Čierny koreň
V článku nájdete:
Čierny koreň – vzhľad ako názov
Čierny koreň je koreňová zelenina z čeľade astrovité. Rastie až do výšky jedného metra a v priemere je hrubý asi 2 centimetre. Má čiernu kožu a pod ňou je biely.
Pôvod
Čierny koreň je pôvodom z južnej Európy a Blízkeho východu. Prvá zmienka o ňom vznikla od spisovateľa Leonharda Rudolfa, ktorý hlásil, že vidí Scorzonera na trhu Aleppo v Sýrii v roku 1575. Hoci sa často vyhlasovalo, že meno rodu Scorzonera pravdepodobne pochádza zo starého francúzskeho od slova scorzon, čo znamená had (alebo „zmija“), ale oveľa viac pravdepodobné je, že názov je odvodený od talianskeho “ Scorza negra „, čo znamená“ čierna kôra „/“ čiernu šupka „a samozrejme sa tým uvádza hnedá až čierna koža koreňa. Keltské a germánske národy verili, že jedenie čierneho korenia bolo považované za účinný liek proti dymejovému moru a uštipnutiu hadom. Táto myšlienka pretrvávala až do 16. storočia. Rastlina bola pestovaná ako zelenina v Taliansku a vo Francúzsku od roku 1660 a čoskoro na to Belgičania pestovali celé polia tejto rastliny.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Význam pre zdravie
Čierny koreň podporuje zdravie vlasov
Čierny koreň priaznivo pôsobí na zdravie vlasov vďaka zosilňujúcim živinám, ako je meď a železo, ktoré obsahuje. 100 g porcie surového čierneho koreňa poskytuje takmer pätinu dennej hodnoty železa, ktorú by sme mali prijať. Železo pomáha udržiavať vlasové folikuly zdravé tým, že do vlasovej pokožky prináša kyslík. Výskumy ukazujú, že nízka hladina železa je jednou z najčastejších príčin vypadávania vlasov u žien pred menopauzou.
Tiež je známe, že meď je nápomocná v boji proti vypadávaniu vlasov a stimuluje rast vlasov. Ďalej sa predpokladá, že posilňuje vlasy, zvýraznenie ich farbu a zabraňuje predčasnému šediveniu vlasov. 100 gramová porcia čierneho koreňa obsahuje 6% dennej hodnoty pre meď (alebo aj viac, podľa niektorých odhadov).
Okrem železa a medi, čierny koreň nám prináša aj vitamín C, ktorý je potrebný pre syntézu kolagénu. Kolagén pomáha udržiavať zdravé vlasy tým, že podporuje zdravie ciev v pokožke hlavy a posilňuje vlasové folikuly. Navyše, vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa z potravín.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Zdroj inulínu
Čierny koreň je jeden z najlepších potravinových zdrojov inulínu. Inulín je druh prebiotickej vlákniny, ktorá ponúka celý rad zdravotných výhod, z ktorých väčšina boli prisudzované schopnosti inulínu podporiť rast bifidobaktérií v ľudskom tele. Bifidobaktérie sú anaeróbne baktérie, ktoré žijú v hrubom čreve väčšiny cicavcov, vrátane ľudí. Sú prospešné pre ľudské zdravie, vďaka nim sa znižuje koncentrácia škodlivých baktérií a karcinogénnych enzýmov v črevách, liečia zápchu a majú pozitívny vplyv na imunitný systém.
Tiamín ponúka ďalšie zdravotné prínosy pre zažívací trakt
Čierny koreň je dobrým zdrojom tiamínu: 100 gramová porcia surového čierneho koreňa dodáva 0,12 miligramov tiamínu, čo zodpovedá 9% dennej hodnoty pre tieto dôležité mikroživiny. Tiamín hrá dôležitú úlohu v ľudskom tele. Bez tiamínu by váš nervový systém a svaly nemohli optimálne fungovať.
Tiamín sa tiež podieľa na metabolizme sacharidov, rovnako ako pri výrobe kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Kyselina chlorovodíková prevedie na pepsinogénu pepsín, enzým, ktorý štiepi bielkoviny do menších jednotiek nazývaných peptidy, ktoré potom môžu byť absorbované z čreva do krvného obehu. Okrem podpory metabolizmu bielkovín, pomocou kyseliny chlorovodíkovej sa v dostatočnej úrovni udržiava rast baktérií v žalúdku.
Hladina kyseliny chlorovodíkovej sa v žalúdku znižuje vekom, a preto zvlášť starší ľudia by mali zvýšiť príjem čierneho koreňa a iných zelenín, ktoré stimulujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej.
Čierny koreň dodáva telu dostatok draslíka
Čierny koreň poskytuje toľko draslíka ako aj banány, ktoré sú známe pre ich vysoký obsah draslíka. Často prehliadaný je makrominerálny draslík, ktorý je nevyhnutný pre zabezpečenie dobre fungujúcich svalov vrátane srdcového svalu. Okrem toho strava, ktorá je bohatá na čierny koreň a ďalšie potraviny s obsahom draslíka, môže pomôcť udržať vaše kosti silné a dokonca znížiť riziko vzniku osteoporózy. Potraviny bohaté na draslík sú považované za obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí jedia veľa slaných jedál.
