Žralok
V článku nájdete:
Žralok – chutný predátor
Popis
Žralok a jeho výzor je vám určite veľmi dobre známy. Jeho nápadný chrup tvorený špicatými zubami, jeho telo, ktoré je zväčša buď sivej alebo tmavo modrej farby a jeho chrbtová plutva sú neodmysliteľné súčasti, podľa ktorých by sme žraloka spoznali na kilometre.
Čo ale jeho mäso? Je pre nás vôbec nejako významné? Má vôbec nejaké látky, ktoré potrebujeme pre život? Odpoveď asi dobre poznáte. Určite má! Obsahuje vitamín A, vitamín B3, vitamín D, vitamín E, horčík, draslík, sodík, vápnik, fosfor.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Žralok má rôznorodé využitie, preto je lovený pre viacero využití. Jeho oválne dlhé telo má využitie najmä ako hlavné jedlo, kedy sa ako príloha používa ryža alebo zemiaky na pečený, či varený spôsob. Samotné mäso môžeme marinovať, smažiť, grilovať. Využitie však majú aj plutvy. Z tých je veľmi dobrá polievka, niečo na spôsob vývaru. No a v neposlednom rade treba spomenúť, že je lovený tiež pre svoju pečeň, ktorá je veľmi výživná.
Charakteristika mäsa
Chuť žraloka? Pri správnej príprave je mäso celkom šťavnaté. Nepatrí k úplne najšťavnatejším, ale ani ku najsuchším. Záleží však dosť aj od prípravy. Všeobecne je mäso morských rýb veľmi dobrým zdrojom bielkovín a vitamínov. V časti nutričné hodnoty máte popísané, aké všetky zložky má aj žralok. Ďalším pozitívom je to, že neobsahuje ani veľké množstvo tukov. Je teda mäsom diétnym a ľahko stráviteľným.
Medzi ďalšie prednosti rybieho mäsa a mäsa ostatných morských živočíchov je zaiste možné zaradiť aj jednoduchú a rýchlu prípravu a chuťovú rozmanitosť ponúkajúcu široké možnosti prípravy jedál.
Žralok
Zaujímalo by vás, odkedy sa vlastne žraloky konzumujú? Nuž, ich hojnejšie využívanie začalo už v osemdesiatych rokoch minulého storočia. No nevyužívalo sa z neho len mäso. Okrem neho to boli aj plutvy, chrupavky, alebo koža. Na mäso sa chová len málo druhov. A pritom je žraločích druhov známych približne 450! A koža? Tá je až štyrikrát odolnejšia ako ktorákoľvek iná, preto ide o veľkú cennosť.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Viete, čo je ešte veľkou výhodou žraloka? Že nemá takmer žiadne kosti. Ako teda drží jeho telo pohromade? No, je tvorený chrupavkami. Jediná kosť v jeho tele je chrbtica.
Žralok patrí do skupiny pásožiabrovcov. Jeho dĺžka sa pohybuje od 6 – 8 metrov a jeho váha je niekedy až jedna, či dve tony.
Zaujímavosti
Žraloky sú dokonca staršie ako dinosaury. Žraloky sa totižto vyskytujú na našej planéte už viac ako 400 miliónov rokov. Ako to vedci vedia? Najstaršie skameneliny žralokov, čo žili v Silúrskom mori sú staršie ako 400 miliónov rokov.
Zistilo sa tiež, že okrem dobre rozvinutých zmyslov majú žraloky aj schopnosť vnímať elektrické pole svojich obetí, preto im neujdu ani živočíchy ukryté v piesku.
Rozdelenie rýb
Asi každý z nás vie, že ryby delíme na sladkovodné a morské.
