Čínska kapusta
V článku nájdete:
Čínska kapusta – zelenina vhodná na chudnutie
Popis
Čínska kapusta (Brassica rapa, poddruh pekinensis a chinensis) môže odkazovať na dve skupiny čínskej listovej zeleniny často používaných v čínskej kuchyni: The pekinensis Group (čínska kapusta) a Skupiny chinensis (bok Choy).
Je to jednoročná rastlina, ktorú tvoria nehlávkujúce listové ružice v tmavo zelených lesklých listov. Ich stopky sú dužinaté, biele a žlábkovité, u niektorých odrôd veľmi široké. Listová čepeľ je tuhá, lesklá, rôzne sfarbená, s hladkým alebo zúbkovaným okrajom, bublinatá alebo kučeravá.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Čínska kapusta sa na rozdiel od pekinskej kapusty dá pestovať celoročne, pretože sa nekonzumujú hlávky, ale listy. Listy mladých rastlín možno zberať už za 3 týždne.
Čínska kapusta, spolu s Choy, je jedným z populárnych druhov listovej zeleniny, ktoré sa pestujú v Číne. Jej chrumkavé listy sú jedným z najvyhľadávanejších zložiek na Ďalekom východe v ázijskej kuchyne. Nepochybne, čínska kapusta je stále viac využívaná v západnom Stredomorí, rovnako ako aj v americkej kuchyne, kde sa používa najmä do jedál pre zdravú stravu.
Čínska kapusta sa pestuje najmä v regiónoch rieky Yangtze, ale Ming dynastie. Prírodovedec Li Shizhen ju popularizoval tým, že vyzdvihol jej liečivé vlastnosti. Variant kultivovaný v Zhejiang okolo 14. storočia bol prinesený na sever a severná úroda čínskej kapusty čoskoro prekročila aj južnú hranicu.
Čínska kapusta sa stala základom v severovýchodnej čínskej kuchyni na výrobu suan Cai, čínskej kyslej kapusta. V Kórei sa vyvinula do kimchi. Čínska kapusta sa teraz bežne vyskytuje na trhoch po celom svete. Pestovatelia si cenia najmä jej odolnosť voči chladu.
Pôvod
Čínska kapusta je prapredkom kapusty pekinskej. Rozdiel medzi nimi je však viditeľný na prvý pohľad. Pochádza z východnej Ázie a ide o významnú zeleninu južnej a strednej Číny a Japonska. Netvoria pevnú hlávku, ale listovú ružicu. Stopky sú biele, dužinaté a listy môžu byť hladké alebo zvlnené. Na rozdiel od kapusty pekinskej sa dá zberať postupne po jednotlivých listoch a jej pestovanie nie je tak náročné.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
Význam pre zdravie
Čínska kapusta obsahuje neuveriteľne nízky obsah kalórií. 100 gramov čerstvých listov má iba 16 kalórií. Preto ju tak často presadzujú niektorí dietológovia.
Čínska kapusta je nabitá mnohými antioxidačnými rastlinnými látkami, ako sú karotény, isothiokyanáty, indol-3-karbinol, luteín Zea-xantín, sulforaphane a izotiokyanáty. Okrem toho je bohatým zdrojom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Vedecké štúdie naznačujú, že tieto zlúčeniny sú známe tým, že sú schopné ponúknuť ochranu proti rakovine prsníka, hrubého čreva a prostaty a pomáhajú znižovať hladinu LDL alebo hladinu „zlého cholesterolu“ v krvi.
Čerstvá čínska kapusta je vynikajúcim zdrojom kyseliny listovej. 100 gramov obsahuje 79 mikrogramov alebo 20% dennej požadovanej hodnoty vitamínov skupiny B. Kyselina listová je jednou zo základných zložiek DNA. Dostatočné množstvo kyseliny listovej v strave môže pomôcť zabrániť neurologickým ochoreniam u novorodenca.
Čínska kapusta má veľmi dobrú hladinu vitamínu-C. 100 gramov čerstvej kapusty poskytuje asi 45% dennej požiadavky tohto vitamínu. Pravidelná konzumácia potravín bohatých na vitamín C pomáha telu vyvinúť rezistenciu proti infekčným chorobám a pomáha telu brániť sa proti škodlivým, prozápalovým voľným radikálom.
