Jačmeň
V článku nájdete:
Jedna z najstarších obilnín
Hneď čo ľudia zistili, že samotné potraviny napomáhajú zdraviu, tak si začali všímať blahodarne účinky rastlín. Zistili, že jačmeň je veľmi prospešná obilnina, táto obilnina je spoločne so pšenicou najstaršou obilninou, ktorá sa pestovala.
Popis
Jačmeň patrí do čeľade lipnicovitých obilnín. Jačmeň je samoopelivý a máme dva druhy jačmeňa a to jarný a ozimný. Vo svetovej produkcii je jačmeň až na 4 mieste. Prvé 3 miesta obsadila pšenica, ryža a kukurica. Jačmeň patrí medzi najstaršie obilniny. Na Slovensku sa najviac používa pšenica, ale jačmeň má hneď druhé miesto. Jačmeň sa u nás používa hlavne na kŕmne účely alebo na výrobu sladu pre výrobu piva. Jačmeň je známy tým, že obsahuje veľké množstvo výživných látok.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Pôvod jačmeňa
V minulosti bol jačmeň využívaný prevažne k obžive ľudí. Môžeme povedať, že jačmeň v minulom storočí mal veľký podiel na strave ľudí. V minulosti sa považoval za liečivú rastlinu, keďže mal protizápalové účinky. Pôvod jačmeňa sa hmýri bohatou históriou, pretože siaha až do starovekého Ríma a Mezopotámie. Jeho prednosťou je hlavne to, že je ľahko a jednoducho stráviteľný a aj napriek tomu poskytuje veľmi veľa sily. O jačmeni môžeme povedať, že je to bojovník za vitalitu a podporu veľkého množstva zdravia. V dnešnej dobe sa jačmeň vracia do popredia nakoľko je veľmi prospešný v boji proti nezdravému životnému štýlu a proti zlej stráviteľnosti potravy.
Charakteristika
Jačmeň je veľmi prospešný na zdravie človeka a môžeme povedať, že jačmeň je využívaný hlavne ako obživa ľudí. Jačmeň dorastá od 0,5 do 1,5 metra. Jačmeň je obilnina s kosákovitými, holými a objímavými uškami listov. Na vrchu má klásky, ktoré ak sú dozreté sú ohnuté nadol. Kvety jačmeňa môžeme vidieť hlavne do mája do júna. Jeho charakteristickou črtou je, že napomáha ľuďom zbaviť sa stresu, pretože má upokojujúci účinok.
Jačmeň má veľký význam pre zdravie
Jačmeň je veľmi dobrý na kožné ťažkosti, napomáha žalúdočným a črevným ťažkostiam, ktoré sú najčastejšie zdrojom kožných ochorení a vyrážok. Z tohto nám vyplýva, že jačmeň omladzuje pokožku. U jačmeňa je dobré, že spomaľuje bunkové starnutie, pretože omladzuje bunky a tým ničí kyslíkové radikály, ktoré vznikajú v priebehu metabolizmu. Okrem toho by po tejto obilnine mali siahnuť ľudia, ktorí majú problém s chudokrvnosťou. Jačmeň bráni vzniku chudokrvnosti a podporuje správnu krvotvorbu, pretože obsahuje draslík, železo, kyselinu listovú a veľké množstvo bielkovín… Jačmeň tlmí zrážanie krvných doštičiek, takže nás chráni pred srdcovo-cievnymi problémami. Jačmeň rovnako ako iné obilniny pomáha cukrovkárom. Jačmeň normalizuje hladinu cukru v krvi a upravuje prechod cukrov cez črevné steny. Ak máte rodinnú predispozíciu rakoviny, tak jačmeň je veľmi ideálnou obilninou, ktorá potláča rast rakovinotvorných buniek. Jačmeň napomáha aj na choroby ako obehové ťažkosti, vysokej hladiny cholesterolu, artritída, astma, impotencia zabraňuje aj ľadvinovým problémom. Jačmeň dobre pôsobí aj pri vonkajších a vnútorných zápaloch, pri liečbe gastritídy, vredových alebo reumatických ochorení. Táto dobrá obilnina podporuje aj dobrý spánok a správne vyprázdňovanie. Ľudia, ktorí chcú schudnúť mali by sa zamerať na jedenie tejto obilniny.
