Pomelo

Pomelo – zlatá baňa vitamínov

Pomelo má zvyčajne bledo zelenú  alebo žltú farbu v zrelom stave so sladkou bielou ( zriedka ružovou alebo červenou) dužinou. Je to veľký citrusový plod, dosahuje v priemere 15-25 cm v priemere. Jeho hmotnosť sa zvyčajne pohybuje okolo 1-2 kg. Stopky listov sú výrazne okrídlené.

Ovocie chutí ako mierne sladký grapefruit (ktorý je sám o sebe považovaný za hybrid Citrus maxima a pomaranča, aj keď typické pomelo je oveľa väčšie, než je grapefruit.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Pôvod

Predpokladá sa , že pomelo pochádza z Číny, čo  bolo tiež zdôraznené v historických čínskych knihách. Skutočné miesto vzniku je neidentifikované. Je pravdepodobné, že vzniklo v  Malajzii, Thajsku alebo   Indonézii, presne na miestach, kde je situované v prírode. Čínski obyvatelia pestujú túto plodinu už po celé stáročia.

Charakteristika

Pomelo je určite najväčšie zo všetkých citrusových plodov. Jeho vonkajší povrch je tvrdý a ľahko sa lúpe. Ovocie je guľovitého alebo dokonca podlhovastého tvaru bielej farby.

Nemá žiadnu alebo len veľmi malú  horkosť v porovnaní s obyčajným grapefruitom, ale obklopujúci membránový materiál okolo segmentov je horký a je považovaný za nejedlý a preto sa zvyčajne odkladá. Šupka sa niekedy používa na výrobu marmelád, môže byť kandizovaná a niekedy je máčaná v čokoláde. V Brazílii sa hrubé kože často používajú pre výrobu sladkostí, zatiaľ čo hubovitá dreň kôry sa odstráni.

Pomelo, citrus maxima, je obvykle naštepený na citrusové podnože, ale môže byť pestovaný zo semien, za predpokladu, že semená sa nenechajú vyschnúť pred výsadbou.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Existujú dva varianty: Prvú variantu predstavuje sladký druh s bielou dužinou a druhú variantu  tvorí druh s ružovkastou farbou. Tento druh sa viac používa len na dekorácie ako na jedenie.

Benefity pre zdravie

Tento  šťavnatý plod s celkom sladkou chuťou  je naozaj zlatá baňa vitamínov. Ovocie je bohaté na vitamín C, beta-karotén, rovnako je bohaté na skupinu B vitamínov. Okrem toho, že je zdrojom kyseliny listovej, ktorá je potrebná pre mladšie dámy pre zabezpečenie zdravia nadchádzajúceho dieťaťa. Okrem toho, pomelo obsahuje veľké množstvo draslíka, ktorý je tak potrebný  pre naše srdce. Úplne nové výskumy ukázali, že liminoids, prítomný v pomele ako aj v ďalších citrusových plodoch,  zabraňuje tvorbe rakovinotvorných buniek a je účinnejší ako chemické lieky.

Zabraňuje infekcii močových ciest
Infekcia močových ciest (UTI) je v skutočnosti bakteriálna infekcia, ktorá má vplyv na močový systém. Močový systém sa skladá z dvoch obličiek, dvoch močovodov, močového mechúra, močovej trubice a pár zvieračov – infekcia močových ciest by mohla ovplyvniť akúkoľvek oblasť močového ústrojenstva .

Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako pomôcť v boji proti infekcii močových ciest. Pomelo s jeho extrémne vysokým obsahom vitamínu C navyše pomáha bojovať proti častým opuchom, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva. Vitamín C zabraňuje množeniu baktérií v močovom trakte.

Podporuje rýchle hojenie rán

Hojenie rán je pravdepodobne najdôležitejší spôsob ako zachovať zdravý stav tela. Aby sa zvýšila schopnosť hojenia rany, je potrebné konzumovať výživné ovocie s vysokým obsahom vitamínu C, ktorý obsahuje aj pomelo. Vitamín C je považovaný za dôležitý, pretože je to kofaktor enzýmov aktívnych v rozvoji kolagénu, proteínu, ktorý posilňuje kožu, zabezpečuje rýchlejšie hojenie rán a zotavenie pokožky.

Podporuje zdravie zubov a ďasná

Krvácanie z ďasien môže byť symbolom nedostatku vitamínu C. Kolagén nachádzajúci sa v pomele je rozhodujúci nie len vo vývoji kože, ale aj vo vytváraní zdravých zubov a ďasien.

Predchádza anémii

Anémia môže byť stav, keď je v tele menej červených krviniek alebo dokonca  menšie množstvo hemoglobínu ako normálne. Anémia znižuje schopnosť krvi k prenosu kyslíka. trpiaci anémiou môžu často cítiť vyčerpanosť, slabosť,  únavu, sú bledí, cítia búšenie srdca a môžu mať problémy s  dýchaním. Deti s dlhodobou anémiou sú náchylné  k bakteriálnym infekciám, ako aj k problémom s učením. Lekárske štúdie preukázali, že vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa v tele. To je dôvod, prečo je vhodné konzumovať pomelovú šťavu v prípade, že užívate doplnky železa.

