Jesenná depresia: Ako na ňu?

Jesenná depresia nie je fáma

depresia

Pojem „jesenná depresia“ je veľmi často skloňovaný či už v televízii, v rádiách, alebo na internete. Jednoducho vo všetkých médiách. Najčastejšie sa o nej začína hovoriť na konci septembra a spomína sa až takmer do konca novembra. Niektorí ľudia si ju ale mýlia so svojou lenivosťou a vinu valia práve na jesennú depresiu. Musíme ale podotknúť, že nejde o výmysel, a táto forma depresie skutočne existuje.

Jesenná depresia však nie je depresia v pravom slova zmysle. Nejde o klinickú depresiu, ale „len“ o sezónnu afektívnu poruchu, ktorá je viazaná na jesenné a zimné ročné obdobie. Zvykne sa objaviť v jesenných mesiacoch, u niektorých ľudí sa prehĺbi počas zimy a na jar príznaky ustúpia.

Vedeli ste že?….

StressFix je inovatívny produkt plný bylín, vitamínov a minerálov navrhnutých tak, aby ste očistili svoju myseľ od stresu, znížili vplyv psychických ochorení a zároveň mali plnohodnotný spánok?

Prečo vzniká

Jeseň kladie na človeka vysoké požiadavky. Ako na fyzickú stránku tela, tak aj na psychiku. Okrem toho, že si telo musí privyknúť na zmenu letného času na zimný, musí si zvyknúť aj na skracovanie dní a menej slnečného žiarenia. Aj to je jedna z príčin, prečo sa táto jesenná depresia vyskytuje. Totižto svetlo, a obzvlášť slnečné svetlo, pôsobí na časť mozgu nazývanú hypotalamus. Ide o riadiace centrum nálady a spánku. Nedostatok svetla teda spôsobí v mozgu rozruch a hypotalamus nemá dostatok potrebných hormónov aby zabezpečil správne fungovanie mozgu. Jedná sa najmä o hormóny:

 • serotonín – inak nazývaný aj hormón šťastia. Viete si teda predstaviť, čo sa asi môže stať, ak ho máte v mozgu nedostatok. Upadáte do depresie, apatie, úzkostných stavov.
 • dopamín – tento hormón zodpovedá za pozornosť, preto pri jeho nedostatku sa vám zhoršuje koncentrácia a taktiež sa zhoršuje záujem o dianie navôkol.
 • melatonín –  je hormón, ktorý sa vylučuje v tme. Počas spánku sa preto vylučuje asi až o 10-krát viac ako počas bdenia cez deň. Avšak je jasné, že v jeseni je toho svetla menej a tmy viac. Preto sa melatonínu vylučuje nadbytok a to spôsobuje zvýšenú potrebu spánku aj počas takých hodín, kedy ste na spánok ešte ani nepomysleli.

Týka sa aj vás?

Nasledujúce príznaky sú typické pre jesennú depresiu. Avšak pozor! Ak ich spozorujete aj mimo jesenných a zimných mesiacov, môže to byť znamením toho, že ste upadli do klinickej depresie. Tá môže byť liečená napríklad psychoterapiou.

Medzi typické príznaky patria:

 • melanchólia, nostalgia
 • zlá nálada a podráždenosť
 • vyhýbanie sa ľuďom, neochota komunikovať
 • chronická únava (ktorá však nie je zapríčinená inými ochoreniami)
 • problém sa koncentrovať na činnosť
 • ospalosť
 • zhoršená kvalita spánku (či už je to nespavosť, alebo je to až prehnaná spavosť)
 • nechutenstvo k jedlu, alebo naopak, prejedanie sa
 • znížený sexuálny apetít

Ako s ňou bojovať?

Je zopár účinných metód, ako sa s jesennou depresiou popasovať. Treba však chcieť, keďže depresia je známa tiež tým, že je človek apatický a nechce sa mu vôbec nič.

Vyskúšajte StressFix

Ak vám záleží na svojom psychickom aj fyzickom zdraví, mali by ste zbystriť pozornosť. StressFix prichádza ako revolučná zmena pri starostlivosti o dušu, myseľ a v konečnom dôsledku aj telo.

