Rebarbora

Rebarbora – cenená rastlina s toxickými listami

Popis

Rebarbora (Rheum rhabarbarum) je druh rastliny z čeľade Polygonaceae. Je to bylinná trvalka vyrastajúca z krátkej tučnej stonky. Produkuje veľké jedovaté listy, ktoré sú trojuholníkového tvaru s dlhými mäsitými jedlými stonkami a drobnými  kvetmi, ktoré sa vyskytujú v bielej a ružovo-červenej farbe.

Čerstvé a surové stonky ( stopky) sú krehké, podobajú sa na zeler a majú silnú chuť, vďaka ktorej sa často pridávajú do koláčov. Najbežnejšie sa stonky varia s cukrom a pridávajú sa do dezertov. Rebarbora obsahuje antrachinóny, ktoré prepožičiavajú očistné a laxatívne vlastnosti. Jej užívanie je  teda obzvlášť vhodné pri zápche.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Pri popise rebarbory by sme mohli začať s jej dlhými, štíhlymi bledo zelenými a červenými  stonkami, ktoré sprevádzajú veľké  bronzové zelené listy.

Rebarbora je populárna v celej Európe a v Severnej Amerike. Pre niektorých ľudí je možno príliš kyslá, ale pri správnej príprave, môže byť skvelým doplnkom rôznych jedál.

Rebarbora je kompatibilná s mnohými potravinami a môže sa pridávať do širokej škály jedál.

Ak porovnáme surovú rebarboru s mrazenou, zistíme, že v obsahu živín sa vyskytujú určité zmeny.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Rebarbora sa najčastejšie podáva varená. Aj keď môžete nájsť recepty, kde sa pridáva rebarbora surová, je ich oveľa menej. Často sa máča v mede alebo v inom prírodnom sladidle.

Pôvod

Vznik rebarbory siaha až 2700 pred naším letopočtom, kedy bola pestovaná a používaná v Číne na liečebné účely. Predpokladá sa, že potom bola transportovaná do Ameriky a začala rásť v Maine a potom sa rozšíril do Massachusetts. Rebarbora je veľmi podobná zeleru, ale je ružovej farby a listy tejto rastliny sú veľmi toxické. Bolo zistené, že veľké množstvo listov spôsobuje otravu. Najväčšie množstvo oxalátov je obsiahnutých v zelených listoch.

Po celé stáročia rastie rastlina voľne pozdĺž brehu rieky Volgy. Kvôli nákladom na dopravu cez Áziu, bola rebarbora v stredovekej Európe veľmi drahou rastlinou. Bola niekoľkonásobne viac cenená ako ostatné koreniny, napríklad škorica, ópium alebo šafrán. Obchodník a cestovateľ Marco Polo preto hľadal miesto, kde bola rastlina pestovaná a zozbieraná a zistil, že bola kultivovaná v horách provincie Tangut. Koreň rebarbory bol používaný a lekárske účely v Číne.

Rebarbora a význam pre zdravie

Ak ste niekedy konzumovali rebarboru, nebude pre vás žiadnym prekvapením, že vláknina je jedným z jej zdravotných charakteristických znakov. To je aj jeden z dôvodov, prečo bol koreň rebarbory  populárny v dávnej čínskej medicíne pre upokojenie žalúdočných ochorení a používal sa ako úľava od zápchy. Rebarbora tiež slúži ako efektívny obklad pre zmiernenie horúčky a opuchov.

Fakt, ktorý by ste si mali zapamätať je, že listy rebarbory sú jedovaté vzhľadom k ich vysokému obsahu kyseliny šťavelovej. Každá porcia rebarbory poskytuje 45% dennej dávky vitamínu K, ktorý podporuje zdravý rast kostí a môže obmedziť poškodenie neurónov v mozgu, a to aj do tej miery, že funguje ako prevencia Alzheimerovej choroby.

Obsahuje vysokú dávku vitamín C, čím bojuje proti infekciám. Vitamín C je druhý najvýznamnejší vitamín pre naše telo. Je tiež silný prírodný antioxidant, ktorý sa stará o zdravie kože, sliznice a plní ochrannú funkciu pre pľúca a chráni pred vznikom rakoviny úst. Je tiež zdrojom kyseliny listovej, ktorá je dôležitá predovšetkým pre tehotné ženy, stará sa o zdravie plodu, riboflavínu, niacínu, vitamínov skupiny B a kyseliny pantoténovej. Je tiež dobrým zdrojom minerálov. Obsahuje asi 32% dennej dávky mangánu, železa, draslíka a fosforu.

