrom. Varime na miernom ohni, kým sa nám cukor úplne nerozpustí. Privedieme k varu a postupne pridáme želatínu a rovnako miešame, kým sa nám v hrnci nerozpustí. Nakoniec pridáme pyré z durianu a za stáleho miešania na miernom ohni prepojíme masy. Miešame približne 6 až 8 minút. Scedíme a zmes nalejeme do misiek, ktoré následne vložíme do chladničky aspoň na 2 hodiny. Potom stačí už len podávať.
Dobrú chuť!