Podobne ako aj iné druhy kapusty, čínska kapusta má tiež priemerný obsah vitamínu K. Vitamín K má úlohu v metabolizme kosti, podporuje osteotropickú aktivitu kostných buniek. Z tohto dôvodu dostatočná hladina vitamínu K v potrave robí vaše kosti silnejšie, zdravšie a pomáha oddialiť vznik osteoporózy. Ďalej vitamín K takisto zohráva dôležitú úlohu pri liečbe pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou tým, že obmedzuje poškodenie neurónov v ich mozgu.
Čínska kapusta má malé množstvo vitamínu A. Avšak, tiež obsahuje zlúčeniny, ako sú karotény, luteín a xanthiny.
Rovnako ako aj iná zelenina je dobrým zdrojom mnohých dôležitých vitamínov, ako je riboflavín, kyselina pantoténová, pyridoxín a tiamínu. Tieto vitamíny sú nevyhnutné v tom zmysle, že ich naše telo vyžaduje na doplnenie z vonkajších zdrojov.
Okrem toho, že je veľmi prirodzeným zdrojom elektrolytov a minerálov, ako je vápnik, draslík, fosfor, mangán, železo a horčík. Draslík je hlavnou zložkou bunkových a telových tekutín a pomáha pri regulácii srdcovej frekvencie a stabilizuje krvný tlak. Mangán je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti, ale v tele plní aj ďalšie, fyziologicky veľmi dôležité úlohy. Mangán posilňuje rast svalov, je vhodný pre ľudí, ktorí trpia epileptickými záchvatmi, lebo ich zmierňuje, podporuje tvorbu materského mlieka a tvorbu spermií, je potrebný pre tvorbu bielkovín. Železo je dôležité pre tvorbu červených krviniek .
Nutričné hodnoty
Hodnoty na 100 g
Kalórie (kcal) 13
Tuky 0,2 g
Nasýtené tuky 0 g
Polynenasýtené tuky 0,1 g
Mononenasýtené tuky 0 g
Cholesterol 0 mg
- Sodík 65 mg
- Draslík 252 mg
- Sacharidy 2,2 g
- Vláknina 1 g
- Cukor 1,2 g
- Bielkoviny 1,5 g
- Vitamín A 4 468 IU
- Kyselina L-askorbová 45 mg
- Vápnik 105 mg Železo 0,8 mg
- Vitamín D 0 IU
- Vitamín B6 0,2 mg
- Kobalamín 0 µg
- Horčík 19 mg
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Ako pestovať?
Čínska kapusta je ročná zelenina, ktorá rastie v chladných sezónach. Rastie najlepšie, keď sú krátke a mierne dni. Rovnako ako aj kapusta, čínska kapusta dorastá do oválnej hlavy, skladajúcej sa z tesne usporiadaných stočených, hustých a svetlo zelených listov s významnými, bledými žilami. Vo svojej podstate majú listy hladký, svetlo žltý odtieň.
Využitie v kuchyni
Odstráňte vonkajšie sfarbené listy. Umyte celú zeleninu v studenej vode. Jemne ju osušte alebo ju otočte hore nohami, kým nevytečie z nej voda.
Pred prípravou odkrojte konce zeleniny. V receptoch môžete použiť listy, ale aj stonku.
V regiónoch Ďalekého východu spotrebuje v priemere každý človek asi pol kila čerstvých listov kapusty denne; a to buď vo forme surových listoch, v dusených pokrmoch alebo ako nakladané jedlo (kimchi).
Tu sú niektoré z tipov na prípravu:
Sladká, chrumkavá, svieža čínska kapusta môže byť pridávaná surová do šalátov, sendvičov a hamburgerov.
Rovnako ako aj iné druhy kapusty. aj čínska môže byť použitá na prípravu kapustového šalátu.
V Thajsku a ďalších východoázijských krajinách, strúhaná čínska kapusta je pripravovaná na pare a podávaná je s varenou ryžou a vo vnútri sú zabalené skorocelové listy a podáva sa k nim dusené mäso.
V Číne a iných východoázijských regiónov je podávaná nakrájaná na tenké plátky ako hranolky a pridávajú s k nej cibuľky, cesnak, paprika a zelené čili papričky zmiešané s dusenou ryžou a sójovú / chilli / paradajkovou omáčkou.
Čínska kapusta tiež nesie určité chemické látky známe ako „goitrogeny.“ Predlžujú spotrebu tejto zeleniny, avšak môžu spôsobiť opuch štítnej žľazy, ochorenie známe ako struma. Preto sa odporúča u niektorých jedincov s dysfunkciou štítnej žľazy obmedziť konzumáciu tejto zeleniny. Môže byť použitá s mierou u zdravých osôb.