Arónia
V článku nájdete:
Arónia – superpotravina ?
Popis
Arónia sa v poslednom období zaraďuje medzi obľúbené ovocie medzi spotrebiteľmi a zaraďujeme ho medzi takzvané superpotraviny. Malé tmavé, až čierne bobule sú plné antioxidantov, živín a majú úžasné účinky pre tých ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie prostredníctvom zdravej výživy. Okrem názvu arónia sa tiež môžeme stretnúť s pomenovaním jarabina čierna.
Výnimočná je aj vysokým obsahom farbív, ktoré sa využívajú nielen v potravinárstve, ale aj v textilnom priemysle. Tento bobuľovitý plod rastie na kríkoch, ktoré sú priam stvorené pre pestovanie na záhradách. Arónia je veľmi chutná má kyslastú až trpkú aromatickú chuť.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Pôvod
Arónia pôvodom pochádza zo severnej Ameriky a je známa aj pod menom sibírska čučoriedka, pretože je v tejto oblasti pestovaná pre svoju odolnosť voči mrazu. Divoká forma arónie rastie najmä na území Kanady. Rastlina bola zo severnej Ameriky neskôr okolo roku 1800 rozšírená do Ruska a postupne do krajín strednej a východnej Európy. Stretávame sa s dvoma odrodami arónie, s červenou a čiernou, ktoré sú v súčastnosti najčastejšie konzumované a kultivované.
Ako pestovať
Arónia je rastlina, ktorá nie je náročná na pôdu ani pestovanie. Pochutiť sa na úrode môžete niekedy začiatkom Júla, na jeseň si zase môžete užiť pohľad na krásne sfarbené listy, ktoré hýria všetkými odtieňmi červenej. Je na vás ako aróniu vysadíte je vhodná aj ako živý plot. ideálne je ich umiestnenie na slnečnom, poprípade mierne tienistom mieste. Je ideálna pre akýkoľvek typ pôdy a akúkoľvek nadmorskú výšku. Najvhodnejšie obdobie na výsadbu je jeseň alebo na jar, dôležité je aby pôda nebola zamrznutá. Rastliny obľubujú vlahu a po výsadbe začnú takmer okamžite rásť.
Najvyšiu plodnosť zaznamenáte v období medzi 2-6 rokom, kedy z jedného kríku môžete získať 5-10 kilogramov ovocia. Plody je najlepšie nechať na kríku čo najdlhšie, pretože sa tým zlepšuje ich chuť. Výhodou je, že zrelé ovocie nenapadne vošky ani červy, jedine pre kým by ste sa mali držať na pozore sú vtáky. Ich najväčšou výhodou je ich odlnosť voči mrazu, dokáže vydržať teploty až do -47 stupňov.
Arónia liečiteľom a ochranca prírody. 10 dôvodov prečo by ste ju mali zaradiť do svojho jedálníčka.
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
- Zdroj antioxidantov – bobule arónie majú najvyššiu koncentráciu antioxidatov spomedzi všetkých druhov ovocia. Vďaka tomu má schopnosť chrániť bunky tela pred škodlivými účinkami oxidácie.
- Pomáha pri problémoch s močovými cestami – konzumácia arónie napomáha k zachovaniu zdravých močových ciest, chráni pred infekciami a následne lieči ich vznik. Aj keď sa hovorí, že najlepšie na tieto problémy sú brusnice, výskumy dokázali, že bobule arónie sú 5 až 10 krát účinnejšie vďaka obsahu kyseliny quinnovej, ktorá zabraňuje vzniku infekcie močových ciest.
- zlepšujú krvný obeh a posilňujú krvné cievy – arónia je známa tiež svojou schopnosťou zlepšiť krvný obeh a tiež znižujú riziko srdcových ochorení. Zrelé plody obsahujú veľké množstvo fenolov, ktoré majú schopnosť čistiť krv a telo, podporujú hojenie rán, odstraňujú toxické látky z tela, znižujú zápal a zabraňujú upchávaniu ciev.
- udržiavajú krvný tlak v rovnováhe – arónia pomáha udržiavať krvný tlak na normálnej úrovni. Šťava, alebo čaj z arónie sa vrelo odporúča ľuďom, ktorý majú problém s obehovým systémom a krvným tlakom.
- prevencia a pomoc pri liečbe cukrovky – bolo vedecky dokázané, že konzumácia arónie nezvyšuje hladinu cukru v krvi ba naopak má za následok jeho zníženie. Je výborná nielen pri predchádzaní vzniku tohto ochorenia, ale pomáha ľuďom, ktorý ho majú zvládať ho. Ideálne je piť šťavu z arónie samozrejme bez pridaného cukru.