Ďalšie zdravotné výhody čierneho koreňa
Ak nie sú pre vás všetky vyššie popísané zdravotné výhody čierneho koreňa dostatočne presvedčivé, tu je niekoľko ďalších faktov, ktoré by ste mohli zvážiť: čierny koreň je väčšinou vytvorený z vody a v dôsledku toho má nízky obsah kalórii. 100 gramová porcia surového Scorzonera poskytuje len asi 73 kalórií. Čierny koreň tiež obsahuje živiny, ako je kyselina listová a horčík.
Nutričné hodnoty
Čierny koreň je považovaný za výživnú rastlinu: obsahuje bielkoviny, tuky, asparagín, cholín, laevulin, ako aj minerálne látky, ako je draslík, vápnik, fosfor, železo, sodík, a vitamíny A, B1, E a C. Ďalej obsahuje polysacharid inulín, ktoré je základom pre miernu sladkosť, ktorá je vhodná aj pre diabetikov.
Čierny koreň (tiež známy ako španielsky koreň ) obsahuje nízky počet kalórii, 100-gramová porcia surového čierneho koreňa poskytujúce len 73 kilokalórií (kcal). Čierny koreň je koncentrovaným zdrojom živín, ako je železo, draslík, tiamín (vitamín B1), fosfor a inulín a obsahuje druh prebiotickej vlákniny. 100 gramová porcia surového čierneho koreňa prináša takmer pätinu dennej hodnoty pre železo, 10% dennej hodnoty na draslík a 9% dennej hodnoty pre tiamín. Čierny koreň je tiež dobrým zdrojom vitamínu C, kyseliny listovej, medi a horčíka.
Veľkosť porcie: 100 g
Kilokalórií (kcal): 73
Proteín: 1,9 g
Tuky: 0,3 g
Cholesterol: 0 g
Sacharidy (. Vrátane fiber): 25,3 g
Vláknina: 5,3 g (väčšinou nerozpustnej vlákniny)
Vlhkosť: 77 g
Vitamíny
- Vitamín B1 (tiamín): 0,12 mg
- Vitamín B2 (riboflavín): 0,05 mg
- Vitamín B3 (niacín): 0,35 mg
- Vitamín B6 (pyridoxín): 0,08 mg
- Vitamín B12 (Kobalamín): 0 mcg
- Kyselina listová: 31 mcg
- Vitamín C (kyselina askorbová): 3,5 mg
- Vitamín E (alfa-tokoferol): 0,45 mg
- Vápnik: 53 mg
- Meď: 0,12 mg
- Železo: 3,3 mg
- Horčík: 27,6 mg
- Fosforu: 85 mg
- Draslík: 353,5 mg
- Sodík: 4,8 mg
Minerály
- Tiamín: 8,5%
- Riboflavín: 1,8%
- Niacín: 1,7%
- Vitamín B6: 3%
- Vitamín B12: 0%
- Kyselina listová: 7,6%
- Vitamín C: 6,1%
- Vitamín E: 2,3%
- Vápnik: 3,8%
- Meď: 6%
- Železo: 18,4%
- Horčík: 6,5%
- Fosfor: 8,7%
- Draslík: 9,9%
- Sodík: 0,2%
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Ako pestovať čierny koreň?
Čierny koreň je doteraz prevažne európska plodina. Belgicko, Francúzsko a Holandsko sú najväčší svetoví producenti čierneho koreňa. Vo veľkom sú pestované aj v Nemecku. V druhej krajine, „Hoffmanns Schwarzer Pfahl“ je kultivar široko používaný pre komerčných pestovateľov, zatiaľ čo „Duplex“ je populárny medzi drobným záhradkármi. Aj niektoré ďalšie kultivary sú široko dostupné.
Zbiera sa trochu zložitejšie, pretože korene sú pomerne krehké a poškodený materiál stráca sviežosť. Celé korene vydržia čerstvé celú zimu, ak sa skladujú v chlade a tme, vzhľadom k svojej robustnej čierne kože. V pivniciach sa môžu korene udržať čerstvé až do jari. Sú však veľmi odolné a dobre rastú aj v chladnom podnebí a zvyčajne sa získa 15-20 ton na hektár čierneho koreňa.
Využitie v kuchyni
Čierny koreň je nutné pred prípravou dôkladne umyť a zbaviť čierneho povrchu, rovnako tak ako latexu, ktorý z koreňa vyteká. Keďže je čierny koreň veľmi lepkavý, niekedy sa odporúča olúpať ho až po 20-25 minútovom povarení. Po dôkladnom očistení sa doporučuje namočiť celý koreň do okyslenej vody, aby sa tým zabránilo jeho zhnednutiu. Čierny koreň sa dá konzumovať nielen surový, ako prísada do zeleninových šalátov, alebo dusený, ako príloha k mäsu, ale aj vyprážaný v trojobale.