Spirulina

Všeobecný krátky popis

Spirulína je mikroriasa, ktorá sa už po stáročia využíva kvôli svojím zdravotným výhodám, ktoré ponúka a nutričným hodnotám. V súčasnosti sa spirulína vďaka svojím schopnostiam a účinkom zaraďuje medzi takzvané ,,super potraviny“ a zázrakom z mora. Spirulína je modro-zelená riasa, ktorá sa prirodzene vyskytuje v oceánoch a slaných jazerách subtropických oblastí.

Charakteristika

Spirulína rastie v tvare mikroskopických špirál, ktoré sa majú tendenciu držať pokope, čo uľahčuje ich zber. Má modro-zelenú farbu a jemnú chuť. Spirulína sa využíva ako farbivo do žuvačiek, cukríkov a iných balených potravín.

Zloženie

Spirulína obsahuje vysoké množstvo vápnika, niacínu, draslíka, horčíka, vitamínov skupiny B a železa. Obsahuje tiež esenciálne aminokyseliny. Spirulína tiež obsahuje antioxidanty ako fenolové zlúčeniny, tokoferoly a beta-karotény.
Obsahuje až 25 krát viac beta-karoténu ako mrkva a 12 krát viac železa ako hovädzia pečeň. Spirulínu obsahuje až 60% bielkovín čo je v porovnaní s inými zdrojmi pomerne vysoké množstvo keďže mäso má približne 27% bielkovín a sója 34%. Obsahuje tiež fykocyanín, vzácne modré farbivo, jedinečné pre spirulínu, ktoré je silným antioxidantom a buduje imunitný systém.

Funkcia

Spirulína sa využíva na celú radu metabolických a srdcových ochorení, vrátane chudnutia, diabetesu a vysokého krvného tlaku. Užívanie spirulíny sa využíva aj ako doplnok pri rôznych druhoch duševných a emočných porúch, vrátane úzkosti, depresie, stresu a ADHD. Rovnako sa hovorí o jej účinnosti pri predmenštruačnom syndróme. Niektoré štúdie hovoria, že kombinácia spirulíny so zinkom, dokáže prečistiť telo u ľudí, ktorí boli intoxikovaný arzénom, kvôli vode s vysokým obsahom tejto látky. Spirulína sa odporúča užívať aj pri únave a fyzickej námahe preto je vhodná pre športovcov. Jej účinnosť bola preukázaná aj pri ľuďoch s nadváhou, diabetikov a pri problémoch s trávením.

Typy produktov

Jedným s výrobcov, ktorý ponúkajú a garantujú vrátenie peňazí je spirulina pacifica, ktorý ponúka havajskú spirulínu. Práve táto havajská spirulína by mala mať najväčšší nutričný obsah spomedzi všetkých spirulín. Výnimočnosť tejto spirulíny spočíva v ideálnej klíme a polohe v ktorej je pestovaná. Spirulína Havaj je prvá organická spirulína na svete, pretože splnila tri požiadavky nevyhnutné na udelenie certifikátu organic. Pri jej pestovaní sa nepoužívajú žiadne chemické ani rastlinné hnojivá a zariadenia na jej spracovanie prechádzajú pravidelnými kontrolami kvality. V Havajskej spirulíne nie sú prítomné žiadne herbicídy ani pesticídy. Táto spirulína je tiež známa extrémne nízkou úrovňou baktérií, olova a iných ťažkých kovov.
Má o 180% viac vápnika ako kravské mlieko, 3x viac kyseliny linolenovej ako púpalkový olej, 2x vyšší obsah chlorofylu ako zelený jačmeň, 31x viac fytonutrientov ako čučoriedky a jedna dávka spirulíny, čo je približne 3 gramy, má viac antioxidantov ako 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Spirulínu je možné užívať v podobe prášku alebo tabliet. Prášková forma havajskej spirulíny sa predáva v 200 gramových baleniach, ktoré vystačia na dva mesiace. Tabletková forma je predávaná rovnako na 2 mesiace s počtom tabletiek 360 kusov na jedno balenie. V prípade normálneho použitia sa odporúča brať 12-16 kusov tabletiek denne alebo 1 až 2 kopcovité čajové lyžičky spirulíny. V prípade ak bojujete s nejakou chorobou alebo potrebujete dodať energiu dávkovanie je 30-60 ks tabletiek denne alebo 5-7 kopcovitých čajových lyžičiek prášku.

Náš názor

Vďaka svojím účinkom je to výborný výživový doplnok, ktorý naštartuje váš organizmus. Má veľa pozitívnych účinkov na organizmus ako:
– stimuluje imunitný systém
– zlepšuje odolnosť tela voči vírusom a rôznych druhoch infekcií
– priaznivo pôsobí v prípade redukcie hmotnosti
– vďaka látkam ktoré obsahuje má účinok na potláčanie hladu a chutí na sladké
– vplýva na zníženie krvného tlaku a cholesterolu
– pozitívne vplýva na tráviace ústrojenstvo a fungovanie čriev
– neutralizuje Ph organizmu
-vďaka vysokému obsahu antioxidantov je skvelým bojovníkom proti rakovine a má výborné detoxikačné účinky
Skúsenosti užívateľov sú pozitívne. Počas užívania boli zaznamenané rôzne pozitívne účinky okrem už vyššie spomenutých ako: pozitívne účinky na vypadávanie vlasov, pevnosť nechtov, zlepšenie stavu pokožky, zlepšenie pamäte, ústup problémov v prípade akné.

Dôležité informácie

Telu trvá približne 2-4 týždne kým sa prispôsobí užívaniu spirulíny, preto počas tohto obdobia môžete očakávať prechodné vedľajšie účinky spojené s čistením organizmu. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky zaraďujeme bolesti hlavy, nadúvanie, hnačky. Nemusíte sa však báť tieto príznaky odznejú počas 3-4 dní. V prípade takýchto účinkov je vhodné znížiť do odznenia príznakov dávku na polovicu a dodržiavať pitný režim.Odporúča sa zapíjať tablety čistou vodou, rovnako si ju môžete primiešať do smoothie nápojov, cereálií alebo jogurtov. Neodporúča sa však zapíjať ich citrusovým džúsom. Taktiež sa vyhnite primiešavaniu spiruliny do teplých nápojov. Vďaka energezujúcim účinkom na organizmus nie je vhodné spirulínu užívať vo večerných hodinách alebo pred spaním.
4/5 - (2 votes)

Reply