Teľacie mäso
V článku nájdete:
Teľacie mäso – jemná pochutina
Popis a charakteristika
Máte radi mäso? A skúsili ste už niekedy teľacinku? Ak nie, je najvyšší čas. Ide o mäsko, ktoré je veľmi jemné, šťavnaté a obsahuje málo mastných častí, priam takmer žiadne. Je svetlo ružovej farby, pretože pochádza z mladého tura domáceho. Má síce menej výraznú chuť, ale ak si ho pripravíte s dobrou omáčkou, tak ide o skutočne chutnú pochutinu. Keďže sa teľacie mäsko dá veľmi dobre stráviť, často krát sa tepelne upravené dáva aj deťom, alebo sa využíva pri rôznych redukčných diétách. Môžeme ho variť, piecť, dusiť a aj vyprážať. Na pečenie používame mäso z hrude (ktorú môžeme naplniť), alebo z pliecka a krkovičky. Mäso zo stehna je vhodné najmä na vyprážanie. Na vyprážanie používame aj teľacie nožičky a kotlety. Rezne na závitky a na dusenie krájame zo stehna. Teľacie mäso obsahuje minimum tuku a mnoho vody.
Tento typ mäsa patrí k druhu jatočných.
StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?
Teľacie mäso, už podľa názvu vieme zistiť, že pochádza z teľaťa. Ale z čoho je teľa, čo je ešte považované za teľa a čo už nie? Poďme si to objasniť. Krava a býk splodia mláďa. Toto mláďa sa nazýva teľa. Za teľa je považované mláďa, ktoré má menej ako 12 mesiacov. Čo sa týka kvality mäsa, za najkvalitnejšie je považované to z tzv. mliečnych mláďat, ktoré majú hmotnosť približne 60 kilogramov. Čím je teľa staršie, tým je mäso tmavšie.
Teľacie mäso a jeho pôvod
Ako sme už spomínali, teľa je mláďa kravy, mladšie ako 12 mesiacov. Je zaujímavé, že napríklad v Indii je krava uctievaná a často krát je aj predmetom náboženských obradov. Na Slovensku ide o najvýznamnejšie hospodárske zviera. Odhaduje sa, že v súčasnosti žije cca 1,3 miliardy turov domácich.
Nutričné hodnoty
Teľacina je veľmi chutné mäso, ktoré obsahuje aj mnoho živín. 100 gramov surového mäsa obsahuje:
- 448 kJ
- 107 kcal
- 5,8 g tukov
- 0,3 g sacharidov
- 19,8 g bielkoviny
Okrem toho teľacina obsahuje aj:
Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.
Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu
Zloženie:
- Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
- Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
- Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),
- 337 mg draslíka
- 83 mg sodíka
- 103 mg cholesterolu
- 17 mg vápnika
- 24 mg horčíka
- 0,4 mg vitamín B6
- 1 mg železa
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Mäso je kvalitným zdrojom proteínov, ktoré sú veľmi dôležité pre každého športovca. No nie len pre športové typy je proteín potrebný. Potrebujeme ho všetci.
Chov teliat
Ak sa narodí malé životaschopné teľa, malo by čo najskôr prijať materské mlieko, najlepšie cicaním z vemena. S prvým cicaním bývajú však problémy. Niektoré teľatá cicajú už pol hodiny po narodení, mnohé sa však nenapijú samé ani za 12 hodín. Limitom je čas šesť hodín, po uplynutí tohoto času treba teľaťu pomôcť. Niekedy je pomoc potrebná počas celých prvých 24 hodín. Oveľa rýchlejšie sa naučia teľatá piť z vedra alebo fľaše, najaktívnejšie pijú samostatne z vedra už pri prvom napájaní. Cicanie z vemena je však pre teľa omnoho lepší spôsob. Je to preto, že vtedy má teľa hlavu zaklonenú a všetko mlieko stečie do slizu. Počas pitia z vedra je hlava sklonená. Časť mlieka tečie do bachora, čo môže vyvolať poruchy trávenia a hnačku. V posledných desaťročiach došlo k zmene spôsobov kŕmenia teliat. Dnes si už ani nevieme predstaviť iný odchov teliat ako mliečnymi náhradkami.