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorá veria, že mlieko je najlepším zdrojom vápnika. Jedna šálka varenej rebarbory však obsahuje viac vápnika ako mlieko. V skutočnosti je rebarbora na krátkom zozname spolu s lososom a špenátom a radí sa medzi potraviny, ktoré obsahujú najvyššiu dávku vápnika.

Štúdie

Predpokladá sa, že rebarbora je jedným z najstarších a najznámejších prvkov čínskej medicíny. Vedci ju skúmajú v súvislosti s vírusom Coxsackie, ktorý je tiež známy pod názvom slintačka a krivačka. Extrakt z koreňa rebarbory ukázal, že  má „významné inhibičné účinky“ proti tejto chorobe, čo vedie k záveru, že by sa mohli ukázať ďalšie zdravotné prínosy z rebarbory, ktoré by mali potenciál riešiť ďalšie choroby.

V ďalšom výskume bolo preukázané, že rebarbora je prospešná pri liečení gastrointestinálnych chorôb a podáva sa pacientom trpiacimi ťažkými popáleninami. Tiež uľavuje od problémoch spôsobených nafúknutým bruchom.

Nutričné hodnoty

Hodnoty na 100 g

Kalórie (kcal) 21

Tuky 0,2 g

Nasýtené tuky 0,1 g

Polynenasýtené tuky 0,1 g

Mononenasýtené tuky 0 g

Cholesterol 0 mg

 • Sodík 4 mg
 • Draslík 288 mg
 • Sacharidy 4,5 g
 • Vláknina 1,8 g
 • Cukor 1,1 g
 • Bielkoviny 0,9 g

*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch  sa často sa uvádza jednotka IU:

 • Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
 • Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
 • Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
 • Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.

Ako pestovať?

rebarbora pestovanie

Niektoré rebarbory sa pestujú vo vykurovaných skleníkoch a sú všeobecne k dispozícii celý rok. V prostredí, v ktorom sú neustále v teple, rebarbora porastie po celý rok. V chladnejších klimatických podmienkach rastlina zmizne počas zimných mesiacov, ale bude opäť rásť, keď sa oteplí. Rebarboru možno pestovať takmer kdekoľvek a v závislosti od klímy by sa mohla vrhnúť aspoň dve úrody v každej sezóne. Je možné pestovať rastliny vo veľkých nádobách, ale kvetináče musia byť dostatočne veľké, aby mala rastlina priestor rásť. Rebarbora je považovaná za vytrvalú rastlinu. Ak je ponechaná v krajine, bude naďalej rásť najmenej 10-15 rokov.

Výsadba

• Pred výsadbou odstráňte všetky vytrvalé buriny. • Vyberte si miesto, ktoré je dobre odvodnené, úrodné, a pokiaľ je možné, nech je na ňom plné slnečné svetlo. Najvhodnejšia je priemerná teplota.

• Rastlina sa sadí skoro na jar.

• Rebarbora môže byť tiež vysadená na jeseň po období pokoja.

• Priestor medzi rebarborami by mal byť aspoň jeden meter a korene by mali byť asi päť centimetrov po povrchom pôdy.

Uistite sa, že do pôdy pridáte kompost, hnojivo alebo čokoľvek s vysokým obsahom organických látok. Nepridávajte chemické hnojivá pri pestovaní rebarbory alebo v priebehu prvého roka rastu. Priamy kontakt s nitrátmi môže rebarboru zabiť.

Starostlivosť

• Odporúča sa mulčovanie s ťažkou vrstvou slamy a kravským hnojom, ktorý poskytne pre rastlinu živiny, nezadržuje vlhkosť a odrádza od opätovného vzniku buriny.

• Voda robí tejto rastline dobre. Potrebuje dostatočnú vlhkosť najmä v letnom období.

• Pridávajte do pôdy hnojivo s vysokým obsahom dusíka (25-3-3 a 10-6-4), keď pôda rozmŕza. Hnojivo prejde do krajiny a nepoškodí korene.

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)
 • Ak udržíte rastlinu bez burín, hmyz a choroby ju nebudú otravovať.
 • Vykopávajte a rozdeľujte korene rebarbory každé tri až štyri roky. Rozdeľte rastliny na jar, keď spia alebo na jeseň.

Využitie v kuchyni

Rebarbora vädne pomerne rýchlo, preto ju uložte do chladničky, kde vydrží niekoľko dní. Udržujte na nej listy, kým ju nebudete pripravovať. Udrží ju to dlhšie sviežu.

3.7/5 - (3 votes)

Reply