Goji
V článku nájdete:
Goji alebo Kustovnica čínska?
Je to úplne jedno! Goji berry či Kustovnica čínska je pomenovanie pre ovocie Goji. Avšak, jeden rozdiel by sa tu predsa len našiel. Kustovnica čínska je ker, ktorý pochádza z Číny, zatiaľ čo bobule Goji sú ovocie – teda plody Kustovnice čínskej.
Popis
Bobule Goji sú plody ovocného keru Kustovnice čínskej. Tento ker je podobný kríku šípiek a plody goji sú rovnako v tvare šípky s veľkosťou približne 2,5 cm. Chuťovo by sme toto ovocie mohli prirovnať k zmesi jablka, brusníc a sušených hrozienok. Goji obsahuje vysoké množstvo vitamínov a minerálov. Rovnako je aj výborným antioxidantom a jeho účinky sú prospešné pre zdravie človeka, ale pomôžu aj pri chudnutí. Goji je považovaný za jednu z najhodnotnejších rastlín na svete.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Pôvod goji
Ako hovorí sám názov, ker Kustovnica čínska aj spolu s bobuľami Goji pochádzajú z Číny. Pestuje sa medzi Tibetskou náhornou plošinou a vnútorným Mongolskom (najčastejšie sa pestuje v úrodnej pôde Himalájí) už 5000 rokov. Avšak, to neznamená, že sa nemôže pestovať aj v iných krajinách. Táto rastlinka vôbec nie je náročná na pestovanie, pretože je vysoko odolná voči mrazu. Je známe, že domáci, ktorí pravidelne konzumujú toto ovocie sa dožívajú vysoké veku (často aj nad 100 rokov!).
Charakteristika
- Predlžuje život (Goji je bohaté na látky, ktoré vylepšujú a udržiavajú naše telo zdravšie)
- Lieči a zlepšuje vývoj a správne fungovanie našej pokožky
- Chráni pred UV žiarením, voľnými radikálmi a zároveň aj ich pôsobením na naše telo
- Prevencia proti rakovine
- Podporuje správne trávenie, pravidelné vyprázdňovanie a zlepšuje náš metabolizmus
- Zvyšuje plodnosť aj sexuálnu činnosť (u mužov aj u žien)
- Zlepšuje pružnosť svalstva, pevné nechty a kosti
- Zlepšuje zrak
- Zabezpečuje hladký priebeh vstrebávania živín do nášho tela
- Je účinný pri detoxikácii nášho tela
- Reguluje hladinu cukru v krvi
- Zabezpečuje postupné uvoľňovanie cukru
- Funguje ako katalyzátor na metabolizmus
- Pomáha pri chudnutí
- Zlepšuje poruchy spánku
- Znižuje vysoký cholesterol v našom tele
- Znižuje vysoký krvný tlak
- Posilňuje našu imunitu
- Má antizápalové a antireumatické účinky
- Je účinný proti bolestiam hlavy a migrénam
- Zlepšuje tvorbu krvných buniek
- Podporuje funkciu pamäte (celkovo mozgu)
- Zlepšuje obdobie po chemoterapiách
Nutričné hodnoty
Bobule Goji obsahujú Vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, 18 druhov aminokyselín, vlákninu, vápnik, selén, fosfor, sodík, železo, zinok, kyselinu linolovú, betakarotén a antioxidanty.
100 gramov sušeného Goji obsahuje:
- Bielkoviny – 12 g
- Sacharidy – 21 g
- Vláknina – 6,5 g
- Vápnik – 111 mg
- Draslík – 1130 mg
- Tuk – 0,7 mg
- Sodík – 25 mg
- Zinok – 2,1 mg
- Karotén – 8 mg
- Železo – 9 mg
- Selén – 50 mikrogramov
- Vitamín C – 18 g
- Vitamín B1 – 0,15 mg
- Vitamín B2 – 1,3 mg
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Ako pestovať Goji?
Pestovanie Goji je pomerne jednoduché. Kustovnica čínska je obojpohlavná a je vysoko odolná proti mrazu, teda je nepravdepodobné, že by vám táto rastlina zmrzla. Tým, že pochádza z Himalájí, u nás na Slovensku vydrží aj tie najnižšie teploty.
Máte dve možnosti, ako začať pestovať Goji. Môžete si objednať alebo kúpiť semienka Goji, ktoré následne zasadíte a budete sa o nich starať. Avšak, táto možnosť je dlhodobá, pretože Kustovnica čínska začína plodiť bobule Goji až po 4 až 6 rokoch. Rovnako vypestovať dospelú rastlinu je dlhodobý proces. Druhá možnosť je zakúpiť si už rastlinu v črepníku, ktorú len presadíte a pestujete Goji.
Rastlina dorastá až do výšky troch metrov, a preto sa doporučuje vybrať si vhodný priestor na pestovanie Goji. Ideálna pre Goji je humusová pôda (s pH 8) s dostatočnou vlhkosťou. Potrebuje dobré slnečné miesto na rast svojho kmeňa, dlhých konárov a rozvetvenie.
