Psyllium

Psyllium a Vaše trávenie bude pod kontrolou

Čo to vlastne je?

Psyllium je vláknina vyrábaná zo šupiek semien rastliny zvanej skorocel vajcovitý alebo indický. Je tiež známe ako prírodné preháňadlo, preto je vhodné zaradiť ho do svojej stravy v prípade ak máte problém s vyprázdňovaním. Psyllium je rozpustná vláknina, ktorá je podobná vláknine nachádzajúcej sa v ovose a jačmeni.
V Indii sa psyllium používa už roky ako súčasť ajurvédskeho liečenia a ako zdroj na predlžovanie kvalitného života. Výskumy ukazujú, že psyllium je prospešné nielen v tejto oblasti, ale aj pre iné časti nášho tela ako srdce a pankreas. Psylium do seba vstrebáva toxické látky, odstraňuje usadeniny a problematické miesta v čreve sa tak stávajú priechodnejšími.

Charakteristika

Psyllium môžete užívať jednorazovo pre zmiernenie problémov so zápchou, alebo ho môžete pridať do svojho každodenného jedálnička, aby ste prispeli k podpore pravidelnosti a celkovej podpore trávenia. Okrem už spomenutých pozitív na vyprázdňovanie psyllium zmäkčuje stolicu, čo sa javí ako prospešné pri krátkodobých ochoreniach pri ktorých dochádza k zápche. Týmto spôsobom môžete zabrániť komplikáciám ako sú hemeroidy.
Výskum ukázal, že rozpustná vláknina je nápomocná aj pri riadení hladiny cholesterolu v krvi, čo je dôležité najmä pre ľudí vo veku nad 50 rokov. Psyllium môže ovplyvniť zdravie vášho srdca tým, že znižuje krvný tlak, hladinu lipidov a posilňuje srdcový sval. Psyllium je veľmi prospešné aj v prípade, že chcete mať svoju hmotnosť pod kontrolou. Vzhľadom k tomu, že psyllium absorbuje tekutiny v tele, napomáha pocitu plnosti a tak nepociťujete hlad. Vďaka tomu dostanete pod kontrolu množstvo jedla ktoré zjete. Keďže psyllium je vláknina, je vhodná aj pre ľudí s ochorením diabetes, pretože udržiava v rovnováhe hladinu inzulínu a krvného cukru.

Ako psyllium funguje?

Psyllium je vhodné pri problémoch s vyprázdňovaním, pretože pohltí vodu v črevách a tým zjednodušuje pohyby čriev a s ním spojené vyprázdňovanie. Podporuje tiež pravidelnosť bez toho, aby dochádzalo k nadúvaniu. Vzhľadom k týmto skutočnostiam je výborné aj v prípade ak chcete detoxikovať vaše telo. Psyllium je ideálne užívať pred alebo po jedle a vzhľadom k jeho schopnosti absorbovať vodu je potrebné aby sme dbali na náš pitný režim.

Typy produktov

psyllium

Psyllium sa najčastejšie vyskytuje vo forme prášku, ale je tiež k dispozícii ako kapsule, granule alebo v tekutej forme. Psyllium sa dokonca používa ako súčasť mnohých preháňadiel.
Z hľadiska ponuky na trhu jedným s výrobcov ktorý ponúka psylium nielen vo forme prášku ale aj kapsúl je topnature.  V prípade kapsúl sa odporúča užívanie 5 kapsúl 1 až 2 krát denne minimálne 20 minút pred jedlom. Ak sa rozhodnete pre psyllium vo forme prášku odporúčajú sa 3 odmerky rozmiešané v 100 ml vody, 2 krát denne minimálne 30 minút pred jedlom alebo po jedle.
Psyllium si tiež môžete pridať do smoothies, džúsu, jogurtu alebo kaše. Výrobca tiež ponúka výrobok kde je psyllium naviac obohatené o glukomanán, čo je veľmi vhodné pri redukčných dietách. Glukomanán je tiež forma nerozpustnej vlákniny, ktorá navodzuje pocit sýtosti a podporuje pravidelné vyprázdňovanie.

Psyllium cena

 Cena psyllia je závislá od viacerých faktorov. Hlavným však je typ výrobcu a jej kvalita spracovania. Bežne sa predáva približne od 5 do 15 eur.

Náš názor

Z hľadiska skúseností užívateľov sa psyllium javí ako veľmi prospešné a ľudia trpiaci problémami s vyprázdňovaním pocítili úľavu v tejto oblasti už po niekoľkých dňoch užívania. Pre účinnosť však netreba zabúdať na pitný režim, ktorý je pri užívaní psyllia veľmi dôležitý. Okrem už spomenutých účinkov ľudia badajú aj zlepšenie stavu pokožky a aknóznej pleti.

Dôležité informácie

 Je dôležité aby ste pri užívaní neprekračovali odporúčané denné dávky psyllia, pretože veľa vlákniny môže aj škodiť. Taktiež dbajte nato, že sa jedná o výživový doplnok a teda nie o náhradu pestrej a zdravej stravy. Ako sme už niekoľko krát spomenuli psyllium dokáže až 40 násobne zväčšiť svoju veľkosť tým, že pohlcuje tekutinu, a preto je nesmierne dôležité dodržiavanie pitného režimu viac ako inokedy.
3.7/5 - (9 votes)

Reply