Pomaranč

Pomaranče – sladký a rýchly zdroj energie

Pomaranč posilňuje emocionálne telo, podporuje všeobecný pocit radosti, pohody a šťastia.“ – Tae Kim Yun

Existujú tisíce dôvodov, prečo jesť pomaranče každý deň; majú nízky obsah kalórií, sú plné živín, ktoré podporujú čistú a zdravú pokožku a môžu pomôcť znížiť riziko vzniku mnohých chorôb a sú súčasťou  celkového zdravého štýlu a pestrej stravy.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Pomarančovníky sú najviac kultivované ovocné stromy na svete. Pomaranče sú obľúbeným ovocím pre ich prirodzenú sladkosť, širokú škálu typov a rôznorodosti použitia –  môžete si z nich spraviť šťavu, marmeládu, ale dajú sa použiť aj na výrobu pleťovej masky a pomarančová kôra krásne rozvonia váš domov.

Popis

Pomaranč je hybrid medzi pomelom (Citrus maxima) a mandarínkou (Citrus reticulata). Má gény, ktoré  obsahujú 25%  z pomela a  75% z mandarínky.

Sladké pomaranče boli spomenuté v čínskej literatúre 314 rokov pred naším letopočtom. V roku 1987 bolo zistené, že  pomarančovníky sú najviac pestované stromy  na svete. Pomarančovníky sú široko pestované v tropických a subtropických klímach pre ich sladké ovocie . Plody pomarančovníka možno jesť čerstvé alebo spracované napríklad ako džús, využitie nachádza aj jeho voňavá kôra. Od roku 2012 sladké pomaranče predstavovali približne 70% produkcie citrusov .

Pomarančovník je kvitnúci strom s priemernou výškou 9-10metrov . Hoci niektoré veľmi staré exempláre môžu dosiahnuť  až 15 m  Má  oválne listy, ktoré sú  striedavo usporiadané. Listy sú 4 až 10 cm dlhé. Sladký pomaranč môže byť rôznych veľkostí a tvarov. Plody môžu byť guľovité alebo podlhovasté. Nezrelé ovocie je zelenej farby.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Farba šupky z zrelého ovocia sa môže pohybovať od jasne oranžovej až žltooranžovej farby.

Bežné pomaranče (nazývané aj „biele“ alebo „blond“ pomaranče) tvoria asi dve tretiny celkovej produkcie pomarančov. Väčšina týchto plodín sa používa prevažne na extrakciu šťavy. Pomaranč Valencia  je neskoré ovocie, ktoré sa zberá mimo sezónu. Hamlin – táto odroda bola objavená A. G. Hamlinom v blízkosti Glenwood na Floride v roku 1879. Plody sú malé, hladké, nie sýto farebné a šťavnaté, majú svetložltú šťavu. Ovocie môže byť bez semien alebo môže obsahovať celý rad drobných semien. Strom je vysoko výnosný a tolerantný na zimu a produkuje kvalitné ovocie, ktoré sa zberá od októbra do decembra. Darí sa mu vo vlhkom subtropickom podnebí. V chladnejších, viac vyprahnutých oblastiach, stromy produkujú jedlé ovocie, ktoré je však príliš malé pre komerčné využitie.

Pôvod pomarančov

Portugalskí obchodníci boli zrejme prví, kto priniesol sladké pomaranče do Európy. V niekoľkých moderných indoeurópskych jazykoch bolo toto ovocie pomenované po nich. V niektorých Indo-európskych jazykoch  slová pre pomaranč odkazuje na východný  pôvod ovocia a môže byť preložený doslovne ako „jablko z Číny“.

Nutričné hodnoty

Jeden stredne veľký pomaranč (približne 154 g) obsahuje 80 kalórií, 0 g tuku, 250 mg draslíka, 19 g sacharidov (14 g cukru a 3 g vlákniny), ako aj 1 g proteínu.

Jeden pomaranč obsahuje 130 percent vášho vitamínu C , ktorého je potrebné prijať za deň, 2 percentá potrebnej dávky vitamín A, 6 percent vápnika a 0 percent železa.

Pomaranče tiež obsahujú tiamín, riboflavín, niacín, vitamín B-6, kyseliny listovej, kyselinu pantoténovú, fosfor, horčík, mangán, selén a meď. Vzhľadom na ich vysoký obsah vitamínu C, pomaranče sú spojené s posilnením imunitného systému.

Pomaranč a jeho význam pre zdravie

Rakovina

Pomaranče obsahujú fytochemikálie, ktoré chránia  telo pred rakovinou.
Pomaranče sú bohaté na citrusové limonoidy. Bolo preukázané, že pomáhajú v boji proti rôznym druhom rakoviny, vrátane rakoviny kože, pľúc, prsníka, žalúdka a hrubého čreva.

Obličky

Pomarančový džús môže pomôcť predchádzať ochoreniu obličiek.
Pravidelne pitie pomarančového džúsu bráni ochoreniu obličiek a znižuje riziko vzniku obličkových kameňov.

