Bažantie mäso
V článku nájdete:
Bažantie mäso – grécka pochúťka
Popis
Tento vznešený divý vták má veľmi cenné mäso, ktoré vyhľadáva nejeden poľovník. Možno to počúvate vždy a takmer všade, ale pri tomto vtákovi je obzvlášť pravdivé, že jeho mäso je nielen veľmi chutné, ale tiež aj neuveriteľne zdravé. Vedeli ste napríklad, že bažantie mäso obsahuje až o polovicu menej tuku než mäso kuracie? A to už je čo povedať, keďže samotné kuracie mäso je od tuku značne zbavené. Bažant sa preto odporúča pri redukčných diétách alebo tiež pri zažívacích ťažkostiach, kedy nie je dobré zaťažovať žalúdok ťažkými jedlami. No a pýtate sa, ktorá časť bažanta je tá najvhodnejšia? Je to prsná svalovina, teda bažantie prsia.
Bažant patrí ku skutočne obľúbenej potravine najmä vo Francúzku, kde si jeho chuť náramne chvália.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Bažant, celým menom Bažant obyčajný (alebo aj poľovný) patrí do čeľade bažantovitých.
Charakteristika mäsa
Bažantie mäso je špecifické najmä tým, že sa po ulovení dáva vyzrieť. Znamená to, že sa dá do miestnosti, kde je dobrý prísun vzduchu a kde je teplota okolo bodu mrazu. Toto zrenie sa robí najmä preto, že čerstvo ulovený bažant má tuhé mäso a je nepožívateľný. Je to preto, že vo svale sa nachádza kolagén, ktorý sa pri tepelnej úprave pomalšie rozkladá.
Čo sa týka zretia mäsa, ak máme mladého bažanta, postačí zrenie 6 dní. Ak je bažant starší, je nutné ho nechať vyzrieť aj dva týždne. Je tu ale jeden poznávací znak, podľa ktorého môžeme zistiť, či bude mať bažant suché mäso bez šťavy – ak mu vyduje hrudnú a panvovú kosť.
Pýtate sa, kedy sa loví najchutnejší bažant? Je to najmä v hlavnej loveckej sezóne, v chladných mesiacoch, od novembra do januára. Na tepelnú úpravu je však najlepšia samička bažanta (cca 1,20 kg). Jej mäso je totižto lahodnejšie a čo hlavne, mäkšie. No a vekovo je najchutnejší mladý bažant. Čím mladší, tým chutnejší. Ideálny je vek jeden rok.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Okrem iného, bažanta si môžeme zmraziť až na pol roka a mäso bude stále chutné!
História bažantieho mäsa
Ak vás zaujíma história, a zaujímalo by vás, odkedy je bažant vyhľadávanou pochúťkou, tak ste na správnej adrese. Začiatok rozmachu v príprave bažanta sa začal už v období antiky. Už starí Gréci verili tomu, že tento krásne sfarbený vták je delikatesa, ktorá ma úzku spojitosť s ich históriou.
Bažant obyčajný
Tento vznešený, pestrofarebný divo žijúci vták z čeľade bažantovitých sa u nás vyskytuje najmä pozdĺž väčších riek, kde má výborné podmienky na svoj vývin. Ideálne sú pre neho tiež lužné lesy. Medzi jeho veľmi obľúbené pochutiny, ktorými sa bažant živí, patrí napríklad hmyz. Bažant stojí na piedestáli ako zberateľ hmyzu. Špecializuje sa na škodlivý hmyz. Okrem toho chytá napríklad aj myši alebo im príbuzné hraboše. Pochutí si aj na slimákoch. Občas sa dá aj na vegetariánsku nôtu a zožerie aj lesné plody, hrozno alebo obilie.
Bažant a bažantica sa od seba odlišujú najmä v tom, že bažantica je omnoho ľahšia, je aj menšia ako bažant a má tiež menšie rozpätie krídel. Bažant je asi 80 – 90 cm dlhý aj so 40 cm dlhým chvostom a váži priemerne 1,2 – 1,8 kg. Rozpätie krídel bažanta je 75 – 80 cm.