Predchádza chrípke

Pomelo obsahuje vitamín C , živinu, ktorá väčšinou hrá podstatnú úlohu pri revitalizácii protilátok, rovnako ako imunitných buniek, ktoré zvyčajne chránia telo pred útočníkmi, rovnako ako vírusy a baktérie, ktoré môžu spôsobiť dýchacie ťažkosti.

V Číne existuje veľa liekov vyrobených zo semien, kvetu, kôry, plodov či nakrájaných a vysušených plátkov pomela. Sú určené na liečbu kašľa, opuchov, zlepšenie trávenia, pomáhajú pri opici a intoxikácii (otrave) alkoholom.

Reguluje hladinu krvného tlaku

Ešte jeden dobrý dôvod na konzumáciu pomela je jeho bohatý obsah draslíka.

Prevencia osteoporózy

Osteoporóza je stav, kedy dochádza k rednutiu kostí a k  zníženiu objemu kostí z dôvodu vyčerpania vápnika, ako aj kostného proteínu. Osteoporóza predisponuje jedinca k zlomeninám, ktoré sa všeobecne pomaly liečia. Toto ochorenie je naozaj najčastejšie u seniorov, konkrétne u žien po menopauze, ale aj  u osôb užívajúcich anabolické steroidy alebo dokonca steroidné lieky.

Ošetrenie krehkých kostí pozostáva z fyzického cvičenia, ale berte na vedomie, že strava, ktorá sa skladá z dostatočného príjmu vápnika spolu s ďalšími minerálmi potrebnými k podpore vývoja nových kostí, je tiež dôležitá. Drť z pomela môže skutočne zlepšiť  zdravie kostí a znížiť prípadné riziko zlomenín krehkých kostí.

Zabraňuje vzniku kŕčov v dolných končatinách

Kŕč v nohe je veľmi nepríjemný. Nastáva zmrštenie svalu v rámci dolnej končatiny. Časté svalové kŕče majú napríklad plavci. Vznikajú preťažením končatiny v studenej vode.

Najtypickejším príčinou je  nedostatok tekutín, nedostatok horčíka, vápnika, draslíka, ako aj sodnej soli. Zníženie krvného obehu cez svalové tkanivo by mohlo tiež súvisieť s kŕčom v nohe.

Môže to znamenať, že vaše telo si pýta viac draslíka a minerálov, ktoré plnia dôležitú úlohu pri nervovom prenose. Draslík a potrebné minerály môžete nájsť tiež v pomele.

Tráviaci trakt

Pomelo je naplnené vlákninou, ktorá napomáha pri zachovaní normálnych črevných pohybov, a chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva.

Nutričné hodnoty

Sacharidy              g               9,62

Energia                  kcal          38

Vláknina                g               1,02

Proteín                  g                0,76

Lipidy                    g               0,04

Voda                      g                89,10

Minerály

Calcium,Ca          mg              4

Železo                   mg             0,11

Magnézium      mg                6

Sodík                  mg               1

Zinok                  mg              0,08

Vitamíny

Niacin             mg                 0,220

Riboflavin       mg                0,027

Thiamin          mg                 0,034

*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch  sa často sa uvádza jednotka IU:

 • Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
 • Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
 • Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
 • Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.

Pomelo a pestovanie

pomelo pestovanie

Väčšina plodov neobsahuje vyvinuté semená. Ak však nejaké nájdete, môžete sa pokúsiť ich zasadiť a pestovať. Semená ochotne zaklíči. Semenáče vypestované z kôstky sa zdajú veľmi vitálne a zdravé. Semenáčiky staré cca 1 rok sú vysoké okolo 50cm, s kmienkom o sile ceruzky a s bujným rastom. Pestovateľské nároky sú v podstate zhodné s grepom ,. Niektoré zdroje uvádzajú, že by zvládol aj viacmenej tropické podmienky, teda zrejme aj teplé zimovania (v nadväznosti na podnož). Problémom je ale veľkosť plodov. Na udržanie jedného plodu je potrebné veľké množstvo listov. Zdroj:exoticke-ovoce.coajak.cz

Pomelo a jeho využitie v kuchyni

Dužinu môžete jesť samotnú, môžete ju použiť do šalátov alebo si z nej vyrobiť džús. Na Filipínach sa dužina pomela je osolená a konzumuje sa s morskými plodmi, bylinkami a  kuracím mäsom.

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)

Pomelový šalát je pravdepodobne najviac známy  šalát zo všetkých thajských šalátov. Tento konkrétny šalát je naozaj fantastický obed. Budete potrebovať cherry paradajku, šalotku, arašidy a pikantný dresing.

5/5 - (1 vote)

Reply