Pomaranče znižujú cholesterol

Vzhľadom na to, že sú plné rozpustnej vlákniny, pomaranče sú užitočné aj pri znižovaní hladiny cholesterolu.

Znižujú riziko vzniku mŕtvice

Niektorí vedci predpokladajú, že konzumáciou väčšieho množstva zlúčeniny nachádzajúcej sa v citrusových plodov, ako sú pomaranče a grapefruity, sa môže znížiť riziko ischemickej mŕtvice u žien. Ženy, ktoré jedli vyššie množstvo citrusov, mali o 19 percent nižšie riziko vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody než ženy, ktoré konzumovali málo citrusových plodov.

Zdravie srdca

Obsah vlákniny, draslíka, vitamínu C a cholíun v pomarančoch podporuje zdravie srdca. Zvýšenie príjmu draslíka spolu so znížením príjmu sodíka je najdôležitejšie diétnou zmenou, ktorú človek môže urobiť, aby znížil riziko kardiovaskulárnych ochorení.
V jednej štúdii, v  ktorej účastníci konzumovali 4069 mg draslíka za jeden deň, mali 49 percent nižšie riziko úmrtia na ischemickú chorobu srdca v porovnaní s tými, ktorí konzumovali menej draslíka (asi 1000 mg za deň) .

Koža

Vitamín C, ktorý sa nachádza v pomarančoch, môže pri konzumácii vo svojej prirodzenej forme pomôcť v boji proti poškodeniu kože spôsobenej slnkom a znečistením, redukuje vrásky a zlepšuje celkovú štruktúru pokožky. Vitamín C hrá dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu,  čo je nosný systém pokožky. Je dôležitý pre udržanie pevnej a mladistvo vyzerajúcej pokožky.

Pomaranče tiež obsahujú cholín, zeaxantín a karotenoidy

Cholín je dôležitá živina nájdená v pomarančoch, ktorá podporuje zdravý spánok, napomáha svalovom, pomáha pri učení sa a zlepšuje pamäť. Cholín tiež pomáha udržiavať štruktúru bunkových membrán, pomáha pri prenose nervových impulzov, napomáha absorpovať tuk a znižuje chronický zápal.

Zeaxantín a karotenoidy majú antioxidačné účinky a bolo preukázané, že majú inverzný vzťah s celkovým výskytom rakoviny a najmä rakoviny prostaty.

Príjem vyšších dávok draslíka je tiež spojený so zníženým rizikom mŕtvice, ochrany proti strate svalovej hmoty, zachovanie kostnej denzity a zníženiu tvorby obličiek kameňov.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise American Journal of Epidemiology, konzumovať banány, pomaranče a pomarančového džúsu v prvých dvoch rokoch života môže znížiť riziko vzniku leukémie u detí.

Pomaranč je vynikajúcim zdrojom antioxidačného vitamínu C. Pomaranče môže tiež pomôcť v boji proti tvorbe voľných radikálov, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Adekvátny príjem vitamínu C pôsobí ako antioxidant a je pre naše telo potrebný a prospešný.

Ako pestovať pomaranče?

pomaranč pestovanie

Všetky citrusy aj pomaranče potrebujú pre svoje správne fungovnie exotickú priemernú teplotu cca 22 až 30 stupňov. Pomarančovník zvládne ale aj väčší rozsah teplôt a na mráz je odolnejší ako napríklad citrónovník. Taktiež dostatok slnečného svitu je pre pomarančovník zvlášt dôležitý.

Vhodnou pôdou pre pomaranče sú kokosové vlákna ktoré si dlhodobo udržiavajú svoju štruktúru. Zálievka je pri pomarančoch tiež dôležitá a to v zmysle ,,nepolievame každé dva dni,,. Citrusy sa polievajú iba keď treba, najviac vody žiadajú v čase rastu plodov, najmenej v čase dozrievania.

Čo sa týka hnojenia, tak citrusy všeobecne obľubujú npk hnojivá, nevyhnutná je ale prítomnosť stopových prvkov.

Pomaranče a ich využitie v kuchyni

Pomaranče by mali byť skladované pri izbovej teplote, mimo dosahu priameho slnečného svetla. Zima je vrcholom sezóny pre pomaranče a ďalšie citrusové plody.

Existuje mnoho rôznych druhov pomarančov, ktoré sú k dispozícii, ako navely, mandarínky, krvavé pomaranče, blondy, cukrové pomaranča a mnoho ďalších. Niektoré z nich sú veľmi sladké a ostatné majú skôr kyslú chuť.

Urobte si ovocný šalát s jahodami, ananásom, mandarínkami a hroznom .Pridajte do šalátu plátky pomaranča. Môžete ho konzumovať na obed alebo večeru.

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)

Vytvorte si vlastné šťavu! Nič nehutí lepšie ako čerstvo vylisovaná pomarančová šťava v dopoludňajších hodinách. Keď si vytvoríte svoju vlastnú, môžete si byť istí, že v nej nie sú žiadne pridané konzervačné látky ani sladidlá.

3.8/5 - (6 votes)

Reply