Nutričné hodnoty na 100 g
Musíme si všimnúť, že jačmeň obsahuje veľmi veľké množstvo fosforu a draslíka. Tieto dve látky sú najviac obsadené v jačmeni.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Voda 11,12 g
Energia 345 kcal
Proteín G 10:50
Celková hladinu lipidov ( tukov ) , 1,60 g
Sacharidov, tým rozdielom 74,52 g
Cukry , celkom 0,80 g
- Vápnik, Ca 32 mg
- Železo, Fe, 2,68 mg
- Horčík , Mg 96 mg
- Fosfor P 296 mg
- Draslík , K 309 mg
- Sodík , Na, 4 mg
- Zinok Zn 2:00 mg
- Tiamín 0,370 mg
- Riboflavínu 0114 mg
- Niacín 6,269 mg
- Vitamín B – 6 0,396 mg
- Kyselina listová , DFE 8 mg
- Vitamín E ( alfa – tokoferol ) 12:57 mg
- Vitamín K ( fyllochinon ) 2,2 mg
Mastné kyseliny , nasýtené celkom 0,335 g
Mastných kyselín , mono celkom 0,205 g
Mastné kyseliny , celkom polynenasýtené 0,771 g
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Vysoký prínos pre športovcov:
Jačmeň je veľmi bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky, ktoré sú vo vyváženom pomere. Jačmeň podporuje aj pitný režim a má veľmi účinné antioxidanty, ktoré chránia svalové a väzivové bunky pred poškodením. Jačmeň obsahuje vysoký obsah enzýmov, ktoré dobre vplývajú na metabolizmus človeka, prináša nám vysoké množstvo energie a zároveň detoxikuje organizmus. Výrazne ovplyvňuje imunitný systém. Keďže sa športovci nadmerne potia, ich zápach môže byť neznesiteľný a preto sa zistilo, že jačmeň dobre vplýva aj na potláčanie zápachu potu.
Produkcia z roku 2009
EU: 61,3 mil. ton
Rusko: 17,9 mil. ton
Ukrajina: 11,8 mil. ton
Kanada: 9,5 mil. ton
Austrália: 8,3 mil. ton
Turecko: 6,5 mil. ton
Maroko: 3,8 mil. ton
Vedeli ste, že…?
- poznáme 3 druhy pestovania jačmeňa podľa využitia a to je jačmeň určený na kŕmne účely, potravinárske účely a sladovnícke účely. Musíme zdôrazniť, že najväčšiu pozornosť musíme venovať hlavne jačmeňu, ktorý používame na výrobu piva (sladu).
Recepty:
Recept č. 1: Jačmenné rizoto … ala KRUPOTO
Potrebujeme:
300 g jačmenných krúp
2 veľké mrkvy
2 strúčiky cesnaku
1 cibuľku
1 menší pór
hríby
čisté tofu
vývar na podliatie
bobkový list
korenie a soľ
Postup:
Už sa Vám prejedlo ryžové rizoto? Tak čo tak to zmeniť a začať robiť fajné, lahodné a zdravé rizoto z jačmeňa. Rovnako ako ryžu si aj jačmeň opláchneme pod tečúcou vodou, najlepšie studenou. Ak máme Jačmeň dostatočne umytý, jačmeň zalejeme studenou vodou a pridáme asi tak 2 lyžičky soli. Vodu privedieme do bodu varu a necháme jačmeň variť. Kým sa nám jačmeň uvarí, pokrájame si cibuľku a následne si ju osmahneme cibuľku na miernom ohni. Postupne tam pridávame mrkvu, pór a hríby. Ak už máme cibuľku urobenú do zlatista a mrkvu, hríby a pór akurát mäkkučké, tak si do tejto zmesi pridáme vývar a bobkový list. Prípadne ak máte tofu alebo iný syr, je veľmi dobré ho pridať do panvice so zeleninou, aby zeleninka nabrala chuť syra. Medzi časom si musíme kontrolovať jačmeň a ak ho máme skoro uvarený, odstavíme ho zlejeme vodu. Jačmeň pridávame k zelenine a spoločne ich nechávame ešte na ohni asi 15 – 20 minút.
Zeleninu môžeme meniť podľa chuti ale ak chceme aby jačmeň nabral chuť zeleniny, tak najlepšie na neho vplýva koreňová zelenina. Prípadne ak patríte medzi ľudí, ktorí si nevedia predstaviť rizoto, bez fajného mäkučkého mäsa, tak si môžete k zeleninke pridať napríklad morčacie alebo kuracie mäsko.
Ako ste si všimli recept je veľmi jednoduchý, je rovnaký ako klasické ryžové rizoto. Tak nezabudnite najbližšie si urobiť tento neodolateľný recept a na záver Vám prajem dobrú chuť. Čo je hlavné aj jesť sa dá zdravšie.