Sladkovodné ryby sa ďalej delia na:
- I. akostná trieda: sem zaraďujeme napríklad lososa, sumca, či jesetera
- II. akostná trieda: tu patrí kapor, lieň, ostriež
- III. akostná trieda: a sem patria jalec, mrena, pleskáč
Morské ryby sa delia na:
- ryby s bielym mäsom: jazyk morský, jeseter, losos morský, pstruh, treska, úhor, šťuka morská
- ryby s tmavým mäsom: tu radíme nášho spomínaného žraloka, makrelu, slede, sardinky, či sardely, alebo tuniaka
Nutričné hodnoty
100 gramov surového žraločieho mäsa obsahuje:
- 130 kcal
- 21 g bielkovín
- 73,6 g vody
- 4,50 g tuku
- 51 mg cholesterolu
Vitamíny:
- 2,9 mg vitamínu B3
- 3 µg kyseliny listovej
- 233 IU vitamínu A
- 1 mg vitamínu E
- 24 IU vitamín D
Minerály:
Varené, smažené alebo inak tepelne upravené žraločie mäso má na 100 gramov tieto hodnoty:
- 228 kcal
- 60 g vody
- 18 g bielkovín
- 13,8 g tukov
- 59 mg cholesterolu
Minerálne látky:
- 50 mg vápnika
- 1 mg železa
- 43 mg horčíka
- 194 mg fosforu
- 155 mg draslíka
- 122 mg sodíka
Vitamíny:
- 2,80 mg vitamínu B3
- 22 µg kyseliny listovej
- 1,21 µg vitamínu B12
- 180 IU vitamínu A
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Skladovanie
Výhodou žraločieho mäsa, žraločích filet je to, že ide o mäso, ktoré vydrží v mrazničke pri minimálnej teplote – 18°C, hlbokomrazené aj jeden celý rok.
Cena
Možno by ste očakávali, že cena žraločieho mäsa bude vysoká, no nie je to tak. Jeden kilogram žraločích filet stojí približne 4 eurá.
Recepty
Smažený žralok
Chcete niečo nenáročné? Nech sa páči.
Potrebujeme:
- maslo
- hladká múka
- steaky zo žraloka
- korenie na ryby
Postup:
Steaky vysušíme čistou utierkou, osolíme a mierne pokvapkáme s citrónom. Na tanieri si zmiešame hladkú múku a korenie na ryby, a v tejto zmesi obalíme steaky. Obaľujeme ich poriadne nahrubo, aby sa korenie dostalo čo najviac do mäsa. Na panvici rozpálime maslo a na strednom ohni pečieme steaky do chrumkava.
Žralok na bylinkovom masle
Potrebujeme:
- žraloka
- olej
- šťavu z citróna
- mleté čierne korenie
- morská soľ
- čerstvý tymián
- čerstvé oregano
Na prípravu bylinkového masla:
- maslo
- petržlenovú vňať
- pažítku
- soľ
- mleté čierne korenie
Postup:
Najprv si pripravíme marinádu. Jedno deci olivového oleja zmiešame so šťavou z citróna, pridáme soľ, mleté čierne korenie, tymián a oregano. Túto marinádu nalejeme na žraloka a necháme ho v tom postáť, aby poriadne prešli medzi sebou chute. Je dobré ho takto nechať aspoň dve hodinky. Medzičasom si pripravíme bylinkové maslo a to tak, že zmäknuté maslo vymiešame s pažítkou a petržlenovou vňaťou. Tiež osolíme a okoreníme. Toto bylinkové maslo vyformujeme na tvar hranola, zabalíme ho do alobalu a necháme v chladničke stuhnúť. Žraloka musíme ešte upiecť. Dáme ho do zapekacej misy, pridáme trochu oleja a pečieme na 250 °C približne 10 minút. Nesmieme čas však prešvihnúť, pretože ak sa pečie dlho, tak ostane ako z gumy. Podávame ho s ryžou, hranolkami alebo kroketami, a potierame ho bylinkovým maslom.
Žralok s citrónovou omáčkou
Potrebujeme:
- 500 g žraloka
- čínska mrazená zelenina
- 6 čerstvých šampiňónov
- 125 g masla
- 200 ml mlieka
- 6 polievkových lyžíc hladkej múky
- soľ
- rozmarín
- muškátový oriešok
- olivový olej
- 1 citrón
Postup:
Žraloka je potrebné najprv z oboch strán osoliť. Potom ho obalíme v múke a na olivovom oleji opekáme z každej strany. Na olivovom oleji potom popražíme aj čínsku zmes, pridáme čerstvé nakrájané šampiňóny a všetko to dusíme domäkka. Citrónovú omáčku pripravíme tak, že 2 polievkové lyžice masla rozpustíme, pridáme 2 polievkové lyžice hladkej múky, popražíme, potom prilejeme 200 ml mlieka, prípadne aj viac tak, aby omáčka bola riedka. Pridáme soľ, korenie, muškátový oriešok, kôru a šťavu z citróna. Ako prílohu podávame varené zemiaky, ktoré polejeme olivovým olejom, posypeme rozmarínom, soľou a dáme zapiecť do rúry.
Tepelné úpravy žraloka
Žralok sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi. A nie len samotný žralok, ale takmer všetky ryby. Dajú sa piecť, variť, dusiť, opekať, zapekať, vyprážať, grilovať, piecť v alobale, alebo piecť v papilote.