Obsahuje až 14 zložiek vo vysokých dávkach a stojí iba 48,9 eur za 60 kapsúl. Dokáže kompletne nahradiť všetky užívané preparáty. Jeho silné zbrane – efektívne napomáha pri psychických ochoreniach, pôsobí proti stresu a skvalitňuje spánok. Prečítajte si recenziu

Zloženie:

 • Medovka lekárska (250 mg), Levanduľa lekárska (150 mg), Valeriána lekárska (100 mg), Slncovka kalifornská (100 mg), Mučenka opletavá (100 mg),
 • Vitamín B2 (1,2 mg), Vitamín B6 (2,2 mg), Vitamín B9 (400 ug), Vitamín B12 (4 uq), Vitamín D3 (600 I.U.), Vitamín E (10 mg),
 • Magnézium (200 mg), Zinok (12 mg), Železo (6 mg),

Takže tu ponúkame niekoľko rád:

Čaje

Bylinky majú svoju zázračnú moc, to sa im nedá odoprieť. Na jesennú depresiu je veľmi vhodný ľubovník bodkovaný, ktorý patrí medzi hádam najznámejší liek depresie, nespavosti, nervozity a migrény. Ďalšou bylinkou je ženšen, ktorý pôsobí antistresovo a zvyšuje fyzický a psychický výkon. Medovka lekárska je veľmi účinná pri problémoch so zaspávaním, pretože upokojuje nervy a boľavú hlavu a dokáže zlepšiť kvalitu spánku. No a v neposlednom rade spomenieme napríklad kozlíka lekárskeho, ktorý má účinky pri nervozite, zlom spánku a zlej nálade, a taktiež pri bolestiach svalov a kĺbov.

 

Šport

Pohyb, alebo jednoduchá fyzická aktivita ako je napríklad krátka polhodinová prechádzka, dokáže telo nabudiť. Do mozgu sa pri fyzickej aktivite vyplavujú endorfíny, ktoré prinášajú pozitívne pocity.

Hudba

Hudba je jednou z možností, ako si oddýchnuť a zároveň sa dostať do dobrej nálady. Vypočujte si vašu obľúbenú skladbu, prípadne album vášho obľúbeného interpreta. Oddychujte pri tom.

Čokoláda alebo kakao

Áno, aj tieto zložky môžu byť účinné. Je známe, že čokoláda (ale tá, v ktorej sa nachádza vysoké percento kakaa), dokáže nabudiť činnosť mozgu a zlepšiť koncentráciu. Je však dobré vedieť, kedy je jej dosť a neprehnať to. Priberanie na váhe vám totiž náladu určite nezlepší.

Vyjadrujte svoje emócie

Máte chuť kričať? Kričte. Máte chuť smiať sa? Smejte sa. Chcete si poplakať? Poplačte si. Jednoducho všetky svoje emócie zo seba dostaňte von. Pretože už len samotné dusenie emócií v sebe je pre telo vysoká záťaž. A v jeseni, kedy je tej záťaže viac než dosť, si to nepotrebujete zhoršovať nevyplavenými emóciami. Však?

stressfix

 • 48€.9/balenie
 • 60 tabletiek
  ☑️-Zníženie stresu
  ☑️-Silnejšia psychika
  ☑️-Kvalitný spánok
 • 📢+Zľava 4,9 eura(10%)
  (Vložte dusevnezdravie do poznámky)
zerex ultragold

 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)
detoxactive

 • 14€.49/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 19 eur
  (Pri kúpe štyroch balení)

Príjemné prostredie

Vyskúšajte si vašu domácnosť spestriť doplnkami vo svetlých farbách, noste svetlejšie oblečenie, jednoducho, snažte sa do svojho dňa priniesť viac svetla. Keďže samotné počasie nás o to svetlo uberá. Ba dokonca, ak vystihnete deň, kedy bude svietiť slnko, určite sa mu nevyhnite a trošku sa na ňom slnte.

Na vašom názore záleží, ďakujeme

Reply