- arónia pomáha pri liečbe žalúdočných problémov vrátane žalúdočných vredov a hnačiek. Konzuácia sušenej arónie je aj skvelým liekom pre obličky.
- anti-karcinogénny efekt – v náveznosti na predošlí bod, bobule arónie sú veľmi účinné pre tých, ktorí trpia rakovinou hrubého čreva. Bolo vedecky dokázané, že zlúčeniny bobule arónie čiernej zabili až pätinu existujúcich rakovinových buniek, bez toho aby to nejakým spôsobom malo vplyv na tie zdravé.
- proti-zápalové účinky, potláča vírusy – pokiaľ zaradíte do vašej stravy konzumáciu arónie, môžete si byť istý, že sa vám chrípka a prechladnutie bude vyhýbať. Majú totižto schopnosť bojovať proti baktériám, vírusom a celkovo posilňujú imunitný systém.
- ochrana zraku – arónia poskytuje výbornú ochranu pre oči. Plody obsahujú vysoké množstvo karoténu, ktorý chráni bunky pred poškodením zraku a pred vznikom šedého zákalu. Arónia je tiež bohatá na luteín a zeaxantín.
- kontrola hmotnosťi – v neposlednom rade arónia je nápomocná pri redukcii hmotnosti. Taktiež zabraňuje aby naše telo ukladalo tuk v oblasti brucha, s čím má veľa ľudí problém. Ďaľšou výhodou prečo by ste mali aróniu zaradiť do jedálníčka je zlepšujú hladinu tukov a cholesterolu.
Okrem už spomenutých účinkov na zdravie je tiež nápomocná pri:
- arterioskleróze
- dokáže odstrániť ťažké kovy z tela, bola tiež využitá po jadrovej havárii v Černobyle
- pomáha pri chudokrvnosti
- zlepšuje pamäť
- vďaka antioxidantom zlepšuje pružnosť pokožky, čím spomaľuje proces starnutia
- pomáha pri ochoreniach štítnej žlazy
- reguluje a zlepšuje sekréciu hormónov
Nutričné hodnoty
Arónia je výborným zdrojom vlákniny a vitamínu K a 100 gramov ovocia obsahuje približne 156 kalórií. Rovnaké množstvo ovocia obsahuje 3 gramy bielkovín a 34 gramov sacharidov z čoho 14 gramov tvoria cukri a až 17 gramov tvorí vláknina.
Nutričné hodnoty tabuľka | |
Vitamíny | Obsah |
Vitamín A | 43 IU |
Vitamín C | 0.7 mg |
Vitamín K | 29.3 mcg |
Kyselina listová | 10 mcg |
Minerály | Obsah |
Vápnik | 40 mg |
Horčík | 21 mg |
Fosfor | 45 mg |
Draslík | 309 mg |
Selén | 309 mg |
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Čerstvé arónie sa používajú na výrobu džúsu, džemu, sirupu a vína. Výborné sú aj sušené arónie bez pridaného cukru, ktoré si môžete pridať do musli, muffinov alebo iných pečených dobrôt. V niektorých krajinách sa arónia využíva na výrobu bilinných čajov.
Recepty
Čo môže byť lepšie ako začať deň veľkou dávkou vitamínov a antioxidantov. Potom čo sme sa dozvedeli o účinkoch arónie, by bol hriech nezaradiť ju do nášho jedálníčka. Pokiaľ ste typ človeka, ktorý potrebuje na raňajky niečo sladké, skúste si pripraviť tento chlieb z arónií a banánov.
Igrediencie
- 1 šálka arónií, čerstvých alebo mrazených
- 2 šálky kokosovej alebo špaldovej múky
- 1 ČL sódy bikarbóny
- 1/4 ČL soli
- 1/2 šálky masla
- 3/4 šálky trstinového cukru
- 2 vajíčka
- 2 šálky prezretých, rozmačkaných banánov
Postup
- predohrejte si rúru na 180 stupňov a pripravte si formu na chlieb.
- vo veľkej miske zmiešajte múku, sódu bikarbónu a soľ.
- v druhej miske si rozmiešajte roztopené maslo s trstinovým cukrom. Postupne primiešajte vajíčka, rozmačkané banány a aróniu.
- Následne vmiešajte banánovo-aróniovú zmes do zmesy s múkou
- ak je cesto príliš husté pridajte trochu vody
- nalejte cesto do pripravenej formy
- pečieme približne 55-65 minút, kým stred chlebíka nie je upečený. Presvedčíme sa o tom pomocou špáradla.
- vypnite trúbu a nechajte chladnúť asi 10 minút, potom vyberte z rúri a nechajte vychladnúť
Dobrú chuť