Pred vysadením Kustovnice čínskej je dobré pôdu prekypriť, povápniť a odstrániť burinu. Pri sadení viacej rastlín Goji, je odporúčané nechať medzeru medzi semiačkami približne 2 až 2,5 metra. Do jamy nezabudnite pridať kompost alebo hnoj, zasypať rastlinu a to najdôležitejšie – poliať ju.
Vysadiť Goji môžete v mesiacoch apríl a máj, pričom kvitnúť začne v mesiacoch od júla až po október. Počas kvitnutia si môžeme všimnúť fialové kvietky, ktoré sa postupom času zmenia na 2 cm veľké bobule v tvare šípok.
Počas kvitnutia rastliny by sme mali Goji dodať listové hnojivo. Na konci apríla močovinu a od mája do júna fosforečnan amónny. Pokiaľ chcete vypestovať Goji ako bio rastlinu môžete použiť kompost a hnoj.
Zalievať Goji sa odporúča vždy skoro ráno, predtým ako slnko dosiahne silnejšiu intenzitu. Pokiaľ je vlhkosť pôdy okolo rastliny nedostačujúca, odporúča sa polievať častejšie a vo väčších množstvách. Počas teplejších dní môžete Goji polievať aj každý deň, avšak, netreba to preháňať!
Najzdravšie ovocie sveta?
Presne tak! Nielenže sa Goji označuje za „bobule šťastia“, ale je považované aj za najzdravšie ovocie na celom svete. V Číne, Mongolsku a Tibete si Goji veľmi ctia, ako dôležitú výživnú látku a ako ovocie účinné na ochranu zdravia.
- Obsahuje viac bielkovín ako peľ z kvetov
- Obsahuje viac vláknin ako ovsené otruby
- Obsahuje 67x viac tiamínu (vitamínu B1) ako hnedá ryža
- Obsahuje 2x toľko niacínu (vitamínu B3) ako droždie
- Obsahuje 11x toľko vitamínu C ako pomaranč
- Obsahuje 5x toľko vápnika ako surový karfiol
- Obsahuje 5x toľko draslíka ako ružičkový kel alebo brokolica a 4x toľko ako banán
- Obsahuje 2x toľko beta-karoténu ako surový špenát
68,3% oleja, získaného z jadierok Goji, je kyselina linolová a obsahuje 2630 mg/kg beta-karoténu, čo je najvyššia známa meraná hodnota medzi rastlinnými olejmi!
Tvarohový koláč s Kustovnicou
Budeme potrebovať:
- 250 g – hladká múka
- 150 g – maslo
- 80 g – cukor
- 1 ks – vajce
- 1 balíček – vanilínový cukor
- 1 PL – kakao
- štipka soli
- 1 Čl – kypriaci prášok do pečiva
- tuk na vymastenie a múka na vysypanie plechu
- 500 g – tvaroh
- 50 g – maslo
- 100 g – Kustovnica čínska (Goji)
- Z múky, zmäknutého masla, vajca, cukru a vanilkového cukru si vymiešame cesto. K cestu si prisypeme štipku soli a kako. Maslom si vymastíme formu na tortu, ktorú potom posypeme múkou. Cesto vlejeme do formy na tortu a pečieme 20 až 30 minút. Po upečení cesto necháme vychladnúť a priečne rozrežeme korpus.
- Tvaroh, cukor a zmäknuté maslo použijeme na vymiešaný krém. Pár bobúľ poukladáme na spodný korpus a zatrieme ich asi polovicou krému. Nakoniec položíme vrchnú časť korpusu navrch. Zvyšným krémom potrieme povrch torty a posypeme Kustovnicou. Koláč necháme na niekoľko hodín stuhnúť v chladničke.
Paradajková polievka s Kustovnicou čínskou
Na prípravu receptu budeme potrebovať:
- 1 hrnček Goji
- 500 g pasírovaných paradajok
- 1 kocka zeleninového bujónu
- 2 ks cibule
- 2 PL olivového oleja
- 1 KL mletého chilli
- 1 KL mletej rasci
- 1 KL mletého korianderu
- 1 hrsť petržlenovej vňate
Postup:
- Do misky si dáme Kustomnicu, ktorú zalejeme vodou. Ideálne je nechať misku s Kustovnicou na noc odležať, aby sa nám krásne napučila.
- Cibuľku si speníme na oleji, pridáme k tomu chilli, Kustovnicu a pasírované paradajky. Všetko spolu premiešame a necháme povariť asi 5 minút.
- Nasledovne spolu všetko zalejeme vývarom (0,5 l), ktorý sme spravili pomocou zaliatia bujónu vriacou vodou. Nezabudnime pridať kmín a koriander.
- Varíme na miernom ohni asi 15 minút a potom tyčovým mixérom polievku rozmixujeme.
- Nakoniec pridáme petržlenovú vňať (ideálne nasekanú). Prajem dobrú chuť!