Časti teľaťa a ich využitie
Pri teľacom mäse sa môžete stretnúť s viacerými časťami. Každá časť môže byť špecifická či už na prípravu, alebo na spracovanie, ku ktorému je vhodná. Časti teľaťa teda delíme:
- krátky sval: je to časť mäsa nachádzajúca sa na zadnej časti tela teľaťa. Môžeme ju použiť na dusenie alebo vyprážanie.
- nohy: tie sa využívajú najmä na prípravu vývaru. Nechajte sa teda inšpirovať na nedeľný obed práve týmto a určite neoľutujete 🙂
- hlava: áno, dokonca aj hlava sa využíva na tepelné spracovanie. Využíva sa však najmä do vývaru, ktorý môže byť základom aj iných polievok alebo jedál. Primárne sa z nej však robí len vývar.
- veľký a malý orech: patria do časti stehna. Ide o najkvalitnejšiu časť teľacieho mäsa. Využitie má pri pečení, pri vyprážaní rezňov, alebo tiež sa z neho pripravujú rolády.
- karé: ide o najjemnejšie mäso, jeho povrch je pokrytý jemnou blankou, a je celkovo bez tuku. Síce je to trochu suchšie mäso, ale je výborné na prípravu medailónikov, steakov, alebo minútok. Využiť sa dá pri pečení, dusení alebo tiež plnením nejakými dobrotami.
- svalovník (frikando): taktiež ako karé, aj svalovník patrí medzi najjemnejšie mäso z teľaťa. Na povrchu má jemnú blanu, a taktiež je bez tuku. Tak ako karé, aj svalovník je suchší. Využitie má rovnaké ako karé – teda pečenie, dusenie, plnenie, príprava steakov a medailónikov.
- plece: táto časť už obsahuje tuk a je z časti prerastený. Svaly sú od seba oddelené jemnou blanou. Ide o mäso, ktoré je šťavnaté, preto sa využíva do gulášov, na pečenie, dusenie, mletie a na prípravu spomínaných medailónikov.
- hruď: toto mäso je spojené aj s kosťou, pri príprave sa teda využíva aj s ňou. Hruď využijeme na pečenie, dusenie, plnenie ale aj na prípravu polievok.
- krk: táto časť obsahuje kosti kŕčnych svalov. Sčasti je prerastený vnútrosvalovým tukom a povrch má pokrytý jemnou blanou. Využijeme ho na mletie, dusenie, plnenie, pečenie a napríklad na letné grilovanie.
- koleno a nožičky: využitie majú najmä pri pečení, dusení a grilovaní.
Teľacie mäso – recepty
Teľacie mäsko je vo všeobecnosti veľmi kvalitný druh mäsa, ktorý je niekedy aj ťažšie zohnateľný. Má výraznú arómu, preto je dobré pred varením riadne dbať na predprípravu mäsa.
Teľacie kúsky a zeleninka
Potrebujeme:
- 400 g teľacie mäso
- 100 ml mäsový vývar
- 1 ks mrkva
- 1 ks cibuľa
- 2 ks pór
- 1 polievková lyžica paradajkového pretlaku
- olej, soľ, mleté čierne korenie, mletá červená paprika
Postup:
Teľacie mäso najprv dobre umyjeme a osušíme. Nakrájame ho na menšie kúsky. Samozrejme, mäso musíme dochutiť soľou a korením. V hrnci na oleji osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu, a potom pridáme mäso, ktoré necháme zatiahnuť. Ak je už mäsko zatiahnuté, t.j. sivé, podlejeme ho vývarom a na miernom ohni varíme cca 25 minút. Potom k mäsu pridáme mrkvu, pór a dusíme domäkka. Nakoniec zmes dochutíme paprikovou pastou, paradajkovým pretlakom a mletou paprikou.
Teľacie s hráškom
- 4 kusy teľacej kotlety
- 1 konzerva hrášku
- 100 ml mäsový vývar
- 1 kávová lyžička grilovacie korenie
- olej
- soľ, mleté čierne korenie
Postup:
Teľacie kotlety umyjeme a samozrejme osušíme. Osolíme ich, okoreníme mletým čiernym korením a grilovacím korením. V panvici na rozpálenom oleji opečieme kotlety z každej strany cca 4-5 minút. Vyberieme ich a na chvíľu zabalíme do alobalu. Vo výpeku opražíme scedený hrášok, ktorý zalejeme vývarom a chvíľu povaríme. Teľacie kotlety podávame s hráškom a ryžou.