Bažantie mäso – nutričné hodnoty
100 gramov surového bažantieho mäsa obsahuje:
- 133 kcal
- 73 g vody
- 23 , 60 g bielkovín
- 3 , 64 g tuku
- 66 mg cholesterolu
Z vitamínov sú to najmä:
- 165 IU vitamínu A
- 6 µg kyseliny listovej
- 6 , 76 mg vitamínu B3
- 6 mg vitamínu C
Minerály:
- 13 mg vápnika
- 1,15 mg železa
- 20 mg horčíka
- 230 mg fosforu
- 262 mg draslíka
- 37 mg sodíka
- 0,97 mg zinku
No a 100 gramov vareného bažanta obsahuje:
- 239 kcal
- 54 , 20 g vody
- 32,40 g bielkovín
- 12,10 g tuku
- 89 mg cholesterolu
- 16 mg vápnika
- 1,43 mg železa
- 22 mg horčíka
- 242 mg fosforu
- 271 mg draslíka
- 43 mg sodíka
- 1,37 mg zinku
- 2,3 mg vitamínu C
- 7,53 mg vitamínu B3
- 5 µg kyseliny listovej
- 190 IU vitamín A
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Tip
Na úvod máme pre vás tip, ako bažanta správne zbaviť peria aby ostalo bažantie mäso čisté. Treba si zapamätať, že bažant sa nečistí ako kura, nesmieme ho spariť v horúcej vode a potom mu šklbať perie, pretože by sme mu mohli odtrhnúť celú kožu. Takže perie trháme len „na sucho“, bez toho, aby sme ho sparili. No a potom tie zvyšné malé chĺpky, ktoré nám ostanú, opálime nad ohňom.
A náš druhý tip je ten, že bažantie prsia a stehná nikdy nepečieme spolu! Je to preto, že potrebujú iný čas na prípravu a kým by sa nám stehná upiekli, prsia by mohli úplne vyschnúť.
Koreniny
Ak sa rozhodnete zohnať bažanta a určite ho vyskúšať uvariť alebo upiecť, veľmi vhodné je použiť niektoré koreniny, ktoré sú pre toto mäsko ako stvorené. Ide napríklad o bobkový list, čierne korenie alebo nové korenie, či čerstvé bylinky, ako sú napríklad rozmarín alebo bazalka. Netreba ale zabúdať, že všetkého veľa škodí. Koreniny a bylinky treba dávať s mierou, aby sme nimi nepotlačili prirodzenú delikátnu chuť bažantieho mäsa.
Recepty
Bažantia polievka
Potrebujeme:
- 1 ks bažant
- 500 gramov hovädzej kosti
- 3 ks veľkej mrkvy
- 1 ks veľkého petržlenu
- 1 zväzok petržlenovej vňati
- 1 ks zeleru
- 1 ks veľkej cibule
- 1 ks paradajky
- 2 strúčiky cesnaku
- 4 ks chilli papričiek
- 1 ks feferónky
- 5 – 6 plátkov sušených dubákov
- 1 cm čerstvého zázvoru
- 3 ks klinčeka
- 6 guľôčok celé borievky
- trochu šafránu
- 1 čajová lyžička rasca celá
- 1 čajová lyžička korenie čierne celé
- 1 čajová lyžička korenie čierne mleté
- 100 ml vína Chardonnay
- soľ morská
- muškátový orech mletý
- rezance
Postup:
Bažanta zalejeme studenou vodou aby sme ho mohli zbaviť nečistôt. Umyjeme ho pod prúdom vody a osušíme. Rozsekneme ho na polovicu. Hovädzie kosti uložíme do hrnca a na nich položíme obe polovice bažanta. Zalejeme ho dostatočným množstvom vody, osolíme a necháme variť. Keď už polievka vrie, necháme ju na slabom ohni variť asi dve hodiny, kým mäso nezmäkne. Medzitým očistíme zeleninu a pokrájame ju na menšie kúsky. Pridáme ho do polievky, pridáme tiež koreniny a chilli. Varíme ďalšiu pol hodinu, kým nezmäkne aj zelenina. Napokon prilejeme Chardonnay, vypneme plyn a necháme pol hodinku odstáť. Podávame s rezancami.
Pečený bažant
Potrebujeme:
- 1 bažant
- 2 mrkva
- 1/2 zeler
- 8 guličiek čierneho korenia
- 6 guličiek nového korenia
- 2 bobkové listy
- 30 dkg sádla
- soľ
- červené víno – podľa chuti
Postup:
Na kocky nakrájame mrkvu a zeler. Sadlo rozpustíme na panvici a opečieme zeleninu s korením. Bažantie mäso opláchneme v octovej vode. Osolíme ho, prsia a stehna prešpikujeme zeleninou. Do pekáča dáme trochu sadla, na neho položíme bažantie prsia smerom dolu. Okolo nasypeme zvyšnú zeleninu. Pečieme asi hodinu a pol. Nezabudnúť, že v polovici pečenia treba obrátiť bažanta. Samozrejme, počas pečenia je nutné podľa potreby podlievať mäso vodou alebo červeným vínom. Podávame s knedlíkom, ryžou, alebo zemiakmi… Podľa chuti.