Triphala

Chcete dosiahnuť telesnú alebo duševnú rovnováhu? Ochutnajte Indiu a spoznajte pozitíva jógového životného štýlu a ajurvédy. Triphala je jeden z najúčinnejších a najznámejších receptov, ktorý slúži v ajurvéde k detoxikácii a regenerácii organizmu. Triphala je tvorená zmesou troch plodov, ktorých kombinácia slúži k prečisteniu a celkovému omladeniu organizmu. Taktiež podporuje činnosť tráviaceho, močového a dýchacieho ústrojenstva. Tento prírodný bilinný prípravok pôsobí až regeneračne na sliznicu tráviaceho ústrojenstva a jeho prečisťujúce účinky sú úžasné. Podľa jedného Indického príslovia sa hovorí, že aj keď nemáte mamu, všetko je v poriadku pokiaľ máte triphalu, pretože tak ako sa matka stará o svoje dieťa, tak sa triphala stará o vnútorné orgány ľudského tela.

Charakteristika triphaly

Medzi obľúbené rastliny v poslednej dobe patria najmä tie, ktoré majú pozitívne účinky v oblasti tráviacich problémov. Toto je totižto v poslednej dobe najväčším problémom mnohých ľudí. Triphala je zázrak ktorý je účinný a pozitívne vplýva nielen na naše trávenie, ale tiež znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje krvný obeh, obsahuje kyselinu lenoleovú, znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje funkcie pečene, boli tiež preukázané protizápalové a protivírusové účinky. Triphala je jedna z najobľúbenejších ajurvédskych bylinných formúl v Indii využívajúca sa ako efektívne preháňadlo, ktoré tiež podporuje celkovú silu tela.

Zloženie

Triphala je zmes tvorená troma ovocnými plodmi: Amalaki, Vibhitaki a Haritaki. Jeho forma v kapsuliach je veľmi obľúbená najmä z dôvodov, že ani jeden z plodov obsiahnutý v tejto zmesi nemá veľmi príjemnú chuť. Podľa ajurvédskej teórie sa telo skladá z troch doštičiek. Vata sa niekedy prekladá ako vietor, ktorá zodpovedá za myseľ a nervový systém, druhým je pitta, ktorú by sme mohli preložiť ako oheň, je zodpovedná za metabolické premeny vrátane trávenia, jasnosti myslenia a porozumenia a kapha prekladaná ako voda zodpovedná za všetky anabolické procesy ako je rozvoj kostného a svalového tkaniva. Triphala v sebe obsahuje všetky tri tieto zložky. Haritaki je účinná v liečbe s akútnou a chronickou zápchou, pri nervozite, úzkosti a pocitoch telesnej ťažoby. Amalaki zodpovedá pitte a používa sa pri liečbe vredov, zápalov žalúdka, preťažení pečene, problémoch s pleťou a infekciách. Vibhitaki je spojené s kaphou a má za následok liečbu astmy, bronchitídy a alergií.

Ako triphala funguje

Triphalu je vhodné užívať nielen v prípade už pretrvávajúcich problémov, ale tiež ako prevenciu , ako súčasť zdravého životného štýlu alebo ako dlhodobú detoxikačnú kúru. Dôležité je jeho užívanie dlhodobo, pretože jeho účinky sa dostavujú postupne. Vďaka tomu, že je čisto prírodný nemá žiadne návykové účinky a pri dodržaní dennej odporúčanej dávky ani žiadne vedľajšie účinky. Najlepšie je jeho užívanie po dobu 6 mesiacov, v prípade ak trpíte nejakým druhom chronického ochorenia aj rok a dlhšie. Dôležití je však jeho užívanie po 2-3 mesiacoch prerušiť na niekoľko týždňov alebo mesiacov a následne v užívaní opäť pokračovať. Ideálne je začať s užívaním 3 tabliet denne pričom dávkovanie je vhodné zvýšiť po týždni na 4 kapsule denne. Po 80 dňoch, čo je ideálna dĺžka pre detoxikáciu organizmu, možno užívať už len 2 kapsule večer.
Dávkovanie možno rozložiť podľa toho o aký problém sa jedná. Pri detoxikácii organizmu počas 80 dní sú to 3 kapsule triphalu večer pred spaním zapiť teplou vodou, alebo šálkou teplého mlieka. Pri krátkodobej detoxikácii sú to 4 kapsule večer pred spaním a pri prevencii 2-3 kapsule triphali po jedle.

Typy produktov

Triphala existuje aj ako produkt Triphalus a je možné ho zakúpiť vo forme kapsúl alebo prášku na Slovenskom trhu je ponúkaná viacerými výrobcami, ktorých zloženie je čisto prírodné. Jedným z nich je napríklad planet ayurveda kde si 60 kapsulové balenie môžete zakúpiť za 17,90 Eur. Kapsule sú čisto prírodné a obsahujú 100% rastlinný extrakt. Kapsule okrem už spomenutého účinne odstraňujú tuky z tela, odstraňujú toxíny z tela veľmi jemným spôsobom, zvyšujú počet krvných buniek, uľahčujú priebeh migrén.

Náš názor

Triphalus je podložený faktom, že sa už po stáročia využíva v Indii ako súčasť ajurvédy. Keďže sa jedná o čisto prírodný produkt, nie sú známe žiadne vedľajšie účinky ani negatívne skúsenosti s užívaním produktu. Spoločnosť ponúkajúca produkt sa pri príprave svojich produktov striktne dodržiava postupy podľa prastarej ajurvédy. Detoxikáciou sa naše telo zbavuje jedovatých toxínov a v ajurvéde sa táto zmes bylín považuje za jednu z najúčinnejších. Pozitívom je, že zmes na seba viaže ťažké kovy a prečisťuje hrubé črevo, čím lieči zápchu. Preto ak trpíte takýmito problémami mali by ste Triphalu vyskúšať.
4.2/5 - (17 votes)

Reply